• <

Pakistan odebrał nową fregatę

jm

30.11.2021 15:06 Źródło: defence24.pl

Partnerzy portalu

Pakistan odebrał nową fregatę - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Pakistan odebrał pierwszą z czterech zamówionych w Chinach fregat typu 054A/P. Chińczycy zbudowali ją taniej i szybciej, niż oferowały kraje zachodnie i Rosja.

Do oficjalnego przekazania nowego okrętu doszło 8 listopada w Szanghaju, w stoczni Hudong Zhonghua Shipbuilding. Okręt został nazwany PNS Tughril (261). Jest to najnowocześniejsza, najsilniej uzbrojona i najlepiej wyposażona jednostka marynarki wojennej Pakistanu. Chińczycy mają dostarczyć jeszcze trzy tego typu okręty.

Kontrakt na fregaty był jednocześnie bardzo ważny z punktu widzenia Chin – na tyle, że zaangażowała się w niego nawet chińska marynarka wojenna, która dzieliła się doświadczeniem, informacjami oraz zrealizowała cykl szkoleń dla załóg. Pakistan jest bowiem pierwszym zagranicznym odbiorcą okrętów 054A, a Chiny ewidentnie liczą na to, że nie ostatnim. Dlatego niezwykle ważne było, aby umowa została zrealizowana we wzorowy sposób. Pierwsza jednostka została dostarczona nowym właścicielom w terminie nawet pomimo problemów z łańcuchami dostaw spowodowanymi przez Covid-19, trzy kolejne mają być przekazywane co pół roku.

Z racji tego, że kontrakt z Pakistanem jest dla Chin oknem wystawowym dla fregat 054A i innych okrętów wojennych, chińscy decydenci byli zdeterminowani, by pozyskać odbiorcę za wszelką cenę. Dlatego też – choć nie są znane szczegóły kontraktu – szacuje się, że cena pojedynczej fregaty, jaką musiała ponieść pakistańska marynarka wojenna, nie przekroczyła 350 milionów dolarów, co stanowi stosunkowo niski koszt. Wpłynęło na niego m.in. to, że uzbrojenie dostarczane jest przez pakistańskie firmy, co nie dość, że obniżyło cenę jego zakupu, to jeszcze pozwoliło zarobić miejscowym przedsiębiorstwom.

Dwie pierwsze fregaty Pakistan zamówił w Chinach w 2017, dwie kolejne w 2018 roku. Okrety projektu 054A mają długość 134 m, szerokość 16 m i wyporność 4 tys. ton.

To jednak nie jedyne okręty, jakie Pakistańczycy zakupili w Chinach. Trwa bowiem budowa ośmiu okrętów podwodnych typu 039 Yuan/Hangor II, które – jak sugeruje portal Defence24 – być może będą uzbrojone w rakiety manewrujące Harbah, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. Chińczycy inwestują także w porcie Gwadar, który może być dla nich hubem na trasach wokół kontynentu i zagraniczną bazą.

Pakistan buduje także okręty wojenne we własnych zakładach. Na początku listopada w Karaczi położono stępkę pod budowę korwety klasy Milgem. To część większego zamówienia obejmującego cztery takie okręty - dwa powstają w Karachi Shipyard & Engineering Works, dwa kolejne w Turcji, gdzie buduje je państwowy koncern zbrojeniowy ASFAT.

Marynarka wojenna Pakistanu dysponuje obecnie dwoma niszczycielami typu Tariq, fregatą typu Oliver Hazar Perry i czterema fregatami Zulfiquar (typu 053H3). Kraj rywalizuje o prymat na Morzu Arabskim z sąsiednimi Indiami, które dysponują większym zapleczem finansowym, militarnym oraz znacznie dłuższą linią brzegową.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.