• <
mewo_2022

Bota Green Offshore ma nowy statek CTV

kw

20.09.2023 23:55 Źródło: informacja prasowa

Partnerzy portalu

Fot. Bota Green Offshore

Gdańska spółka Bota Green Offshore z sukcesem zakończyła proces przejęcia specjalistycznej jednostki typu CTV do obsługi morskich farm wiatrowych. Przejmowaną jednostką jest Wind Force III, która od teraz pływać będzie pod nazwą Bota Wind II. 

Crew Transfer Vessel (CTV) to zaawansowany statek dedykowany do transferu techników z lądu na obszar morskich farm wiatrowych. Charakteryzuje się możliwością szybkiego pokonywania dystansów pomiędzy portem i farmami wiatrowymi. Jednostka przejmowana przez Botę to specjalistyczny CTV, który od 2016 roku obsługiwał niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym: między innymi Riffgat i Alpha Ventus. Wyróżnia się dobrymi parametrami technicznymi i możliwością transportowania ładunków, posiada także własny dźwig, dzięki któremu może wykonywać wiele specjalistycznych zadań. Poza transportem techników Bota Wind II może prowadzić wsparcie podczas prac instalacyjnych, układania kabli, czy innych pracach serwisowych. 

Nowy właściciel zaangażuje doświadczoną załogę, która pracowała na jednostce, co zapewni dalszą, bezpieczną eksploatację. Bota Green Offshore przygotowuje się do prowadzenia kampanii w polskiej części Morza Bałtyckiego, która już wkrótce stanie się placem budowy morskich farm wiatrowych. Dzięki niewielkiemu zanurzeniu jednostka może z powodzeniem korzystać z małych portów serwisowych, takich jak Łeba, Ustka, czy Władysławowo, gdzie deweloperzy polskich farm wiatrowych wybudują swoje bazy serwisowe. 

W październiku tego roku Bota Green Offshore planuje przejęcie siostrzanej jednostki: Bota Wind I, która obecnie kończy kampanię obsługi morskiej farmy wiatrowej w niemieckiej części Morza Północnego.

Bota Green Offshore


- Jesteśmy przekonani, że Bota Wind I i Bota Wind II, mogą stanowić istotne wsparcie dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Te jednostki sprawdziły się już w trudnych warunkach Morza Północnego i udowodniły swoją wartość. Przejmujemy jednostki wraz z doświadczonymi załogami, dlatego jesteśmy gotowi natychmiast podjąć nowe wyzwania w sektorze offshore wind - komentuje Ernest Czermański, prezes zarządu Bota Green Offshore. 

Gdańska spółka jest w kontakcie z polskimi deweloperami morskich farm wiatrowych, którzy są już na etapie uruchamiania przetargów, umożliwiających planowane rozpoczęcie prac na morzu. Zgodnie z deklaracjami deweloperów, istotnym aspektem budowania łańcucha dostaw jest zapewnienie istotnego udziału polskich firm, w celu budowania lokalnych kompetencji w sektorze offshore. Bota Green Offshore dysponuje kompetencjami i zasobami, które umożliwią umożliwią świadczenie usług na najwyższym poziomie jakości i bezpieczeństwa przez polską firmę. Spółka nie poprzestaje na przejęciu dwóch jednostek i planuje dalszy rozwój w sektorze offshore wind, poprzez przejęcie istniejących i zamawianie nowych jednostek typu CTV w przyszłości. 

Bota Wind II przeszła już wszystkie niezbędne inspekcje w porcie Norddeich w Niemczech i wkrótce wyruszy do portu w Szczecinie, gdzie zostanie poddana przygotowaniom do dalszych prac na morzu.

Bota Green Offshore to spółka, wchodząca w skład gdańskiej grupy Bota, w której dominującą rolę odgrywa Bota Technik. W skład grupy Bota wchodzą także Bota Shipping, Bota Wind Energy oraz Bota Technik Benelux. Grupa posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie specjalistycznej obsługi jednostek pływających i świadczenia usług w zakresie projektowania i serwisowania układów napędowych jednostek pływających. Posiada doświadczenie w sektorze offshore, w tym oil&gas, dla którego świadczy usługi w zakresie napędów, hydrauliki, automatyki, usług projektowych i konstruktorskich. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.