• <
mewo_2022

Na wodach europejskich powstaną hybrydowe parki morskie – rusza projekt EU-SCORES

03.09.2021 18:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na wodach europejskich powstaną hybrydowe parki morskie – rusza projekt EU-SCORES

Partnerzy portalu

Na wodach europejskich powstaną hybrydowe parki morskie – rusza projekt EU-SCORES - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

Projekt European SCalable Offshore Renewable Energy Sources (EU-SCORES) ma na celu stworzenie "pierwszych na świecie" hybrydowych morskich parków energetycznych, które będą finansowane przez banki. Pod kierownictwem Holenderskiego Centrum Energii Morskiej (DMEC), EU-SCORES uwolni potencjał wiatru, fal i morskich systemów fotowoltaicznych na dużą skalę.

Obecne roczne zużycie energii elektrycznej na świecie wynosi około 21 tys. TWh i przewiduje się, że do 2050 roku ulegnie podwojeniu, wraz ze wzrostem liczby ludności i PKB. Wydajne i efektywne wykorzystanie morskich źródeł energii odnawialnej ma kluczowe znaczenie dla przejścia UE na gospodarkę o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Aby to osiągnąć, UE wyznaczyła wyraźne cele osiągnięcia 230-440 GW i 40 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej i oceanicznej do połowy stulecia. 

Wartość inicjatywy EU-SCORES wynosi 45 mln euro. Jego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Partnerzy będą wspólnie korzystać z dwóch projektów demonstracyjnych, na które składa się morski system fotowoltaiczny o mocy 3 MW firmy Oceans of Energy u wybrzeży Belgii współpracujący z farmą wiatrową oraz system wykorzystujący energię fal o mocy 1,2 MW firmy CorPower Ocean w Portugalii połączony z pływającą farmą wiatrową.

Pilotażowe projekty mają na celu pokazanie korzyści płynących z ciągłej produkcji energii poprzez wykorzystanie uzupełniających się źródeł energii, takich jak wiatr, słońce i fale. To hybrydowe podejście stworzy bardziej odporny i stabilny system energetyczny, wyższe współczynniki mocy i niższy całkowity koszt w przeliczeniu na 1 MWh. 

Będzie więcej miejsca na morzach

Demonstracje na pełną skalę mają dowieść, jak zwiększona moc i pojemność zainstalowana na km2 zmniejszy ilość potrzebnej przestrzeni morskiej, pozostawiając tym samym więcej miejsca dla akwakultury, rybołówstwa, szlaków żeglugowych i stref chronionych. Dodatkowe korzyści uzyskane dzięki współużytkowaniu krytycznej infrastruktury elektrycznej oraz badaniu zaawansowanych metod eksploatacji i konserwacji wspomaganych przez systemy autonomiczne powinny obniżyć koszty inwestycji w przeliczeniu na MWh. Ponadto demonstracje w ramach projektu przyczynią się do zwiększenia stabilności i odporności europejskiego systemu energetycznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu zrównoważonego rozwoju, lokalnych interesariuszy i istniejących ekosystemów.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.