• <
mewo_2022

EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednym z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.

Dla EDF Renewables local content to nie tylko kwestia spełnienia wymogów, ale integralny element kultury organizacyjnej firmy. Przejawem sukcesu tej filozofii jest francuska morska farma wiatrowa Saint-Nazaire, która wygenerowała nie tylko imponujące zyski, lecz także niemal 7 tysięcy miejsc pracy. Sukces był możliwy dzięki konsekwencji w rozwijaniu łańcucha dostaw i aktywnemu angażowaniu wszystkich interesariuszy, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego.

Biorąc pod uwagę wnioski płynące z doświadczeń w realizacji francuskich projektów, można wskazać trzy kluczowe wyzwania, z którymi należy się zmierzyć podczas budowania nowego sektora offshore wind w Polsce. To przede wszystkim rozbudowa sieci, kluczowa dla stabilnego odbioru wytwarzanej energii. Drugim wyzwaniem jest infrastruktura instalacyjna, a trzecim – odpowiednio wykwalifikowane zasoby kadrowe.

Marie Foucault podkreśliła również istotne znaczenie Polski w globalnej strategii EDF Renewables. Przypomniała, że firma działa w naszym kraju od 2012 r., ugruntowując solidne fundamenty swoich kompetencji w zakresie energii odnawialnej, realizując ambitne projekty farm wiatrowych, fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Firma prowadzi swoje inwestycje w Polsce, opierając się na lokalnym zespole ekspertów. Ich zaangażowanie w połączeniu z doświadczeniem całej grupy zapewnia solidne fundamenty dla polskiej transformacji energetycznej.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.