• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chińczycy ćwiczą niszczenie lotniskowców

gm

09.08.2022 11:29

Partnerzy portalu

Chińczycy ćwiczą niszczenie lotniskowców - GospodarkaMorska.pl

Chińskie media informują, że jednym ze scenariuszy ćwiczonych podczas manewrów w okolicy Tajwanu, jest niszczenie lotniskowców, które mogłyby być wysłane na pomoc Tajwanowi.

Scenariusz zakłada, że w przypadku próby zbrojnej inwazji Chin na Tajwan, z pomocą wyspiarskiemu krajowi przyjdą Stany Zjednoczone. Siły Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ćwiczą zatem niszczenie okrętów, a jednocześnie sprawdzają możliwość wykorzystania rakiet balistycznych i pocisków hipersonicznych krajowej produkcji do rażenia obiektów ruchomych na morzu.

Oficjalnie Amerykanie nie potrafią określić, jakie zagrożenie stanowią chińskie pociski i okręty dla silnie bronionych lotniskowców US Navy. Rozwój chińskich technologii militarnych jest utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Informacje na ten temat pozyskują drogami wywiadowczymi m.in. Japończycy, którzy nie ukrywają, że również będą rozważali interwencję zbrojną w przypadku ataku Chin na Tajwan.

Już wcześniej amerykańskie służby donosiły, że chińskie wojska na poligonach ćwiczą ostrzał na makietach przypominających amerykańskie okręty i samoloty.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.