• <

Dziwaczna kałamarnica żyjąca w głębinach oceanu po raz pierwszy uchwycona na wideo

04.11.2020 12:40 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Dziwaczna kałamarnica żyjąca w głębinach oceanu po raz pierwszy uchwycona na wideo

Partnerzy portalu

Dziwaczna kałamarnica żyjąca w głębinach oceanu po raz pierwszy uchwycona na wideo  - GospodarkaMorska.pl
fot. Schmidt Ocean Institute

Prawdopodobnie po raz pierwszy biologom udało się uchwycić na żywo na wideo dziki, nieuchwytny gatunek kałamarnicy.

Głębiny oceanu dalej skrywają przed nami wiele tajemnic. Pływając po morskich głębinach w łodziach podwodnych lub przy użyciu zdalnie sterowanych pojazdów (ROV) biologowie morscy mogą dostrzec rzadko (lub nigdy) niewidziane stworzenia. Pod koniec października ekspedycja Schmidt Ocean Institute podczas mapowania północnej Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Cape York w Australii sfilmowała po raz pierwszy w historii przedstawiciela gatunku Spirula Spirula, unoszący się pionowo na głębokości około 2850 stóp pod wodą.

Naukowcy uchwycili rzadkie ujęcia przedstawiające malutką kałamarnicę pływającą w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej. Spirula jest jedynym żyjącym przedstawicielem swojego rodzaju i nigdy wcześniej nie była obserwowana żywa w jej naturalnym środowisku.

"Ekscytujące wiadomości!" - skomentował na Twitterze Instytut. „Wydaje się, że jest to PIERWSZA obserwacja Spiruli (ram's horn squid), żywej i w swoim naturalnym środowisku. Bardzo rzadko widywane, mają wielu wymarłych krewnych, ale są jedynymi żyjącymi przedstawicielami rodzaju Spirula, rodziny Spirulidae i rzędu Spirulida."

Czołowi eksperci od kałamarnic, tacy jak Michael Vecchione, ekspert od głowonogów w Smithsonian Institution, nigdy wcześniej nie widzieli spiruli w jej naturalnym świecie.

Zespół później zidentyfikował głowonoga jako kałamarnicę "barani róg", nazwaną tak od zwiniętej muszli. Kałamarnica o brązowo-czerwonym zabarwieniu ma zwykle mniej niż 35-45 milimetrów długości, a podczas spoczynku unosi się pionowo z ramionami skierowanymi do góry i płaszczem - głównym korpusem kałamarnicy, który zawiera skorupę i narządy wewnętrzne - skierowanym w dół. Uważa się, że lekka skorupa zapewnia kałamarnicy pływalność.

Kałamarnica emituje również światło z bioluminescencyjnego organu znajdującego się na końcu płaszcza.

- Jest to szczególnie interesujące, ponieważ rzadko można zobaczyć tę kałamarnicę żywą, ale często znajdujemy jej skorupę o otwartym zwoju wyrzucaną na plaże - powiedział Cornet. - To pierwszy raz, kiedy sfilmowaliśmy kałamarnicę w jej charakterystycznej pozycji.

Oprócz wykrycia nieuchwytnej kałamarnicy, naukowcy odkryli wiele nieopisanych wcześniej gatunków koralowców czy gąbek podczas mapowania Wielkiej Rafy Koralowej. Co więcej, znaleźli też nigdy wcześniej nie widzianą rafę koralową, która jest wyższa niż Empire State Building. Próbki i materiały filmowe zebrane podczas owocnej wyprawy zapewnią naukowcom zajęcie przez wiele lat, powiedział Cornet.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.