• <

Wynik wyszukiwania - "wojna na Ukrainie" - Wiadomości

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Ukraińska agencja wskazała firmę, która zajmie się sprzedażą superjachtu zarekwirowanego rosyjskiemu oligarsze

Komisja ds. konkurencyjnego wyboru podmiotów prawnych zajmujących się sprzedażą zajętych aktywów wybrała Troostwijk Auctions jako sprzedawcę jachtu Royal Romance, należącego wcześniej do rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka. Jednostka została w ubiegłym roku zarekwirowana w chorwackim porcie i przekazana ukraińskiemu rządowi.
23.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

HNLMS Makkum wysadza ponad 200 kg bombę z czasów II wojny światowej. Ten okręt też będzie przekazany Ukrainie

Holenderski niszczyciel min HNLMS Makkun (M 857) prowadził działania przeciwminowe na Morzu Północnym. W ich trakcie zneutralizował bombę lotniczą, ważącą 226 kg. Choć okręt sprawnie realizuje powierzone mu zadania, zbliża się jego koniec służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii. Ten ma nastąpić do końca 2024 roku, co nie oznacza zakończenia jego działalności, gdyż potem zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.
15.04.2024

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.
11.04.2024

Irańska broń przejęta przez siły morskie koalicji zostanie przekazana ukraińskiej armii

Amerykański rząd przekazał 4 kwietnia Siłom Zbrojnym Ukrainy ogromny ładunek uzbrojenia, na który składały się transporty z Iranu przejęte przez międzynarodowe siły morskie. Pierwotnie miały trafić do bojowników Huti, walczących z jemeńskim rządem oraz atakujących międzynarodową żeglugę w regionie.
09.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Siergiej Szojgu zatwierdził nowych dowódców rosyjskich sił morskich

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosił dekret prezydenta kraju, Władimira Putina, w sprawie mianowania nowych dowódców sił morskich państwa. Zmiany kadrowe to potencjalnie także efekt reakcji na ciągłe niepowodzenia w trakcie wojny na Ukrainie, gdyż na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska utraciła 1/3 swojej zdolności bojowej.
02.04.2024

Kolejne okręty trafione przez Ukraińców? Konstantin Olszański i Iwan Churs porażone rakietami

Siły Morskie Ukrainy poinformowały, że udało im się porazić kolejny okręt desantowy Floty Czarnomorskiej, Konstantin Olszański. To trzecia w ostatnim czasie jednostka proj. 775, zbudowana w dawnej Stoczni Północnej w Gdańsku, która miała zostać uszkodzona w trakcie konfliktu. W niedzielę ten los miał spotkać Jamał i Azow. To nie jedyne jednostki, które były celem ukraińskich sił zbrojnych.
26.03.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej odwołany ze stanowiska po utracie kolejnego okrętu

Utrata w ciągu kilku tygodni trzech okrętów Floty Czarnomorskiej okazała się być nie do pogodzenia dla rosyjskich władz. Po niedawnej utracie patrolowca o nazwie Siergiej Kotow ze stanowiskiem pożegnał się naczelny dowódca sił morskich Rosji.
11.03.2024

Prezydent Ukrainy z wizytą w Turcji. W tle propozycje tureckich mediacji oraz prace nad ukraińską korwetą

Liczymy na pomoc Ankary w uwolnieniu więzionych przez Rosję ukraińskich obywateli, w tym Tatarów krymskich - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który tego dnia spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Stambule.
09.03.2024

Turcja gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja

Ankara jest gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja, a także przyczynić się do odbudowy Ukrainy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Stambule, gdzie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.
09.03.2024

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.
06.03.2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.
04.03.2024

Turcja może być ponownie gospodarzem negocjacji między Rosją i Ukrainą

Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.
28.02.2024

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Rosja zwiększyła na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do ostrzeliwania Kalibrami

Ukraińskie służby wskazały, że służbę operacyjną pełnią obecnie trzy rosyjskie okręty zdolne do wystrzelenia w ramach łącznej salwy do 24 rakiet typu Kalibr. Mimo skutecznych ataków na Flotę Czarnomorską ta wciąż stanowi zagrożenie dla Ukrainy od strony morza.
12.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Nowym korytarzem przez Morze Czarne Ukraina wysłała pierwszy w tym roku własny statek ze zbożem

Z Ukrainy wypłynął pierwszy w tym roku statek, który udał się z ładunkiem 25 tys. ton pszenicy do Nigerii korytarzem na Morzu Czarnym – poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa w Kijowie.
08.02.2024

Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

Zespół operatorów z 73. Morskiego Centrum Specjalnego Przeznaczenia dokonali zajęcia platformy wydobywczej na Morzu Czarnym, wykorzystywanej przez Rosjan do pozyskiwania danych o ruchu morskim. Operacja ma zapewnić bezpieczniejszy ruch statków i ograniczyć możliwości operacyjne Floty Czarnomorskiej w północno-zachodniej części akwenu.
07.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Generał Breedlove: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych

Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział we wtorek w Atlantic Council., że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką, gdyż Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych.
10.01.2024

Mimo ukraińskich sukcesów, w tym na morzu, to Rosja utrzymuje przewagę w wojnie elektronicznej

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW), która pozwala na neutralizowanie działań przeciwnika i była jedną z przyczyn fiaska zeszłorocznej ukraińskiej kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
09.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Kluczowy terminal FSRU w Grecji rozpoczyna pracę. 20 stycznia ma odbyć się odbiór pierwszej partii gazu

W tym miesiącu swoją działalność zgodnie z przeznaczeniem zaczął pływający terminal do regazyfikacji gazu, Alexandroupolis. W ubiegłym miesiącu przybył na wody Morza Trackiego nieopodal greckiego wybrzeża. Będzie dostarczał gaz państwom Europy Południowo-Wschodniej.
05.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

Ukraina pokazuje potencjał bojowy swoich morskich dronów

Sukces operacji morskich z udziałem bezzałogowych pojazdów nawodnych pomógł Ukrainie choć w pewnym stopniu oddalić zagrożenie ataków Floty Czarnomorskiej. Siły zbrojne broniącego się państwa pochwaliły się, jakie wyposażenie znajduje się w jego morskim arsenale.
29.12.2023

Na Krymie pononownie słychać wybuchy. Ruch na Moście Krymskim został wstrzymany

Mieszkańcy okupowanego od 2014 roku przez Rosję półwyspu donoszą, że w pobliżu miasta Kercz słychać było eksplozje. Istnieje podejrzenie, że doszło do kolejnego ataku z użyciem rakiet bądź dronów, przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy. Rosyjskie władze nie ustosunkowały się do tych informacji.
21.12.2023

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod żółto-niebieską banderą.
15.12.2023

Zełeński: Dzięki wygranej bitwie o Morze Czarne Ukraina przetransportowała prawie 7,5 mln ton ładunków

Dzięki nowemu korytarzowi zbożowemu Ukraina miała zdołać wyeksportować 7,5 mln ton towarów. Zdaniem władz jest to efekt skutecznych działań na froncie morskim, dzięki czemu rosyjska flota ma nie zagrażać statkom transportowym. Wołodymir Zełeński podkreślił zdalnie podczas szczytu przywódców państw G8, że jego kraj "wygrał tę bitwę".
07.12.2023

Rosja chce do końca roku uczynić Morze Azowskie swoim „wewnętrznym morzem”

Do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu rosyjskiego, wpłynął projekt ustawy, uznającej Morze Azowskie za „wewnętrzny akwen wodny” Rosji, którego nie dotyczy prawo międzynarodowe – informuje we wtorek niezależny portal Nastojaszczeje Wriemia.
05.12.2023

Rosja chce wykorzystać ukraińskie doświadczenie z dronami? Może to zmienić obraz wojny na morzu

Brytyjskie władze poinformowały w mediach społecznościowych, że wywiad przekazał niepokojące informacje. Rosjanie, doświadczeni przez ukraińskie ataki z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych, planują wykorzystać je w swoim arsenale, ucząc się od przeciwnika.
01.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Międzynarodowa Organizacja Morska nie dla Rosji - tego chce Ukraina

W Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) nie ma miejsca dla Rosji; w ciągu dziesięcioleci nikt nie wyrządził większej szkody wolnej żegludze niż Rosja – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do członków 33. zgromadzenia IMO.
27.11.2023

Trwa szczyt "Zboże z Ukrainy". Uczestnicy potępiają działania Rosji zakłócającej transport żywności

Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie "Zboże z Ukrainy". Deklarację przyjęły 23 państwa.
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Chiński koncern państwowy chce zbudować tunel między Rosją a Krymem

Rosyjskie i chińskie firmy prowadzą rozmowy na temat budowy tunelu łączącego Rosję z Krymem, a chiński państwowy koncern budowlany wyraził chęć uczestnictwa w projekcie - podał w piątek "Washington Post", powołując się na korespondencję przechwyconą przez ukraińskie służby.
24.11.2023

Kalibr już nie taki straszny? Rosyjska marynarka wojenna ma narastające problemy logistyczne

Siły Zbrojne Ukrainy zwróciły uwagę, że w ostatnim czasie na Morzu Czarnym i Azowskim pojawia się mniejsza niż dotąd ilość okrętów Floty Czarnomorskiej wyposażonych w przeciwokrętowe pociski manewrujące Kalibr, zdolnych także do ataków na cele lądowe. Oprócz problemów gospodarki Rosji efektem tego mają być skutecznie ataki ukraińskiej armii na infrastrukturę wroga.
14.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Rosyjski okręt wojenny na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii obserwuje okręt rosyjskiej floty Admirał Grigorowicz, znajdujący się od czwartku w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej, czyli na wodach pod jurysdykcją władz w Lizbonie - powiadomiła w piątek portugalska armia.
10.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Kolejny rosyjski okręt uszkodzony na Morzu Czarnym. Wszedł na minę?

Rosyjski okręt proj. 23040G Władimir Kozicki został zauważony z unoszącym się nad nim dymem, nieopodal okupowanego przez Rosję Krymu. Do zdarzenia miało dojść na zewnętrznej redzie Zatoki Sewastopolskiej, gdzie jednostka prowadziła działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Niedługo potem miało dojść w tym miejscu do eksplozji, a jednostka została odholowana w stronę Krymu, najprawdopodobniej do stoczni.
27.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

SBU zdemaskowała i ściga biznesmena, który pomagał w produkcji wyposażenia dla rosyjskich okrętów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała przedsiębiorce na Zakarpaciu, który był zaangażowany w produkcję zaawansowanego technologicznie sprzętu dla jednostek morskich Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Przedsięwzięcie było prowadzone także w innych krajach, pod pozorem realizowania zleceń dla klientów z Bliskiego Wschodu.
24.10.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty zdolne do oddania salwy Kalibrami. Wśród nich był jeden podwodny

Służby prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy regularnie donoszą o aktywności rosyjskich okrętów na morskich akwenach. Po niedawnych atakach z użyciem dronów na Flotę Czarnomorską ponownie ukraińskiemu terytorium zagrażają jednostki zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr.
24.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Po serii ataków na swoje okręty Flota Czarnomorska wycofała się dalej na wschód

Od czasu serii ataków doznanych w sierpniu i wrześniu rosyjska Flota Czarnomorska najprawdopodobniej wzmocniła swoją defensywną i reaktywną postawę, przenosząc swoje zasoby dalej od terenów kontrolowanych przez Ukrainę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
14.10.2023

Siły ukraińskie miały zaatakować nie jeden, a dwa rosyjskie okręty

Wykorzystując drony morskie, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z Marynarką Wojenną zaatakowały rosyjski okręt rakietowy typu Bujan i okręt patrolowy Paweł Dierżawin, poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w SBU.
13.10.2023

Rosja ponownie uderza w ukraińską infrastrukturę portową. Utrzymuje także dwa okręty podwodne zdolne do ataków rakietowych

Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z użyciem donów w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Celem była infrastruktura logistyczna zlokalizowana w portach morskich. Istnieje obawa, że może dojść do ataków rakietowych od strony morza.
10.10.2023

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy, poinformował rzecznik ONZ. W grę wchodzi ich transport także drogą morską (dop. red.).
10.10.2023

Rumuńska armia twierdzi, że Rosja systematycznie zakłóca sygnał GPS na wodach terytorialnych kraju

Siły zbrojne Rosji w sposób systematyczny zakłócają sygnał GPS na wodach terytorialnych Rumunii, poinformował szef sztabu generalnego armii tego kraju generał Daniel Petrescu, cytowany w piątek przez bukareszteńskie media.
29.09.2023

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy sprawdzają, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej żyje

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych przekazały we wtorek, że trwa weryfikowanie informacji w sprawie tego, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął w ukraińskim ataku na Sewastopol.
26.09.2023

Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna, oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
25.09.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

Tak prezentuje się uszkodzony, rosyjski okręt podwodny. Skala zniszczeń szokuje

Pojawiły się zdjęcia prezentujące aktualny stan kadłuba okrętu podwodnego proj. 636.3 (kod NATO: Kilo) B-237 Rostów nad Donem, który w trakcie pobytu w suchym doku na terenie stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie został zaatakowany przez ukraińskie pociski manewrujące. Obok niego został uszkodzony okręt desantowy „Mińsk”. To pierwszy, potencjalnie zniszczony przez atak okręt podwodny w XXI wojny.
18.09.2023

Ukraiński atak spowodował pożar w stoczni w Sewastopolu, co najmniej 24 rannych

Ukraiński atak powietrzny wywołał w środę nad ranem pożar w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował Reuters, powołując się na gubernatora tego miasta z nadania Moskwy Michaiła Razwożajewa.
15.09.2023

Flota Czarnomorska ponosi poważne straty wskutek ukraińskiego ataku

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
15.09.2023

Ukraińcy nie dają wytchnienia rosyjskiej flocie. Rano mieli uszkodzić dwa kolejne okręty

W sieci pojawiły się informacje, ze, że w czwartek rano ukraińskie drony (USV) zaatakowały i uszkodziły w południowo-zachodniej części Morza Czarnym dwa okręty patrolowe typu Wasilij Bykow rosyjskiej floty. Poinformowały o "pewnych uszkodzeniach", jednak nie pojawiło się więcej szczegółów. Strona rosyjska jak dotąd milczy na ten temat.
14.09.2023

Atak na rosyjskie cele na Krymie był operacją SBU i ukraińskiej marynarki wojennej

Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa, powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
14.09.2023

Proukraiński ruch oporu na Krymie ma posiadać swoich agentów w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej

Przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskaliśmy od naszych agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni, poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
14.09.2023

Ukraina zaatakowała stocznię w Sewastopolu. Uszkodzono dwa okręty, w tym jeden podwodny

W nocy z wtorku na środę przeprowadziliśmy atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek: dużego okrętu desantowego i okrętu podwodnego, powiadomił w rozmowie z portalem Hromadske przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.
13.09.2023

Siły Morskie Ukrainy na razie nie będą wykorzystywać odbitych platform wiertniczych

Ukraina nie zamierza na razie wykorzystywać odbitych platform wiertniczych na Morzu Czarnym, ale nie będzie mogła tego robić także Rosja, oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w rozmowie z portalem Suspilne. Według ukraińskiego wojska, Rosjanie wykorzystywali platformy jako stacje radarowe i lądowiska dla śmigłowców.
12.09.2023

Reuters: wstrzymany ruch na Moście Krymskim

Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany", poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.
12.09.2023

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.
11.09.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu znów pod naszą kontrolą

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
11.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Ukraina eksportuje zboże, ale nowe szlaki mają mniejszą przepustowość

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.09.2023

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu zakazana w Rosji za wspieranie Ukrainy

Najwyższa prokuratura Rosji zdecydowała, że Federacja Pracowników Transportu Międzynarodowego jest „organizacją niepożądaną” w Federacji Rosyjskiej. Wynika to z faktu wieloletniego wsparcia organizacji dla Ukrainy.
08.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Turcja ostrzega Rosję przed konsekwencjami za strzały w kierunku statku handlowego

Turcja "ostrzegła" Rosję po tym, gdy w niedzielę jej okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym i zapowiedziała, że taki incydenty mogą zwiększyć napięcie na tym akwenie - poinformowała w czwartek kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
17.08.2023

Były żołnierz marynarki wojennej skazany za udział w wojnie na Ukrainie

Były żołnierz marynarki wojennej Korei Południowej usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia za złamanie prawa paszportowego i udział w wojnie na Ukrainie – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap. W lutym ubiegłego roku rząd Korei Płd. wprowadził zakaz wyjazdów na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.
17.08.2023

Morskie "żywe tarcze". Rosja chroni swoje okręty barierą z statków cywilnych

Siły rosyjskie zaczęły stosować nową taktykę, polegającą na tworzeniu bariery ze statków cywilnych wokół okrętów wojskowych – oznajmiła w niedzielę rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk w telewizji.
13.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Ukraina nie odpuszcza i ponownie atakuje Most Krymski. Znów unosi się tam dym

Kolejny raz dym unosi się nad Mostem Krymskim, który miał stać się symbolem połączenia Krymu z Rosją. Dziś rano rosyjskie siły miały zestrzelić dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską, niemniej świadkowie mówią o czterech wybuchach w okolicach mostu, przez co jest obecnie wyłączony z użytku.
12.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Ukraińscy "marines" szkolą się pod okiem brytyjskich instruktorów

Przez blisko pół roku ponad 1000 żołnierzy z Ukrainy szkoliło się pod okiem instruktorów z Royal Marines w zakresie prowadzenia akcji specjalnych i złożonych operacji z użyciem jednostek nawodnych. Wielka Brytania chce tym potwierdzać swoją funkcję jako kluczowego członka NATO wspierającego państwo walczące z rosyjską agresją. Tylko w 2023 roku przeszkolono dwa razy więcej kursantów niż w całym ubiegłym.
11.08.2023

Rosyjski okręt trafiony przez ukraińskiego drona znalazł się w stoczni. Jest widoczna skala uszkodzeń

Ubiegłotygodniowy atak sił ukraińskich na należący do Rosji port w Noworosyjsku skutkował uszkodzeniem okrętu desantowego Olenegorskij Gorniak, a zdjęcia prezentujące przechyloną jednostkę obiegły cały świat. Teraz można zobaczyć, jakie szkody w kadłubie wyrządził dron.
11.08.2023

Zełeński zapewnia, ze Ukraina odpowie na rosyjskie ataki zatapiając kolejne, wrogie okręty

Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
08.08.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Ukraina przyznaje się do obu ataków na Most Krymski

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu, potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
03.08.2023

Z Estonii na Ukrainę przybył sprzęt do usuwania min pod wodą

Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min, poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.08.2023

Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych poinformowało, że Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet.
03.08.2023

Prezydent Erdogan w rozmowie z Putinem zaznaczył, że chce zabiegać o przywrócenie umowy zbożowej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan w środowej rozmowie z Władimirem Putinem powiedział, że będzie zabiegać na drodze dyplomatycznej o wznowienie umowy zbożowej na Morzu Czarnym, poinformowała agencja Reutera powołując się na kancelarię tureckiego prezydenta. Ponadto Erdogan uzgodnił w rozmowie telefonicznej z Putinem, że jego rozmówca złoży wizytę w Turcji, przekazało biuro tureckiego przywódcy. Szczegółów nie podano.
02.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Działalność portu Izmaił została zawieszona po rosyjskim ataku

Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę, podała agencja Reutera powołując się na źródła.
02.08.2023

Port Izmaił nad Dunajem ze zniszczeniami po rosyjskim ataku rakietowym

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie, oświadczyły władze ukraińskie.
02.08.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.
02.08.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ukraina zapewnia, że nie atakowała i nie planuje atakować cywilnych jednostek morskich

Ukraina nie atakowała i nie będzie atakować cywilnych statków ani innych cywilnych obiektów na Morzu Czarnym, oświadczył we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Reutera.
01.08.2023

W trakcie dziewięciu dni ostrzałów nad Morzem Czarnym Rosja zniszczyła 180 tys. ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu dni po wyjściu z umowy zbożowej Rosja zniszczyła 180 000 ton ukraińskiego zboża w wyniku ostrzału, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w mediach społecznościowych
01.08.2023

Ukraina: Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim

Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim, mające chronić go przed dronami morskimi, poinformował w poniedziałek serwis Mash.
31.07.2023

Rosjanie atakują Wyspę Węży, by pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym

Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
31.07.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Rosjanie atakują Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego

Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
26.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów to stabilność na światowym rynku

"Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym", oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
25.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

Prezydent Zełenski: most na okupowany Krym jest celem, który trzeba zneutralizować

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
22.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Kolejny atak na infrastrukturę zbożową na Ukrainie. Dwie rakiety Kalibr uderzyły w magazyn

W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem, powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.
21.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

W trakcie ostrzału portu w Odessie Rosjanie uszkodzili budynek konsulatu Chin

Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów, poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
20.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: rosyjska Flota Czarnomorska może aktywniej zakłócać handel

Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2023

Kolejny nocny atak na ukraińskie miasta. Rosjanie użyli m.in. Kalibrów i Iskanderów

Po północny, 20 lipca br. siły rosyjskie ponownie zaatakowały południowe regiony Ukrainy. Rakiety spadły na Odessę i Mikołajów. W sumie wystrzelono 38 pocisków, w tym 19 pocisków manewrujących i 19 dronów kamikadze.
20.07.2023

Rosja blokuje tranzyt statków towarowych przez Cieśninę Kerczeńską

Możliwość przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską dla cywilnych jednostek morskich, w tym statków transportujących ładunki, został zawieszony przez rosyjskie władze od 16 lipca. Jest to efektem ataków z użyciem dronów na most krymski, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
19.07.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

Na dwóch przekazanych przez Wielką Brytanię okrętach podniesiono uroczyście niebiesko-żółtą banderę. Wydarzenie symbolicznie wiąże się z odbudową ukraińskich, morskich sił przeciwminowych, a także uzyskaniem zdolności w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą.
13.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Rzecznik sił lotniczych Ukrainy: Mamy sposoby na zagrożenie, jakim są rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał

Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił we wtorek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
20.06.2023

W obwodzie chersońskim po wysadzeniu tamy wciąż zalanych jest 28 miejscowości

W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – powiadomiły w sobotę władze regionu. W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.
17.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów

W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów, ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
14.06.2023

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała w środę nad ranem ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
14.06.2023

ONZ ostrzega przed wzrostem cen żywności w związku ze zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła we wtorek, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób.
14.06.2023

Rosyjscy żołnierze patrolują zatopione Oleszki, uniemożliwiając cywilom ewakuację

Prowadzony przez ukraińską armię portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował dziś w Internecie, że w okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zatopionych w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, żołnierze agresora patrolują miasto na pontonach i nie pozwalają cywilom na ewakuację. Odnotowano przypadki strzelania do uciekających ludzi.
13.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Rosyjscy żołnierze plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim

Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości, przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
12.06.2023

Rosja, wbrew prawu wojennemu, niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
11.06.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o odparciu ataku na Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film przedstawiający odparcie ataku ukraińskich łodzi bezzałogowych (dronów nawodnych) na okręt rozpoznawczy Priazowje, znajdujący się w południowo-wschodniej części Morza Czarnego.
11.06.2023

W ewakuacji Chersonia pomagają wolontariusze z całego kraju

Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował w piątek znajdujący się w tym mieście fotograf PAP Władysław Musijenko.
09.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza

Pomimo trwającego konfliktu i trudności związanych z działalnością przemysłu stoczniowego, Marynarka Wojenna Ukrainy przyjęła 26 maja br. do służby nową jednostkę nawodną proj. 58155. Została nazwana na cześć miejscowości, której mieszkańcy zostali wymordowani przez Rosjan, przez co stała się symbolem ukraińskiego oporu oraz bestialstwa rosyjskiej agresji.
31.05.2023

Ukraińcy twierdzą, że Iwan Churs jest uszkodzony, pokazują wideo

W kontrze do informacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, ukraińskie media podają, że atak na rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs był częściowo skuteczny. W sieci pojawiło się także wideo, które ma dowodzić temu, że przynajmniej jeden dron dostał się w bezpośrednie sąsiedztwo jednostki.
25.05.2023

Nocny atak dronów na rosyjski okręt

W kilku niezależnych, rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że operujący na Morzu Czarnym rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs (w prasie określany często jako Ivan Khurs) został zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy drony. Atak miał zostać odparty. Jak dotąd ani ukraińskie, ani rządowe media z Rosji nie potwierdziły tego zdarzenia.
24.05.2023

Most Krymski został zamknięty i znów unosi się nad nim dym

Użytkownicy Twittera donoszą, że most na Krymie znowu został zamknięty i unosi się nad nim dym. Według oficjalnych, rosyjskich danych, obiekt jest niedostępny z powodu „ćwiczeń wojskowych”. W związku z niedawnym atakiem dronów na rosyjski okręt Iwan Churs pojawiają się domniemania, że to preludium do ukraińskich działań mających na celu odzyskanie półwyspu utraconego w 2014 roku.
24.05.2023

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.
12.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Prezydent Zełenski: rok temu nasza rakieta zniszczyła okręt Moskwa

Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.
13.04.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

Rosyjska flota uzbrojona w Kalibry pozostaje aktywna na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym operują siły Floty Czarnomorskiej w sile 11 okrętów, w tym podwodnych. Ukraińskie dowództwo podało, że zwiększyły swoje uzbrojenie w postaci systemów uzbrojenia 3M-54 Kalibr.
09.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Dokładnie rok temu siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny ostrzał rakietowy skierowany na jednostki morskie Federacji Rosyjskiej stacjonujące w okupowanym Berdiańsku. Zniszczono wtedy okręt desantowy proj. 1171 Saratow. Z tej okazji naczelny dowódca sił ukraińskich gen. Walerij Załużny, opublikował nagranie z tej akcji.
24.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał w czwartek ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier, fiński parlament.
23.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.
17.03.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Ukraina chce objęcia sankcjami pięciu firm transportowych z Grecji

Władze Ukrainy stworzyły raport, w którym wymieniają firmy określane jako "międzynarodowych sponsorów wojny". Wśród nich znajduje się pięć najbardziej znanych greckich firm świadczących morskie usługi transportowe.
10.03.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie

Rosyjski statek towarowy MV Sparta IV przedostał się na Morze Czarne z podejrzanym ładunkiem, najprawdopodobniej zaopatrzenia wojennego na potrzeby inwazji na Ukrainę. Jednostka została załadowana w Syrii i płynęła pod eskortą rosyjskiej marynarki wojennej. Chociaż Turcja zamknęła drogę wodną między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym dla rosyjskich okrętów, przepływ zaopatrzenia wojskowego trwa nadal.
07.03.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Ukraińska armia zlikwidowała trzy grupy zwiadowcze Rosjan operujące na łodziach motorowych

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierzom udało się zniszczyć w ciągu ostatniej doby trzy łodzie motorowe, wykorzystywane przez rosyjskie siły zbrojne do działań dywersyjnych i rozpoznawczych. Wspomniane walki miały miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego.
06.03.2023

Rosja rozpoczęła wystrzeliwanie dronów z wyrzutni bliżej Kijowa

Rosja wznowiła po prawie dwóch tygodniach przerwy ataki na Ukrainę przy użyciu jednokierunkowych dronów (OWA UAV), wystrzeliła je z innego miejsca niż do tej pory, tj. z obwodu briańskiego będącego bliżej Kijowa, przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
01.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

RPA upada i dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach 2000 - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
23.02.2023

"Gry wojenne" w pobliżu Wielkiej Brytanii. Putin próbuje straszyć okrętami

Służby prasowe Royal Navy podały, że na początku miesiąca do wybrzeży Wielkiej Brytanii niebezpiecznie zbliżyły się siły morskie Federacji Rosyjskiej. Zdaniem przedstawicieli wojska był to pokaz siły w odpowiedzi na zaangażowanie Londynu w pomoc dla walczącej Ukrainy.
23.02.2023

Ukraiński ostrzał magazynów amunicji w okupowanym Mariupolu

Portal Ukraińska Prawda informuje, że w środę rano wojska ukraińskie przeprowadziły udany ostrzał rosyjskiego magazynu amunicji w okupowanym Mariupolu.
22.02.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Rosyjski dron-samobójca uderza w ukraiński most

Zdaniem obserwatorów siły rosyjskie użyły bezzałogowego statku powierzchniowego (USV) do ataku na strategiczny most między Ukrainą a Mołdawią. Jest to pierwsze znane rosyjskie użycie tego typu jednostki w walce.
13.02.2023

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.
12.02.2023

USS Arleigh Burke ponownie zawitał do Gdyni

W godzinach porannych 11 lutego do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG-51). Trwająca do niedzieli wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi.
12.02.2023

Zdaniem wywiadu wojskowego Ukrainy rosyjska administracja Krymu przygotowuje się do obrony

Wywiad wojskowy podał w komunikacie, że rosyjska administracja Krymu i miejscowy wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wydały rozporządzenie o wprowadzeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego. W ten sposób mają szykować się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu.
09.02.2023

Zdaniem brytyjskiego resortu obrony Rosja nie będzie atakować przez Dniepr

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii jest zdania, że od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki.
08.02.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.