• <
gryfia_70lat

MSC zwiększy dopłatę w szczycie sezonu między Europą a USA

07.09.2021 11:09 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski MSC zwiększy dopłatę w szczycie sezonu między Europą a USA

Partnerzy portalu

MSC zwiększy dopłatę w szczycie sezonu między Europą a USA - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Los Angeles

MSC od 1 października ma zwiększyć dopłatę paliwową (PSS) podczas szczytu sezonu  między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Podwyżka wyniesie 1000 dolarów za kontener 40-stopowy (FEU).

Stawki na rynku spot wzrosły o około 180 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, przy czym piątkowy wskaźnik Freightos Baltic Index (FBX) wyniósł 5888 dolarów za FEU.

Jeden z brytyjskich spedytorów ze znacznym przepływem ładunków do USA powiedział niedawno "The Loadstar", że rynek „po prostu oszalał z dnia na dzień”.

– Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do stabilności na Północnym Atlantyku, a stawki nigdy nie podlegały ekstremalnej zmianom, jak w przypadku szlaku Azja-Europa. Teraz to wszystko się zmieniło i nie widzę momentu, w którym stawki miałyby znowu spaść – dodał.

Rynek wtórny również odnotowuje ogromne wzrosty stawek frachtowych. Według nowej oceny cen przeprowadzonej przez S&P Global Platts, kursy spot z Azji do Ameryki Południowej również gwałtownie rosną.

Tymczasem na szlaku z Azji do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Freightos określił stawki jako „stabilne”, z FBX01 na stałym poziomie 18 425 dolarów za FEU. To wciąż o 452 procent więcej niż rok temu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.