• <

Wynik wyszukiwania - " ai" - Wiadomości

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

Kolejne ataki Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Od 10 do 12 maja doszło do szeregu ataków jemeńskich bojowników Huti na międzynarodową żeglugę na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Lider ugrupowania zapowiedział natężenie ataków na statki na okręty, jednocześnie dowództwo sił USA szuka sposobu na przełamanie impasu w tym największym od dekad kryzysie transportu morskiego.
13.05.2024

Filipińczycy zatrzymali japoński statek i nie wiedzą co z nim zrobić

Filipińskie służby zatrzymały japoński statek do przewozu węgla na swoich wodach. Sęk w tym, że wygląda na to, że nie potwierdziły się żadne podejrzenia w kierunku jednostki i nie do końca wiadomo, co z nią dalej począć.
10.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Zaczepił w Danii o most, płynie do Polski

W sieci pojawiło się nagranie, na którym wypływający z Danii statek ociera się burtą o most. Jednostka wpłynie dziś do Gdyni.
07.05.2024

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Oficjalny partner logistyczny Igrzysk Paryż 2024, Grupa CMA CGM, globalny gracz w zakresie rozwiązań morskich, lądowych, lotniczych i logistycznych, wykorzysta wiedzę ekspercką 180 tys. pracowników, aby sprostać wyzwaniu organizacji największego wydarzenia sportowego na świecie.
07.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

AIDAdiva rozpoczyna sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia

W gdyńskim porcie rozpoczął się sezon statków wycieczkowych. 2 maja w godzinach porannych, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva. Zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Sezon potrwa do października, a w jego trakcie w Porcie Gdynia odbędzie się łącznie 41 zawinięć 11 różnych, turystycznych jednostek.
05.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Dennis Tetzlaff objął funkcję dyrektora operacyjnego ds. floty w Stena Line

Od 1 maja 2024 r. nowym dyrektorem operacyjnym ds. floty i częścią zespołu zarządzającego grupą Stena Line zostaje Dennis Tetzlaff.
30.04.2024

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Po miesiącu przerwy z Cypru wyruszył okręt Royal Navy z pomocą humanitarną do Strefy Gazy

Okręt wsparcia RFA Cardigan Bay wypłynął z cypryjskiego portu, aby zapewnić wsparcie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz dostarczania pomocy humanitarnej bezpośrednio z morza do Strefy Gazy. Aktualnie trwa budowa tymczasowego, morskiego punktu bazowego, gdzie mają trafiać przysyłane artykuły pierwszej potrzeby. Ma to znacznie rozszerzyć możliwości niesienia wsparcia i ratowania życia mieszkańców regionu, którzy ucierpieli w konflikcie.
27.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Konferencja morskich dowódców operacyjnych w MARCOM

Gotowość bojowa to główny temat dorocznej konferencji MOCC - Maritime Operational Commanders Conference, która w dniach 16-18 kwietnia odbyła się w Dowództwie Sił Morskich NATO w Northwood w Wielkiej Brytanii. W obradach dowódców operacyjnych komponentów morskich państw sojuszniczych uczestniczył wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
22.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Eskalacja w Cieśninie Ormuz. Iran zajął kontenerowiec MSC

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano.
13.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Greckie władze uruchamiają wakacyjne bony dla turystów ewakuowanych w ub.r. z Rodos

Greckie władze uruchamiają program wakacyjnych bonów dla turystów ewakuowanych z hoteli na wyspie Rodos podczas ubiegłorocznych pożarów. Szacuje się, że może z nich skorzystać nawet 25 tys. osób, głównie z Wielkiej Brytanii - poinformował w czwartek dziennik "The Guardian".
11.04.2024

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Carnival Corporation zamawia w Niemczech kolejny wycieczkowiec

Linie wycieczkowe Carnival Corporation złożyły drugie w ciągu dwóch miesięcy zamówienie na duży statek wycieczkowy. Wybuduje go niemiecka stocznia Meyer Werft.
09.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Problemy z AIS i GPS na Zatoce Perskiej

Jeden ze statków na Zatoce Perskiej zgłosił zagadkowe zakłócenia systemów GPS i AIS.
04.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore. Ruszyły prace rozbiórkowe, uruchomiono awaryjny tor żeglugowy

W Baltimore ruszyły prace nad rozbiórką zawalonego mostu Francis Scott Key. Jednocześnie ustanowiony został tymczasowy tor żeglugowy dla kluczowych jednostek o niewielkim zanurzeniu.
02.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Już wkrótce start sezonu wycieczkowego w Porcie Gdynia

Kolejny sezon wycieczkowy zbliża się wielkimi krokami. Do Portu Gdynia pierwszy cruiser zawinie już 2 maja. Będzie to mierząca 251,89 metry AIDAdiva. Przy 41 zawinięciach, Gdynię odwiedzi 11 różnych statków. Tegoroczny sezon potrwa aż do października.
28.03.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

Bureau Veritas przyznaje pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu morskiego rozwiązania fotowoltaicznego firmy SolarDuck

Bureau Veritas (BV), światowy lider w dziedzinie testowania, inspekcji i certyfikacji (TIC), przyznał holendersko-norweskiej firmie SolarDuck zajmującej się energią odnawialną pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu technologii pływającej morskiej energii słonecznej, zastosowanej w pilotażowym projekcie SolarDuck o mocy 0,5 MW. Certyfikat ten stanowi znaczący krok naprzód w rozwoju technologii morskiej energii odnawialnej do zastosowań morskich.
27.03.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

12 Palestyńczyków utonęło, próbując dostać się do zrzutu pomocy humanitarnej

Co najmniej 12 Palestyńczyków utopiło się w poniedziałek w pobliżu miejscowości Beit Lahia u brzegu Strefy Gazy, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do morza - poinformowała we wtorek CNN.
26.03.2024

PERN chwali się rekordami Naftoportu, zapowiada nową strategię

PERN kończy prace nad nową strategią; chce poszerzyć obszary działania m.in. o płynną chemię i paliwo lotnicze - poinformował w poniedziałek prezes operatora Mirosław Skowron. Spółka dodała, że należący do niej Naftoport w pierwszym kwartale br. przeładował o 1 mln ton ropy i paliw więcej niż rok temu.
25.03.2024

Kolejna pomyłka Huti. Ostrzelali chiński tankowiec

Jakiś czas po tym, jak Huti po raz kolejny zapewniali, że nie będą brali na cel statków rosyjskich i chińskich, trafili rakietą tankowiec należący do firmy z Chin.
24.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Na 9. edycji konferencji Hullpic Enamor zaprezentuje nowe narzędzie do jednoznacznej oceny podróży statków

Kolejna edycja konferencji Hull Performance & Insight odbędzie się w dniach 25-27 marca w Tullamore w Irlandii. Enamor zaprezentuje nowe narzędzie: Voyage Insight, opartą na chmurze usługę do analizy przebiegu podróży statków, wymagającą jedynie numeru identyfikacyjnego statku i zakresu dat jako danych wejściowych.
22.03.2024

Kolizja tankowca na Bałtyku. Jednostka należy do floty cieni

2 marca na szlaku prowadzącym przez cieśninę Sund doszło do kolizji z udziałem jednostki tzw. floty cieni, czyli statków działających w wielu przypadkach poza prawem i omijających sankcje nałożone na Rosję.
20.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Po porwaniu masowca piraci żądają 5 mln dolarów okupu, grożąc śmiercią załogi

Po zajęciu statku Abdullah (IMO: 9745598), które miało miejsce 13 marca, porywacze przedstawili swoje żądania. Piraci grożą, że będą zabijać członków załogi, jeśli nie otrzymają okupu. Sytuacja jest dramatyczna, acz wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
14.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

Poszkodowani po ataku Huti członkowie załogi True Confidence powracają do domów

Członkowie załogi masowca, wśród których są głównie obywatele Filipin. powrócili do swoich rodzin. Statek True Confidence był drugim, który został zniszczony przez Huti i pierwszym, na którym w wyniku ataku byli zabici i ranni.
13.03.2024

Zmodernizowany w Polsce statek pierwszym rorowcem z stałymi żaglami ssącymi

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Kirgistan nowym członkiem Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Republika Kirgistanu przystąpiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Agencja wchodząca w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialna za regulację żeglugi, liczy obecnie 176 państw członkowskich. Jest to o tyle interesująca sytuacja, że to kolejny członek będący krajem śródlądowym, pozbawionym dostępu do morza.
09.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Nowoczesne żagle ssące eSAIL już na pokładzie Ville de Bordeaux

Hiszpański start-up zajmujący się technologią wiatrową, bound4blue, z powodzeniem zainstalował trzy 22-metrowe żagle eSAIL na statku ro-ro Ville de Bordeaux, który należy do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. Konstrukcje fundamentów pod żagle statku zostały zamontowane w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku.
06.03.2024

Myśliwce misji NATO eskortowały rosyjskie samoloty wojskowe nad Bałtykiem

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z łotewskiej bazy Lielvarde, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu Łotwy - poinformowało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych.
02.03.2024

Koniec fazy morskiej ćwiczeń "Milan 2024" pod auspicjami Indii. Manewry z udziałem kontrowersyjnych uczestników

Zakończyły się największe, prowadzone co dwa lata ćwiczenia Marynarki Wojennej Indii. W tym roku odbyły się w terminie od 19 do 27 lutego się z udziałem wielu państw z całego świata. Choć jego hasło przewodnie brzmi „Mosty przyjaźni przez morza” zaangażowało kraje które są obecnie w bardzo napiętych relacjach.
01.03.2024

Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO (AIRCOM) na portalu X (dawniej Twitter) pokazało materiał, jak dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które znalazły się nieopodal terytorium Polski, na wodach międzynarodowych na Bałtyku.
01.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa zapowiedziane

Już 20 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Konferencja jest organizowana przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
01.03.2024

Polscy lotnicy odznaczeni za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Stacjonujący w Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing żołnierze polskich sił powietrznych zostali w środę odznaczeni medalami za pomyślną służbę - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.
28.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Flint Systems dostarczył symulator VR pojazdu lotniskowego

Firma Flint Systems, specjalizująca się w opracowywaniu i dostarczaniu symulatorów VR przeróżnych maszyn i pojazdów, w tym statków, a także urządzeń portowych, jak dźwigi czy suwnice, dostarczyła klientowi także pierwszy na świecie symulator VR pojazdu pushback, stosowanego na lotniskach do przeciągania samolotów po płycie.
26.02.2024

To przyszłość zaopatrzenia na morzu? Boeing Defence testuje bezzałogowy dron do tankowania powietrznego

Trwają testy prototypowego bezzałogowego pojazdu latającego, przeznaczony do wypełniania zadań w zakresie powietrznego tankowania. Jednostka, która znajdzie się w wyposażeniu US Navy ma zrewolucjonizować kwestię zaopatrywania sił powietrznych, regularnie działających nad akwenami morskimi.
22.02.2024

Trafiony przez Huti statek wciąż na wodzie

Masowiec trafiony przez Huti cztery dni temu w Zatoce Adeńskiej, który ze względu na zagrożenie zatonięciem opuściła załoga, wciąż unosi się na powierzchni wody. Może zostać odholowany do Dżibuti. W ładowni jednostki znajduje się niebezpieczny nawóz.
21.02.2024

Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

W szczecińskim porcie odbyło się wyokrętowanie żołnierzy i techniki wojskowej z Hiszpanii. Komponent sił zbrojnych tego państwa bierze udział w ćwiczeniu pk. "Brilliant Jump 2024" które jest częścią większego, sojuszniczego przedsięwzięcia pk. "Steadfast Defender 2024". To największe ćwiczenia NATO od czasu Zimnej Wojny. Podobne odbyły się ostatnim razem w 1988 roku.
21.02.2024

Huti ustrzelili frachtowiec. Załoga opuściła statek, może zatonąć

Frachtowiec pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.
19.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

LDA i Norsepower łączą siły w transporcie dużych komponentów samolotów Airbus

Francuski armator Louis Dreyfus Armateurs SAS (LDA) i fiński producent żagli mechanicznych Norsepower Oy Ltd ogłosiły, że technologia Norsepower Rotor Sail™ zostanie zainstalowana na nowej niskoemisyjnej flocie RoRo, która będzie czarterowana przez firmę Airbus.
11.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Jan Śniadecki sprzedany. Nowy operator i nowa nazwa

Prom Jan Śniadecki, przez ostatnie 35 lat łączący Świnoujście z Ystad, zakończył swoją służbę na Bałtyku i rozpoczyna nowy etap działalności na Morzu Śródziemnym. Ta zmiana następuje po sprzedaży statku przez Euroafrica Shipping Lines greckiemu operatorowi Ainaftis, który przemianował go na Thalassitis.
29.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Kto zyskuje, a kto traci na atakach Huti na Morzu Czerwonym? Milionowe koszty opływania Przylądka Dobrej Nadziei

Trwające od listopada ataki bojowników Huti na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej wpłynęły na to, że czołowe firmy branży żeglugowej zrezygnowały z trasy prowadzącej przez Kanał Sueski, wybierając dłuższą nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Gdy Zarząd Kanału Sueskiego liczy straty w związku z spadkiem liczby statków płacących za pokonanie przeprawy, na południu ma miejsce rekordowy ruch na trasie morskiej.
25.01.2024

Tankowiec podejrzany o łamanie sankcji zwolniony po 10 miesiącach

Albania oficjalnie zwolniła tankowiec transportujący produkty ropopochodne, zatrzymany w lutym 2023 pod podejrzeniem łamania sankcji nałożonych na handel rosyjską ropą.
24.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Bezpieczniej na Bałtyku. Nowe projekty Instytutu Łączności

Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku, oddziału Polskiego Instytutu Badawczego, podjął się dwóch ambitnych inicjatyw wspieranych finansowo przez Unię Europejską. Celem tych projektów jest rozwój technologii, które znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego.
22.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Huti przemieszczają swoje siły. Istnieje groźba kolejnych ataków na Morzu Czerwonym

Według mediów w Jemenie i komentujących w mediach społecznościowych, rebelianci Huti szykują się do kolejnych działań przeciwko międzynarodowej żegludze. Mają teraz przenosić znaczne ilości uzbrojenia w kierunku Morza Czerwonego, planując rozległą operację przeciwko międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA.
22.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Jemen prosi o pomoc w walce z Huti

Zastępca szefa Rady Prezydenckiej Jemenu zaapelował w czwartek w Davos o pomoc międzynarodową w przeprowadzeniu operacji naziemnej przeciwko Huti, wspierającą ataki powietrzne koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
19.01.2024

Wiceprezydent Jemenu: koalicja USA przeciwko Huti jest słaba

Kierowana przez USA koalicja mająca zapewnić bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czerwonym jest słaba, ponieważ nie biorą w niej udziału regionalne mocarstwa: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt - powiedział wiceprezydent Jemenu Aidarus al-Zubaidi we wtorek.
16.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Porwanie tankowca na Zatoce Omańskiej. Podejrzany Iran

Kilku zamaskowanych napastników weszło na pokład tankowca St Nikolas na Zatoce Omańskiej. Statek został przekierowany najpewniej do jednego z irańskich portów. Jednostka była wcześniej obiektem sporu między Iranem i USA.
11.01.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Zimowe rekordy pasażerów wycieczkowców w Kopenhadze

Koniec sezonu letniego dla portów w Kopenhadze i Visby wcale nie oznacza końca odwiedzin wycieczkowców.
09.01.2024

Rosyjski milioner "zakochał się w morzu" i kupił fińskie wyspy na strategicznym szlaku

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny – tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
08.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Wielka Brytania. Zakłócenia w transporcie z powodu przechodzącego orkanu Pia

Przechodzący w czwartek przez Wyspy Brytyjskie orkan Pia powoduje poważne zakłócenia w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym. Odwołano m.in. kilkadziesiąt lotów na trasach krajowych i europejskich.
21.12.2023

Prezydent Estonii: przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - ocenił w poniedziałek prezydent Estonii Alar Karis, witając w tym kraju prezydenta RP Andrzeja Dudę.
18.12.2023

Hanseatic Nature zamyka sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Hanseatic Nature wyjątkowy statek, specjalizujący się w odwiedzaniu arktycznych rejonów, w niedziele wpłynął do Portu Gdańsk. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w dalszą podróż, zamykając tym sezon na wycieczkowce w gdańskim porcie.
18.12.2023

Do Paryża kapitan popłynie przy wsparciu sztucznej inteligencji. Może do Gdyni, Gdańska i Szczecina również?

HAROPA PORT czyli porty w Hawrze, Rouen i Paryżu wprowadzą zaawansowane układy informatyczne do systemu nawigacji prowadzącego aż do terminali w Paryżu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo nawigacyjne na podejściach do portów, w samych portach, a szczególnie na Sekwanie. Może warto pomyśleć nad wprowadzeniem takiego systemu w portach Zatoki Gdańskiej oraz Szczecin-Świnoujście?
18.12.2023

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Gospodarka morska, głupcze

Myląca nazwa „ziemia” sprawia, że zapominamy, iż powierzchnia naszego globu pokryta jest w 70% wodami. A i na lądzie, by skrócić sobie drogę, budujemy mosty lub przeprawy promowe. Z żabiej perspektywy przemysły morskie są nawet dla wielu mieszkańców Gdańska i Gdyni bardziej odległe, niż dla wielu mieszkańców Szczecina bliskie.
14.12.2023

Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w trakcie ataku na porty ukraińskie

Rosyjski dron spadł w Rumunii przy granicy z Ukrainą tworząc krater o głębokości 1,5 m – poinformował resort obrony narodowej w Bukareszcie w czwartek rano. W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę przestrzeń powietrzną Rumunii monitorowały myśliwce F-16 i Eurofighter z natowskiej misji Air Policing.
14.12.2023

Orlen. Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

Przeładunkowy terminal morski CO2, wspólny projekt Orlenu, Lafarge Cement i Air Liquide Polska, uzyskał grant Komisji Europejskiej w wysokości 2,54 mln euro m.in. na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja wpisuje się w strategiczne cele koncernu ograniczania emisji własnych CO2.
13.12.2023

Kolejny tankowiec „floty cieni” na mieliźnie

08.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Zatwierdzenie AiP dla innowacyjnego projektu statku ekspedycyjnego

Nowy projekt statku ekspedycyjnego, opracowany przez EWE Cruises, Deltamarin i Tillberg Design of Sweden, otrzymał zatwierdzenie AiP od towarzystwa klasyfikacyjnego DNV. Projekt został przedstawiony na targach Marintec Shanghai 7 grudnia 2023 roku, równocześnie z wręczeniem certyfikatów AiP zaangażowanym stroną.
07.12.2023

Orlen chce terminala CO2 w Gdańsku

W Gdańsku może powstać terminal na potrzeby odbioru dwutlenku węgla z głębi kraju i zatłaczania go do podmorskich kawern. Nad projektem pracuje m.in. Orlen.
06.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji rewolucyjnej koncepcji statku bez łożyska sterowego.
04.12.2023

Gorąco na Bliskim Wschodzie. Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Służby prasowe Pentagonu podały, że niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG-64) został zaatakowany w trakcie wykonywanych zadań. Ostrzał rakietowy miał spaść także na dwa izraelskie statki. To ponowny akt agresji ze strony rebeliantów Huti, którzy prowadzą działania przeciwko izraelskiej żegludze w tym rejonie.
03.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Isaac Peral wchodzi do służby w hiszpańskiej flocie. Taki okręt podwodny Navantia proponuje Polsce w ramach programu "Orka"

Z udziałem władz, kadry dowódczej, przedstawicieli branży stoczniowej, członków załogi i ich rodzin, odbyło się, 30 listopada, pierwsze podniesienie bandery na okręcie podwodnym S-81 Isaac Peral. To istotny moment nie tylko w najnowszej historii Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Espana), ale też krajowego przemysłu obronnego.
30.11.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu

Damen Shipyards Group zaprezentował w pełni elektryczny statek Service Operations Vessel (SOV) wyposażony w możliwość ładowania na morzu, wykorzystujący energię elektryczną dostarczaną bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
30.11.2023

Potrójne zderzenie rosyjskich statków w Cieśninie Kerczeńskiej

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym. W akwenie zderzyły się trzy rosyjskie statki, z czego dwa oskarżone o transport zagrabionego z Ukrainy zboża.
28.11.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

W Salerno demonstranci blokowali wjazd do portu ciężarówkom izraelskiej firmy Zim

Aktywiści propalestyńscy i liczni dokerzy blokowali w piątek bramę wjazdową do portu w Salerno. Uniemożliwiali wjazd izraelskich ciężarówek na pokład kontenerowca Tyrrhenian, który ma popłynąć do Hajfy – podały włoskie media.
17.11.2023

Polska reprezentacja na targach Europort 2023

Na trwających cztery dni targach Europort 2023 w Rotterdamie nie zabrakło polskich akcentów, choć było ich stosunkowo niewiele.
13.11.2023

Port Gdańsk wciąż gotowy na wizyty wycieczkowców. Kolejna zapowiadana na grudzień

Wpłynięcia do polskich portów statków wycieczkowych to znak trwającego sezonu letniego. Po jego zakończeniu wizyty się kończą i kolejne tego typu jednostki można zobaczyć dopiero latem kolejnego roku. Tym razem ma nastąpić wyjątek od reguły i grudniu pojawi się jeszcze jeden.
13.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Cywilny statek trafiony rosyjską rakietą

W dramatycznym zdarzeniu na Morzu Czarnym cywilny statek płynący pod banderą Liberii padł ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego. Incydent miał miejsce, gdy statek zbliżał się do ukraińskiego portu, skutkując tragiczną śmiercią sternika oraz ranami dla czterech innych osób na pokładzie.
08.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
02.11.2023

Bezzałogowy system powietrzny dla sił morskich przetestowany w warunkach morskich z pokładu francuskiej fregaty

Airbus Helicopters i Naval Group we współpracy z francuskimi Generalną Dyrekcją Uzbrojenia DGA (Direction génerale de l’armement) i Marynarką Wojenną przetestowały demonstrator bezzałogowego wiropłata morskiego SDAM (Système de Drone Aérien Marine/Naval Aerial Drone System) z pokładu wielozadaniowej fregaty wielozadaniowej (FREMM).
02.11.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Rosyjski okręt podwodny aktywny na Bałtyku. Śledzą go okręty NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command, MARCOM) koordynuje działania międzynarodowych zespołów okrętów NATO i państw partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wśród wykonywanych zadań było śledzenie rosyjskiego okrętu podwodnego (kod NATO: Kilo) Krasnodar, który przybył z Morza Śródziemnego.
31.10.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Zderzenie Polesia z Verity: nie odnaleziono rozbitków, Polesie w porcie

Akcja poszukiwawcza po tragicznym zderzeniu masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity była kontynuowana po zmroku. Nie odnaleziono jednak czterech zaginionych osób.
25.10.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Startupy współpracujące z PGE zaprezentowały swoje projekty na Innovation Startup Day

Podczas spotkania wybrane startupy, których inwestorem jest PGE Ventures zaprezentowały innowacyjne rozwiązania, które mogą zwiększać bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, pomagać ograniczać ślad węglowy i optymalizować koszty działania.
24.10.2023

Kluczowy test zanurzeniowy okrętu podwodnego budowanego przez koncern Navantia, oferenta w ramach programu "Orka"

Przyszły nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española), S-81 Isaac Peral, przechodzi końcowe testy przed przekazaniem zamawiającemu. W związku z tym czekał go jeden z najważniejszych, czyli zanurzenie się na testową głębokość 460 metrów. To okazja do sprawdzenia, jak okręt podwodny radzi sobie w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
23.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Polscy marynarze na sojuszniczym ćwiczeniu NATO pk. "Steadfast Jupiter 23"

Od 10 października trwa dowódczo-sztabowe ćwiczenie wspomagane komputerowo, które wpisuje się także jako ostatni etap największych tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23. Jego istotą jest federacja z natowskim ćwiczeniem pk. "Steadfast Jupiter 23", odbywającego się pod kierownictwem Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE).
19.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości” dla górników chcących zmienić branżę

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.