• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polscy lotnicy odznaczeni za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polscy lotnicy odznaczeni za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Partnerzy portalu

31. Baza Lotnictwa Taktycznego

Stacjonujący w Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing żołnierze polskich sił powietrznych zostali w środę odznaczeni medalami za pomyślną służbę - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.

Sekretarz generalny estońskiego ministerstwa obrony Kusti Salm powiedział podczas ceremonii wręczenia medali w bazie lotniczej Amari, że "kruche środowisko bezpieczeństwa wymaga ciągłego wzmacniania zdolności odstraszania i obrony NATO".

"Musimy kontynuować prace nad realizacją nowych planów obronnych. Oznacza to określenie niezbędnych sił, rozwój nowych zdolności i dostosowanie naszych struktur dowodzenia. Polska po raz drugi uczestniczy w natowskiej misji w regionie Morza Bałtyckiego. Dziękuję ppłk. Michałowi Zlochowi i polskim żołnierzom za profesjonalizm i zaangażowanie w pomyślną realizację tej misji" - dodał Salm.

Kontyngent polskich lotników - w ramach trzymiesięcznej rotacji - przejął od Hiszpanów obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich na początku grudnia 2023 roku. W 2020 roku polskie wojska wzięły udział w misji po raz pierwszy, przejmując wówczas obowiązki od Czechów.

Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej siły powietrzne państw członkowskich NATO na zasadzie rotacji uczestniczą w misji monitorowania przestrzeni powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy od marca 2004 roku, kiedy kraje te przystąpiły do NATO. Misja Air Policing została przedłużona na czas nieokreślony podczas szczytu w Chicago w 2012 roku.

Myśliwce F-16 stacjonujące w Amari są w gotowości przez całą dobę, wykonując regularnie loty szkoleniowe, a w razie potrzeby loty przechwytujące.

Teraz monitorowanie nieba nad Bałtykiem przejmą od Polaków lotnicy z Niemiec, którzy przybyli już do bazy na Łotwie, gdzie na czas remontu bazy w Amari przeniesie się misja NATO - poinformowało na platformie X estońskie wojsko.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ fit/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.