• <
nauta_2024

Woda pitna prosto z oceanu? Niezwykły projekt polskiej badaczki [foto, wideo]

13.11.2020 13:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Woda pitna prosto z oceanu? Niezwykły projekt polskiej badaczki [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Woda pitna prosto z oceanu? Niezwykły projekt polskiej badaczki [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. pwr.edu.pl

„Icemill – pure water for global sustainability” to koncepcja ogromnej instalacji, która pozyskiwałaby wodę pitną z oceanów, bazując na metodzie odsalania przez zamrażanie. Projekt Katarzyny Przybyły, doktorantki Politechniki Wrocławskiej, opiera się na zjawisku krystalizacji cząsteczek wody – temperatura zamarzania czystej wody jest bowiem wyższa niż roztworu wody morskiej.

Niedobór wody jest obecnie jednym z głównych problemów XXI wieku. Międzynarodowy konflikt dotyczący "błękitnego złota" już się pojawił i oczekuje się, że będzie się tylko nasilał. Obecnie ponad jedna trzecia światowej populacji żyje w krajach, w których występuje niedobór wody.

Oprócz wzrostu liczby ludności odnotowano, że inną ważną przyczyną kryzysu wodnego jest zmiana klimatu i jej wpływ na światowy system wodny i środowisko. Lodowce, jako główny zbiornik wody pitnej, wpływają na globalną gospodarkę wodną i prądy morskie. Ich topnienie znacznie podnosi temperaturę wody i zmniejsza jej zasolenie.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration, globalne temperatury stale rosły przez ostatnie 100 lat i oczekuje się, że będą nadal rosły. Przewidywany wzrost tylko o dwa stopnie spowoduje, że wiele gatunków morskich przestanie się rozmnażać i ostatecznie zniknie na zawsze.

Gospodarka Morska
fot. pwr.edu.pl


Woda wszędzie, ani kropli do picia


Chociaż większość powierzchni Ziemi pokryta jest wodą, tylko 3% jej zasobów nadaje się do picia. Jedynym sposobem na zwiększenie zaopatrzenia w wodę jest ponowne wykorzystanie i odsalanie wody, podczas gdy odsalanie wody morskiej jest zwykle nieograniczone i przyjazne dla środowiska. Obecnie najpopularniejsza metoda odsalania to odwrócona osmoza. Jednak nadal generuje pewne niedogodności, a jedną z jej alternatyw jest metoda zamrażania i rozmrażania.
Odsalanie przez zamrażanie i rozmrażanie opiera się na fakcie, że utworzone kryształy lodu składają się z zasadniczo czystej wody. Ponieważ temperatura zamarzania słonej wody jest niższa, solanka pozostaje płynna. W przeciwieństwie do zamrażania metodą odwróconej osmozy, zamrażanie nie wymaga dużej różnicy ciśnień, dzięki czemu można obniżyć koszty pompy i membrany. Ponadto metoda zamrażania i rozmrażania ma mniejsze zapotrzebowanie na energię, a ze względu na niską temperaturę pracy minimalizuje korozję i problemy metalurgiczne.

Gospodarka Morska
fot. pwr.edu.pl


Innowacyjny pomysł

Projekt ma na celu wykorzystanie metody zamrażania i rozmrażania do odsalania nie tylko do produkcji wody pitnej, ale także do regulacji temperatury i zasolenia oceanu. Zakłady odsalania lodu można by zlokalizować na całym świecie, aby odwrócić skutki zmian klimatycznych. Ponieważ topniejące lodowce modyfikują zasolenie wody, Icemills mogły nie tylko regulować jej temperaturę, ale także skład wody, aby przywrócić naturalne środowisko dla morskiej fauny i flory.

Projekt opiera się na strukturze żyroskopu. Cylinder zewnętrzny służyłby do produkcji lodu i mógł się obracać niezależnie od części wewnętrznej, a umieszczony w środku lodowy młyn obracałby się zgodnie z trzyfazowym cyklem procesu odsalania: produkcji, czyszczenia i topienia lodu. Lód byłby wytwarzany w zbiornikach instalowanych na lodówkach.Forma zbiornika została zaprojektowana tak, aby wspierać proces zamrażania - jego kształt sprawia, że ​​czyszczenie i topienie lodu można realizować wykorzystując jedynie właściwości grawitacyjne i fizyczne. Sam zbiornik pozwala również na zwiększenie możliwości transportowych - czystą wodę można przewozić nie tylko tankowcami.
Wewnętrzna nieruchoma warstwa obiektu składa się z platformy roboczej, morskich turbin prądowych oraz zbiornika balastu wodnego. Platforma robocza pozwala pracownikom na dłuższe pobyty na oceanie, podobnie jak na platformach wiertniczych. Turbiny utrzymują samowystarczalność energetyczną Icemill. Ze względu na potrzebę mobilności jednostki zastosowano dynamiczny system balastowy i kotwiony. Kiedy obiekt musi zmienić swoje położenie, kotwica jest podnoszona, a zewnętrzna warstwa zwiększa prędkość i przekształca Icemill w pojazd.

Icemill to propozycja rozwoju przemysłu wspierającego globalną równowagę środowiskową i społeczną. Pytanie brzmi - na ile jesteśmy w stanie wykorzystać jego potencjał i ile gatunków możemy uratować przed wyginięciem?

Projekt Polski zakwalifikował się do wystawy głównej międzynarodowego festiwalu Abierto Mexicano de Diseno. Ekspozycję prezentującą pomysły na przyszłościowe rozwiązania środowiskowe i społeczne można teraz w całości obejrzeć w internecie.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.