• <

Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim
Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl

ew

21.11.2018 Źródło: PAP

Dwa amerykańskie bombowce typu B-52H przeleciały „w pobliżu Morza Południowochińskiego”, do którego pretensje roszczą sobie Chiny – poinformowało w środę lotnictwo USA na Pacyfiku, określając to jako rutynową misję treningową zgodną z prawem międzynarodowym.

Poniedziałkowy przelot był jedną z operacji w ramach prowadzonej od 2004 roku strategii stałej obecności bombowców w regionie Indo-Pacyfiku – przekazało amerykańskie lotnictwo w komunikacie. „Ta niedawna misja jest zgodna z międzynarodowym prawem i długotrwałym zobowiązaniem USA wobec wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” - napisano.

Misja treningowa odbyła się dzień przed rozpoczęciem wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga na Filipinach, z którymi Chiny spierają się o części Morza Południowochińskiego. Pekin rości sobie pretensje do niemal całego tego morza i buduje na nim sztuczne wyspy, na których umieszcza instalacje wojskowe, co niepokoi Waszyngton i kraje regionu.

Chińskie roszczenia kłócą się z pretensjami, jakie do części obszarów Morza Południowochińskiego zgłaszają Filipiny, Wietnam, Malezja, Brunei i Tajwan, który sam uważa się za niezależny od Pekinu.

Chiny ustawiły niedawno w odległej części kontrolowanego przez nie spornego archipelagu Wysp Paracelskich nową platformę, która może być wykorzystana do celów wojskowych – poinformowali we wtorek badacze z Asia Maritime Transparency Initiative, działającej przy amerykańskim think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS).

Morze Południowochińskie jest jednym z potencjalnych punktów zapalnych w relacjach USA-Chiny, które są ostatnio szczególnie napięte m.in. w związku z toczoną przez te kraje wojną handlową. Obie strony ocliły już wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie, a prezydent USA Donald Trump grozi kolejnymi taryfami, jeśli Pekin nie zmieni swojej polityki handlowej.

W ubiegłym tygodniu wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył na forum regionalnym w Singapurze, że Morze Południowochińskie nie należy do żadnego jednego kraju i wprost skrytykował Chiny za ich działania na spornym akwenie. „Pozwólcie, że wyrażę się jasno: chińska militaryzacja i ekspansja terytorialna na Morzu Południowochińskim jest nielegalna i niebezpieczna. Zagraża suwerenności wielu narodów oraz dobrobytowi świata” - powiedział.

Chińskie władze uznają prawie całe Morze Południowochińskie za swoje własne terytorium i uważają, że wolno im umieszczać na nim instalacje wojskowe, które – jak utrzymują – są konieczne do ochrony suwerenności i integralności terytorialnej ChRL.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.