• <

Wynik wyszukiwania - "supramax" - Wiadomości

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Baltic Dry Index: Grudzień pod znakiem spadków kosztów transportu

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł w środę szóstą sesję z rzędu, spadając o 3,1% do najniższego poziomu od niemal miesiąca, wynoszącego 2150 punktów. Spadek następuje po krótkim, nagłym skoku wartości na początku grudnia. Mimo tego oraz chwilowych spadków indeks notuje ciągły, średni wzrost wartości.
21.12.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

Rynek żeglugowy na wakacjach. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 25-27/2023)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi perspektywami.
14.07.2023

Rynkowy kogel-mogel. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 18-23/2023)

Ostatnie tygodnie to ciężkie warunki na rynku przewozów masowych, ale na szczęście z niewielką tendencją wzrostową, która być może nadal będzie kontynuowana. Liczą na to oczywiście przewoźnicy. Na rynkach przewozów ropy naftowej i produktów pochodnych panowała z kolei bardzo zróżnicowana sytuacja. Przewozy surowej ropy naftowej generowały głównie straty, natomiast wzrosty obserwowano w tzw. segmencie „clean”. w panowały umiarkowanie pozytywne nastroje, co objawiało się w pro
19.06.2023

Baltic Dry Index zalicza spadek, ale jest lepiej niż było

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł we wtorek dziewiąty dzień z rzędu, osiągając poziom z 8 marca. Mimo trwających od dwóch miesięcy wahań, koszt transportu towarów największymi statkami utrzymuje poziom w porównaniu z okresem od grudnia do lutego, gdy wartość frachtu była najniższa od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku.
24.05.2023

Lekka poprawa parametrów rynku po pierwszym kwartale. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-14/2023)

Według Międzynarodowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization) globalny handel spadnie z poziomu 2,2 % odnotowanych w 2022 roku do poziomu około 1,7 % w roku 2023. Aczkolwiek przewidywania na 2024 rok są dużo lepsze. Według prognoz WTO ma nastąpić mocniejszy rozwój światowej gospodarki, co przełoży się również na poprawę parametrów międzynarodowego handlu, w tym tego realizowanego drogą morską.
20.04.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę.
23.01.2023

Rynki frachtowe w trybie świętowania. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 48-52/2022)

Koniec roku to dla wielu rynków frachtowych i czarterowych okres nasilającej się presji cenowej, wynikającej z ogólnej sytuacji gospodarczej jak i sezonowego spowolnienia. Wynikały one nie tylko z okresu świątecznego, ale spadającej podaży ładunków wynikającej między innymi z zaostrzającej się sytuacji pandemicznej w Chinach, a więc ważnym ośrodku generującym w znaczący sposób globalne zapotrzebowanie na surowce i ich transport. Według analityków taka sytuacja będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach.
15.01.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

Indeksy frachtowe odrabiają straty. Szanse na dalszy wzrost?

Od czasu największego spadku, jaki miał miejsce 22 listopada br., ceny frachtu zaczęły powoli rosnąć, osiągając wartość sprzed ponad miesiąca.
15.12.2022

Turbulencje rynków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 44-47/2022)

Niepokojące sygnały zwalniającej chińskiej gospodarki, która w okresach turbulencji ekonomicznych ostatnich lat była zawsze motorem napędowym gospodarki światowej, wpływają na dość ponure prognozy światowego handlu morskiego dla wielu segmentów żeglugi. Z drugiej strony zapotrzebowanie na tankowce i statki do przewozu gazu jest duże i te rynki reprezentują dobre lub coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe.
06.12.2022

Baltic Dry Index utrzymuje tendencję spadkową

Po bardzo krótkim okresie wzrostowym wartość frachtu znowu zaczęła spadać, osiągając ponownie najniższą od sierpnia wartość.
17.11.2022

Ładunki masowe na wagę złota. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-43/2022)

Kolejne tygodnie ostatniego kwartału roku to kontynuacja światowych trendów makroekonomicznych. Wysoka inflacja, wysokie ceny energii, wyhamowująca konsumpcja detaliczna, ale również mniej zamówień przemysłowych ma duży wpływ na warunki panujące w światowym handlu morskim i transporcie morskim.
08.11.2022

Baltic Dry Index zalicza najgorszy tydzień od trzech miesięcy

Notowania zmian w cenie frachtu morskiego suchych ładunków masowych na Baltic Exchange w piątek były najgorsze od początku sierpnia. Wynikało to głównie ze słabości w większych segmentach statków typu capesize i panamax.
31.10.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Rynek żeglugowy zmienia się na lata. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2022)

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization) prognozuje globalne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało oczywiście również wpływ na międzynarodowy transport morski. Jeszcze w tym roku poziom rozwoju ma wynieść jedynie 2,5%, natomiast przyszły rok to według prognoz kontynuacja spowolnienia i rozwój na jeszcze niższym poziomie, bo około 2,2%.
13.10.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Chaos na rynku i wielkie zmiany szlaków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-13/2022)

Czy trwający już przeszło miesiąc kryzys na linii Rosja–Ukraina wpłynie na dotychczasowe szlaki handlowe? Wszystko wskazuje na to, że zmiany, które dokonują się w bardzo szybkim tempie będą długotrwałe. Postpandemiczna odbudowa światowych gospodarek a także coraz powszechniejsze i przyspieszające uniezależnianie się od rosyjskich surowców na rzecz innych, często odległych źródeł w znaczący sposób wpływa na handel morski.
03.04.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
08.03.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 49/2021-1/2022)

Uczestnicy światowych rynków frachtowych na przełomie roku bacznie obserwowali sytuację gospodarczą i polityczną świata, która dawała nieco optymizmu na warunki nowego roku 2022. Rok 2021 w ogólnym ujęciu był jednak dobrym okresem i żeglugowcy, działający w wielu segmentach tego rynku mają nadzieję na kontynuację trendów. Inaczej patrzą na to Ci, którzy za ten fracht muszą płacić.
10.01.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.
26.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy poziom od 12 lat

Główny wskaźnik przewozów suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange wzrósł w poniedziałek do najwyższego od 12 lat poziomu, ponieważ stawki w różnych segmentach statków podskoczyły w związku z silnym popytem i globalnymi ograniczeniami w zakresie żeglugi.
20.09.2021

Kongestie i dobra koniunktura gospodarcza napędzają stawki. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 32-35/2021)

Kolejne tygodnie to kontynuacja passy dobrych wyników frachtowych w wielu segmentach żeglugi. Niemniej jednak na skutek wydarzeń mających miejsce w gospodarce światowej można było również dostrzec nieznaczne pogorszenie niektórych parametrów rynku.
07.09.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przerywa 11-dniową serię wzrostów

Główny wskaźnik przewozów morskich suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange spadł w środę, zatrzymując 11-dniową passę, w czasie której osiągnął on najwyższy poziom od ponad dekady.
26.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przekroczył granicę 4000 punktów

Główny wskaźnik frachtu morskiego, Bałtycki Indeks Towarowy, wzrósł w piątek do ponad 11-letniego szczytu dzięki stałemu popytowi na wszystkie statki, a stawki kapitalizacji osiągnęły najwyższy poziom od połowy 2009 roku.
22.08.2021

Silny rynek w segmencie Capesize podnosi wskaźnik Baltic Dry na coraz wyższe poziomy

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange przedłużył swoją zwycięską passę do ośmiu sesji w czwartek, wspierany przez gwałtowny wzrost stawek w różnych segmentach statków, zwłaszcza Capesize, które osiągnęły najwyższy poziom od ponad 11 i 1/2 roku.
20.08.2021

Baltic Dry Index osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2010 roku

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł we wtorek szóstą z rzędu sesję, osiągając najwyższy poziom od ponad dekady dzięki silniejszemu popytowi w różnych segmentach statków.
18.08.2021

Wyższe ceny frachtu podniosły wskaźnik Baltic Dry do najwyższego od 11 lat poziomu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł w piątek do najwyższego od ponad 11 lat, napędzany silnym popytem w różnych segmentach statków.
14.08.2021

Dla przewoźników warunki najlepsze od lat. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 27-31/2021)

Zgodnie z informacją z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF – International Monetary Fund) światowa gospodarka jest od pewnego już czasu na fali wyraźnego wzrostu. Jednakże nie jest on równomierny we wszystkich rejonach świata. Lepiej radzą sobie gospodarki państw, w których najlepiej funkcjonują programy wsparcia i odbudowy po okresie pandemii a także tam, gdzie akcje szczepień przeciwko wirusowi SARS Covid–19 są najbardziej sprawne i skuteczne.
12.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, Bałtycki Indeks Towarowy (BDI), wzrósł w poniedziałek po raz czwarty z rzędu, napędzany zwiększonym popytem na statki Capesize.
27.07.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Bałtycki Indeks Towarowy osiąga najwyższe od 11 lat zyski w różnych segmentach

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, osiągnął szczyt ponad 11 lat, wzmocniony przez solidniejsze stawki we wszystkich segmentach statków.
29.06.2021

Pozytywnych prognoz ciąg dalszy. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tydzień 18-22/2021)

W ostatnich tygodniach międzynarodowy rynek frachtowy osiągał w większości przypadków nadal pozytywne wyniki. Odnotowywane spadki indeksów na przełomie tygodnia 20 i 21 wynikały między innymi ze zbiegu dni świątecznych lub wolnych od pracy w wielu regionach świata.
07.06.2021

Czy to już moment, na który wszyscy czekali? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 14-17/2021)

Rynek frachtowy przewozów suchych masowych oraz rynek jednostek wsparcia branży offshore wykazują się coraz większą dynamiką wzrostów. Tym pozytywnym symptomom towarzyszą informacje na temat nieco większej ilości zakupów statków "z drugiej ręki" niewidzianych od 2007 roku. Aż 7% tonażu zmieniło już swojego właściciela w dotychczasowej części 2021 roku.
04.05.2021

Stawki masowców najwyższe od ponad półtora roku

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który śledzi stawki masowców, wzrósł w poniedziałek do najwyższego poziomu od półtora roku. Wzrost popytu zanotowano we wszystkich segmentach tych jednostek.
20.04.2021

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

Bałtycki Indeks Towarowy (Baltic Dry Index - BDI) wzrósł w środę na najwyższy od początku miesiąca poziom, z powodu wzrostu stawek frachtowych we wszystkich segmentach żeglugi masowej.
15.04.2021

Stawki frachtowe masowców z mocnym wzrostem. A to jeszcze nie koniec

Żeby zobaczyć, jak szybko i nierówno światowe gospodarki podnoszą się po pandemii, wystarczy spojrzeć na rynek masowców.Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.
09.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Podsumowanie przełomowego tygodnia dla Baltic Dry Index

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, trzeci tydzień z rzędu notuje znaczny wzrost dla segmentów capesize i panamax.
22.03.2021

Baltic Dry Index: panamax osiąga najwyższy poziom od 10 lat

Baltic Dry Index osiąga już drugi w tym tygodniu szczyt. Notuje się wzrosty dla wszystkich wskaźników.
18.03.2021

Ożywienie na rynku masowców. Duży wzrost stawek frachtowych

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w 8 procent, dzięki rosnącemu popytowi na węgiel w Chinach, co zwiększyło stawki masowców Capesize.
18.03.2021

Baltic index – najwyższy wzrost od 5 miesięcy

Baltic Exchange's główny indeks frachtu morskiego w poniedziałek 15 marca odnotował najwyższy wzrost od ponad 5 miesięcy.
16.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Indyjski gigant spedycyjny z kolejnym masowcem

The Great Eastern Shipping Company Limited (G E Shipping) podpisała umowę na zakup używanego masowca Supramax o masie około 56 103 DWT. Oczekuje się, że japoński statek zbudowany w 2013 r. Dołączy do floty Spółki w pierwszym kwartale roku 2022.
06.03.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

Rosną stawki masowców capesize i panamax

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w środę na najwyższy od trzech tygodni poziom, po wzroście stawek w segmentach capesize i panamax.
18.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Bałtycki Indeks Towarowy na najniższym od 4 tygodni poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy spadł w poniedziałek na najniższy poziom od początku stycznia, po spadku stawek frachtowych we wszystkich segmentach.
03.02.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wciąż rośnie

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w poniedziałek o 10 procent, do najwyższego poziomu od 3 miesięcy, dzięki rosnącemu popytowi na węgiel w Chinach, co zwiększyło stawki masowców Capesize.
12.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy z siódmym wzrostem z rzędu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek siódmy wzrost z rzędu, dzięki wzrostom stawek we wszystkich sektorach rynku.
08.01.2021

Eagle Bulk kontynuuje program odnowienia floty

Amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, kontynuuje swój program odnowienia floty, poprzez zakup dwóch zaawansowanych masowców Ultramax wyposażonych w skrubery.
30.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z pierwszym rocznym wzrostem od 3 lat

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek pierwszy wzrost od 3 lat, dzięki zwiększeniu się transportu rudy żelaza do Chin. Stało się tak pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa.
28.12.2020

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

Eagle Bulk dołącza do Sea Cargo Charter

Eagle Bulk Shipping, jeden z największych armatorów masowców supramax i ultramax, dołączył do Sea Cargo Charter (Karty Ładunków Morskich).
23.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie od początku grudnia

Bałtycki Indeks Towarowy przez ostatni miesiąc notuje stały wzrost, ale jego poziom wciąż jest relatywnie niski. Epidemia koronawirusa, nakładane sankcje oraz niepewna sytuacja rynkowa są powodem takiej sytuacji.
18.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z lekkim wzrostem w ostatnim tygodniu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował delikatny wzrost na przestrzeni ostatniego tygodnia, ale wciąż jego poziom jest niski. Powodem jest mniejszy popyt w Chinach, co przełożyło się na gorsze wyniki wszystkich typów masowców.
27.11.2020

Nowa era w żegludze już się rozpoczęła. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 46-47)

Rok 2020 wielkimi krokami zmierza ku końcowi. Kolejne tygodnie dopełniają obrazu i danych jak ten rok wyglądał. Z całą pewnością nie był to łatwy okres dla większości segmentów żeglugowych. Ostatnie informacje ze świata napawają jednak optymizmem. Dane frachtowe za pierwsze trzy kwartały są słabe, ale nie aż tak złe jak to pierwotnie przewidywano.
23.11.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z najniższym wynikiem od 4 miesięcy

Bałtycki Indeks Towarowy spadł na najniższy od 4 miesięcy poziom z powodu mniejszego popytu w Chinach, co przełożyło się na gorsze wyniki wszystkich typów masowców.
04.11.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Bałtycki Indeks Towarowy spada z powodu słabszych wyników masowców Capesize

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował siódmy z rzędu spadek z powodu mniejszego popytu na statki typu capesize. Na ostatniej sesji ten spadek wyniósł aż 5 procent.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował najwyższy od roku wynik

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował największy od roku wzrost, dzięki większemu popytowi na statki typu capesize i panamax.
06.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – dzieje się i u nas (tydzień 38-39)

Wojna handlowa na linii USA – Chiny nadal trwa. Ze względu na inne ważne tematy, głównie związane z pandemią temat ten zszedł ostatnio nieco na plan dalszy. Tymczasem tarcia handlowe zmieniają krajobraz przemysłowy świata. Produkcja dóbr przenosi się bowiem z Chin do krajów ościennych. W dalszej perspektywie może mieć to znaczący efekt na siłę nabywczą rynku chińskiego w zakresie dóbr masowych, tj. ropa naftowa, ładunki suche masowe i inne. Na razie jednak siła gospodarki Chin jest na tyle duża, że to tamtejszy rynek jest bardzo
28.09.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z najwyższym wynikiem od dwóch miesięcy

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu zanotował największy od dwóch miesięcy wzrost, ponieważ duże dostawy rudy żelaza z Australii i Brazylii zwiększyły popyt na statki typu capesize.
25.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
21.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początku września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
11.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu sierpnia 2020

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
04.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
28.08.2020

Terminal przeładunkowy surowców rolnych w Świnoujściu firmy BUNGE [foto, wideo]

Terminal magazynowo - przeładunkowy dla surowców rolnych w Świnoujściu, należący do spółki Bunge Polska, został oddany do eksploatacji w 2011 roku. To nowoczesna jednostka, specjalizująca się głównie w przeładunkach zbóż oraz śrut nasion oleistych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznych oraz wdrożonym systemom bezpieczeństwa, terminal zapewnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa przeładowywanych surowców.
14.08.2020

Norden odnawia flotę

Duński armator Dampskibsselskabet Norden A/S poinformował o zakontraktowaniu nowych statków. Firma dodała opcję budowy dwóch masowców do już istniejącego kontraktu zawartego ze stocznią Nantong Cosco KHI Ship Engineering Co. (NACKS).
13.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Pacific Basin zaoszczędził już 23,1 mln dolarów dzięki skruberom

Firma Pacific Basin z siedzibą w Hongkongu osiągnęła oszczędności netto w wysokości 23,1 mln USD na skruberach, co stanowi 38% pierwotnej inwestycji.
31.07.2020

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu ze wzrostem

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu zanotował wzrost, po siedmiu z rzędu sesjach ze spadkiem. Najwięcej zyskali na tym armatorzy masowców Capesize i Panamax.
30.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – odbudowa i transformacja

Wiele z aktualnie krążących po świecie analiz rynku nie przewiduje pozytywnych perspektyw dla branży żeglugowej w najbliższym okresie od roku do półtora. Takie zapatrywania zdają się potwierdzać niskie poziomy zamówień nowych jednostek w ostatnich 6 miesiącach tego roku.
20.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początek lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
14.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – czy rynek odbija się od dna? (tydzień 24-25)

Po załamaniu się rynków żeglugowych na skutek kryzysu pandemicznego a także krachu na rynku ropy w ostatnich miesiącach, wiele wskazuje na to, że rynek frachtowy wielu segmentów odbija się od dna. Każde pozytywne informacje cieszą, ale według części międzynarodowych analityków nie będziemy świadkami szybkiego odbicia w kształcie litery „V” a bardziej prawdopodobnie stopniowego długookresowego wzrostu w kształcie litery „U”.
22.06.2020

Kolejny ogromny skok Bałtyckiego Indeksu Towarowego

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek największy jednodniowy skok, napędzany lepszymi wynikami masowców typu Capesize.
18.06.2020

Bałtycki Indeks Towarowy przekroczył 1000 punktów po raz pierwszy od pół roku

Bałtycki Indeks Towarowy na wtorkowej sesji wzrósł na najwyższy od pół roku poziom, napędzany lepszymi wynikami masowców typu Capesize i Panamax.
16.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu maja 2020

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
03.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu maja 2020

Indeks ClarkSea spadł o 27% w ujęciu tydzień do tygodnia do 13 122 USD/dzień, co stanowi najniższy poziom od końca lutego. Średnia w bieżącym roku wzrosła o 56% w ujęciu rok do roku.
21.05.2020

Żegluga Gdańska – nowe otwarcie lokalnego lidera

W kolejnym z serii artykułów na temat armatorów i operatorów jednostek pływających, zawijających do polskich portów tym razem przedstawiamy naszego trójmiejskiego lokalnego armatora – Żeglugę Gdańską Sp. z o.o. Firmę z tradycją i wielkimi ambicjami, która od niedawna działa na nowym dla siebie międzynarodowym rynku przewozów oceanicznych.
20.04.2020

Pacific Basin wstrzymuje plan rozwoju floty

Siedziba firmy Pacific Basin z siedzibą w Hongkongu wstrzyma swoje plany ekspansji floty w związku z trwającą niepewnością rynku spowodowaną pandemią koronawirusa.
07.04.2020

Kolejny trudny tydzień na rynku masowców

Za nami kolejny ciężki tydzień na rynku masowców. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno we wszystkich segmentach rynku.
30.03.2020

BIMCO: Segment masowców Capesize najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa

Podczas gdy koronawirus wywarł ogromny wpływ na segment masowców Capesize, mniejsze segmenty transportu masowego powoli zaczynają wracać do zysków- poinformowało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
12.03.2020

Zarobki masowców capesize wciąż na fatalnym poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy na środowej sesji dalej utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
26.02.2020

Stawki frachtowe masowców dalej na drastycznie niskim poziomie

Sytuacja na rynku masowców jest wciąż dramatyczna. Obecnie stawki frachtowe dla tych jednostek znajdują się na najniższym w historii poziomie. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
13.02.2020

Zarobki masowców capesize na najniższym w historii poziomie

Indeks masowców Capesize uwzględniony w Bałtyckim Indeksie Towarowym spadł w czwartek na najniższy w historii poziom. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
30.01.2020

Genco zakończyło program instalacji skruberów

Genco Shipping & Trading z siedzibą w Nowym Jorku, firma zajmująca się transportem suchych ładunków masowych, zakończyła program oczyszczenia spalin, który polegał na instalacji skruberów na siedemnastu masowcach Capesize.
29.01.2020

Bałtycki Indeks Towarowy na najniższym od 3 lat poziomie

Główny indeks frachtu morskiego na giełdzie bałtyckiej spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od kwietnia 2016 roku. Wpływ na to miał kurczący się popyt we wszystkich kategoriach statków.
27.01.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z najniższym wynikiem od 9 miesięcy

Główny indeks frachtu morskiego na giełdzie bałtyckiej spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Wpływ na to miał kurczący się popyt we wszystkich kategoriach statków.
13.01.2020

Indeks BDI wciąż gwałtownie spada

Bałtycki Indeks Towarowy w ciągu tygodnia spadł o prawie 200 punktów. Powodem tego jest typowy dla tego okresu martwy sezon, który spowodował dużo mniejsza zarobki armatorów.
08.01.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z największym spadkiem od sześciu lat

Bałtycki Indeks Towarowy w czwartek zanotował największy procentowy spadek z dnia na dzień. Powodem tego był mizerny popyt na masowce.
02.01.2020

Bałtycki Indeks Kontenerowy w końcówce roku dalej ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy w piątek zanotował kolejny spadek. Powodem tego jest słaby wynik masowców Capesize.
22.12.2019

Ostatni masowiec Ultramax dołączył do floty Eagle Bulk

Czołowy amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, odebrał kolejny masowiec Ultramax. To szósta i ostatnia jednostka dostarczona w ramach umowy, którą firma podpisała w lipcu.
18.12.2019

Bałtycki Indeks Towarowy po raz dziewiąty ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy w poniedziałek zanotował dziewiąty z rzędu spadek. Powodem tego jest najgorszy od sześciu miesięcy wynik masowców capesize.
16.12.2019

Bałtycki Indeks Towarowy spada w końcówce roku

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w czwartek najniższy od pięciu miesięcy wynik, do czego przyczyniły się słabsze zarobki we wszystkich sektorach transportu masowego. Indeks główny spadł o 68 pkt. (4,45 proc.) do 1460 punktów.
12.12.2019

Norweski Klaveness stawia na Panamaxy

Norweska firma żeglugowa Torvald Klaveness chce ograniczyć działalność w zakresie transportu suchych towarów masowcami Supramax i skoncentrować się na jednostkach Panamax i Post-Panamax.
12.11.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z najniższym wynikiem od czterech miesięcy

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w poniedziałek najniższy od czterech miesięcy wynik, do czego przyczyniły się słabsze zarobki we wszystkich sektorach transportu masowego. Indeks główny spadł o 22 pkt. (1,3 proc.) do 1675 punktów.
06.11.2019

Bałtycki Indeks Towarowy spada razem ze stawkami masowców Capesize

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował w piątek spadek, głównie z powodu gorszych stawek dla masowców Capesize. Indeks główny spadł o 5 pkt. (0,26 proc.) do 1924 punktów.
13.10.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z najlepszym wynikiem od ponad 5 lat

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował najlepszy wynik od grudnia 2013 roku, dzięki lepszym wynikom we wszystkich segmentach masowców. Najlepiej wypadły panamaxy, których indeks był najwyższy od ośmiu lat. Indeks główny wzrósł o 54 pkt. (2,4 proc.) do 2267 punktów.
29.08.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z tendencją spadkową, mimo małego wzrostu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował lekki wzrost na piątkowej sesji, dzięki lepszym wynikom we wszystkich segmentach masowców. Mimo tego było to trzeci tydzień z rzędu zakończony spadkiem.
11.08.2019

Pacific Basin wyposaży większość swoich masowców supramax w skrubery

Hongkoński armator, Pacific Basin, zamierza do końca obecnego roku zainstalować płuczki spalin na większości swoich supramaxów. Większość statków operatora trafi w tym czasie na suchy dok, gdzie oprócz skruberów, zamontowane zostaną także systemy uzdatniania wody balastowej.
05.08.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z ósmym spadkiem z rzędu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spadek na ósmej z rzędu sesji. Powodem jest zwiększona podaż statków oraz mniejszy popyt na transport rud żelaza.
04.08.2019

Eagle Bulk pod kreską z powodu ciężkich warunków na rynku

Amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, zakończył drugi kwartał tego roku ze stratą 6 mln dolarów. W tym samym okresie w zeszłym roku firma zanotowała zysk 3,5 mln dolarów.
31.07.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy od ponad 5 lat poziom

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Bałtycki Indeks Towarowy w poniedziałek osiągnął najwyższy od 5,5 lat wynik, dzięki silnemu zapotrzebowaniu na transport rudy żelaza.
15.07.2019

Bałtycki Indeks Towary rośnie dzięki większemu zapotrzebowaniu na rudy żelaza

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł 5 lipca o ponad 2 procent, kończąc najlepszy od 5 lat tydzień w historii wskaźnika. Zostało to osiągnięte dzięki mocnemu zapotrzebowaniu na transport rudy żelaza z Brazylii.
07.07.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wrócił na solidny poziom

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Po okresie regresu Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnim miesiącu zanotował wzrost o 190 pkt, do 1040 pkt ogółem.
20.05.2019

China Navigation Company nabyła spółkę z rynku transportu towarów masowych od Hamburg Süd

Hamburg Süd zakończył sprzedaż swojej podspółki zajmującej się transportem towarów masowych firmie China Navigation Company (CNCo), która jest częścią Swire Group.
27.04.2019

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w kwietniu o ponad 100 pkt

W końcu nadeszły lepsze chwile dla armatorów masowców. Po okresie regresu Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnich 3 tygodniach zanotował wzrost o 136 pkt, do 850 pkt ogółem.
25.04.2019

Bałtycki Indeks Towarowy bez większych zmian od prawie miesiąca

Już od prawie miesiąca nie odnotowano znaczącego wzrostu stawek frachtowych masowców. We wtorek Bałtycki Indeks Towarowy spadł o 16 pkt, do 714 pkt.
09.04.2019

Hamburg Süd zakończył sprzedaż podspółki zajmującej się transportem towarów masowych

Hamburg Süd zakończył sprzedaż swojej podspółki zajmującej się transportem towarów masowych firmie China Navigation Company (CNCo), która jest częścią Swire Group.
02.04.2019

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu ze znaczącym wzrostem

W końcu widać poprawę na rynku transportu towarów masowych. W piątek Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł do 730 pkt, o 93 pkt więcej niż przed 2 tygodniami.
16.03.2019

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się wciąż na niskim poziomie

Wciąż widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W środę Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł co prawda o 19 pkt, do 637 pkt, ale to wciąż mizerny wynik.
26.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy bliski spadku poniżej granicy 600 punktów

Wciąż widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W środę Bałtycki Indeks Towarowy spadł do niskiego poziomu 608 punktów, o 37 pkt mniej niż przed ponad tygodniem.
14.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy z ogromnym spadkiem

Widać efekty słabego sezonu w segmencie transportu towarów masowych. W poniedziałek Bałtycki Indeks Towarowy spadł do niskiego poziomu 645 punktów, aż o 451 pkt mniej niż przed ponad tygodniem.
02.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy stabilny w zeszłym tygodniu

Bałtycki Indeks Towarowy pozostał na podobnym poziomie w trzecim tygodniu nowego roku. We wtorek jego wartość wyniosła dokładnie 1096 punktów, o 2 pkt mniej niż przed tygodniem.
22.01.2019

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem w styczniu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek w drugim tygodniu nowego roku. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1096 punktów, o 151 pkt mniej niż przed tygodniem.
16.01.2019

Masowce z drugiej ręki cieszyły się dużym powodzeniem w zeszłym roku

W zeszłym roku około 370 masowców z drugiej ręki zostało sprzedanych nowym właścicielom – wynika z raportu agencji Intermodal.
11.01.2019

Bałtycki Indeks Towarowy stabilny w nowym roku

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował lekki spadek w pierwszym tygodniu nowego roku. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1247 punktów, o 13 pkt mniej niż przed tygodniem.
09.01.2019

W wypadkach masowców w ciągu ostatnich 10 lat zginęło ponad 200 marynarzy

W ciągu ostatnich 10 lat 53 masowce zostały całkowicie zniszczone z powodu itp. wypadków na morzu. W konsekwencji życie straciło 202 marynarzy, co daje średnią 20 zgonów na rok – wynika z raportu International Association of Dry Cargo Shipowners’ (Intercargo) Bulk Carrier Casualty Report.
27.12.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ze sporym świątecznym spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował na Święta Bożego Narodzenia spory spadek. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1271 punktów, o 130 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
26.12.2018

Bałtycki Indeks towarowy wraca na wysoki poziom

Bałtycki Indeks Towarowy powrócił do relatywnie wysokiego poziomu. W piątek jego wartość wyniosła dokładnie 1401 punktów, o 170 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
16.12.2018

Bałtycki Indeks towarowy idzie znów w górę

Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnim tygodniu odbił się po ostatnim dużym spadku. W piątek jego wartość wyniosła dokładnie 1231 punktów, o 200 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
02.12.2018

Bałtycki Indeks Towarowy z dużym spadkiem w środku słabego sezonu

Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnich tygodniach zanotował duży spadek, ze względu na tradycyjnie słaby sezon jesienny. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1031 punktów, o 439 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
20.11.2018

Coraz więcej transakcji z udziałem używanych masowców

Od początku obecnego roku 320 masowców z drugiej ręki zostało sprzedanych nowym właścicielom – wynika z raportu agencji Intermodal.
06.11.2018

Bałtycki Indeks Towarowy spadł poniżej 1500 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się w tym roku na wysokim poziomie, ale podlega też niemałym wahaniom. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1470 punktów, o 76 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
05.11.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem, ale wciąż powyżej 1500 pkt

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się od miesiąca na wysokim poziomie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1546 punktów, o 32 pkt mniej niż przed tygodniem.
25.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy zbliża się do granicy 1600 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się od miesiąca na wysokim poziomie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1578 punktów, o 75 pkt więcej niż przed tygodniem.
17.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się na stabilnym poziomie od 2 tygodni

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się na stabilnym poziomie od ponad 2 tygodni. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1503 punktów, tyle samo co przed 14 dniami.
10.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ponownie ponad poziomiem 1500 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy po okresie spadków zanotował spory wzrost w minionym tygodniu. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1503 punktów, o 130 pkt więcej niż przed tygodniem.
27.09.2018

Zarobki masowców dalej powoli spadają

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatni miesiąc. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1373 punktów, o 38 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
20.09.2018

Zarobki masowców kolejny tydzień ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatnie 3 tygodnie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1411 punktów, o 66 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
13.09.2018

Notowani na giełdzie armatorzy masowców ze stratą 5,8 mld dolarów przez ostatnie pięć lat

Łączni 5,8 mld dolarów straty zanotowali armatorzy masowców notowani na giełdzie przez ostatni 5 lat – przyznał Stamatis Tsantanis, prezes Seanergy Maritime. Armatorzy, o których mowa, to Scorpio Bulkers, Diana, Navios, Genco, Eagle Bulk i Star Bulk.
09.09.2018

Kończy się sezon letni. Indeks BDI ze spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek przez ostatnie 2 tygodnie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1477 punktów, o 220 pkt mniej niż przed tygodniem. To wynik kończącego się zwyżkowego sezonu letniego.
06.09.2018

Masowce z drugiej ręki cieszą sie powodzeniem

Od początku obecnego roku 290 masowców z drugiej ręki zostało sprzedanych nowym właścicielom – wynika z raportu agencji Intermodal.
03.09.2018

Bezskuteczne odstąpienie od umowy czarteru na czas

Zgodnie z umową – czarterem na czas („time charter”) z dn.02.07.2010r. na formularzu NYPE (ze zmianami) – armator Dry Bulk Handy Holdings Inc („disponent owners”) wyczarterował masowiec (58 000 mt supramax bulk carrier) m/v Bulk Uruguay do czarterujących – Geden Operations Ltd. – na okres ok. 35 – 37 miesięcy przy stawce hire USD 18 500 za dzień. Umowa została zawarta, kiedy statek był w trakcie budowy z przewidywaną datą dostawy na rok 2011.
01.09.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem, ale wciąż na wysokim poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy trzyma się na stabilnym poziomie od kilku tygodni. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1697 punktów, o 12 pkt mniej niż przed tygodniem.
26.08.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.