• <

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.

"Przelot samolotu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych wykonuje loty, żegluje i działa wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe" – napisano w oświadczeniu VII Floty Marynarki Wojennej.

Shi Yi, rzecznik wschodniego teatru działań Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, oświadczył, że strona chińska "utrzymuje wysoki poziom gotowości przez cały czas i jest zdecydowana bronić suwerenności i bezpieczeństwa narodowego, a także pokoju i stabilności w regionie", dodając, że armia wysłała swoje myśliwce, by śledzić przelot amerykańskiej maszyny.

Tajwańskie ministerstwo obrony podało, że jego siły monitorowały amerykański samolot lecący na południe przez cieśninę, i określiło sytuację jako "normalną".

Chiny wielokrotnie protestowały przeciwko obecności amerykańskich okrętów i samolotów na spornym Morzu Południowochińskim i w Cieśninie Tajwańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat, od objęcia urzędu prezydenta przez Tsai Ing-wena, armia chińska zintensyfikowała swoją aktywność wokół Tajwanu. Władze w Pekinie, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, nie uznają demokratycznie wybranego rządu w Tajpej i nie wykluczają użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Na Tajwanie obecnie trwa kampania przed wyborami na urząd prezydenta i do parlamentu, które odbędą się 13 stycznia i które Chiny określiły jako "wybór między wojną a pokojem".

krp/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.