• <
nauta_2024

Edge i Fincantieri ogłaszają współpracę przy realizacji zamówienia na 10 patrolowców

rk

22.05.2024 10:53 Źródło: Fincantieri
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Edge i Fincantieri ogłaszają współpracę przy realizacji zamówienia na 10 patrolowców

Partnerzy portalu

Fot. Fincantieri

W Abu Dabi odbyło się 20 maja podpisanie umowy przez włoską stocznię Fincantieri z dostawcą technologii obronnych Edge. Utworzona spółka joint venture Maestral ma budować nowoczesne okręty dla zainteresowanych sił morskich, a pierwszym zleceniem ma być realizacja dużego zamówienia dla straży wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich na 10 patrolowców o wartości 400 mln euro.

Ceremonia podpisania umowy odbyła się w obecności szejka Khaleda bin Mohameda bin Zayeda Al Nahyana. Wzięli w niej udział Faisal Al Bannai, Prezes Edge Group, Matteo Perego di Cremnago, włoski Podsekretarz Stanu, adm. Enrico Credendino, szef Marynarki Wojennej Włoch, Hamad Al Marar, Dyrektor Zarządzający w Edge Group, fr Pierroberto Folgiero, prezes i dyrektor Zarządzający w Fincantieri oraz dr Dario Deste, dyrektor generalny Działu Okrętowego w Fincantieri.

- W ciągu zaledwie trzech miesięcy od pierwszego ogłoszenia utworzenia tego wyjątkowego przedsięwzięcia z Fincantieri, ogłaszamy teraz znaczące krajowe zamówienie na te wyrafinowane OPV, które zostaną zbudowane zarówno tutaj, w naszych stoczniach w Abu Zabi, jak i we Włoszech. Nie tylko pokazuje to szybkość, z jaką EDGE i jej partnerzy mogą działać, oraz zasoby, które możemy zmobilizować, ale w pełni podkreśla naszą strategię międzynarodowego wzrostu eksportu poprzez wzajemnie korzystne partnerstwa, wymianę wiedzy i doświadczenia oraz ciągłe dążenie do doskonałości technologicznej poprzez innowacje. Otwiera to również możliwości dla Maestral do promowania szerokiego portfolio różnorodnych rozwiązań morskich, w tym pełnej serii zaawansowanych technologicznie statków, dla marynarki wojennej i straży przybrzeżnej na całym świecie - wskazał Faisal Al Bannai, prezes Edge Group

- Z dumą ogłaszamy utworzenie Maestral i pierwsze duże zamówienie od początku naszej współpracy z Edge Group. Dzisiejsze podpisanie umowy stanowi konkretny dowód na to, że to wspólne przedsięwzięcie jest platformą przemysłową o wielkiej wartości, która pozwoli nam nie tylko wykorzystać możliwości pojawiające się na strategicznym rynku, takim jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale także dalej rozwijać nasze możliwości handlowe, tworząc w ten sposób nowe i ważne możliwości rozwoju i ekspansji w międzynarodowym sektorze obronnym w związku z platformą eksportową Abu Dhabi - zaznaczył Pierroberto Folgiero, prezes i dyrektor zarządzający Fincantieri.

W ramach rozpoczętej działalności obie firmy zbudują patrolowce dla ZEA. Będą to jednostki oparte na serii oznaczonej jako P51MR, opartej na starszym typie Saettia/Diciotti, wykorzystywanej przez włoskie, maltańskie i panamskie służby morskie. Mają 51 metrów długości i charakteryzują się modułowym rozwiązaniem w celu dostosowania do różnych zadań. Do tego ich kadłuby mają cechować się stabilnością w trudnych warunkach morskich, niską sygnaturą sygnału radarowego i wielozadaniowością. Wyporność starszych jednostek wynosi ok. 390 ton, a załoga liczy 29 osób. Patrolowce osiągają prędkość do 40 węzłów. Napęd stanowią  cztery silniki wysokoprężne MTU 16V538TIB93 o mocy 13 000 kW, trzy generatory Isotta Fraschini L1306 T2 ME, z mocą 150 kW każdy oraz cztery wały ze śrubami napędowymi o zmiennym skoku. Zasięg działania jednostek to 1800 mil morskich. Choć wyposażenie i uzbrojenie może się różnić w zależności od podserii i oczekiwań klienta, biorąc też pod uwagę wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, w wyposażeniu znajdą się najpewniej radary nawigacyjne i system kierowania ogniem, a także automatyczna armata morska i karabiny maszynowe.

Spółka joint verture Maestral ma koncentrować się na sprzedaży i inżynierii w zakresie projektowania i serwisu jednostek nawodnych, zapewniając jednocześnie możliwości zatrudnienia dla zatrudniania wysoko wykwalifikowanej kadry morskiej w zakresie inżynierii budowy statków i okrętów, systemów pokładowych oraz uzbrojenia. Edge posiada 51% udziałów w przedsięwzięciach, w tym zamówieniach dla wybranych państw członkowskich NATO oraz spoza sojuszu. Do tego dochodzi komercyjny portfel zamówień o wartości blisko 30 miliardów euro.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.