• <
PZT_1100x200_gif_2020

Podwykonawcy Astaldi blokują tory

Podwykonawcy Astaldi blokują tory - GospodarkaMorska.pl

ew/PAP/GW

06.12.2018 Źródło: własne

Opóźnienia w kursowaniu Pociągów Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Intercity. Wszystko przez protest podwykonawców firmy Astaldi. Domagają się pieniędzy, których nie dostali za wykonaną pracę. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów przewoźników.

Na dziś został zapowiedziany kolejny protest podwykonawców firmy Astaldi. Jak pisali w piśmie cytowanym przez Gazetę Wyborczą: "Chcemy porozmawiać bezpośrednio z ministrem infrastruktury lub jego zastępcą, aby przyjrzeli się działaniom spółki państwowej i zwrócili uwagę, jak są polscy podwykonawcy w swoim kraju przez nią traktowani". Zapowiedzieli też blokadę Centralnej Magistrali Kolejowej, w której miało uczestniczyć 29 podwykonawców remontujących linię nr 7 i kilkunastu odpowiedzialnych za modernizację trasy E59.

Protestujący zmienili jednak plany i uruchomili swój prostest w Parzniewie pod Warszawą.

"Oznacza to blokadę właściwie wszystkich torów podmiejskich oraz dalekobieżnych na odcinku Warszawa – Grodzisk Mazowiecki" – powiedział Kamil Migała, rzecznik prasowy SKM. "Wszystkie pociągi jadące w kierunku Grodziska, Żyrardowa i Skierniewic oraz w kierunku Krakowa, Katowic, ale też Łodzi, Wrocławia i Częstochowy będą musiały jeździć objazdami" – informuje.

W związku z blokadą możliwe są opóźnienia, odwołania i skrócenia przejazdów na linii S1. "Możliwe będą również opóźnienia na liniach S2 i S3" – powiedział.

Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów wszystkich przewoźników.

"Bilety KM i PKP Intercity honorowane są we wszystkich środkach komunikacji ZTM na obszarze I i II strefy biletowej. Bilety ZTM (wszystkich rodzajów) honorowane są w pociągach KM i PKP Intercity (za wyjątkiem pociągów EIC Premium i wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia) na obszarze I i II strefy biletowej" - podaje ZTM.

Jak dowiedzieliśmy się w Kolejach Mazowieckich, tutaj wprowadzono wzajemne honorowanie biletów w pociągach KM i SKM. Po zablokowaniu torów pociągi do Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa kursują jedynie do Pruszkowa. Na odcinku Pruszków – Grodzisk Mazowiecki uruchomiono autobusy komunikacji zastępczej. Wprowadzono honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich - KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej sieci ich kursowania.

Przedstawiciel protestujących przekazał nam, że blokada torów potrwa do momentu deklaracji spełnienia ich żądań.

Protestującym chodzi o wypłatę pieniędzy za pracę wykonaną na zlecenie firmy Astaldi. Zarzucajką PKP PLK, że mimo zapewnień, że spółka ureguluje zobowiązania włoskiej firmy, to oni nadal nie dostali wszystkich zaległych pieniędzy.

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin – Lublin i linii Poznań – Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin i linii Poznań – Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg i warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka).
Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.