Popieramy władze Filipin, które stoją na straży suwerenności swego państwa i liczymy na znalezienie nowych obszarów współpracy z tym krajem, w tym w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek w Manili szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar.
Filipiński minister spraw zagranicznych Enrique Manalo zadeklarował, że oba państwa poszukują sposobów na zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.
Filipiny, sojusznik USA, od lat pozostają w napiętych relacjach z Chinami z powodu sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Chiny budują na tym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają przyczółki wojskowe.
Sytuacja zaczęła eskalować w sierpniu 2023 roku, gdy chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych przeciwko filipińskiej misji zaopatrzeniowej dla żołnierzy przebywających na pokładzie okrętu marynarki wojennej, uziemionego na spornej Drugiej Ławicy Thomasa. Filipiny oskarżyły Chiny o niszczenie raf koralowych w ich wyłącznej strefie ekonomicznej. W odpowiedzi Pekin zaapelował do Manili o zaprzestanie "tworzenia dramatu politycznego z fikcji".
Do kolejnego podobnego incydentu doszło na początku marca. Rannych zostało wówczas kilku filipińskich marynarzy. W reakcji na incydent do MSZ Filipin wezwano zastępcę ambasadora Chin.
Morze Południowochińskie ma ważne znaczenie strategiczne ze względu na rolę tego akwenu dla międzynarodowego handlu. Chiny zgłaszają pretensje do prawie całego obszaru morza. Oprócz Filipin, własne roszczenia terytorialne wysuwają tam również Wietnam, Brunei, Malezja, Indonezja i Tajwan.
szm/ ap/
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami