• <

Wynik wyszukiwania - "indo-pacyfik" - Wiadomości

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

Od 2025 r. Wielka Brytania będzie przeprowadzała regularne ćwiczenia wojskowe z USA i Japonią

Od przyszłego roku Wielka Brytania będzie regularnie przeprowadzać wspólne ćwiczenia wojskowe wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią w regionie Indo-Pacyfiku, co ma na celu zwiększenie tam bezpieczeństwa - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
11.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Szef MSZ Indii: będziemy współpracować z Filipinami w dziedzinie bezpieczeństwa

Popieramy władze Filipin, które stoją na straży suwerenności swego państwa i liczymy na znalezienie nowych obszarów współpracy z tym krajem, w tym w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek w Manili szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar.
26.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Suwerenność i relacje z Chinami głównymi tematami debaty przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie

Suwerenność i wizja dalszych relacji z komunistycznymi Chinami kontynentalnymi były głównymi tematami sobotniej debaty, w której zmierzyło się trzech kandydatów do zaplanowanych na 13 stycznia wyborów prezydenckich na Tajwanie.
30.12.2023

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.
04.12.2023

Analityk OSW: kryzys wokół Tajwanu będzie miał ogromne konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski

Różnice między Tajwanem a Chinami są coraz większe i prędzej czy później doprowadzi to do kryzysu, który będzie miał daleko idące konsekwencje dla całego świata, w tym dla Polski; zagrozi światowej gospodarce i da Rosji możliwość agresywnych działań w Europie – ocenia w rozmowie z PAP analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz, autor nowej analizy pt. „Krzemowa tarcza: Tajwan w rywalizacji mocarstw”.
17.11.2023

Australijscy nurkowie odnieśli obrażenia z powodu niebezpiecznego użycia sonaru przez chiński okręt

– Nasi nurkowie odnieśli obrażenia, najpewniej w wyniku „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” użycia sonaru przez chiński niszczyciel, który zbliżył się do australijskiej fregaty niedaleko Japonii – ogłosił w sobotę minister obrony Australii Richard Marles.
17.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.
21.09.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

Japońskie Morskie Siły Samoobrony poinformowały o rozpoczęciu w poniedziałek manewrów morskich z marynarkami wojennymi USA i Kanady u wybrzeży Wysp Kurylskich – podała agencja Kyodo. Są to pierwsze w historii ćwiczenia w pobliżu wysp znajdujących się pod kontrolą Rosji, do których roszczenia wysuwa Japonia.
23.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Marynarz US Navy miał przesyłać informacje Chinom. Zdaniem prokuratury... zachęcała go matka

Amerykańscy śledczy odkryli nietypowy powód szpiegostwa, w jakie został zamieszany młody marynarz chińskiego pochodzenia. Jak podała prokuratura, miała za tym stać... jego matka, która zachęcała oskarżonego o dostarczanie poufnych informacji wojskowych dla chińskiego wywiadu. Sugerowała mu, że pomoże mu to otrzymać potem intratną i dobrze płatną pracę dla Chin.
09.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

W region Indo-Pacyfiku Fracja wysłała 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale

Rząd w Paryżu zdecydował, by w region Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku wysłać 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale, które wylądują w 10 krajach w ramach współpracy z siłami zbrojnymi 14 państw sojuszniczych i wezmą udział w manewrach na wyspie Guam i na Hawajach, poinformowały w środę francuskie siły powietrzne.
28.06.2023

Amerykański lotniskowiec z rzadką wizytą w Wietnamie

Lotniskowiec USS Ronald Reagan wpłynął do portu Da Nang w środkowym Wietnamie w niedzielę - informuje w poniedziałek agencja AP. Ta rzadka wizyta zbiega się w czasie z rosnącą rywalizacją USA i Chin o wpływy w Azji Południowo-Wschodniej i wizytą premiera Wietnamu w Pekinie.
26.06.2023

USA. Modi w Kongresie: Ciemne chmury konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik

Ciemne chmury przymusu i konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik, powodując obawy o stabilność regionu - powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Indyjski przywódca mówił też o skutkach wojny na Ukrainie, twierdząc, że "to nie jest epoka wojny".
23.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na wody Indo-Pacyfiku

Jak podaje Reuters, w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem oraz w związku ze spornym Morzem Południowochińskim, niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w 2024 roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne do regionu Indo-Pacyfiku.
08.06.2023

Biały Dom: jeśli Chiny liczą, że zmniejszymy naszą obecność na Pacyfiku, to nie ma na to szans

Jeśli Chiny poprzez agresywne manewry na morzu i w powietrzu chcą nam przekazać, że obecność USA na Pacyfiku jest niemile widziana i że powinna zostać zmniejszona, to mogę powiedzieć, że tak się nie stanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
06.06.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku w 2024 roku

W przyszłym roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne w rejon Indo-Pacyfiku – zapowiedział w niedzielę przebywający w Singapurze szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius.
04.06.2023

USA. Chińscy hakerzy szpiegują amerykańską infrastrukturę krytyczną i wyspę Guam

Finansowani przez Chiny hakerzy szpiegują wiele amerykańskich instytucji zajmujących się infrastrukturą krytyczną, od telekomunikacji po transport, a także terytorium strategicznie położonej na Pacyfiku wyspy Guam - ostrzegły w środę zachodnie służby wywiadowcze oraz Microsoft.
25.05.2023

Samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA przeleciał przez Cieśninę Tajwańską

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w piątek nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.
28.04.2023

Okręt marynarki USA przepłynął przez Cieśniną Tajwańską, gdzie w ostatnich dniach ćwiczyła armia ChRL

Amerykański niszczyciel USS Milius przepłynął w niedzielę przez Cieśniną Tajwańską – podała w poniedziałek agencja Reutera. Marynarka USA określiła to jako rutynowe działania na wodach międzynarodowych. Chińska armia oświadczyła, że monitorowała okręt.
17.04.2023

Chińskie siły zbrojne ćwiczą okrążenie Tajwanu

Trwają trzydniowe manewry, podczas których marynarka i lotnictwo CHRL ćwiczą okrążenie Tajwanu. W sobotę do godziny 16:00 czasu lokalnego Chiny wysłały 71 samolotów wojskowych i 9 okrętów do działań w okolicy kraju – podało tajwańskie ministerstwo obrony. Rano tego samego dnia resort informował o 42 samolotach.
08.04.2023

Filipiny: USA uzyska dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

Władze Filipin ogłosiły w poniedziałek lokalizację czterech dodatkowych baz wojskowych, do których będą miały dostęp siły USA. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego.
04.04.2023

Wspólne ćwiczenia Korei Południowej i USA z udziałem amerykańskiego lotniskowca

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Nimitz uczestniczyła w poniedziałek we wspólnych manewrach armii USA i Korei Południowej w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej w akcie protestu Korea Północna odpaliła dwa pociski balistyczne.
27.03.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Chiny i Kambodża prowadzą wspólne manewry morskie

Na wodach Kambodży po raz pierwszy odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe tego państwa z Chinami. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.
20.03.2023

Admirał US Navy: Autorytarne reżimy zagrażają międzynarodowemu ładowi

Szef dowództwa sił USA w regionie Indo-Pacyfiku (USIDNOPACOM) admirał John Aquilino stwierdził, że świat przechodzi od globalizacji w stronę ponownej rywalizacji mocarstw, a podstawy ładu międzynarodowego są atakowane przez autorytarne reżimy.
16.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo

Niespełna roczny samiec orlenia plamistego (Aetobatus ocellatus) dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.
20.01.2023

Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia

Korea Północna wystrzeliła w sobotę pocisk balistyczny w kierunku morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego, poinformowało południowokoreańskie wojsko. Z kolei Japonia poinformowała o trzech pociskach.
31.12.2022

Indie będą nadal kupować rosyjską ropę

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział we wtorek, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje UE.
06.12.2022

Kanada. Rządowa strategia dla Indo-Pacyfiku: stawianie na współpracę, ale jest też problem chińskich wpływów

Indo-Pacyfik będzie wywierał znaczący wpływ na Kanadę w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił rząd w Ottawie w opublikowanej w niedzielę strategii dla tego regionu świata. W dokumencie zadeklarowano rozwijanie współpracy, ale też wprost wskazano na zagrożenia ze strony Chin.
28.11.2022

Chiny pomagają Kambodży zmodernizować bazę marynarki wojennej nad Zatoką Tajlandzką

Amerykańskie władze są zaniepokojone rozbudową kambodżańskiej bazy marynarki wojennej Ream, w co zaangażował się rząd w Pekinie. Jego zdaniem to normalna współpraca, świadcząca o pogłębianiu relacji między tymi dwoma krajami.
14.11.2022

Prezydent USA podkreślił, że konkurowanie z Chinami nie oznacza chęci popadnięcia z nimi w konflikt

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt - powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.
13.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Biden zapowiedział pomoc klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek podczas pierwszego szczytu dyplomatycznego z udziałem przywódców tych państw, że USA przeznaczą setki milionów dolarów na pomoc gospodarczą i klimatyczną dla państw wyspiarskich Pacyfiku. Region jest przedmiotem coraz większej rywalizacji między USA i Chinami.
30.09.2022

Indie i Japonia prowadzą manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Indyjska i japońska marynarka wojenna prowadzą ćwiczenia na wodach Oceanu Indyjskiego. Manewry pokazują zacieśnienie współpracy miedzy tymi krajami w momencie, gdy w regionie Indo-Pacyfiku rośnie pozycja Chin - pisze agencja Kyodo.
14.09.2022

Nordic-Baltic Eight: spotkanie w sprawie bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przedstawiciele ośmiu państw regionu Morza Bałtyckiego spotkali się 6 i 7 września w Kownie na Litwie, aby przedyskutować kwestię bezpieczeństwa regionu w obliczu napaści Rosji na Ukrainę. Uczestnikami są ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw nordyckich i trzech państw bałtyckich.
07.09.2022

Niemcy zwiększą obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku

Niemcy zwiększą swoją obecność wojskową w regionie Indo-Pacyfiku poprzez wysłanie większej liczby okrętów wojennych oraz prowadzenie ćwiczeń z sojusznikami – powiedział w środę dowódca niemieckich sił zbrojnych gen. Eberhard Zorn w wywiadzie dla agencji Reutera.
31.08.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
20.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Prezydent Tajwanu: działania Chin są zagrożeniem dla społeczności międzynarodowej

„Działania Chin nie tylko podważają status quo w Cieśninie Tajwańskiej, naruszają suwerenność Tajwanu, ale także (...) w bezprecedensowy sposób zagrażają transportowi morskiemu, lotniczemu oraz normalnemu funkcjonowaniu handlu międzynarodowego” – powiedziała w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.
04.08.2022

Nancy Pelosi przybyła do Tokio

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan - informuje agencja AFP.
04.08.2022

Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów przyleciała we wtorek na Tajwan. Solidarność USA z Tajwanem "jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedziała Pelosi po wylądowaniu w Tajpej.
02.08.2022

Biden: Pekin może przeprowadzić prowokacje, w tym operacje marynarki wojennej

Wydaje się, że Chiny przygotowują się do podjęcia wojskowych prowokacji w związku z możliwą wizytą spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA nie zamierzają "wymachiwać szabelką", ale też nie dadzą się zastraszyć.
01.08.2022

Niszczyciel marynarki wojennej USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską; armia Chin protestuje

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej USS Benfold przepłynął przez Cieśninę Tajwańską, wywołując gniewną reakcję Pekinu. Chińska armia zarzuciła w środę USA, że urządzają "częste prowokacje" i są "niszczycielami pokoju" w tej cieśninie.
20.07.2022

Łańcuchy dostaw. USA: nie możemy pozwolić Chinom na dominację w dziedzinie surowców i technologii

Ministra finansów USA Janet Yellen przebywa z wizytą w Korei Południowej, gdzie będzie we wtorek zabiegać o pogłębienie relacji handlowych, aby nie pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w dziedzinie kluczowych surowców i technologii – wynika z zapowiedzi jej resortu.
18.07.2022

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło w sobotę ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.
25.06.2022

Japonia. Minister obrony: ruchy okrętów Rosji i Chin blisko naszego kraju to pokaz siły

- Niepokoją nas ruchy okrętów wojennych Rosji i Chin, które w ostatnim czasie obierają podobne kursy wokół Japonii; to pokaz siły - oświadczył japoński minister obrony Nobuo Kishi w czasie spotkania z szefami resortów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży - Phnom Penh.
23.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Washington Post: Chiny potajemnie budują bazę dla swojej marynarki wojennej w Kambodży

Chiny potajemnie budują bazę dla swojej marynarki wojennej w Kambodży - podał w poniedziałek Washington Post, powołując się na zachodnich oficjeli. Ma być to druga baza wojskowa poza granicami ChRL.
06.06.2022

USA. W największych na świecie manewrach morskich wezmą udział okręty z 26 krajów

W największych na świecie manewrach morskich RIMPAC, które będą trwać od 29 czerwca do 4 sierpnia, wezmą udział okręty z 26 krajów, w tym z państw sojuszu Quad, czyli USA, Indii, Japonii i Australii oraz z kilku państw leżących nad Morzem Południowochińskim - informuje w środę CNN za oświadczeniem amerykańskiej marynarki wojskowej.
01.06.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
26.05.2022

Biden i Jun Suk Jeol chcą zacieśnić współpracę w celu odstraszania Korei Płn. i utrzymania "wolnego i otwartego" regionu Indo-Pacyfiku

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Joe Biden i Jun Suk Jeol uzgodnili w sobotę w Seulu dalsze wzmacnianie więzi między obydwoma krajami w celu zapobiegania zagrożeniu ze strony Korei Północnej - podał Biały Dom w komunikacie.
21.05.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

USA chcą odciągnąć Wyspy Salomona od Chin, zaoferowały m.in. okręt szpitalny

USA stosownie odpowiedzą na ewentualne kroki Chin zmierzające do ustanowienia stałej obecności wojskowej na Wyspach Salomona - oznajmił Biały Dom w piątkowym komunikacie z wizyty amerykańskiej delegacji w tym kraju. Wizyta miała związek z podpisanym niedawno paktem dotyczącym bezpieczeństwa z ChRL.
22.04.2022

Chiny poszerzają strefę wpływów, okręty będą cumować na Wyspach Salomona

Chiński rząd ogłosił we wtorek, że podpisał pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, krajem południowo-wschodniej Oceanii. Kraje Zachodu oraz Australia obawiają się, że Wyspy Salomona, zamienione przez Chiny na bazę militarną, znacznie zwiększą wojskowe wpływy Pekinu w regionie Pacyfiku.
19.04.2022

Japonia. Minister obrony: sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku niestabilna i coraz trudniejsza

Sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Indo-Pacyfiku staje się niestabilna i coraz trudniejsza – ocenił w czwartek szef japońskiego resortu obrony Nobuo Kishi w początkowej części wirtualnego spotkania z ministrami z Francji w formule „2+2”.
20.01.2022

Dowódca Deutsche Marine ostrzega w Singapurze przed Chinami i zapowiada wzrost niemieckiej obecności

Chiny odgrywają w regionie nową rolę i musimy zastanowić się, jak sobie z tym poradzić – powiedział w środę dowódca marynarki wojennej RFN wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach, zapowiadając zwiększenie niemieckiej obecności wojskowej w regionie Indo-Pacyfiku.
22.12.2021

Sekretarz stanu USA w Malezji o Morzu Południowochińskim

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w środę z przywódcami Malezji m.in. o wywieraniu nacisku na rządzących Birmą generałów, poszanowaniu prawa na Morzu Południowochińskim i globalnym dostępie do szczepionek przeciwko Covid-19.
15.12.2021

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła na Morze Południowochińskie

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła w środę na międzynarodowe wody Morza Południowochińskiego. Obserwatorzy widzą jej misję jako wsparcie przez Niemcy innych krajów Zachodu w równoważeniu wpływów Chin w regionie.
15.12.2021

Kraje Zachodu sfinansują kabel internetowy pod Pacyfikiem, by przeciwdziałać wpływom Chin

Stany Zjednoczone, Australia i Japonia poinformowały, że sfinansują kabel pod Pacyfikiem, by poprawić dostęp do internetu w trzech wyspiarskich państwach Oceanii i przeciwdziałać wpływom Chin w tym regionie - przekazała w poniedziałek katarska telewizja Al-Dżazira.
13.12.2021

Przez Cieśninę Tajwańską po raz kolejny przepłynął niszczyciel rakietowy USA

We wtorek przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to dziesiąte przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
23.11.2021

Chińczycy usuną wrak X-Press Pearl

Przetarg na wykonanie operacji usunięcia wraku kontenerowca X-Press Pearl z wybrzeża Sri Lanki wygrała Shanghai Salvage, chińska spółka państwowa.
19.11.2021

Okręty podwodne Francji nie dla Australii, ale chętna Kanada

Kanada rozważa wymianę czterech wadliwych okrętów podwodnych, kupionych od Brytyjczyków 20 lat temu. Prezydent Emmanuel Macron i premier Justin Trudeau mogą omawiać kwestię zakupu francuskich okrętów na najbliższym spotkaniu – podaje stacja BFM TV.
14.10.2021

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zderzył się z nieznanym obiektem

Do zderzenia doszło na wodach międzynarodowych w regionie Indo-Pacyfiku w ubiegły weekend - poinformowała w czwartek Flota Pacyfiku Marynarki Wojennej USA.
08.10.2021

Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku. Francuzi niezadowoleni?

Francja jest naszym "istotnym partnerem" w regionie Indo-Pacyfiku i będziemy kontynuowali współpracę z Paryżem w tym zakresie - zapewnił w czwartek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nawiązując do ogłoszonego przez USA trójstronnego paktu z Wielką Brytanią i Australią.
16.09.2021

Chiny nie chcą wizyty niemieckiego okrętu wojennego "Bayern"

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło zdanie i nie chce wizyty niemieckiego okrętu „Bayern” w chińskim porcie. Do tej pory Pekin nie skomentował oficjalnie sprawy – informuje w środę "Der Spiegel".
15.09.2021

US Navy w Cieśninie Tajwańskiej. Jest ostra odpowiedź Chin

Chińskie ministerstwo obrony zaprotestowało w sobotę przeciwko przejściu okrętu marynarki wojennej USA i kutra straży przybrzeżnej przez wody między Chinami a Tajwanem.
29.08.2021

Niemcy wysyłają fregatę "Bayern" na Morze Południowochińskie. Pekin żąda wyjaśnień

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin zwróciło się we wtorek do władz w Berlinie o wyjaśnienie ich intencji po rozpoczęciu misji niemieckiego okrętu w regionie, co do którego Pekin zgłasza roszczenia terytorialne.
04.08.2021

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański okręt - siódmy raz w czasie prezydentury Bidena

W środę przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał w czwartek resort obrony Tajwanu. Jest to siódme przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
29.07.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

Wspólne unijno-indyjskie ćwiczenia morskie w Zatoce Adeńskiej

Unia Europejska i Indie przeprowadziły 18-19 czerwca wspólne ćwiczenia morskie w Zatoce Adeńskiej - poinformowała w poniedziałek Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).
21.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

Prof. Lewicki: w co gra Biden z Putinem ws. NS2? Na pewno zlekceważył Ukrainę, ale też Polskę

W relacjach dwustronnych USA-Rosja czy w kwestii stabilności strategicznej na świecie "nie jest źle, ale nie jest też dobrze". Niejasne jest, w co gra Joe Biden z Władimirem Putinem, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcie sankcji z NS2 i zlekceważenie w tym kontekście Ukrainy, ale też Polski - mówi prof. Zbigniew Lewicki. W środę, 16 czerwca, obaj przywódcy spotkają się w Genewie.
15.06.2021

W. Brytania: Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed jego pierwszą misją

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła w sobotę krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – HMS Queen Elizabeth, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszej misji na morzu.
24.05.2021

Chiny: Amerykański okręt w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin protestuje

Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.
19.05.2021

Wielka Brytania: Grupa uderzeniowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth zostanie wysłana na Pacyfik

Największa od lat grupa brytyjskich okrętów, w tym lotniskowiec HMS Queen Elizabeth popłynie w przyszłym miesiącu do regionu Indo-Pacyfiku - poinformował w poniedziałek minister obrony Ben Wallace. Flota ma podkreślić ambicje silniejszej obecności Wielkiej Brytanii w Azji.
26.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Niszczyciel rakietowy USA w Cieśninie Tajwańskiej - po raz trzeci za prezydentury Bidena

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to trzecie przepłynięcie okrętu USA przez Cieśninę za prezydentury Joe Bidena. W ostatnich miesiącach Chiny nasiliły aktywność wojskową wokół wyspy.
11.03.2021

Ćwiczenia dwóch grup uderzeniowych lotniskowców USA na Morzu Południowochińskim

Dwie amerykańskie grupy uderzeniowe lotniskowców przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała we wtorek marynarka wojenna USA. To pierwsze takie ćwiczenia od lipca 2020 r. w obliczu zwiększonego napięcia na spornych wodach.
09.02.2021

Pierwszy raz za prezydentury Bidena okręt USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w czwartek okręt marynarki wojennej USA - poinformował resort obrony Tajwanu. Było to pierwsze pojawienie się amerykańskiej jednostki w tym miejscu za prezydentury Joe Bidena.
05.02.2021

Lotniskowiec USA na Morzu Południowochińskim

USA wysłały na morze Południowochińskie grupę statków marynarki wojennej pod wodzą lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Równocześnie Departament Stanu USA zaapelował do Chin o dialog z Tajwanem i zaprzestanie agresywnych działań w regionie Indo-Pacyfiku.
24.01.2021

USA i Tajwan rozmawiały o współpracy militarnej - Chiny wyraziły sprzeciw

USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
07.01.2021

Niszczyciele USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską - Chiny oceniają to jako prowokację

Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły dzisiaj Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Była to druga tego rodzaju operacja w tym miesiącu i 13. w tym roku. Ministerstwo obrony ChRL potępiło ją jako prowokację i pokaz siły.
31.12.2020

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

W kontrze do Chin – Niemcy wobec regionu Indo-Pacyfiku

Rosnący wpływ Chin na obszarze Indo-Pacyfiku, potencjalnie zagrażający interesom bezpieczeństwa i gospodarczym RFN, skłonił niemiecki rząd do przyjęcia wytycznych w sprawie polityki wobec tego regionu. Ich głównym elementem jest zacieśnienie współpracy z członkami ASEAN-u oraz takimi państwami jak Indie, Japonia, Korea Płd. czy Australia. Choć dokument sygnalizuje ewolucję niemieckiej strategii wobec ChRL traktowanej coraz bardziej jako konkurent, jej wdrażanie może być ograniczone z powodu obaw o pogorszenie relacji z największy
25.11.2020

Japonia będzie neutralna klimatycznie do 2050 r.

Neutralność klimatyczna pod względem emisji CO2 do 2050 roku - taki plan ogłosił dziś premier Japonii Yoshihide Suga podczas przemówienia programowego w parlamencie, podkreślając zmianę w polityce japońskich władz ws. ochrony klimatu.
26.10.2020

USA chcą przewodzić w regionie Pacyfiku

Stany Zjednoczone muszą przewodzić w regionie Pacyfiku i Indo-Pacyfiku i "nie odpuszczą tam ani cala" innym krajom - oznajmił w czwartek amerykański minister obrony Mark Esper. Zapowiedział też globalną rywalizację z Chinami i Rosją.
27.08.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Australijska fregata dołączyła do okrętów USA na Morzu Południowochińskim

Australijska fregata HMAS Parramatta dołączyła w środę do dwóch amerykańskich okrętów na Morzu Południowochińskim w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu wód, o które toczy się spór m.in. między Malezją i Chinami - poinformował australijski resort obrony.
22.04.2020

Okręty USA na Morzu Południowochińskim. Wzrost napięcia w sporze Chin z Malezją

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała we wtorek, że dwa jej okręty operują na Morzu Południowochińskim. USA wysłały je w rejon sporu między Chinami i Malezją. W konflikt zaangażowane są także inne państwa regionu.
21.04.2020

USA odwołują manewry wojskowe z Filipinami i Australią z powodu koronawirusa

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa nie odbędą się zaplanowane na maj wspólne ćwiczenia wojsk Filipin, USA i Australii - poinformował w piątek dowódca amerykańskich wojsk w rejonie Indo-Pacyfiku, admirał Philip S. Davidson.
27.03.2020

Indie kupują amerykańskie helikoptery dla marynarki wojennej

Na kilka dni przed wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Indiach, rząd premiera Narendry Modiego zatwierdził zakup amerykańskich śmigłowców dla marynarki wojennej. Wartość umowy ma wynieść 2,6 mld USD. To pierwszy od trzech lat tak duży zakup amerykańskiego uzbrojenia przez Indie.
19.02.2020

Okręt USA przepłynął przez sporny obszar Morza Południowochińskiego

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej przepłynął w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których Chiny roszczą sobie pretensje – poinformowała w środę marynarka USA. Operacja może dodatkowo nasilić napięcia między Waszyngtonem a Pekinem.
28.08.2019

Szef Pentagonu: USA przeciwne „destabilizującemu zachowaniu” Chin w regionie Pacyfiku

Stany Zjednoczone sprzeciwiają się "destabilizującemu zachowaniu" Chin w regionie Indo-Pacyfiku - oświadczył w niedzielę w Sydney minister obrony USA Mark Esper w sytuacji, gdy stosunki USA-ChRL są napięte, m.in w związku z wojną handlową.
05.08.2019

Szef Pentagonu za rozmieszczeniem rakiet średniego zasięgu w regionie Pacyfiku

Nowy minister obrony USA Mark Esper powiedział w sobotę, że jest za rozmieszczeniem stosunkowo szybko - w ciągu miesięcy - konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu w regionie Pacyfiku. Dzień wcześniej USA formalnie wycofały się z przełomowego układu o kontroli zbrojeń INF z 1987 r.
05.08.2019

Kolejny rejs okrętów marynarki wojennej USA przez Cieśninę Tajwańską

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rzecznika amerykańskiej VII Floty komandora Claya Rossa. Operacja może nasilić napięcia na linii Waszyngton-Pekin.
23.05.2019

USA: Armia wysłała dwa okręty do Cieśniny Tajwańskiej

Dwa amerykańskie okręty wojenne przepłynęły w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską - poinformował Reuters, powołując się na dowództwo armii USA. Według agencji może to spowodować wzrost napięć między Stanami Zjednoczonymi i Chinami - krajami prowadzącymi wojnę handlową.
29.04.2019

Amerykańskie bombowce znów ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Dwa amerykańskie bombowce typu B-52 ćwiczyły w środę w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których pretensje roszczą sobie Chiny – poinformowały siły powietrzne USA na Pacyfiku. Były to drugie tego typu ćwiczenia w ciągu ostatnich 10 dni.
14.03.2019

Okręty USA przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, Pekin protestuje

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oświadczył we wtorek, że Pekin "zdecydowanie sprzeciwia się podejmowaniu przez USA prowokacyjnych działań w Cieśninie Tajwańskiej". Była to reakcja na wysłanie przez USA w poniedziałek dwóch okrętów przez tę cieśninę.
26.02.2019

Okręty USA znów przepłynęły Cieśniną Tajwańską, irytując Pekin

Okręty amerykańskiej marynarki wojennej po raz trzeci w tym roku przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską, oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych, które uznają wyspę za zbuntowaną prowincję – poinformował Pentagon i ministerstwo obrony Tajwanu.
29.11.2018

Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim

Dwa amerykańskie bombowce typu B-52H przeleciały „w pobliżu Morza Południowochińskiego”, do którego pretensje roszczą sobie Chiny – poinformowało w środę lotnictwo USA na Pacyfiku, określając to jako rutynową misję treningową zgodną z prawem międzynarodowym.
21.11.2018

USA/Raport: Potrzebny fundusz jako przeciwwaga dla inwestycji Chin na świecie

Kongres USA powinien utworzyć fundusz, z którego środki byłyby przeznaczone na przeciwdziałanie inwestycjom strukturalnym Chin w krajach rozwijających się, za pomocą których Pekin "eksportuje model autorytarnej władzy" - głosi raport parlamentarnej komisji.
14.11.2018

Japonia: Pence i Abe rozmawiali o Korei Płn. i relacjach handlowych

Wiceprezydent USA Mike Pence i premier Japonii Shinzo Abe podczas spotkania we wtorek w Tokio podkreślili, że konieczne jest utrzymanie sankcji wobec reżimu w Korei Północnej . Pence wezwał też Japonię do zmniejszenia jej nadwyżki w handlu z USA.
13.11.2018

Chiny: MSZ zaniepokojone okrętami USA w Cieśninie Tajwańskiej

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w poniedziałek Cieśniną Tajwańską – potwierdziły władze w Waszyngtonie i Tajpej. Zaniepokojenie drugim takim rejsem w tym roku wyraziło we wtorek MSZ Chin, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję.
23.10.2018

Singapur: Szef Pentagonu spotkał się ministrem obrony ChRL

Szef Pentagonu James Mattis ocenił w czwartek na spotkaniu z ministrem obrony ChRL Wei Fenghem, że USA i Chiny powinny pogłębić kontakty wysokiego szczebla, by złagodzić napięcia w dwustronnych relacjach i opanować ryzyko niepożądanych konfliktów.
18.10.2018

Japonia i Wietnam uzgodniły współpracę na rzecz pokoju na spornym morzu

Szefowie rządów Japonii i Wietnamu, Shinzo Abe i Nguyen Xuan Phuc, uzgodnili w poniedziałek, że będą współpracować na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Morzu Południowochińskim. O część tego morza Hanoi toczy spór terytorialny z Pekinem.
08.10.2018

NYT: nowoczesne siły zbrojne Chin zagrażają dominacji USA na Pacyfiku

Dzięki konsekwentnej modernizacji strategicznych zasobów i sił zbrojnych Chiny są obecnie w stanie kwestionować dominację USA na kluczowych dla siebie akwenach Pacyfiku, stając się równorzędnym rywalem Waszyngtonu na wodach regionu - pisze "New York Times".
29.08.2018

Media: Chiny pracują nad morską tarczą antyrakietową

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.
09.02.2018

Podróż Trumpa do Azji - sukces czy osłabienie amerykańskiego przywództwa?

Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, jego zakończona we wtorek podróż do Azji była sukcesem, jednak w rzeczywistości niewiele udało mu się osiągnąć. Jego rozmowa z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na szczycie APEC dodatkowo obniża ocenę tej podróży.
16.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.