• <

Wynik wyszukiwania - "kontener " - Wiadomości

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

W Bułgarii celnicy przejęli 170 kg kokainy ukrytej w kontenerze z bananami

170 kilogramów kokainy przejęli celnicy w bułgarskim porcie Burgas nad Morzem Czarnem. Narkotyki ukryto w transportowanym z Ekwadoru kontenerze z bananami. Wolnorynkowa wartość skonfiskowanego ładunku oceniana jest na 6,8 mln dolarów.
26.03.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i wojna celna USA – Chiny korygują frachty i połączenia liniowe. Meksyk beneficjentem

Uśredniony Drewry’s World Container Index zmalał w ubiegłym tygodniu o 5% do 3010 dolarów za kontener 40-stopowy, ale ciągle jest wysoki w porównaniu do ub.r. Obecnie jest on wyższy o 71% w porównaniu z trzecim tygodniem marca ubiegłego roku. Frachty na połączeniach z Szanghaju do Nowego Jorku wynoszą 5376 USD za FEU. Do portów Meksyku skokowo wzrosły dostawy kontenerów z Chin, przy takich samych frachtach jak do wschodniego wybrzeża USA.
25.03.2024

Kobieta za kierownicą samochodu ciężarowego, czyli jak wygląda codzienność w transporcie kontenerowym. Wywiad z Wiolettą Westwalewicz

Zapraszamy na rozmowę z Wiolettą Westwalewicz, kierowcą samochodu ciężarowego w transporcie kontenerowym. Wywiad przeprowadziła Angelika Wilkosz, specjalista ds. marketingu Balticon.
08.03.2024

Zaburzenia w transportowych punktach strategicznych napędzają wzrost stawek. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 2-7/2024)

Ostatnie tygodnie to olbrzymi wpływ na międzynarodową żeglugę sytuacji kryzysowej na Morzu Czerwonym, a także efekty ograniczeń przejść statków przez Kanał Panamski, wynikające z rekordowo niskiego stanu wód w jeziorze Gatun. To przede wszystkim właśnie przez te wydarzenia i wydłużone trasy statków światowej floty skutkujące ograniczonymi dostępnymi przestrzeniami ładunkowymi powiększały się koszty transportu morskiego. Wzrastały przez to oferowane na rynku również stawki frachtowe i czarterowe.
03.03.2024

Reforma celna EU. W porcie morskim UE towar tymczasowy do 90 dni na składzie

Jeszcze w lutym Parlament Europejski zdecyduje o regulacjach celnych na granicach UE. To będą ważne decyzje dla działalności portów morskich i działających na ich ternie operatorów, spedytorów, agentów morskich i agencji celnych oraz urzędów „Popierając założenia reformy celnej polegające na znacznej poprawie efektywności procedur celnych w UE, European Sea Ports Organisation (ESPO) podzieliła się z ustawodawcami szeregiem obaw związanych z nowym kodeksem celnym” – informuje kierownictwo ESPO.
16.02.2024

Pies przeżył osiem dni zamknięty w kontenerze. Uratowali go funkcjonariusze straży wybrzeża

Inspektorzy z US Coast Guard na obszar Houston-Galveston dokonali niespodziewanego odkrycia w trakcie kontroli kontenerów znajdujących się w porcie. W jednym z nich znajdował się... pies. Zwierzęciem natychmiast zajęli się funkcjonariusze oraz ratownicy. Zdaniem specjalistów znajdowało się w zamknięciu przez ponad tydzień.
06.02.2024

MSC z dodatkową opłatą za transport kontenerów

MSC wprowadza nową opłatę dla klientów z Europy, znaną jako "dopłata za operację awaryjną" (Emergency Operation Surcharge). Decyzja o wprowadzeniu tej dopłaty jest rezultatem kryzysu spowodowanego atakami na statki na Morzu Czerwonym.
08.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

Incydent na placu przeładunkowym. Kontener podniesiony z naczepą

Suwnica w terminalu Baltic Hub w Gdańsku podniosła kontener z naczepą, od której nie został poprawnie odczepiony. Zestaw spadł z kilku metrów, ale nikomu nic się nie stało. Incydent miał miejsce w piątek, 8 grudnia, nad ranem.
11.12.2023

Dalsze spadki na horyzoncie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 43 – 46/2023)

Pewna stabilizacja, a nawet niewielkie wzrosty oferowanych frachtów, a także stawek czarterowych odnotowano w segmencie przewozów drobnicowcami wielozadaniowymi. W niektórych przypadkach nieco lepsze warunki zanotowano również na rynkach przewozów kontenerowych. Jest to jednak jedynie chwilowa i nieznaczna zmiana. Być może wynika również z wahań sezonowych. Większość z analityków rynku nie przewiduje jednak większych wzrostów w najbliższym czasie.
28.11.2023

Nowe szczyty wydajności z reachstackerami Kalmar

Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest za pomocą rozwiązań oferowanych przez Kalmar. Urządzenia tej marki zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu zadań specjalnych. Firma już od lat wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali, kształtując przyszłość obsługi ładunków. Nie dziwi więc, że ich potężne reachstackery wspierają realizację coraz większych i złożonych operacji w największych portach na świecie.
12.11.2023

Brazylijska policja odkryła 1,5 tony kokainy na statku do przewozu samochodów i kontenerów

Służby federalne otrzymały informacje o podejrzanym ładunku znajdującym się na pokładzie statku typu con-ro, Grande Amburgo, który w niedzielę zatrzymał się w małym porcie Vitoria na północny wschód od Rio de Janiero. Specjalny zespół odkrył w sumie 52 bele kokainy, poukrywane w dwóch różnych miejscach na pokładzie.
10.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Metanol w natarciu. Maersk już bliski pierwszego dużego metanolowego kontenerowca

Zaledwie kilkadziesiąt dni po chrzcie pierwszego na świecie kontenerowca, który może korzystać z zielonego metanolu w charakterze paliwa, Maersk robi kolejny krok w kierunku upowszechnienia tego rodzaju napędu. Pierwszy na świecie duży kontenerowiec na metanol został zwodowany.
17.10.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów

Choć sytuacja z dostępnością pustych kontenerów, która była jednym z problemów, z jakimi zmagała się żegluga przed wojną w Ukrainie ustabilizowała się na tyle, żeby zejść z nagłówków branżowych portali, to izolacja Rosji może sprawić, że problem powróci. Już teraz, według wyliczeń analityków, w Rosji zalega około 150 tys. pustych kontenerów.
30.09.2023

Słabe frachty i czartery powodują konkurencję pomiędzy różnymi segmentami żeglugi. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 33 – 37/2023)

Rynek przewozów ciężkich i ponadgabarytowych realizowany przede wszystkim drobnicowcami wielozadaniowymi nadal osiągał słabe wyniki, a branżowe indeksy dotyczące tego segmentu notowały spadki. Sytuacja ta wynika z nadal słabej podaży ładunków inwestycyjnych w porównaniu do poprzednich lat a także istniejącej poważnej konkurencji ze strony innych typów statków, tj. masowce, kontenerowce, a także statki ro-ro.
28.09.2023

W Baltic Hub padł kolejny rekord - przeładowano 20-milionowy kontener

We środę 27 września w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Gdańsku padł kolejny rekord - przekroczono barierę 20 milionów TEU przeładowanych od początku istnienia terminalu.
27.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
24.09.2023

Gatunki inwazyjne na pokładzie – branża morska szuka remedium

Szkodniki i zwierzęta należące do gatunków inwazyjnych, jeśli znajdą się w ładowniach statków lub w samym ładunku, mogą spowodować nieodwracalne szkody. Branża morska szuka sposobu na walkę z problemem.
25.08.2023

Rotterdam: rekordowe 8 ton kokainy w kontenerze

Holenderscy celnicy pobili rekord, przechwytując 8 ton kokainy ukrytej w kontenerze na pokładzie jednego ze statków.
20.08.2023

CRIST. Ćwiczyli ratowanie życia w zamkniętych przestrzeniach

Załogi stoczniowe muszą nieustannie dbać nie tylko o umiejętności przydatne w budowaniu i remontowaniu statków, ale także o kwestie bezpieczeństwa i ratownictwa, by wiedzieć, jak się zachować w razie wypadku. Wartościowe ćwiczenia odbyły się ostatnio w stoczni CRIST. W ich trakcie strażacy i pracownicy stoczni mogli przećwiczyć prowadzenie akcji ratunkowej w przestrzeni zamkniętej.
24.07.2023

Kosztowna emisja CO2 dla zbiornikowców i kontenerowców. 8,4 mld EUR do 2026 r. wydadzą operatorzy flot handlowych

W 2024 r. rachunek za regulacje EU ETS będzie kosztował operatorów transportu morskiego ze statkami powyżej 500 tys. GT około 3 mld EUR. Do 2026 r. operatorzy zajmujący się transportem morskim będą musieli wydać 8,4 mld EUR na unijną opłatę uprawnień do emisji CO2 – informuje portal Trade Winds Benjamin Gibson z Hecla Emissions Management. Szczególnie kosztowna będzie emisja CO2 dla operatorów zbiornikowców i kontenerowców.
07.07.2023

Inwestycja COSCO w terminal w Hamburgu sfinalizowana

COSCO Shipping Ports Limited i Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) uzgodniły warunki inwestycji chińskiej firmy w jeden z największych terminali kontenerowych w Hamburgu. Umowa ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku była długo opóźniana. W tym czasie niemieckie władzy dyskutowały nad tą inwestycją z racji politycznych skarg, że Chiny przejmą kontrolę nad krytyczną częścią niemieckiego łańcucha dostaw.
20.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Dostawy LCL dla branży beverage – jak bezpiecznie dostarczyć drogą morską sake z Japonii do Europy?

W organizacji dostaw morskich niewielkich ilości ładunków najczęściej wykorzystywane są usługi transportu drobnicowego (LCL). Jednak w przypadku towarów szczególnie wrażliwych na zniszczenie czy utratę jakości, np. napojów, soków czy wina, wymagane jest niestandardowe podejście i przygotowanie dedykowanych rozwiązań.
17.05.2023

UTK: w transporcie intermodalnym masa towarów spadła o 1,4 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych spadła w ubiegłym roku o 1,4 proc. do 26,2 mln ton - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Tym samym przerwany został trend wzrostów w tym transporcie trwający ponad dekadę.
09.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Indeksy wciąż spadają, ale liderzy rynku upatrują szanse w rozwijających się rynkach Europy Środkowo - Wschodniej. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 6– 10/2023)

Kolejne tygodnie roku to kontynuacja negatywnych trendów na rynkach frachtowych i czarterowych w rozpatrywanych segmentach.
26.03.2023

GCT i straż pożarna ćwiczą z niebezpiecznymi substancjami

Zważywszy na ilości kontenerów każdego tygodnia przeładowywanych w Gdynia Container Terminal, zdrowy rozsądek każe zakładać, że może dojść do sytuacji niebezpiecznych. Wszystkie służby powinny być zatem zawsze w gotowości operacyjnej. Dlatego też kiedy w lutym na placu z jednego kontenera z ładunkiem niebezpiecznym zaczął wydobywać się dym, czym prędzej na miejscu pojawiła się straż pożarna.
16.03.2023

Zremb Chojnice i kontenery offshore – stare dobre małżeństwo

Choć polski przemysł nie jest wiodącym w sektorze offshore, nie brakuje u nas firm, które wypracowały sobie na tym rynku mocną pozycję. Jedną z nich jest Zremb Chojnice, którego produkty bez problemu można znaleźć na platformach wiertniczych na całym globie. Dla produkującej specjalistyczne kontenery firmy coraz szerzej otwierają się także drzwi do offshore wind.
09.03.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Indeksy nadal w dół, ale negatywne trendy wyhamowują. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 2– 5/2023)

Nastroje w branży transportu morskiego nadal nie są zbyt optymistyczne. Kontynuacja spadków najważniejszych indeksów branżowych negatywnie wpływa na nastroje wielu podmiotów rynku. Jednakże niektóre polityki inwestycyjne armatorów jeszcze do niedawna mogły zaskakiwać, co widoczne było przede wszystkim w branży kontenerowej. Są jednak tutaj pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że jednak i tutaj trwa wyhamowywanie inwestycji i zwiększanie złomowań, które mogą pomóc w stabilizacji warunków rynku transportu kontenerowego.
09.02.2023

Hillebrand Gori o LCL dla branży beverage – co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Importerzy, przygotowując się do organizacji dostaw wina i innych napojów z różnych miejsc na świecie, stają przed wyborem odpowiedniej metody ich wysyłki. Kiedy ładunek nie wystarczy do wypełnienia całego kontenera, najlepszym rozwiązaniem w transporcie morskim jest LCL. Hillebrand Gori, specjalizujący się w organizacji globalnych łańcuchów dostaw dla beverage, przygotował krótki przewodnik na temat LCL - na czym polega i dlaczego może być idealnym wyborem dla firmy winiarskiej.
31.01.2023

Przygotowania do gospodarczego sztormu. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 50/2022 – 1/2023)

Głosy analityków płynące z wielu stron podkreślają, iż 2023 rok może być dla światowej gospodarki bardzo trudny. Chodzi o spodziewane spowolnienie gospodarcze oraz niepewność, co do dalszego rozwoju rynków konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Oczywiście będzie to miało w konsekwencji przełożenie na transport morski.
29.01.2023

[WIDEO] Chłopak zasnął w kontenerze w Bangladeszu, odnaleziono go w Malezji

Doker w Port Klang, największym porcie w Malezji, dokonał nie lada odkrycia w jednym z kontenerów wyładowanych ze statku, który przypłynął z Bangladeszu. Po otwarciu drzwi kontenera jego oczom ukazał się... nastolatek.
22.01.2023

Policjanci szukają oszusta sprzedającego kontener morski

Oszusta, który sprzedał mieszkańcowi powiatu wolsztyńskiego (Wielkopolskie) kontener morski poszukują tamtejsi policjanci. Poszkodowany kupił kontener, wpłacił pieniądze, nigdy nie doczekał dostawy towaru.
15.01.2023

Współpraca trzech krajów zaowocuje nowymi statkami do transportu LNG

Nowoczesne statki do transportu LNG powstaną we współpracy singapurskiego LNG Easy z szanghajską firmą dostarczającą zielonych innowacji dla branży morskiej BlueSoul oraz fińskiego biura projektowego Deltamarin. Jednostki będą wyposażone w kontener cargo typu B (CCS).
09.01.2023

Spadają ceny kontenerowego transportu morskiego

Ceny kontenerowego transportu morskiego ustabilizowały się i wracają do poziomu sprzed pandemii koronawirusa, informuje w środę dziennik „Financieele Dagblad”. Powodem spadku cen jest mniejszy popyt związany z pogarszającą się koniunkturą gospodarczą, ocenia holenderska gazeta.
28.12.2022

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Kalmar wzmacnia potencjał przeładunkowy BCT w Gdyni [ZDJĘCIA]

Urządzenia marki Kalmar są stworzone do zadań specjalnych. Firma Kalmar wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali i kształtuje przyszłość obsługi ładunków. Liczby mówią zresztą same za siebie. Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest bowiem za pomocą rozwiązań proponowanych przez Kalmar. Nic dziwnego zatem, że ich bardzo wydajne reachstackery wspierają obsługę coraz większych ładunków w terminalu BCT w Gdyni.
05.12.2022

Za dużo kontenerów, za mało ładunków. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 42-45/2022)

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 42-45/2022)
23.11.2022

Maersk zamawia sześć kontenerowców na zielony metanol

Południowokoreański gigant stoczniowy Hyundai Heavy Industries otrzymał kolejne zamówienie na kontenerowce zasilane zielonym metanolem od linii Maersk.
05.10.2022

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu.
07.09.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Klaus-Michael Kühne o kosmicznych zarobkach armatora z Hamburga

Klaus-Michael Kühne, większościowy udziałowiec Kuehne + Nagel, publicznie skrytykował fakt, że Hapag-Lloyd, którego jest współwłaścicielem, rejestruje w tej chwili ogromne, nadzwyczajne przychody. Wszystko to wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine.
30.08.2022

Pożar na promie na Bałtyku [AKTUALIZACJA]

Na promie Stena Scandica, przewożącym 300 osób, który znajduje się obecnie na Morzu Bałtyckim, wybuchł w poniedziałek pożar. Nie ma doniesień o ofiarach - poinformowała Szwedzka Administracja Morska.
29.08.2022

Niższe frachty i wyższe koszty eksploatacji – czy świat transportu morskiego to udźwignie? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-32/2022)

Ostatnie tygodnie i miesiące to zachwianie dotychczasowych tendencji na rynkach frachtowych. Szczególnie widoczne jest to w segmencie przewozów kontenerowych. Niemniej jednak jak podkreśla wielu z analityków tego rynku jego parametry są nadal na wysokim poziomie. Z perspektywy armatorów nie wygląda jednak to tak pozytywnie, gdyż napotykali oni na wzrosty kosztów, w tym przede wszystkim kosztów paliwa.
28.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Spadki i niepewność. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 25-28/2022)

Zbliżające się widmo gospodarczej zapaści, wyhamowująca konsumpcja detaliczna oraz inwestycje coraz bardziej wpływają również na branżę transportu morskiego. Kolejne tygodnie roku dobitnie wskazują bowiem na coraz bardziej poważne korekty, występujące na rynkach frachtowych i czarterowych wielu segmentów żeglugi. To co z jednej strony powinno być ulgą dla płacących za przewóz nie jest z kolei przynajmniej chwilowo aż tak szkodliwe dla przewoźników.
18.07.2022

Drewry: rynek kontenerowy stygnie, ale kongestie pozostaną

Firma konsultingowa Drewry, zajmująca się analizą rynku morskiego, opublikowała najnowszy raport, w którym stwierdza, że widoczne są już zmiany na globalnym rynku kontenerowym, ale na szybkie usunięcie kongestii i powrót do przedpandemicznej normalności nie ma co liczyć.
08.07.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
30.06.2022

Operatorzy transportu intermodalnego chcą ustanowienia arbitra w sporach z terminalami

Operatorzy przewozów intermodalnych chcą ustanowienia instytucji arbitra do rozstrzygania sporów z terminalami – poinformowali spedytorzy w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej. Proponują, aby rolę tę przypisać Urzędowi Transportu Kolejowego.
22.06.2022

Kowalczyk: w najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiąc

Przy bardzo intensywnych pracach możemy dojść do ilości 1,5 mln ton miesięcznie w najbliższym czasie - powiedział w piątek minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk, pytany o ilość ukraińskiego zboża przewożonego przez polską granicę.
10.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Bloomberg: tysiące kontenerów czeka w porcie w Rotterdamie na utrudnioną przez sankcje odprawę do Rosji

W porcie w Rotterdamie czeka 4,5 tys. kontenerów z towarami mającymi płynąć do Rosji - informuje w piątek Bloomberg. Każdy kontener musi przejść szczegółową inspekcję, by sprawdzić, czy jego transport nie łamie nałożonych na Rosję sankcji - wyjaśnia prezes portu Allard Castelein.
01.04.2022

Przeładunki morskie w porcie w Hamburgu w 2021 roku

Port Hamburg informuje o wzroście przeładunków masowych, drobnicowych i kontenerów, rekordowym poziomie przewozów towarowych koleją oraz udanym przeniesieniu transportu drogowego na kolejowy.
01.03.2022

2021 i 2022 z punktu widzenia armatorów

Początek lutego, kiedy to w Chinach rozpoczynają się obchody Chińskiego Nowego Roku, to dobry czas aby poświęcić parę chwil na krótkie podsumowanie ubiegłego roku i próbę prognozy tego, co wydarzy się w branży transportu morskiego w rozpoczętym niedawno 2022 roku.
08.02.2022

CMA CGM wprowadza nowe opłaty w Oceanii

Francuski przewoźnik liniowy CMA CGM ogłosił nowe opłaty za przewozy ładunków z oraz i do Oceanii.
03.02.2022

Hybryda z żaglami wyrusza na Morze Północne. Polskie stocznie są gotowe do realizacji takich zleceń

Na morze wyruszył kolejny statek, w którym napęd tradycyjny wspomagany jest przez siłę wiatru. Przebudowę jednostki wykonano w stoczni pod Rotterdamem. W polskich stoczniach bez problemów można by również zrealizować taki projekt.
30.01.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
25.01.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 51.2021-3/2022)

Wydawałoby się, że końcówka roku to moment pewnego rodzaju korekty i zawieszenia rynku. Jednakże pierwsze tygodnie nowego roku dla wielu z jego segmentów pokazują, iż była to chwila zawieszenia przed dalszą kontynuacją trendów wzrostowych. Zatem w początek nowego roku zarówno branża żeglugowa jak i stoczniowa wkracza z umiarkowanym optymizmem. Czy będzie się działo w nowym roku?
24.01.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Maersk wyznacza cel neutralności klimatycznej. Celem rozwój zielonych paliw

Jeden z liderów żeglugi kontenerowej A.P. Moller-Maersk, główny konsument produktów naftowych, zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całej swojej działalności do 2040 roku, czyli dekadę wcześniej niż zakładał pierwotnie.
16.01.2022

Port w Los Angeles zwiększa opłaty dla przewoźników oceanicznych

Port w Los Angeles, leżący w południowej Kalifornii rozszerzył swój program opłat za przechowywanie kontenerów. W ten sposób zagroził przewoźnikom oceanicznym wysokimi dziennymi opłatami za kontenery importowe znajdujące się w terminalach morskich. Do tej pory port nie rozpoczął jeszcze wprowadzania opłat.
15.01.2022

Kontenery podróżują dwa razy dłużej niż przed pandemią

Ta sama trasa, dwa razy dłuższy czas dostawy. Kontenery potrzebują teraz dwa razy więcej czasu by dotrzeć do miejsca dostawy niż przed pandemią.
10.01.2022

Damen kupił kontener akumulatorowy Skoonbox

Damen planuje zmniejszyć emisje w swoich stoczniach. W tym celu grupa kupiła specjalny Skoonbox – kontener akumulatorowy z certyfikatem morskim.
10.01.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Hillebrand radzi jaki typ kontenera wybrać do transportu wina, napojów czy soków

"Czy mój towar dotrze w dobrym stanie?" To pytanie bardzo często zadają sobie dostawcy towarów wrażliwych na transport, takich jak wina, alkohole i soki. W transporcie wykorzystywane są różnego typu kontenery, a od ich wyboru może zależeć jakość przewożonych ładunków. Istotne jest to zwłaszcza teraz, gdyż planując wysyłkę, trzeba się liczyć z tym, że w obecnej, nieprzewidywalnej sytuacji na rynku transportowym, mogą wystąpić problemy z dostępnością kontenerów.
28.12.2021

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47-50/2021)

Rynek przewozów kontenerowych oraz ładunków inwestycyjnych, ciężkich i ponadgabarytowych nadal ma się dobrze. Jednak dają się też zauważyć pewne stabilizacje dotychczasowych trendów. Pośrednia sytuacja jest na rynku przewozów promowych i ro-ro, gdzie główne zasilanie wpływów frachtowych dają obecnie przede wszystkim ładunki toczne. Ciężka i skomplikowana sytuacja nadal trwa na rynku wycieczkowców.
20.12.2021

DCT Gdańsk obsłużył 2 miliony TEU od początku roku

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk pochwalił się imponującym wynikiem - przeładowanych 2 milionów TEU w 2021 roku.
20.12.2021

Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO]

Maersk zaprezentował projekt serii kontenerowców zasilanych metanolem. Osiem takich neutralnych węglowo statków zostało już zamówionych.
12.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Składane kontenery zaoszczędzą miejsce w portach?

Kontenery morskie nie zmieniły się praktycznie od czasu ich rozpowszechnienia się w logistyce. Jednak ich nieustannie rosnąca ilość, powodująca coraz większe problemy z miejscem w portach, zaczyna wymuszać innowacje. Jednakże rynek stawia przeszkody.
20.11.2021

Pociąg kontenerowy Shanghai-Express po raz pierwszy zajechał do Hamburga

Pierwszy w pełni załadowany pociąg kontenerowy przybył do portu w Hamburgu po wyjściu z Szanghaju. Usługa „Shanghai-Express” dotarła do terminalu DUSS w Hamburgu, usprawniając połączenia kolejowe między Hamburgiem a Chinami.
11.11.2021

James Webb i jego prywatny kontener, czyli jak przetransportować teleskop kosmiczny [WIDEO]

Teleskop kosmiczny James Webb zakończył swój 16-dniowy rejs na pokładzie statku MN Colibri w Gujanie Francuskiej. Stąd, 18 grudnia, zostanie wystrzelony na rakiecie Ariane 5 w przestrzeń kosmiczną.
17.10.2021

Pożar fabryki łodzi w Krojantach [WIDEO]

Trzydzieści jeden zastępów straży pożarnej walczy z pożarem hali produkcyjnej w fabryce łodzi w Krojantach pod Chojnicami. Straż podaje, że dwóch pracowników firmy z poparzeniami trafiło do szpitala.
30.09.2021

Nielegalne papierosy w kontenerze z plecakami

Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła ponad 10 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Przypłynęły do Portu Gdańsk z Kambodży w kontenerze, w którym miał być... plecaki.
22.09.2021

Kontynuacja wzrostów frachtów i stawek czarterowych nadal gwarantowana? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 34-37/2021)

Ostatnie kilka tygodni to okres nadal dobrych wyników rynków frachtowych i czarterowych segmentów: wielozadaniowego, kontenerowego oraz ro-ro i promowego. Postępowała także bardzo ważna kontynuacja odbudowy rynku przewozów pasażerskich realizowanych przez wycieczkowce.
19.09.2021

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
07.09.2021

MSC zwiększy dopłatę w szczycie sezonu między Europą a USA

MSC od 1 października ma zwiększyć dopłatę paliwową (PSS) podczas szczytu sezonu między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Podwyżka wyniesie 1000 dolarów za kontener 40-stopowy (FEU).
07.09.2021

Chiny kontenerem stoją. Jak Chińczycy zawładnęli globalną produkcją kontenerów

Praktycznie każdy kontener morski na świecie jest wyprodukowany w Chinach, które budują ponad 96 proc. światowych kontenerów do przewozu ładunków suchych. Chiński monopol kontenerowy stanowi gwóźdź do trumny globalnego łańcucha dostaw.
06.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Ważący 7 ton silnik okrętowy przetransportują ulicami Szczecina

Na poniedziałek 30 sierpnia zaplanowano transport silnika okrętowego, który waży aż... 7 ton. Silnik zostanie przetransportowany z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
29.08.2021

Przestrzenie ładunkowe zabukowane. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 29-33/2021)

Kolejne wakacyjne tygodnie to dobre wieści dla przewoźników i mniej korzystne dla bukujących. W wyniku znacznego ożywienia światowej gospodarki i jako pochodnej również i rynku żeglugowego osiągane frachty bądź to wzrastały, bądź utrzymywały się nadal na bardzo wysokich poziomach. Kolejne tygodnie nie zapowiadają się inaczej, ale granica wzrostów niewątpliwie gdzieś istnieje. Czy ostatnie dane jakkolwiek wskazują, że trendy mogą ulec zmianie? O tym w naszej kolejnej analizie rynku, gdzie oceniamy informacje, które obrazują ak
25.08.2021

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
25.08.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rekordowa produkcja kontenerów nie zaspokaja popytu

Szereg wydarzeń, na czele z zatorami w portach, doprowadził do braków kontenerów. Powoduje to kryzys o światowych oddziaływaniu, ponieważ brak kontenerów wywołuje efekt domina w globalnym łańcuchu dostaw.
13.08.2021

Ebury: fracht z Chin drożeje, alternatywą import z Turcji

Nawet o 600 proc. wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt transportu towarów drogą morską z Chin do Europy. Wygranymi w tej sytuacji są m.in. eksporterzy z Turcji. To w ich stronę coraz częściej spoglądają polskie firmy, szukające alternatywy dla importu z Państwa Środka – wskazuje Adam Stosio, dyrektor zarządzający Ebury Polska.
02.08.2021

Gdzie są kontenery? Globalny kryzys kontenerowy opóźnia transport morski

Żegluga towarowa znajduje się w trudnym położeniu. Splot wydarzeń spowodowany pandemią sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.
18.07.2021

Stawki frachtowe na rynku kontenerowym wzrosły o 333 procent w 2021 roku

Koszt wysyłki ładunku do USA z Chin zbliżył się do 10 000 USD, ponieważ największa gospodarka świata wciąż odkurza import w obliczu wolniejszego ożywienia po pandemii z Europy do Azji.
11.07.2021

Na rynku frachtowym jest gorąco! Analiza rynku frachtowego i czarterowego [tygodnie 20-24/2021]

Ostatnie tygodnie to dalszy ciąg dobrych informacji dotyczących wzrostów na rynkach frachtowych i czarterowych dla wielu z segmentów żeglugi międzynarodowej. Wiele wskazuje na to, że gospodarka nabiera rozpędu i pozytywny trend wzrostowy będzie długoterminowy.
30.06.2021

Ulstein zaprojektuje kontenerowiec na paliwa niekopalne dla norweskiego start-upu

Norweski stoczniowiec Ulstein został wybrany do zaprojektowania kontenerowca na paliwa niekopalne, który będzie w stanie osiągnąć zerową emisję.
23.06.2021

Zatłoczenie w portach południowych Chin pogarsza się w związku ze środkami przeciwepidemicznymi

Zatłoczenie w portach kontenerowych w południowych Chinach pogarsza się, ponieważ władze zaostrzają środki dezynfekcyjne w związku z nasileniem przypadków infekcji COVID-19, powodując największe zaległości od co najmniej 2019 roku.
14.06.2021

X-Press Pearl: Jeden z członków załogi z pozytywnym testem na Covid

Jeden z rannych członków załogi kontenerowca X-Press Pearl, który został uratowany z płonącego statku w pobliżu portu Colombo na Sri Lance, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
28.05.2021

Kontynuacja wzrostów - analiza rynku frachtowego (tygodnie 16-19/2021)

Kolejne tygodnie i miesiące tego roku potwierdzają, że rynki frachtowe przynajmniej dla części a nawet większości segmentów żeglugi wzrastają. O ile jest to pozytywna informacja dla przewoźników, o tyle dla spedytorów i gestorów ładunków oznacza wzrost kosztów przewozów, które będą ostatecznie przeniesione na finalnych odbiorców i konsumentów.
19.05.2021

Bloomberg: Wyższe koszty frachtu morskiego kontenerów utrzymają się jeszcze przez długi czas

Wysokie koszty frachtu morskiego kontenerów będą stałym składnikiem ceny kontraktów przez kolejne 12 miesięcy, co zmusi firmy do przeniesienia tych wydatków na konsumenta.
14.04.2021

Terminal DCT Gdańsk obsłużył 15 milionów kontenerów

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, świętuje kolejny kamień milowy w swoim rozwoju. Terminal obsłużył od momentu otwarcia w 2007 roku 15 milionów TEU (kontenerów 20-stopowych), co oznacza, że DCT Gdańsk jest prawdziwym bałtyckim hubem.
08.04.2021

Kontener „inteligentny” i pod nadzorem

Szacuje się, że globalny rynek kontenerów morskich osiągnął wartość 9,5 mld USD w 2019 r. i w 2027 r. wyniesie 12,08 mld USD, ponieważ tempo wzrostu przez najbliższe kilka lat utrzyma się na poziomie 4,3% - informuje w ostatnim raporcie Allied Market Research.
06.04.2021

Rośnie eksport w transporcie morskim

Luty 2020 był ostatnim miesiącem normalnego funkcjonowania gospodarki, natomiast rok później – w lutym 2021 pandemia trwała już w najlepsze- można by się zatem spodziewać znacznych spadków w wynikach przeładunków. Tymczasem na terminalu GCT przeładowano 32,4 tys. TEU - ponad 9% więcej, niż rok temu, w OT Port Gdynia 156 TEU – ponad 8% więcej, zaś w BCT obsłużono 43 tys. TEU – ponad 4% więcej, niż przed rokiem. W obu dużych gdyńskich terminalach kontenerowych widać znaczną przewagę eksportu – w BCT stanowi on 61,5%, zaś w GCT – 59
26.03.2021

Nietypowy przeładunek łodzi zrealizowany przez Cargo Lift

Firma Cargo Lift z Gdańska, specjalizująca się w przeładunkach towarów nienormatywnych, zrealizowała nietypowy przeładunek pełnomorskiego jachtu motorowego.
22.03.2021

Rynek kontenerowych frachtów morskich - czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Rynek frachtów morskich w 2020 roku, okazał się być całkowicie poza zasięgiem jakichkolwiek prognoz czy przewidywań analityków. Poziomy stawek frachtów morskich w relacjach importowych z Dalekiego Wschodu do Europy, osiągnęły niebywałe jak dotąd poziomy, destabilizując dotychczasowy rynek. Jedną z głównych przyczyn, które tak bardzo wpłynęły na zmianę rynku, był brak pustych kontenerów na Dalekim Wschodzie, spowodowany w głównej mierze przez zawirowania związane z pandemią COVID19.
10.03.2021

Globalny korek na wielu morskich szlakach może potrwać aż do 2022 roku

Tłok na globalnych szlakach morskich, lądowych i korytarzach powietrznych może potrwać aż do następnego roku, co przyczyni się do większych kosztów transportu – twierdzi jedna z czołowych amerykańskich firm spedycyjnych.
03.03.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Gdynia: Nielegalne papierosy w kontenerze z Bangladeszu

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji wykryły kontrabandę w kontenerze, który przypłynął do portu w Gdyni. Zamiast deklarowanych koszulek, w przesyłce znajdowało się 10 mln. sztuk papierosów wartych 7,5 mln zł.
19.02.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Kot 19 dni pływał w kontenerze z cukierkami, przeżył dzięki słodyczom

Pracownicy portu w Hajfie w Izraelu znaleźli kota w kontenerze z cukierkami, który przypłynął z Odessy na Ukrainie. Zwierzę płynęło 19 dni, żywiąc się słodyczami i pijąc skraplającą się wodę. Kot podróżnik przebywa na kwarantannie.
15.01.2021

Rozładunek uszkodzonych kontenerów na ONE Apus potrwa jeszcze dłużej

Inspektorzy zatrudnieni w celu sprawdzenia uszkodzonego ładunku i kontenerów na ONE Apus twierdzą, że operacje rozładunku prawdopodobnie potrwają jeszcze kilka tygodni.
12.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Niesamowity boom w kontenerach! Czy bańka pęknie? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 49-51)

Pierwsza połowa grudnia to coraz bardziej rozpędzająca się podaż ładunków skonteneryzowanych. W tle tej sytuacji miał miejsce początek kolejnej fali światowej pandemii koronawirusa i towarzyszące temu zapowiedzi lockdown’ów w Europie oraz mgliste prognozy gospodarcze na kolejne miesiące.
21.12.2020

Port Los Angeles zanotował najlepszy miesiąc w historii

Port w Los Angeles przeładował w październiku nieco ponad 980 000 TEU, co ustanowiło nowy rekord w najbardziej ruchliwym miesiącu w historii portu.
23.11.2020

Gigantyczny przemyt kokainy w porcie w Antwerpii

Belgijska policja federalna przechwyciła w porcie w Antwerpii 11,5 tony kokainy ukrytej w kontenerze ze złomem. To największa konfiskata tego narkotyku, jakiej kiedykolwiek dokonano poza obiema Amerykami.
06.11.2020

Port Gdynia utrzymuje wzrost przeładunków pomimo pandemii

Gdyński port utrzymuje świetne wyniki przeładunkowe z ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że mimo pandemii i globalnej recesji jest szansa na kolejny rekord w przeładunkach na koniec roku. Od stycznia do końca października, w Porcie Gdynia przeładowano ponad 20 mln ton! Oznacza to dynamikę wzrostu na poziomie 1,6 proc. rok do roku.
06.11.2020

Ponad 4 milionów TEU przeładowanych w Hutchison Ports Gdynia (GCT)

W środę 4 listopada 2020 roku terminal Hutchison Ports Gdynia, należący do Grupy Hutchison Ports, osiągnął próg 4 milionów TEU przeładowanych od rozpoczęcia swojej działalności w marcu 2006 roku. Jubileuszowy kontener wyładowany został ze statku MV DURANDE, obsługującego serwis NPX (North Sea Poland Express) armatora Hapag-Lloyd. Wydarzenie to jest szczególnie istotne dla terminalu i jego pracowników, obsługujących klientów nieprzerwanie przez ostatnie 14 lat.
05.11.2020

Pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach (wywiad)

Rozmowa z Andrzejem Zelkiem, prezesem Polskiego PCS, wprowadzającym pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach.
02.11.2020

Indie – Brak podstaw do nakładania opłat za porzucony ładunek

Powszechnym problemem branży morskiej jest kwestia porzuconych lub nieodebranych kontenerów w portach, w tym w szczególności w portach w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Takie kontenery i ładunki są przeważnie porzucone z powodu nieprawidłowego zadeklarowania ich zawartości przez spedytorów. Operatorzy liniowi ponoszą znaczne koszty, w tym głównie koszty magazynowania w okresie, gdy kontenery i znajdujący się w nich ładunek pozostawały nieodebrane. Indyjski Sąd Najwyższy [SN] uregulował tę kwestię wskazując, że ​​porty w Indiac
16.09.2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.
15.09.2020

Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę

Przewoźnicy oceaniczni prześcigają się w czarterowaniu megakontenerowców, by skorzystać z wywindowanych stawek frachtowych.
28.08.2020

Port Hamburg: Znaleziono 1,5 ton kokainy na pokładzie kontenerowca CMA CGM

Niemiecka służba celna wraz z policjantami przejęła około 1,5 ton kokainy znalezionej na pokładzie kontenerowca, zakotwiczonego w Porcie Hamburg.
12.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Olbrzymie suwnice popłynęły z Gdańska do amerykańskiego portu. Zobacz, jak wyglądał ich montaż i załadunek (foto, wideo)

Pięć potężnych suwnic typu RTG popłynęło do amerykańskiego portu Wilmington – Gulftainer. Montażem i załadunkiem zajęło się przedsiębiorstwo „El Professional”.
15.07.2020

Na pokładzie statku Maerska znaleziono kontener z kokainą i... dwoma mężczyznami

Ponad 100 kg kokainy i dwóch pilnujących jej mężczyzn znaleziono w kontenerze na pokładzie statku Maerska w Manzanillo, w Meksyku. Jednostka przybyła z Buenaventura w Kolumbii. Następnym portem zawinięcia miała być Japonia. Śledczy zadają sobie teraz pytanie czy narkotyki i ukryci "stróże" są powiązani z Krajem Kwitnącej Wiśni.
08.07.2020

Branża morska zdaje test odporności w dobie kryzysu

Chociaż światowa gospodarka stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych zeszłego stulecia, a handel międzynarodowy i morski notują bezprecedensowe dla ery globalizacji spadki, branża morska – zahartowana przez szok nadpodaży po światowym kryzysie finansowym 2008 r. – wykazała się wysokim stopniem odporności. Stawia to ją w dogodnej pozycji wobec wyzwań nadchodzącego wielowymiarowego przejścia technologicznego w transporcie morskim.
27.06.2020

Odwoływanie rejsów może przynieść 9 mld dolarów zysku armatorom kontenerowym

Pomimo znacznego spadku wolumenu transportowanych kontenerów w wyniku globalnej pandemii, przewoźnicy oceaniczni wciąż pozostają optymistyczni co do możliwości osiągnięcia zysku.
22.06.2020

Raport: Żegluga kontenerowa mocno skurczona z powodu pandemii koronawirusa

Branża przewozów kontenerowych o wartości 1 bln dolarów jest w poważnym spowolnieniu. Według niektórych firm i specjalistów od śledzenia statków część linii żeglugowych, których klienci detaliczni są dotknięci pandemią koronawirusa, zmniejszają prędkość żeglugi i wybierają dłuższe trasy po Afryce, unikając opłat za przejście kanałem Sueskim.
07.06.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

Prezes PZŻ: dyskutujemy nad zasadami kwalifikacji na igrzyska

Polski Związek Żeglarski, pomimo przełożenia na przyszły rok igrzysk, nie zmienił zasad kwalifikacji do Tokio. „Dyskutujemy na ten temat. Chcemy też poznać kalendarz startów, a wszystkie regaty zostały przecież odwołane” – powiedział PAP prezes PZŻ Tomasz Chamera.
06.04.2020

MGMiŻŚ: Epidemia COVID-19 uderzy w branże morską ale jej nie powali [analiza]

Pomimo trudnego czasu, jaki przyniosła w światowej gospodarce pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, branża morska może spoglądać w przyszłość z ostrożnym optymizmem. Ponad perspektywą krótkoterminową, zdominowaną przez negatywne skutki gospodarcze epidemii, zarysowują się trendy sprzyjające stabilizacji i podtrzymaniu koniunktury w gospodarce morskiej.
02.04.2020

Tarcza gospodarcza po włosku. 25 mld euro dla firm i pracowników

Rząd włoski uruchomił program o wartości 25 mld euro o nazwie „Cura Italia”, które wesprą przedsiębiorstwa i pracowników dotkniętych epidemią Koronawirusa, czyli prawie wszystkich. Już zawieszono pobieranie podatków i potrąceń z pensji w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym w logistyce, portach i transporcie morskim.
26.03.2020

Policja przejęła ponad pięć ton kokainy

Kostarykańska policja poinformowała, że przeprowadziła w sobotę największą konfiskatę narkotyków w swej historii. Ponad pięć ton kokainy było ukryte w kontenerze, który w niedzielę miał zostać załadowany w porcie Limon na wschodzie kraju, nad Morzem Karaibskim.
17.02.2020

CMA CGM będzie współpracował z Energy Observer nad badaniem paliwa wodorowego

Francuski gigant kontenerowy CMA CGM rozpoczął współpracę z projektem statku wodorowego Energy Observer, aby badać i promować paliwo o zerowej emisji w branży żeglugowej.
11.02.2020

Awaria statku Maerska w pobliżu Gibraltaru

Kontenerowiec Maersk zepsuł się i zaczął dryfować wkrótce po opuszczeniu portu Algeciras w Hiszpanii. Jednostka znajdowała się w czasie podróży do amerykańskiego Newark w stanie New Jersey.
02.02.2020

Maersk podnosi dopłatę za paliwo

Największy na świecie armator kontenerowców podnosi opłatę paliwową, nałożoną po tym, jak nowe przepisy środowiskowe spowodowały, że koszty bunkra mocno wzrosły.
23.01.2020

Włoskie służby przechwyciły pełny kontener kokainy o wartości 100 mln euro (video)

Włoskie media podają, iż udaremniono dziś próbę przemytu 333 kilogramów czystej kokainy o czarnorynkowej wartości 100 milionów euro. Przemyt wykryła włoska Gwardia Finansowa w porcie La Spezia w Ligurii. Narkotyki znaleziono w kontenerze na statku, ktory przypłynął z Brazylii.
13.01.2020

2 miliony TEU w DCT Gdańsk

20 grudnia o godzinie 2:06 terminal DCT i Port Gdańsk trafił do najwyższej europejskiej ligi. W gdańskim terminalu przeładowano dwumilionowy kontener w 2019 roku i tym samym DCT stał się pierwszym terminalem na Morzu Bałtyckim, który przekroczył granicę 2 mln TEU obsłużonych w ciągu jednego roku.
20.12.2019

Ok. godz. 11 rozpocznie się wydobywanie pocisków z Kanału Niegocińskiego

Około godz. 11 w Giżycku rozpocznie się akcja wydobywania dwóch niewybuchów z Kanału Niegocińskiego, które nurkowie znaleźli w sobotę sprzątając dno Kanału. Policja zablokowała drogi dojazdowe do Kanału i nakazała ewakuację mieszkającym w promieniu 300 metrów.
24.10.2019

Saab i Boeing przeprowadzili udane strzelania próbne amunicji GLSDB

Saab wraz z Boeingiem przeprowadzili w Norwegii udane strzelania próbne amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).
14.10.2019

W Porcie Gdańsk udaremniono przemyt prawie 15 mln sztuk papierosów

Funkcjonariusze pomorskiej KAS i policjanci CBŚP przejęli kontener wypełniony prawie 15 mln papierosów o wartości ok. 11 mln zł.
26.08.2019

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie (foto, wideo)

Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.
23.08.2019

Segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost

Podczas gdy udział ładunków przewożonych drogą morską w kontenerach zwiększa się w skali świata nieznacznie, segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost. Do tego stopnia, że eksperci obawiają się wystąpienia wąskich gardeł w zakresie przepustowości.
21.08.2019

OOCL ze świetnymi wynikami finansowymi w pierwszej połowie 2019 roku

Hongkoński armator, Orient Overseas Container Line (OOCL), zanotował świetnie wyniki przewiezionego wolumenu towarów w pierwszej połowie 2019 roku.
29.07.2019

W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo)

DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.
26.07.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.