• <

Wynik wyszukiwania - "hav" - Wiadomości

Edge i Fincantieri ogłaszają współpracę przy realizacji zamówienia na 10 patrolowców

W Abu Dabi odbyło się 20 maja podpisanie umowy przez włoską stocznię Fincantieri z dostawcą technologii obronnych Edge. Utworzona spółka joint venture Maestral ma budować nowoczesne okręty dla zainteresowanych sił morskich, a pierwszym zleceniem ma być realizacja dużego zamówienia dla straży wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich na 10 patrolowców o wartości 400 mln euro.
22.05.2024

Rozpoczyna się budowa pierwszego połączenia energetycznego między Niemcami a Wielką Brytanią. Koszt 2,8 mld euro

Ponad 80 gości ze świata polityki, biznesu i władz świętowało 21 maja oficjalną ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod NeuConnect w Wilhelmshaven-Fedderwarden. Oznacza to rozpoczęcie budowy połączenia międzynarodowego NeuConnect. Ma być to kamień milowy w realizacji prywatnie finansowanego niemiecko-brytyjskiego połączenia elektroenergetycznego o wartości 2,8 mld euro (2,4 mld funtów). Jego otwarcie jest planowane na 2028 rok.
21.05.2024

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.
13.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu imiennego

Kwestia wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego („stright bill of lading”) stwarzała zawsze istotne wątpliwości prawne w systemie prawa angielskiego. U podstaw tych trudności leży status prawny tego dokumentu przewozowego.
06.05.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid.
24.04.2024

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.
24.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Czarter na czas – naruszenie obowiązku płatności „hire”

W tradycyjnym systemie common law, terminowa płatność „hire” (opłaty czarterowej), jakkolwiek należąca do kluczowych obowiązków czarterującego, nie stanowi warunku istotnego umowy czarteru na czas.
08.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

Jeden z najnowszych kolosów OOCL zawitał do Baltic Hubu

15 marca do gdańskiego Baltic Hubu zawinął kontenerowiec OOCL Valencia. To jedna z najnowszych jednostek linii OOCL.
25.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Kolos w Porcie Gdynia: rekordowy ładunek śruty sojowej w terminalu HES

254 metry długości, 43 metry szerokości, a co najważniejsze – rekordowe 88 tys. ton śruty sojowej w ładowniach – masowiec CSSC Le Havre pobił rekord ładunku w terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia.
17.03.2024

Indyjska marynarka wojenna przejęła statek towarowy porwany przez piratów

Indyjski okręt wojenny przejął porwany statek handlowy Ruen i zażądał od znajdujących się na pokładzie tej jednostki piratów z Somalii, by się poddali – poinformował w sobotę rzecznik marynarki wojennej Indii.
16.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Ukraina z rekordowym eksportem zbóż

Luty br. był najlepszym miesiącem dla Ukrainy jeśli chodzi o eksport zboża od początku wojny z Rosją. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczby wzrosły o 30%.
12.03.2024

Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Rudowym wyładowane zostało 21 wojskowych ambulansów z Singapuru. Pojazdy powędrują na Ukrainę.
07.03.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Statek zbudowany w Polsce dostarczył Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej

Na pokładzie statku Canopée do Gujany Francuskiej dopłynęła przygotowana do montażu nowa rakieta nośna ESA – Ariane 6.
27.02.2024

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Dzisiejsze głosowanie w węgierskim parlamencie zamyka trwającą od niemal dwóch lat drogę Szwecji ku NATO. Głosami większości posłów zdecydowano, że kraj ten stanie się 32. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, czyniąc je niemal "wewnętrznym morzem NATO".
26.02.2024

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”
26.02.2024

W porcie w Southampton przejęto rekordowy transport twardych narkotyków - 5,7 tony kokainy

Ładunek 5,7 tony kokainy o wartości rynkowej 450 mln funtów przechwycono w porcie w Southampton na południu Anglii - ujawniła w piątek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). To największy transport twardych narkotyków, jaki kiedykolwiek przejęto w Wielkiej Brytanii.
23.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
16.02.2024

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.
16.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Polskie porty mogą stracić bezpośrednie połączenie z Azją?

Maersk, jeden z największych przewoźników ogłosił, że od przyszłego roku najważniejsze linie z Azji będą kończyły kursy w głównych portach Morza Północnego. W obliczu takich zmian najbardziej zagrożony jest gdański terminal Baltic Hub.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

Czarter na podróż – zakończenie okresu ładowania

Okres ładowania („laytime”) jest ustalonym (umownie lub zwyczajowo) okresem, będącym w wyłącznej dyspozycji frachtującego (czarterującego), przeznaczonym do przeprowadzenia operacji za/wyładunkowych towaru objętego daną umową czarteru.
07.02.2024

Ukraina wyeksportowała ponad 20 mln ton zbóż nowym korytarzem

Nowy korytarz zbożowy na Morzu Czarnym działa – Ukraina wyeksportowała nim już 20 mln ton produktów.
05.02.2024

Kolejna akcja indyjskich sił morskich przeciwko piratom. Komandosi odbili porwany statek

W niedługich odstępach czasu patrolowiec Marynarki Wojenna Indii INS Sumitra (P59) dokonał kolejnej, brawurowej akcji odbicia jednostki morskiej porwanej przez piratów z Somalii. W ostatnim czasie, obok ataków ze strony jemeńskich bojowników Huti, mocno uaktywniły się uzbrojone grupy, których celem są statki pływające w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz wybrzeża "Rogu Afryki".
30.01.2024

Rolnicy blokowali dojazd do portu w Hamburgu

W związku z kontynuowanymi od wielu dni protestami rolników, w poniedziałek duże ograniczenia ruchu miały miejsce na północy Niemiec. Traktory zablokowały m.in. dostęp do portów w Hamburgu oraz miejscowo ruch drogowy na terenie tego kraju związkowego – podała agencja dpa.
30.01.2024

Port w Odense rozbudowuje się pod offshore

Port w duńskim Odense planuje poważne inwestycje w rozbudowę i nowe tereny. Liczy na to, że stanie się offshorowym centrum.
29.01.2024

Hague-Visby Rules – Paramount Clause

Obok obowiązywania Reguł Hasko-Visbijskich 1924/1968/1979 z mocy prawa (na podstawie ratyfikacji przez dane państwo Konwencji Brukselskiej z 1924 z ewentualnymi zmianami 1968/1979 - o ujednostajnieniu niektórych zasad dotyczących konosamentów, lub na podstawie inkorporacji Reguł do danego systemu prawnego na podstawie ustaw krajowych – np. COGSA 1971/MSA 1981 w prawie angielskim), Reguły mogą zostać inkorporowane do danej umowy przewozu (contract of affreightment) w drodze odrębnej, umownej klauzuli.
29.01.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
24.01.2024

Dwóch komandosów Navy SEALs, którzy zaginęli w Zatoce Adeńskiej, uznano za zmarłych

Nie przyniosły rezultatu poszukiwania dwóch amerykańskich komandosów z elitarnej jednostki Navy SEALs, którzy zaginęli w Zatoce Adeńskiej podczas przejmowania łodzi transportującej elementy irańskiej broni; zostali oni uznani za zmarłych – ogłosiła w niedzielę armia USA.
22.01.2024

Elementy wielkego europejskiego teleskopu przepłynęły Atlantyk

Po długiej podróży z Europy do Ameryki Południowej, pierwsze 18 segmentów zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) dotarło do Chile – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
17.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Niemcy uruchamiają bezemisyjne połączenie intermodalne

Metrans, spółka kolejowa należąca do Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) uruchomiła codzienne połączenia kolejowe dla przewozu kontenerów między Hamburgiem a Kornwestheim. Ten ruch stanowi ważny krok w rozwoju transportu intermodalnego w Niemczech, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynku na zintegrowane i zrównoważone rozwiązania logistyczne.
11.01.2024

Porwanie tankowca na Zatoce Omańskiej. Podejrzany Iran

Kilku zamaskowanych napastników weszło na pokład tankowca St Nikolas na Zatoce Omańskiej. Statek został przekierowany najpewniej do jednego z irańskich portów. Jednostka była wcześniej obiektem sporu między Iranem i USA.
11.01.2024

Port Frederikshavn. Przesuną nieczynny tankowiec. W tle problemy z terminalem

Port Frederikshavn w Danii przygotowuje się do operacji podniesienia i przesunięcia nieczynnego FSRU, który czeka na rozbiórkę. Wszystko dlatego, że po zeszłorocznym wypadku został on ustawiony tak, że wchodzi na teren terminala, który port musi sprzedać.
10.01.2024

Klaipedos Nafta będzie zarządzać czterema niemieckimi terminalami LNG

Litewski operator terminali energetycznych Klaipedos Nafta bierze w zarząd komercyjny cztery niemieckie terminale LNG na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
08.01.2024

Pomysłowość mafii narkotykowych zaskakuje. Korzystają z usług nurków i używają podwodnych skuterów

Mafie narkotykowe wykorzystują nurków i używają podwodnych skuterów, aby przejmować narkotyki przemycone do portu w Rotterdamie dla dalszej dystrybucji - informuje w piątek holenderski dziennik „De Telegraaf”.
05.01.2024

Brawurowa akcja na Morzu Arabskim. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Żołnierze jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Indii przeprowadzili operację odzyskania statku MV Lila Norfolk i uwolnienia załogi porwanych przez somalijskich piratów.
05.01.2024

Pasażerowie promu utknęli na morzu z powodu pogody

Prom DFDS Crown Seaways, który płynął z Oslo do Kopenhagi, nie mógł przybić do nabrzeża w stolicy Danii z powodu złej pogody. Został zmuszony do ponownego wypłynięcia w morze.
04.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

Konosament – klauzule zwalniające z odpowiedzialności z tytułu „misdelivery”

W 1909, precedens „Chartered Bank of India Australia and China v British India Steam Navigation Co” [1909] AC 369 (PC), opowiedział się za możliwością umownego wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika z tytułu zawinionego wydania ładunku bez konosamentu (to jest naruszenie przez przewoźnika konosamentowej umowy frachtowej, które to naruszenie miało charakter „fundamental breach of the contract”).
29.12.2023

GAC rozszerza działalność w Niemczech. Nowe biuro w Porcie Stade będzie świadczyć usługi agencyjne i logistyczne dla statków

GAC Germany, wiodący dostawca usług żeglugowych i logistycznych w Europie Północnej, ma otworzyć nowe biuro w Stade 1 stycznia 2024 r. Firma chce rozszerzyć swoją obecność w regionie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi wspierające niemiecki sektor żeglugowy i energetyczny.
29.12.2023

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

RWE przekazuje kontrolę nad terminalem LNG niemieckiemu operatorowi

Wraz z 1 stycznia 2024 roku niemiecki operator energetyczny RWE przekaże infrastrukturę LNG, znaną jako projekt Elbenhafen, zbudowaną w Brunsbüttel federalnemu operatorowi Deutsche Energy Terminal (DET). Odbywa się to ponad dziewięć miesięcy po rozpoczęciu transportu gazu.
27.12.2023

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Płynący do Gdańska statek zgubił 46 kontenerów

Płynący do portu w Gdańsku frachtowiec Mayview Maersk zgubił na Morzu Północnym wskutek sztormu Pia 46 kontenerów. Cztery z nich odnaleziono w sobotę u wybrzeży północnej Jutlandii, gdzie morze wyrzuciło na brzeg m.in. lodówki.
23.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Hapag-Lloyd buduje Gdansk Ekspress

Jest Gdynia, będzie i Gdańsk. Niedługo po tym, jak linie OOCL wprowadziły do eksploatacji kontenerowiec oceaniczny OOCL Gdynia (który zdążył już nawet zawinąć do Gdańska) Hapag-Lloyd ruszył z budową statku, który będzie nosił nazwę Gdansk Ekspress.
18.12.2023

Do Paryża kapitan popłynie przy wsparciu sztucznej inteligencji. Może do Gdyni, Gdańska i Szczecina również?

HAROPA PORT czyli porty w Hawrze, Rouen i Paryżu wprowadzą zaawansowane układy informatyczne do systemu nawigacji prowadzącego aż do terminali w Paryżu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo nawigacyjne na podejściach do portów, w samych portach, a szczególnie na Sekwanie. Może warto pomyśleć nad wprowadzeniem takiego systemu w portach Zatoki Gdańskiej oraz Szczecin-Świnoujście?
18.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym

W ramach delegacji przedstawiciele gdańskiego portu przybyli zapoznać się z działalnością duńskiego Portu Aarhaus. Znajduje się tam największy terminal kontenerowy i punkt przeładunków w całej Danii. Była to okazja do zapoznania się z tamtejszymi inwestycjami oraz wymiany doświadczeń.
08.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Największe wzrosty pośród unijnych portów w Gdańsku; sytuacja wszystkich poprawia się po pandemii

W 2022 r. łączną masę brutto ładunków morskich, obsłużonych we wszystkich portach UE, oszacowano na 3,48 mld ton, co oznacza wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z 2021 r. (3,45 mld ton). Zakłócenia spowodowane pandemią koronawirusa doprowadziły do spadku o 7,3 proc. w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) - podaje Eurostat.
06.12.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – listopad 2023 r.

Na szlakach żeglugowych na Morzu Czerwonym w okolicach Jemenu oraz Somalii ponownie po długoletniej przerwie zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Powaga sytuacji w tym regionie w ostatnich tygodniach stawała się coraz bardziej odczuwalna na całym świecie i będzie miała konsekwencje dla międzynarodowej żeglugi. W listopadzie doszło bowiem do sporej ilości incydentów związanych z ryzykami wojny, a nawet porwaniem załogi wraz ze statkiem. To na skutek gorących wydarzeń, które dzieją się na Bliskim Wschodzie.
05.12.2023

Port Gdańsk: w 2022 roku największy w Europie wzrost przeładunków

Port w Gdańsku przeładował w 2022 roku o 40 proc. więcej towarów, niż w roku poprzednim - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jest to największy wzrost wśród wszystkich europejskich portów.
05.12.2023

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Czarter na czas – „off-hire”

W naszych opracowaniach „Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I, Czarter na czas - klauzula Off-hire. Część II, Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część III) dokonaliśmy szczegółowej analizy klauzul wyłączających czasowo obowiązek zapłaty przez czarterujących opłaty czarterowej („hire”). Wobec wielu pytań i komentarzy, które wywołały przedmiotowe opracowania, pozwolimy sobie na zbiorcze podsumowanie tego niezwykle istotnego zagadnienia kontraktowego.
01.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Odnaleziono ciało kolejnego członka załogi Kafkametler, poszukiwania nadal trwają

Po czterech dniach od wypadku statku towarowego Kafkametler u wybrzeży Turcji odnaleziono ciało kolejnego marynarza; trwają poszukiwania reszty załogi - poinformowały w czwartek tureckie władze
23.11.2023

Hawaje. Samolot amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej wypadł z pasa i wpadł do zatoki Kaneohe podczas lądowania w bazie piechoty morskiej na Hawajach (MCBH) – podał portal BBC. Nikt z 9-osobowej załogi nie ucierpiał.
22.11.2023

Rebelianci Huti opublikowali nagranie zajęcia statku z użyciem śmigłowca. Galaxy Leader "więźniem" w jemeńskim porcie

Transportowiec typu ro-ro został porwany przez jemeńskich rebeliantów, którzy ten akt chcieli wymierzyć przeciwko Izraelowi, z racji że w przedsiębiorstwie, do którego należy jednostka, swoje udziały ma izraelski biznesmen. Rosną obawy o los tak statku, jak i jego załogi, gdyż obecnie nie znajduje się na pełnym Morzu, tylko w porcie Al-Hudajda w Jemenie, kontrolowanym przez rebelię Huti.
21.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Kontenerowiec Maersk z rekordowym zanurzeniem

Należący do A.P. Moller – Maersk statek o nazwie Mumbai Maersk ustanowił nowy rekord jednostki o najgłębszym zanurzeniu, jaka zawinęła do portu Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się to w modernizację portów morskich celem przystosowania ich do przyjmowania coraz większych statków transportujących kontenery. Rekord został ustanowiony zaledwie cztery tygodnie po ogłoszeniu zakończenia wartego 130 milionów funtów projektu mającego na celu pogłębienie podejść do portu i jego głównych stanowisk dla kontenerów.
16.11.2023

Brexit w dokach. Porty Wielkiej Brytanii pod presją recesji, covidu i brexitu

Porty brytyjskie po kryzysie 2008-2009 znalazły się na równi pochyłej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i pandemii Covid działały ze zmiennym szczęściem. W niektórych portach przeładunki nawet rosły. A ponieważ porty są zwierciadłem gospodarki, przegląd ich statystyk daje dobry obraz tego co dzieje się z gospodarką Albionu po opuszczeniu Unii Europejskiej.
12.11.2023

Jedyny w tym roku duński projekt MEW dobiega końca

– Osiągnęliśmy kamień milowy – mówi dyrektor projektu Vattenfall, odnosząc się do farm wiatrowych Vesterhav Syd i Vesterhav Nord, które są prawie gotowe do dostarczania energii do 350 000 gospodarstw domowych. Statek instalacyjny Vole au vent zainstalował niedawno wysłane z Portu Esbjerg turbiny wiatrowe.
12.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją testy morskie.
30.10.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach.
28.10.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Stan statku MS Polesie po zderzeniu na Morzu Północnym

Uszkodzenia statku MS Polesie są minimalne, jednostka zacumowała w niemieckim porcie Cuxhaven – poinformowała Polska Żegluga Morska. We wtorek statek zderzył się z brytyjskim frachtowcem "Verity", który zatonął w wyniku kolizji.
25.10.2023

Zderzenie Polesia z Verity: nie odnaleziono rozbitków, Polesie w porcie

Akcja poszukiwawcza po tragicznym zderzeniu masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity była kontynuowana po zmroku. Nie odnaleziono jednak czterech zaginionych osób.
25.10.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

USA nakładają sankcje na irański frachtowiec za dostarczanie łodzi szturmowych do Wenezueli

Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście irański statek za rzekomy transport broni do Wenezueli, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji. Są one wymierzone w irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) za wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych i szybkich łodzi szturmowych do rządu Wenezueli.
20.10.2023

Nietypowy, "polski" akcent w Chinach. Megakontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia

Kolejne firmy branży transportowej ścigają się w wprowadzaniu statków transportowych. Wśród nich jest przedsiębiorstwo Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL), które zorganizowało w stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (DACKS) ceremonię nadania nazwy swojej nowej, "zielonej" jednostce. Jest w tym swoisty polski akcent, gdyż nowy kontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia.
16.10.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Pożar statku w kopenhaskim porcie

Kopenhaskie służby opanowały poważny pożar, jaki wybuchł na wypełnionym złomem statku Ann Rousing przy nabrzeżu portu w Kopenhadze.
16.10.2023

CRIST. Jedyna w swoim rodzaju jednostka MPP przekazana armatorowi

W stoczni CRIST, przy Nabrzeżu Dokowym odbyła się dzisiaj uroczystość oficjalnego przekazania zacumowanej tam specjalistycznej jednostki nazwanej MPP. Był to kolejny prototypowy projekt w historii stoczni, ale jednocześnie jeden ze zdecydowanie najbardziej skomplikowanych.
09.10.2023

Czarter na czas – klauzula „off-hire” [Część III]

Charakter prawno-kontraktowy, rodzaje i zakres praw i obowiązków stron umowy czarteru na czas, w relacji do klauzul „off-hire” został przeanalizowany w Części I Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I i II Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część II.
06.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Komisja przyjmuje zmianę przepisów dotyczących niewielkich kwot pomocy dla sektora rybołówstwa i akwakultury

Komisja Europejska przyjęła dziś zmianę rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury („rozporządzenie de minimis w sektorze rybołówstwa"). Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Wyłącza ono z kontroli pomocy państwa niewielkie kwoty pomocy, ponieważ uznaje się, że nie mają one wpływu na konkurencję i wymianę handlową na rynku wewnętrznym.
04.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

CRIST. Powstaje sekcja gigantycznego wycieczkowca

W dniu 29 września 2023 roku przeprowadzono urzędowy przegląd pierwszej sekcji kadłuba dla statku Meyer Turku NB-1402 ICON 3.
03.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni szykuje się do wyjątkowego wydarzenia - upamiętnienia 100-nej rocznicy przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec szkolny Lwów, który również należał do uczelni. Przed załogą wiele wyzwań w związku z tym przedsięwzięciem.
28.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Terminale LNG w Wilhelmshaven są zagrożone cyberatakami

Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), ostrzegł, że terminale gazowe w Wilhelmshaven mogą stać się celem cyberataków – poinformował portal NWZ. Wilhelmshaven to najważniejszy niemiecki port, do którego trafia skroplony gaz ziemny (LNG).
20.09.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Holandia. Upadły linie promowe pływające do Norwegii

W poniedziałek sąd rejonowy w Haarlem ogłosił upadłość firmy Holland Norwegia Lines (HNL) obsługującej połączenie promowe między portem Eemshaven koło Groningen a Kristiansand na południu Norwegii. Oznacza to koniec promowego połączenia obu krajów.
04.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).
15.08.2023

Sensacyjny zwrot akcji w sprawie pożaru na holenderskim samochodowcu. To nie wina "elektryka"?

Po dopłynięciu na nabrzeże śledczy rozpoczęli oceniane skali zniszczeń i uszkodzeń na statku Fremantle Highway, przewożącym kilka tysięcy samochodów. Doszło na nim do głośnego w mediach pożaru, a akcja ratunkowa i gaśnicza były utrudnione. Po początkowych doniesieniach na temat przyczyn zaprószenia ognia pojawiły się nowe informacje zmieniające kontekst i teorie wokół zdarzenia. Tym razem to winnym miał być nie samochód elektryczny, a wskazuje się na... spalinowy.
13.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Niemcy. Rośnie spożycie kokainy, niemieckie porty stają się głównymi kanałami przerzutowymi w Europie

Rośnie spożycie kokainy w Niemczech, a konsumpcja jej pochodnych, w tym cracku, zwiększa się w wielu miastach. Coraz więcej narkotyku na europejski rynek trafia przez Hamburg i Bremerhaven – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.08.2023

CMA CGM otwiera nowy serwis oceaniczny do Portu Gdańsk

Dzięki nowemu serwisowi, Port Gdańsk uzyska bezpośrednie połączenie z Busan, największym portem kontenerowym Korei Południowej i 6. największym na świecie. Pierwsze zawinięcie kontenerowca armatora CMA CGM do terminalu Baltic Hub już 15 sierpnia. Od października, statki w ramach serwisu FAL1, będą zwijały do Gdańska regularnie w cyklu cotygodniowym.
03.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

Wielomilionowe skutki pożaru statku Fremantle Highway z 4 tys. samochodów na pokładzie. Właściciele liczą straty

Straty spowodowane pożarem frachtowca Fremantle Highway wynoszą ponad 300 mln euro, ocenia amerykański ekonomista Patrick Anderson na łamach magazynu „Automotive News”. Statek przewożący prawie 4 tys. samochodów, który zapalił się w ubiegłym tygodniu u wybrzeży Holandii, jest obecnie odholowywany do portu Eemshaven na północ od Groningen.
03.08.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Uganda. Co najmniej 20 osób utonęło po wywróceniu się łodzi na jeziorze Wiktorii

Co najmniej 20 ludzi utonęło w środę po wywróceniu się łodzi na Jeziorze Wiktorii, na południu Ugandy; spośród około 34 pasażerów uratowano jak dotąd dziewięciu, trwają poszukiwania pozostałych osób, które uznano za zaginione - poinformowała policja.
02.08.2023

PCC Intermodal uruchamia nowy regularny serwis intermodalny z/do Włoch

Nowe połączenie w sieci PCC Intermodal rusza już w sierpniu. Już można bookować pociągi do lub z Włoch.
01.08.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

Trwa eskalacja pożaru statku z 3 tysiącami aut

Holenderska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​pożar na panamskim statku Fremantle Highnjay wymyka się spod kontroli. 200-metrowy statek, który płynął z Bremerhaven w Niemczech do Port Said w Egipcie, przewoził 2857 samochodów, w tym 25 elektrycznych. Jeden członek załogi zginął, a co najmniej 16 zostało rannych.
26.07.2023

Diamond Line wchodzi do Portu Gdynia i rozwija swoje usługi

Firma żeglugowa Diamond Line rozszerzyła swoją sieć usług dowozowych o Port Gdynia. Pierwsze przybycie statku do Hutchison Ports Gdynia odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca.
26.07.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
15.07.2023

Konosament – wydanie ładunku na podstawie sfałszowanego konosamentu

Precedens „Glyn Mills Currie & Co. v The East & West India Dock Co.” [1882] 7 App. Cas. 591 wraz z precedensem ,,The Stettin” [1889] 14 PD 142 ustanowiły bazowy zespół praw i obowiązków przewoźnika w związku z przewozem i wydaniem ładunku na podstawie konosamentu.
11.07.2023

Bremerhaven – statek zdryfował i przewrócił dźwig

W niedzielę wieczorem doszło do wypadku w niemieckim porcie Bremerhaven. Statek, który zerwał się z cum, uderzył w nabrzeże i przewrócił dźwig.
10.07.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.