• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Indie zbudowały kolejny lotniskowiec

jm

05.09.2022 11:09

Partnerzy portalu

Indie zbudowały kolejny lotniskowiec - GospodarkaMorska.pl
Vikrant podczas prób morskich, fot. Ministerstwo Obrony Indii

Indyjska marynarka wojenna wzbogaciła się o drugi lotniskowiec wybudowany w kraju. Jest to jednocześnie największy okręt, jaki kiedykolwiek powstał w Indiach.

Dla Indii rozwój marynarki wojennej jest jednym z ważniejszych kierunków, jako że kraj zobowiązał się do ochrony szlaków morskich w regionie Indopacyfiku. Pomóc ma w tym Vikrant – nowy lotniskowiec, który powstawał w indyjskich stoczniach przez dwadzieścia lat. Na jednostce zbazowanych będzie 30 samolotów i służyć będzie 1700 marynarzy. Okręt ma 45 tys. ton wyporności przy długości 262 metrów i szerokości 62 metrów.

Analitycy zwracają uwagę, że oddanie do służby nowego lotniskowca wzmocni obecność Indii na akwenach w regionie i da krajowi możliwość wywierania wpływu militarnego w bardziej odległych rejonach. W regionie Oceanu Indyjskiego w każdej chwili według szacunków ma znajdować się około125 zagranicznych okrętów wojennych, blisko trzykrotnie więcej niż kiedy w następstwie ataków terrorystycznych z 11 września USA dokonywały inwazji na Afganistan. Na wodach u wybrzeży Indii swoje okręty rozmieszczają zarówno Amerykanie, jak i Chińczycy oraz sojusznicze kraje obu stron. W ten sposób akwen stał się szachownicą w walce o wpływy. Sytuacja geopolityczna każe sądzić, że militarna obecność różnych państw w okolicy będzie narastać, zwłaszcza że Chiny wciąż pracują nad utworzeniem floty lotniskowców i próbują udoskonalić napęd atomowy dla jednostek tego typu.

Indie również rozważają budowę trzeciego lotniskowca, jednak nie została ona oficjalnie potwierdzona.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.