• <

Wynik wyszukiwania - "indie" - Wiadomości

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Sikkim wzrosła do ponad 40

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, do której doszło w środę w wysokogórskim stanie Sikkim w północnych Indiach, wzrosła do ponad 40; około 100 osób, w tym 22 żołnierzy jest uznawanych za zaginionych - powiadomiły w piątek agencje Reutera i Associated Press za indyjskimi władzami centralnymi i regionalnymi.
06.10.2023

Indie ogłaszają przetarg na siedem obszarów o wysokim potencjale wytwórczym energii wiatrowej

Indie informują o skierowanym do deweloperów zaproszeniu do składania ofert przetargowych na siedem lokacji pod morskie farmy wiatrowe.
03.10.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Na oficjalnej mapie Chiny dodały sobie terytoria innych krajów. Są protesty

Malezja i Filipiny w ślad za Indiami wydały stanowcze oświadczenia oskarżające Pekin o roszczenia do ich terytoriów w związku z opublikowaną w poniedziałek nową "standardową" mapą Chin – pisze agencja AP. Rosja, która na mapie "straciła" część wyspy na rzece Amur, dotychczas nie zareagowała.
31.08.2023

Kontenerowiec na mieliźnie atrakcją turystyczną w Indiach [WIDEO]

MTT Singapore, kontenerowiec o nośności 10 300 ton, operowany przez MTT Shipping z Malezji utknął a mieliźnie u brzegów rzeki Hooghly w pobliżu Kolkaty. Incydent nie spowodował obrażeń wśród członków załogi, ale za to przyciągnął tłumy gapiów zaintrygowanych tym niecodziennym widokiem.
07.08.2023

Indie kupią trzy okręty podwodne Scorpene

Indie wyraziły w czwartek zgodę na zakup od Francji 26 myśliwców Rafale w wersji przeznaczonej dla marynarki wojennej oraz trzech okrętów podwodnych Scorpene. Poinformował o tym w Paryżu premier Indii Narendra Modi, który w piątek będzie gościem honorowym francuskiego Święta Narodowego.
13.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Ponad 100 tys. osób ewakuowano przed nadejściem cyklonu Biparjoy

Władze Indii i Pakistanu poinformowały, że ponad 100 tys. osób ewakuowano z nadmorskich regionów Indii i Pakistanu w oczekiwaniu na uderzenie cyklonu Biparjoy, które powinno nastąpić w czwartek.
14.06.2023

Marynarka Wojenna Indii rezygnuje z zakupu rosyjskich okrętów podwodnych

Trudności w realizacji kontraktów przez koncerny zbrojeniowe z Rosji oraz napięte stosunki międzynarodowe doprowadziły do zamrożenia kolejnej inwestycji między Moskwą a Nowym Delhi. Tym razem dotyczyło to proponowanego zakupu rosyjskich okrętów podwodnych.
07.06.2023

Indie. Most na Gangesie zawalił się lub został umyślnie wysadzony

Media w Indiach rozgrzała do czerwoności informacja o zawaleniu się wciąż będącego w budowie mostu na Gangesie w miejscowości Bihar. Oficjele mówią, że wszystko było zaplanowane, ale naoczni świadkowie są innego zdania.
06.06.2023

W 2024 roku rozpoczną się pierwsze polskie wykopaliska w Indiach. Celem jest starożytny port międzykontynentalny

Starożytny międzykontynentalny port przeładunkowy, zapewne dawne Muziris w dzisiejszych Indiach, z którego wysyłano statkami produkty do Europy przez m.in. Egipt już ponad 2 tys. lat temu, będzie celem prac polskich archeologów. Badania ruszą w marcu przyszłego roku.
31.05.2023

Unia musi zaostrzyć politykę wobec Indii, które odsprzedają rosyjską ropę jako paliwo

Unia Europejska powinna zaostrzyć politykę wobec Indii, które odsprzedają rosyjską ropę do Europy w postaci paliwa rafinowanego, w tym diesla, oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
16.05.2023

Indie. Co najmniej 22 osoby zginęły po przewróceniu się łodzi w stanie Kerala

Co najmniej 22 osoby, w tym pięcioro dzieci, utonęły po wywróceniu się łodzi turystycznej w pobliżu nadmorskiego miasta Tanur w stanie Kerala, w południowo-zachodnich Indiach – poinformowały w poniedziałek lokalne władze.
08.05.2023

Współpraca z Globalnym Południem jest kluczowa, by przeciwstawić się Rosji i Chinom

Państwa grupy G7 potrzebują wsparcia krajów rozwijających się, by chronić ład międzynarodowy oparty na regułach przed próbami podważania go przez Rosję i Chiny, ale przekonanie do siebie Globalnego Południa nie będzie łatwe, ocenia w środę agencja Kyodo.
19.04.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Indie nie chcą statków starszych niż 25 lat

Indie wycofały licencje handlowe dla tankowców i masowców starszych niż 25 lat. Wszystko dlatego, że kraj celuje w znaczne ograniczenie emisji i znaczną modernizację floty.
28.02.2023

Rosja nie może liczyć na pomoc Chin i Indii w złagodzeniu skutków kolejnej transzy sankcji

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego. Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują surowiec - tanią rosyjską ropę, to raczej nie nabędą rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu - poinformował w sobotę portal Business Insider.
28.01.2023

Hapag-Lloyd przejmuje udziały w indyjskim operatorze terminali

Niemiecki gigant transportowy, posiadający jedną z największych flot transportowych, podpisał wiążące porozumienie w sprawie nabycia 35% udziałów w indyjskim operatorze terminali J M Baxi Ports & Logistics Limited (JMBPL).
27.01.2023

Indie nie będą rejestrować starych statków

W celu zagwarantowania zgodności ze światowymi standardami morskimi, Indie zakazują rejestracji pod swoją banderą wszystkich krajowych oraz zagranicznych statków w wieku powyżej określonego wieku. Jest to część szerszego planu poprawy bezpieczeństwa tonażowego i odmłodzenia floty.
18.01.2023

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

Kontenerowy feederowiec Sea Xpress mocno się przechylił, w rezultacie do wody pospadały z jego pokładu kontenery. Do wypadku doszło w indyjskim terminalu kontenerowym Mundra International Container Terminal.
09.01.2023

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.
27.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Rosja chce zbudować statki Indiom

Rosja poszukuje kontraktów dla swoich stoczni. Według Livemint, Moskwa złożyła Indiom ofertę, na mocy której pomoże w leasingu i budowie statków o dużej pojemności, które miałyby uniezależnić Nowe Delhi od zagranicznych linii żeglugowych.
21.12.2022

Indie będą nadal kupować rosyjską ropę

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział we wtorek, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje UE.
06.12.2022

Dania pomogła Indiom opracować plany dla 15 morskich farm wiatrowych

Eksperci Duńskiej Agencji Energetycznej oraz indyjskie Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii opracowali studium identyfikujące 15 lokalizacji dla morskiej energetyki wiatrowej w Indiach. Dokument jest podstawą do działań w zakresie aukcji dla sektora offshore wind.
03.12.2022

Stocznia GRSE woduje trzeci duży statek badawczy dla marynarki wojennej Indii

Garden Reach Shipbuilders & Engineers Ltd (GRSE) uroczyście zwodował 26 listopada okręt badawczy Ikshak, trzeci z czterech dużych okrętów badawczych o nazwie Ikshak dla indyjskiej marynarki wojennej w Kattupalli.
29.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

Indie i Japonia prowadzą manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Indyjska i japońska marynarka wojenna prowadzą ćwiczenia na wodach Oceanu Indyjskiego. Manewry pokazują zacieśnienie współpracy miedzy tymi krajami w momencie, gdy w regionie Indo-Pacyfiku rośnie pozycja Chin - pisze agencja Kyodo.
14.09.2022

Indie zbudowały kolejny lotniskowiec

Indyjska marynarka wojenna wzbogaciła się o drugi lotniskowiec wybudowany w kraju. Jest to jednocześnie największy okręt, jaki kiedykolwiek powstał w Indiach.
05.09.2022

Amerykański okręt wojenny trafił do indyjskiej stoczni

Amerykański okręt transportowy USNS Charles Drew został przekazany do naprawy indyjskiej stoczni Larsen & Toubro Limited Kattupalli. Choć zaplanowane prace zajmą zaledwie jedenaście dni, jest to wydarzenie bez precedensu.
09.08.2022

Co najmniej 16 ofiar powodzi w indyjskim Kaszmirze

Co najmniej 16 osób zginęło po tym, jak gwałtowne opady deszczu spowodowały powódź podczas dorocznej hinduistycznej pielgrzymki do jaskini Amarnath w indyjskim Kaszmirze - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela rządu. Ponad 20 osób uznano za zaginione, trwa akcja ratunkowa.
09.07.2022

[WIDEO] Indie. 22 załogantów uratowanych z tonącego tankowca

Indyjska straż przybrzeżna ewakuowała 22 członków załogi tankowca, który nabierał wody na Morzu Arabskim.
08.07.2022

Indie nie będą eksportować pszenicy, a ukraińskie porty wciąż zablokowane

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.
14.05.2022

Financial Times: Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie

W marcu Rosja eksportowała do Indii 360 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi prawie czterokrotność średniej z 2021 roku - poinformował w piątek dziennik Financial Times.
18.03.2022

Filipiny pozyskały „najszybsze pociski na świecie”, będą bronić morza

Filipiny będą pierwszym poza Indiami i Rosją użytkownikiem indyjsko-rosyjskich pocisków manewrujących BrahMos. Rząd w Manili podpisał wart blisko 380 mln USD kontrakt na dostarczenie trzech baterii tych rakiet – poinformował filipiński resort obrony. Filipińczycy chcą dzięki nim odstraszyć od swojej części Morza Południowochińskiego Chińczyków.
29.01.2022

Pakistan odebrał nową fregatę

Pakistan odebrał pierwszą z czterech zamówionych w Chinach fregat typu 054A/P. Chińczycy zbudowali ją taniej i szybciej, niż oferowały kraje zachodnie i Rosja.
30.11.2021

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Azjatycki kryzys energetyczny zagraża łańcuchowi dostaw

Najpierw był kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa Covid-19, potem kongestie w portach, zaś teraz do problemów gospodarki morskiej dołącza azjatycki kryzys energetyczny. Zapasy surowców energetycznych nie zostały odbudowane wystarczająco szybko, aby sprostać popytowi, co powoduje opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw.
27.10.2021

Heroina w indyjskim porcie. Podejrzewani talibowie

Dwa kontenery podróżujące z Iranu do Mundry, największego portu Indii, zostały skonfiskowane przez indyjskie służby.
18.09.2021

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim.
07.08.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Kolejne kraje dołączają do poszukiwań zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego

Marynarki wojenne Indii, Singapuru i Malezji połączyły siły w poszukiwaniu zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nangalla. Okręt podwodny zniknął podczas ćwiczeń w środę. Na jego pokładzie znajdowało się 53 marynarzy. Jeśli kadłub pozostał nienaruszony, załodze może wystarczyć powietrza jedynie do weekendu.
23.04.2021

Indie: Ganges oczyszczany z ton kwiatów ofiarnych

W Indiach trwa akcja oczyszczania świętej dla wyznawców hinduizmu rzeki Ganges. Stuosobowy zespół usuwa tony kwiatów, które wrzucają do niej wierni - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
18.03.2021

Grupa Fracht wchodzi do Meksyku i Indii – operator uruchomił nowe oddziały, przejmując lokalne firmy

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, realizując długofalową strategię rozwoju, stale poszerza swoją sieć logistyczną na kluczowych rynkach światowej gospodarki. W marcu, poprzez przejęcia lokalnych firm, Fracht uruchomił dwa nowe oddziały - Fracht Indie i Fracht Logistics Mexico.
18.03.2021

Silny wiatr powywracał suwnice w głównym hinduskim porcie

Trzy suwnice załamały się w największym hinduskim porcie kontenerowym położonym na przedmieściach Bombaju. Powodem był potężny wiatr, który nawiedził miasto w środę.
06.08.2020

70 000 t koksu w gdyńskim porcie. Zakończył się rekordowy załadunek

Statek Cielo D' Italia gotowy na wyprawę do Indii. W Gdyni załadowano na niego 70 000 t koksu, który popłynie do azjatyckiego odbiorcy. Dla gdyńskiego portu był to rekordowy załadunek.
18.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.