• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Chiny apelują do USA o zmniejszenie aktywności wojskowej na pobliskich morzach

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny apelują do USA o zmniejszenie aktywności wojskowej na pobliskich morzach
Chiny apelują do USA o zmniejszenie aktywności wojskowej na pobliskich morzach - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

zk

30.04.2021 Źródło: PAP

W czwartek chińskie ministerstwo obrony wezwało Stany Zjednoczone do zmniejszenia obecności wojskowej, która według Pekinu stała się w tym roku bardziej aktywna w powietrzu i na morzach w pobliżu Chin.

Od czasu objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena, liczba operacji amerykańskich okrętów wojennych na morzach wokół Chin wzrosła o 20 proc., zaś aktywność amerykańskich samolotów rozpoznawczych wzrosła o 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Wu Qian na konferencji prasowej w czwartek.

„Wzywamy stronę amerykańską do ścisłego ograniczenia działań sił wojskowych, przestrzegania przepisów, w tym zasad zachowania dotyczących bezpieczeństwa w powietrzu i na morzu oraz międzynarodowych przepisów dotyczących zapobiegania zderzeniom na morzu, i podobnych niebezpiecznych incydentów” - powiedział Wu.

Poproszona o komentarz Rada Bezpieczeństwa Narodowego skierowała agencję Reuters'a do Departamentu Obrony USA, który odmówił komentarza.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych na początku tego miesiąca opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcie amerykańskiego niszczyciela pocisków kierowanych USS Mustin, obserwującego, jak chiński lotniskowiec Liaoning wykonuje ćwiczenie.

Wu powiedział, że USS Mustin ingerował w chińskie manewry i zagroził swobodzie nawigacji obu statków i bezpieczeństwu ich załóg.

Powiedział, że okręty chińskiej marynarki wojennej ostrzegły Mustina, a Pekin złożył formalną skargę do Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

Przypominając o 715 miliardach dolarów amerykańskich w budżecie na obronę, który według administracji Bidena zostanie wykorzystany przede wszystkim na sprostanie wyzwaniu Chin, Wu powiedział, że niektórzy urzędnicy USA cierpią z powodu „prześladowczych złudzeń”. Powiedział, że „ich szum” dotyczący rzekomego zagrożenia ze strony Chin może stać się samospełniającą się przepowiednią.

Chińska marynarka wojenna oświadczyła na początku kwietnia, że ćwiczenia jej lotniskowców w pobliżu Tajwanu staną się rutyną. W odpowiedzi na to oświadczenie amerykański okręt wojenny przepłynął przez Cieśninę Tajwańską.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.