• <

Wynik wyszukiwania - "pya" - Wiadomości

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Rozpoczęły się próby morskie chińskiego lotniskowca Fujian

Chińskie władze potwierdziły przewijające się w mediach informacje o rozpoczęciu prób morskich najpotężniejszego okrętu, jaki powstaje w krajowym zakładzie stoczniowym. Fujian będzie trzecim lotniskowcem, jaki znajdzie się w wyposażeniu Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
01.05.2024

Elektryczny holownik Damen: dwa holowania na jednym ładowaniu, bateria pełna w 2 godziny

Damen Shipyards zwodował właśnie drugi w pełni elektryczny holownik RSD-E 2513. Jednostka pracować będzie w porcie Antwerpia-Brugia, gdzie pływa już holownik na wodór, a wkrótce dołączy do niego holownik metanolowy.
30.04.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.
24.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Umowa o budowę statku – skutki „permissible delay”

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – "permissible delay" omówiliśmy kategorię zdarzeń i okoliczności, które zgodnie z danymi postanowieniami umownymi, umożliwiają stoczni („Builder”/,,Seller”) przesunięcie kontraktowego terminu dostawy statku („Delivery Date”) bez żadnych konsekwencji prawnych i finansowych z tego tytułu. Wyjaśniono też, w ślad za orzeczeniem w sprawie „Zhoushan Iinhaaiwan Shipyard Co. Ltd. v Golden Exquisite Inc” [2015], iż kategoria „permissible delay” składa się w istocie z dwóch podkategorii.
17.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Nowoczesne, elektryczne holowniki rozpoczynają pracę w Porcie Vancouver

Dwa elektryczne holowniki weszły w wyposażenie portu w Vancouver, co stanowi ważny kamień milowy dla rozwoju największego portu w Kanadzie. Towarzyszyło temu 10 kwietnia br. uroczyste wydarzenie z udziałem mieszkańców, urzędników, pracowników miejskich i portowych, a także przedstawicieli branży morskiej. Jednostki rozpoczną regularną działalność w maju i będą wykorzystywać czystą energię z sieci hydroelektrowni Kolumbii Brytyjskiej.
12.04.2024

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.
10.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Damen Shipyards i CMA CGM będą współpracować nad zwiększeniem wydajności kontenerowców

Damen Shipyards Group i wiodąca grupa żeglugowa CMA CGM rozpoczynają współpracę, która zaowocuje znaczącymi modyfikacjami około 100 statków armatora. Zapewnią one oszczędność paliwa na poziomie ponad 10 procent. Modernizacje odbędą się w Damen Shiprepair Dunkerque (DSDu) i Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm), które posiadają jedne z największych suchych doków w Europie i wieloletnie doświadczenie w kompleksowych remontach i modernizacjach.
03.04.2024

Ukraiński marynarz powiesił się na statku zaatakowanym przez Huti

Na statku, który dwa miesiące temu został trafiony na Morzu Czerwonym rakietą Huti, znaleziono zwłoki ukraińskiego marynarza. Mężczyzna najpewniej się powiesił.
31.03.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

W Izraelu branża stoczniowa działa mimo konfliktu. Israeli Shipyards chwali się budową nowych łodzi bojowych

Choć od października 2023 roku w Izraelu trwa konflikt z Hamasem, który zatrząsł Bliskim Wschodem i odbił się na stanie międzynarodowej żeglugi, kraj dąży do utrzymania ciągłości pracy sektorów przemysłu i łańcucha dostaw. To dotyczy także pracy portów i stoczni, kluczowych z racji na znaczenie eksportu i importu w gospodarce państwa. W tej trudnej sytuacji krajowa stocznia Israeli Shipyards z siedzibą w Hajfie buduje okręty dla rodzimych sił morskich jak i zagranicznych zamawiających.
20.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Stocznia Conrad woduje EXTRA TIME

Stocznia Conrad z dumą ogłasza zwodowanie drugiej jednostki z serii Conrad C144s, o nazwie EXTRA TIME. Najnowszy jacht podtrzymuje sukces swojego poprzednika, ACE i jest kolejnym największym prywatnym jachtem motorowym zbudowanym przez Conrad S.A. oraz w Polsce.
14.03.2024

Prezydent Ukrainy z wizytą w Turcji. W tle propozycje tureckich mediacji oraz prace nad ukraińską korwetą

Liczymy na pomoc Ankary w uwolnieniu więzionych przez Rosję ukraińskich obywateli, w tym Tatarów krymskich - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który tego dnia spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Stambule.
09.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

Gdańsk-Pilot zamawia trzecią łódź przeznaczoną do operacji portowych

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot złożyło zamówienie na trzecią łódź pilotową, której dostawę zaplanowano na 2025 rok. Zostanie wykonana w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards z siedzibą w Kokkoli.
06.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Samskip rozpoczyna budowę swojego nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca

Globalny dostawca rozwiązań logistycznych Samskip i wiodąca stocznia Cochin Shipyard Ltd. z Indii rozpoczęły budowę nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca - "Samskip SeaShuttle".
01.03.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
27.02.2024

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”
26.02.2024

Kolejny statek ONE z rekordem załadunku

Po niecałych dwóch miesiącach Ocean Network Express chwali się kolejny rekordem w załadunku kontenerowym. Tym razem na ONE Infinity pojawił się ładunek mający równowartość 22 206 pełnych kontenerów.
23.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

EST-Floattech dostarcza system baterii do promu SFK Laboe

EST-Floattech, wiodący dostawca rozwiązań magazynowania energii dla przemysłu morskiego, ogłasza udaną dostawę i uruchomienie systemu baterii z serii Octopus na promie SFK Laboe.
13.02.2024

Cztery firmy z Japonii łączą siły w zakresie budowy "zielonej floty"

Idemitsu Tanker, IINO Kaiun Kaisha (IINO Lines), Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) i Nihon Shipyard ogłosiły, że konsorcjum, jakie utworzyły 26 stycznia tego roku, będzie prowadzić wspólne badania i opracowywać koncepcje projektowe (części, maszyny i sprzęt ekologiczny) dla bardzo dużych przewoźników ropy naftowej typu VLCC w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób chcą stanąć do rywalizacji z gigantami branży w zakresie budowy i dostarczania statków zgodnych z ideą dekarbonizacji żeglugi.
13.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

W stoczni Seaspan Shipyards w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy prototypowy blok na potrzeby nowego polarnego lodołamacza.
09.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Administracja Bidena krytykowana za wstrzymanie nowych pozwoleń na eksport LNG

Republikanie i przedstawiciele przemysłu skrytykowali w Kongresie decyzję administracji Joe Bidena o wstrzymaniu nowych pozwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG), przedstawiając decyzję jako cios w sojuszników Ameryki i dar dla Władimira Putina.
07.02.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

Do Kanału Sueskiego dotarł grecki masowiec uszkodzony przez atak Huti. Widać efekt uderzenia rakiety

Jak podał Zarząd Kanału Sueskiego, do stoczni Suez Shipyard przybył masowiec MT Zografia. Jednostka pływająca pod banderą Malty została 16 stycznia trafiona pociskiem rakietowym w trakcie żeglugi przez wody Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif. Choć nie znajdował się na niej żaden ładunek, bojownicy Huti dokonali ataku, gdyż statek płynął z Wietnamu do Izraela.
23.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Litewska firma odebrała dwa nowe statki

Koncern Damen pochwalił się przekazaniem w ciągu dwóch dni dwóch nowych statków wielozadaniowych holenderskiemu oddziałowi litewskiej spółki Baltnautic Holding.
16.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Nowy sekretarz generalny IMO Arsenio Dominguez Velasco z przesłaniem na 2024 rok

Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) potwierdziło powołanie nowego sekretarza generalnego podczas 129 sesji Rady. Jego kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2024 roku i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Arsenio Dominguez Velasco jest dziesiątą osobą na tym stanowisku w organizacji.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Mitsui & Co., Ltd. i Mitsubishi Corporation współpracują przy projekcie statku do transportu skroplonego CO2

Japońskie firmy dążą do ujednolicenia specyfikacji i projektów statków w celu realizacji projektu międzynarodowego transportu skroplonego CO2 (LCO2) na dużą skalę począwszy od 2028 roku. Wykorzystując technologie i doświadczenie konstrukcyjne Mitsubishi Shipbuilding i Nihon Shipyard pracują nad stworzeniem infrastruktury dla morskich przewoźników LCO2, dążąc do ujednolicenia jej z transportem lądowym.
28.12.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem w transporcie kontenerowym

Mająca siedzibę w Singapurze jedna z czołowych firm branży żeglugowej pochwaliła się wyczynem jednego ze swoich najnowszych nabytków, kontenerowca ONE Inspiration. Statek przyjął na swój pokład 22 000 pełnych kontenerów, osiągając nowy rekord w kwestii załadunków.
27.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Pierwszy na świecie holownik na wodór już pracuje

Hydrotug 1, pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem, wszedł do eksploatacji w porcie w Antwerpii.
13.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

MAN Energy Solutions dostarczy silniki wysokoprężne i agregaty prądotwórcze dla fregat ASW firmy Damen Naval

Damen Naval zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych dla nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (ASW). Zamówienie obejmuje osiem silników okrętowych MAN 20V28/33D STC i szesnaście zespołów prądotwórczych o zmiennej prędkości 16V175D-MEV Naval z obudową dźwiękoszczelną i urządzeniami pomocniczymi. Umowa obejmuje również zintegrowane wsparcie logistyczne dla czterech nowych fregat projektowanych i budowanych dla Holandii i Belgii.
11.12.2023

Deltamarin podpisuje umowę projektową na statki Wallenius Wilhelmsen

Firma Deltamarin podpisała umowę projektową z China Merchants Jinling Shipyard (Jiangsu) Co., Ltd na zaprojektowanie i inżynierię nowej generacji statków typu Pure Car & Truck Carriers (PCTC) firmy Wallenius Wilhelmsen.
08.12.2023

Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa

Trwający od października konflikt w Strefie Gazy jest wyzwaniem dla izraelskiej branży morskiej w związku z zakłóceniem łańcucha dostaw i ograniczeniem żeglugi w rejonie państwa. Mimo to największa i najważniejsza stocznia w kraju realizuje zlecenia dla własnych jak i zagranicznych sił morskich.
08.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu

Damen Shipyards Group zaprezentował w pełni elektryczny statek Service Operations Vessel (SOV) wyposażony w możliwość ładowania na morzu, wykorzystujący energię elektryczną dostarczaną bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
30.11.2023

Windcat rozszerza swoją flotę CSOV do pięciu statków z Damen Shipyards

Windcat jest zaangażowany w dalszą rozbudowę swojej floty CSOV i złożył dodatkowe zamówienie na dwa statki typu Commissioning Service Operation Vessels (CSOV) w Damen Shipyards. Zamówienie to zwiększa flotę CSOV Windcat do pięciu statków, pozostawiając opcję nabycia szóstego statku. Rozwój ten jest następstwem wstępnego ogłoszenia z listopada 2022 r. dotyczącego budowy serii CSOV napędzanych wodorem, "Elevation Series".
28.11.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Wielozadaniowa jednostka Damen Multi Cat 2712 dostarczona firmie Maritime Craft Services

Stocznie Damen dostarczyły jedną z wielozadaniowych jednostek Multi Cat specjalistycznej firmie Maritime Craft Services (Clyde) Ltd. Zamówienie zostało złożone zaledwie sześć tygodni wcześniej. 27-metrowy model Multi Cat 2712 należy do średniej klasy w 13-osobowej serii, a Damen buduje je seryjnie, aby sprostać stałemu zapotrzebowaniu na jednostki tej wielkości i zdolności.
24.11.2023

W stoczni marynarki wojennej w Stambule znaleziono sekretny jacht Putina

Znaleźliśmy sekretny jacht dyktatora Rosji Władimira Putina, zacumowany w stoczni marynarki wojennej jednego z państw NATO; łódź znajduje się w Stambule - napisał w czwartek na platformie X rosyjski biznesmen i opozycjonista Michaił Chodorkowski.
23.11.2023

ONE zamawia 12 kontenerowców zasilanych metanolem

Singapurski gigant żeglugowy Ocean Network Express (ONE) złożył zamówienie na kolejną partię statków z ekologicznym napędem. W ten sposób jeden z czołowych graczy branży morskiej dołącza do pozostałych, aby wyznaczyć w niej nowe standardy.
22.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland [wideo]

Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.
15.11.2023

Damen dostarcza kolejną partię pogłębiarek ssąco-tnących dla Meksyku

W porcie Veracruz w Meksyku uruchomiono wzdłuż nabrzeża trzy pogłębiarki ssące (CSD). Pogłębiarki, zbudowane w Holandii przez Damen Dredging Equipment (DDE), dołączyły do floty SEMAR. Zostały one nabyte w ramach programu rozbudowy floty i będą wykorzystywane w różnych projektach pogłębiania w Meksyku.
15.11.2023

Damen współpracuje z Niderlandzko-Polską Izbą Gospodarczą

Podczas październikowych targów Baltexpo na stoisku Damen można było spotkać reprezentantów Niderlandzko-Polskiej Izby Gospodarczej.
15.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Sri Lanka Shipping Company składa zamówienie na dwa holowniki Damen ASD 2312

W zeszłym miesiącu podczas dorocznego Damen Maritime Festival w Holandii, Sri Lanka Shipping Company, spółka zależna Advantis Group, i Damen Shipyards podpisały umowę na dostawę dwóch nowych holowników ASD Tug 2312. Jest to pierwszy raz, kiedy obie organizacje prowadzą wspólne interesy, a statki są już budowane w stoczni Damen Song Cam w Wietnamie.
13.11.2023

Porażka rumuńskiego programu budowy korwet. Miał być "Miecznik", a jest "Gawron". Ratunkiem europejski program budowy okrętów?

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o planach unieważnienia przedsięwzięcia, mającego wzmocnić morski potencjał kraju. Jest to pokłosie anulowania kontraktu z koncernem Naval Group na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe".
13.11.2023

Damen Green Solutions i Bawat A/S podpisały porozumienie w sprawie budowy mobilnych systemów zarządzania balastem wodnym

Damen Green Solutions i Bawat A/S oficjalnie podpisały umowę w celu sfinalizowania swojego wspólnego przedsięwzięcia w zakresie rozwoju i sprzedaży nowoczesnych mobilnych systemów zarządzania balastem wodnym (BWMS). Wspólne przedsięwzięcie, działające pod wspólną nazwą "Bawat Damen", stanowi istotny krok w rewolucjonizacji mobilnych rozwiązań zarządzania balastem wodnym.
10.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Canopée zbudowany w Szczecinie statkiem roku

Stocznia Neptune Shipyards wraz z Partner Stocznia z Polic zbudowała statek Canopée, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Statek Roku. Jest to rewolucyjny projekt dwusilnikowego ro-ro napędzanego energią wiatru.
08.11.2023

Chrzest patrolowca dla sił morskich RPA, dostarczonego przez Damen

W porcie w Durbanie odbyła się 3 listopada br. ceremonia nadania nazwy wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Republiki Południowej Afryki (South Africa Navy), SAS King Shaka Zulu (P1572). Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał obrony wybrzeża i wód terytorialnych państwa, a także stanowić dowód jego zdolności w zakresie branży stoczniowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, sił zbrojnych, branży stoczniowej. Uroczystość uświetniła orkiestra marynarki wojennej.
06.11.2023

Ukraińcy podają, że zniszczyli najnowocześniejszy rosyjski okręt

Z Ukrainy napływają doniesienia, że wczorajszy atak Ukraińskich Sił Zbrojnych na stocznię Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie był skuteczny - zatopiony miał być jeden z najnowocześniejszych okrętów Floty Czarnomorskiej.
05.11.2023

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków, koniec własności Rosjan

Kanadyjska spółka wykupiła aktywa helsińskiej stoczni, której działalność w ostatnich latach ze względu na rosyjską własność oraz sankcje UE, w praktyce była zawieszona. Stocznia, powstała w 1865 r., specjalizuje się w budowie okrętów operujących w strefie arktycznej, m.in. lodołamaczy.
03.11.2023

Izrael rozmieścił kutry rakietowe na Morzu Czerwonym

Izrael rozmieścił w środę na Morzu Czerwonym kutry rakietowe – poinformowała w oświadczeniu armia izraelska po atakach przy użyciu rakiet dalekiego zasięgu i dronów, do których przyznał się szyicki ruch Huti z Jemenu.
01.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

Mająca siedzibę w Norwegii firma z branży żeglugowej podpisała kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard Co., Ltd. na budowę czterech statków PCTC klasy Shaper, zasilanych metanolem, z opcją na budowę ośmiu kolejnych. W ten sposób transport pojazdów osobowych ma pozostawać przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2.
24.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Bandera na nowych holownikach WUŻ wciągnięta. Ares, Mars i Pax oficjalnie powitane

We czwartek około południa spacerowicze, którzy wybrali się na Nabrzeże Ziółkowskiego w Gdańsku, mogli być świadkami nie lada uroczystości: w obecności oficjeli i gości oficjalnie podniesiono polską banderę na trzech nowych holownikach firmy WUŻ Port and Maritime Services: Aresa, Marsa i Paxa.
19.10.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Fast Lines Belgium na dostawę dwóch frachtowców Combi 3850

Damen Shipyards podpisał kontrakt z belgijską firmą żeglugową Fast Lines Belgium na dostawę dwóch statków Damen Combi Freighter 3850 (CF 3850). Fast Lines Belgium wybrało model CF 3850 jako swój pierwszy zakup od Damen, kierując się jego wyjątkowymi osiągami jako najczystszego i najbardziej ekonomicznego statku dostępnego w swojej klasie.
18.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Kolejny nowy holownik zasilił flotę WUŻ Port and Maritime Services

Do Portu Gdańsk dotarł trzeci z nowych holowników zakupionych przez WUŻ Port and Maritime Services. Nowa jednostka dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpocznie działalność w gdańskim porcie.
05.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel I: polskie stocznie z zamówieniami i niespełnionymi obietnicami, ale bez kadr [RELACJA]

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już za nami. Po raz trzeci reprezentanci branży morskiej popłynęli wspólnie promem Nova Star, by rozmawiać o problemach, jakie spotykają sektor, ale też o ich rozwiązaniach.
28.09.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Conrad C144 ACE zwycięża na gali World Yachts Trophies 2023 w Cannes

W ubiegłą sobotę, 16 września 2023r. podczas gali World Yachts Trophies, która odbyła się w malowniczym obiekcie Carlton Beach Hotel w Cannes, najnowszy flagowy superjacht ACE po raz kolejny zatriumfował, zdobywając statuetkę za najlepszy layout w kategorii jachtów o długości 30 – 50 M.
20.09.2023

Concordia Damen przekształca barkę rzeczną w pogłębiarkę na potrzeby klienta

Do Lagos w Nigerii dotarła specjalna jednostka rzeczna o nazwie Sayonara, którą firma należąca do koncernu Damen przebudowała w związku ze specjalnym projektem. Dotychczasowa barka pływająca po holenderskich rzekach stała się pogłębiarką nasiębierną ssącą ze smokiem wleczonym (Trailing suction hopper dredger, TSHD).
19.09.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Transport ostatniego elementu kadłuba promu dla PŻM

W sobotę 16 września przy wejściu do Portu Gdańsk miał miejsce transport ostatniego elementu kadłuba pierwszego promu dla PŻM. Prom budowany jest przez Gdańską Stocznię Remontową przy udziale różnych firm podwykonawczych z Trójmiasta. Umowa obejmuje budowę trzech promów ro-pax, których odbiorcą będzie spółka Polskie Promy. Jej udziałowcami są PŻM oraz Skarb Państwa.
18.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

W stoczni należącej do Damen zwodowano patrolowiec dla Marynarki Wojennej Pakistanu

W stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii odbyła się 12 września br. ceremonia wodowania przyszłego PNS Hunain, jednego z serii morskich okrętów patrolowych (Offshore Patrol Vessel, OPV), zaliczanego również do klasy korweta, które stocznia buduje dla pakistańskich sił morskich. Damen otrzymał kontrakt na budowę okrętu po pomyślnej dostawie dwóch poprzedników, PNS Yarmook i PNS Tabuk w 2020 roku.
14.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

Auramarine zdobywa zamówienie na układ paliwowy metanolu dla statków od Terntank

Inwestując w rozwój systemów zasilania metanolem jako opłacalnym paliwem Auramarine zabezpieczył zamówienie na ich dostawę dla trzech hybrydowych tankowców o nośności 15 000 DWT dla firmy Terntank.
09.09.2023

We Włoszech ochrzczono nowy kontenerowiec dla MSC

Jedna z czołowych firm w branży żeglugowej na świecie Mediterranean Shipping Company (MSC) zorganizowała ceremonię nadania imienia swojemu nowemu kontenerowcowi, MSC Nicola Mastro we włoskim porcie w Trieście.
06.09.2023

Damen Triton i Royal Navy ogłaszają współpracę

Damen Digital Solutions, oddział ds. usług cyfrowych w ramach grupy Damen Shipyards, oraz NavyX, program innowacji Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy), ogłaszają współpracę. Strony wspólnie pracują nad stworzeniem nowych rozwiązań mających na celu zwiększenie operacyjności morskich działań opartych na platformie danych Damen Triton.
31.08.2023

Jubileusz Damen Shipyards Galati. Stocznia świętuje 130 lat działalności

Ten rok jest kamieniem milowym dla stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii, ponieważ zakład obchodzi 130 lat działalności. Wchodząca w skład grupy Damen Shipyards od 1999 roku stocznia Galati była odpowiedzialna za dostarczenie niektórych z największych i najbardziej skomplikowanych jednostek w historii firmy i wciąż odgrywa ważną rolę w rozwoju portfela Damen.
29.08.2023

Wizja, pasja, luksus. Stocznia Conrad świętuje 20 lat działalności

Stocznia Conrad uczciła jubileusz 20-lecia swojej działalności podczas eleganckiej uroczystości, która odbyła się w niedziel w historycznym Starym Maneżu w Gdańsku. Niezwykłe wydarzenie zgromadziło ponad 350 gości, w tym pracowników, partnerów biznesowych, projektantów oraz klientów z różnych zakątków świata, którzy przybyli uhonorować dziedzictwo zbudowane na precyzji, wizji i nieustającym zaangażowaniu.
28.08.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Nowe holowniki już w Porcie Gdańsk

Do Portu Gdańsk dotarły nowe holowniki zakupione przez WUŻ Port and Maritime Services. Transportowane były z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty. Holowniki dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpoczną działalność w Porcie Gdańsk.
01.08.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Zagłosuj online

Do 10 września można oddać głos na swojego faworyta w konkursie "Lider Technologii Morskich" Polskiego Forum Technologii Morskich. Laureat otrzyma statuetkę "Latarnia Gospodarki Morskiej" podczas konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl", która odbędzie się na promie Nova Star w dniach 25-27 września.
01.08.2023

Rusza rejestracja na kolejną edycję Rejsu z GospodarkaMorska.pl - konferencja na morzu już we wrześniu

Już w dniach 25-27 września z Portu Gdańsk, w kierunku szwedzkiego Nynäshamn, po raz kolejny wypłynie prom Nova Star wraz ze 150 uczestnikami konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. Idea konferencji na morzu i o morzu, która powstała w 2020 roku na stałe weszła do kalendarza branży morskiej. Zapraszamy do rejestracji.
01.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

Globalna ekspansja - trzy stocznie Sunreef Yachts

Sunreef Yachts posiada dwie stocznie w Gdańsku i może pochwalić się ponad 125 000 m2 powierzchni przemysłowej, z infrastrukturą w pełni wyposażoną do produkcji jachtów. Dodatkowo buduje nowy zakład produkcyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
25.07.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Ostatni statek zwodowany przez Karstensen w Gdyni. Kolejne wodowania w Gdańsku

Taki widok na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni odchodzi do przeszłości. Stocznia Karstensen po raz ostatni zwodowała kadłub w lokalizacji, którą zajmowała od przeszło pięciu lat. Wszystkie kolejne statki będą powstawały na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej.
18.07.2023

Pierwszy w pełni elektryczny holownik w Kanadzie przybywa do Vancouver

Spółka HaiSea Marine świętowała w tym tygodniu przybycie do miejsca przeznaczenia, świętowała przybycie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego holownika, który po raz pierwszy przepłynął pod mostem Lions Gate, zmierzając do kanadyjskiego portu w Vancouver.
17.07.2023

Evergreen inwestuje 5 mld dolarów w statki napędzane metanolem

Tajwański gigant branży morskiej dołącza do wyścigu o pozycję lidera dekarbonizacji żeglugi. Firma poinformowała o swoich planach zakupowych, w ramach których inwestuje w statki napędzane zielonymi paliwami. W tym przypadku stawia na wykorzystanie metanolu.
12.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Amerykańskie i filipińskie siły morskie zatopią w ramach ćwiczeń były okręt zaopatrzeniowy

Oddziały US Marine Corp i jego filipińskiego odpowiednika będą współpracować w celu zatopienia wycofanego z eksploatacji zbiornikowca Filipińskiej Marynarki Wojennej (PN) u wybrzeży Zambales, co będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych działań wspierających lotnictwo morskie (MASA), które odbędą się w dniach od 6 do 21 lipca.
06.07.2023

Thales wyposaży nowe holenderskie i belgijskie fregaty w systemy do zwalczania okrętów podwodnych

Jeden z partnerów konsorcjum PGZ-Miecznik angażuje się w budowę fregat także dla innych państw. Kolejnym zamawiającym jest swoista "spółka" Belgii i Holandii, dla której powstają cztery nowe jednostki, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Potencjalnie podobne wyposażenie znajdzie się też na polskich, wielozadaniowych fregatach.
29.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

CEVA Logistics wynajmie cztery hybrydowe statki dalekomorskie do przewozu samochodów

CEVA Logistics podpisuje 10-letnią umowę leasingową ze spółką macierzystą, CMA CGM, na hybrydowe statki dalekomorskie napędzane LNG firmy Eastern Pacific Shipping. Posiadanie floty tych jednostek umożliwi CEVA przetransportowanie około 140 000 pojazdów rocznie, zwłaszcza między Chinami i Europą.
23.06.2023

Rosja wykorzystuje kanały żeglugowe, aby przemieszczać okręty na akweny morskie

W stoczni znajdującej się w rosyjskim Zielonodolsku zwodowano i wyposażono mały okręt rakietowy proj. 21631, który ma odbyć próby morskie na Morzu Bałtyckim. Sztuczka polega na tym, że jednostkę powstała w mieście, które znajduje się setki kilometrów od morza, do którego dostanie się przepływając Wołgę.
16.06.2023

Damen dostarcza nowy holownik pługowy Mohoma do TNPA

Damen Shipyards Cape Town (DSCT) z powodzeniem dostarczył nowy holownik pługowy do Transnet National Ports Authority (TNPA). Holownik pługowy o nazwie Mohoma to wszechstronna, pełnomorska łódź robocza przeznaczona zarówno do usług portowych, jak i przybrzeżnych.
15.06.2023

Nowe holowniki w drodze do gdańskiego portu

Wychodząc naprzeciw perspektywom rozwoju w obrębie portu w Gdańsku „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. zakupił nowe holowniki, które zasilą flotę już na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
14.06.2023

Turcja. Dźwig przewrócił się na statek

Masowiec Osprey S przebywający od dłuższego czasu w naprawie w tureckiej stoczni będzie musiał spędzić tam jeszcze więcej czasu. Przewrócił się na niego stoczniowy dźwig.
13.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Damen Shipyards i Baltic Workboats zawiązują sojusz w celu obsługi branży morskiej energetyki wiatrowej

Baltic Workboats (BWB) i Damen Shipyards podpisały umowę partnerską dotyczącą programu budowy statku do transportu załogi, Fast Crew Supplier (FCS) 2710, w zakładzie BWB na wyspie Saaremaa w Estonii. Wraz z otwarcoem Morza Bałtyckiego jako obszaru szybkiej ekspansji dla branży morskiej energetyki wiatrowej, budowa tych jednostek ma zwiększyć dostępność oferty zarówno dla regionu bałtyckiego, jak i innych rynków europejskich.
12.06.2023

Katastrofa stoczniowej suwnicy, trzy osoby nie żyją

Trzech pracowników chińskiej stoczni Wuhu zginęło w wyniku upadku suwnicy bramowej.
12.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

ONE odbiera swój pierwszy statek o pojemności 24 000 TEU

Japan Marine United Corporation's Kure Shipyard dostarczył pierwszy z sześciu statków klasy Megamax zamówionych przez morskiego giganta przewozowego ONE, 400-metrowy ONE Innovation.
07.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Damen Shipyards i Boluda Towage przystępują do współpracy w sprawie sprowadzenia do Europy holowników o zerowej emisji

Damen Shipyards i Boluda Towage połączyły siły, aby sprowadzić holowniki o zerowej emisji do Europy. W przełomowym posunięciu obie organizacje, które mają prawie 200-letnie doświadczenie w holowaniu, zamierzają zwodować pierwszy w Europie nowo zbudowany holownik do metanolu. Pierwszym statkiem ma być Damen RSD-E Tug 2513, a partnerzy pracują teraz wspólnie nad określeniem potencjalnego portu, który najlepiej będzie pasował do jego profilu operacyjnego.
24.05.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Zmiany kadrowe w Remontowa Shipbuilding S.A.

Nastąpiły zmiany w zarządzie gdańskiej stoczni. Jak wynika z jej opisu na stronie, Marcin Ryngwelski nie jest już prezesem zarządu, a obecnie jest nim Dariusz Jaguszewski
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Fairplay Towage przyjmuje dostawę dwóch holowników Damen i składa zamówienie na trzy kolejne

Damen Shipyards dostarczyła dwa holowniki RSD Tugs 2513 do Fairplay Towage. Jednostki będą operować odpowiednio w Niemczech i w Polsce. W tym samym tygodniu obie firmy podpisały również kolejny kontrakt, w ramach którego Damen dostarczy swojemu klientowi dodatkowe trzy holowniki, w tym dwa RSD Tugs 2513 oraz ASD Tug 2813.
26.04.2023

Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny”

Firma Space Perspective, oferująca turystyczne podróże kosmiczne, przekształci statek offshore'owy w „morski port kosmiczny”.
24.04.2023

Turecka "Orka" wchodzi w kolejny etap rozwoju programu budowy okrętów podwodnych

Turecki odpowiednik Ministerstwa Obrony Narodowej (Milli Savunma Bakanlığı) przekazał informację o oficjalnym rozpoczęciu prac nad pierwszymi, testowymi blokami nowych okrętów podwodnych powstających w ramach programu Milden, rozwijanego od 2019 roku.
18.04.2023

Panie na mostku kapitańskim

Minął Dzień Kobiet i znowu zrobiło się cicho o rosnącej roli pań w gospodarce morskiej. Właśnie w marcu szwedzka firma żeglugowa Furetank Rederi AB poinformowała, że Therese Boman zrobiła kolejny krok w swojej karierze. Pierwsza pani kapitan przejęła w Furetank dowodzenie zbiorikowcem Fure Vinga. To chemikaliowiec (18 tys. dwt, ponad 12,7 tys. GT) o długości 150 m i szerokości 23 m.
17.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna

Spółka w restrukturyzacji – Vistal Offshore – poszukuje od 01.07.2023 r. nabywcy lub dzierżawcy nieruchomości produkcyjnej na obszarze Portu Gdynia. Wynajem blisko 3,5 ha terenu wraz z zabudowaniami będzie możliwy po opuszczeniu tego terenu przez dotychczasowego użytkownika – stocznię Karstensen Shipyard Poland.
10.04.2023

Purus Wind i Damen Shipyards zapewnią nowe statki dla offshore wind

Dostawca usług w zakresie morskiej energetyki wiatrowej Purus Wind podpisał umowę z grupą stoczniową Damen Shipyards na budowę i dostawę ośmiu nowych statków.
05.04.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Odbiór techniczny statków Damen CSD650 i MuC1506 przez zamawiającego

W stoczni Damen Dredging w holenderskim Nijkerk pogłębiarka ssąca CSD 650 Krakatoa została skontrolowana przez swojego właściciela przed wysyłką. Klient zaakceptował stacjonarną pogłębiarkę, która zostanie teraz wysłana do Indonezji, gdzie będzie pracować na wyspie Kalimantan.
23.03.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.