• <

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

02.02.2024 16:49 Źródło: MW Indii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Partnerzy portalu

Fot. MW Indii

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.

Była to kolejna w ostatnim czasie udana akcja tego typu, podczas której indyjskie siły morskie uratowały cywilną jednostkę. Somalijscy piraci dokonują ataków także na małe statki, w tym rybackie, aby wykorzystywać je jako swoje "mobilne bazy", celem wsparcia innych akcji w rejonie "Rogu Afryki", nieopodal somalijskiego wybrzeża. W ten sposób przygotowują się choćby do ataków na kontenerowce.

Pod koniec stycznia indyjscy marynarze otrzymali wezwanie z FV Omari, pływającego pod irańską banderą. Na jego pokład weszło siedmiu piratów, którzy wzięli do niewoli załogę, składającą się z 11 obywateli Iranu oraz ośmiu Pakistanu. Dwa dni zajęło dużemu patrolowcowi typu Sukunya, INS Sharada (P55), namierzenie porwanego statku. Na szczęście 2 lutego udało się namierzyć jednostkę, po czym przy wsparciu śmigłowca i szybkiej łodzi płaskodennej z zespołem abordażowym, udało się zmusić porywaczy do poddania się. Komandosi weszli na pokład i dokonali aresztowania piratów. Sprawdzili też stan zdrowia i samopoczucia załogi, a także dokonali przeglądu FV Omari.


Fot. MW Indii


Fot. MW Indii

"Nieustające wysiłki indyjskich okrętów w ramach misji w celu zwalczania piractwa i bezpieczeństwa morskiego służą ratowaniu cennego życia na morzu, symbolizując determinację Marynarki Wojennej Indii w celu zapewnienia ochrony wszystkich statków i marynarzy na morzu", przekazały służby prasowe indyjskich sił morskich. Do działań na rzecz niezakłóconej żeglugi władze kraju wysłały 10 okrętów, aby wspierać ochronę transportu morskiego na obszarze Morza Czerwonego, Morza Arabskiego, Zatoki Adeńskiej i Zatoki Perskiej. Choć nie są one zaangażowane w misję pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA, współpracują z marynarkami wojennymi innych państw działających na tych akwenach.

Zaangażowanie Indii na rzecz bezpieczeństwa morskiego ma wymiar także praktyczny dla samego państwa. Zakłócenie żeglugi wpływa negatywnie na krajową gospodarkę. Ponadto wielu członków załóg statków pływających po akwenach całego świata ma indyjskie obywatelstwo.

INS Sharada (P55), fot. MW Indii

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.