• <
port_rezerwa_mega_1100_200

W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo)

pc

26.07.2019 03:52 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo)
W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.

– To są trzy nowe suwnice, które w przyszłości będą obsługiwały naszą bocznicę kolejową. W tej chwili zacznie się ich montaż, taki wstępny montaż potrwa 5-6 tygodni, następnie będą rozruchy. Pierwsze dwie suwnice zostaną oddane we wrześniu tego roku, a do operacji wszystkie trzy będą włączone w grudniu tego roku – mówi Michał Biernacki, dyrektor ds. projektów w DCT Gdańsk.

Elementy suwnic przypłynęły do DCT Gdańsk na pokładzie statku Da Zi Yun. Jednostka ma 166,6 m długości, 27,4 m szerokości, 20 949 GT oraz 28 451 t nośności. Zbudowany w 2010 r. statek pływa pod banderą Hongkongu.

Po złożeniu urządzenia będą przeładowywały kontenery z kolei na pracujące w terminalu pojazdy, a te zawiozą je następnie na place składowe.

– Po uruchomieniu tych suwnic, przystąpimy do kolejnej fazy, to będzie rozbudowa całej naszej bocznicy z układu czterotorowego na układ siedmiotorowy. Również wydłużymy tory do 750 m, w tej chwili długość operacyjna toru to jest 618 m – mówi Biernacki.

Dodał, że w DCT Gdańsk jest możliwość uruchomienia siedmu takich suwnic.

Maksymalny udźwig nowych suwnic Kalmar to 40,6 t, rozstaw szyn – 32 m. Urządzenia będą mogły podnosić ładunek z maksymalną prędkością 3,6 km/h. Ich maksymalna prędkość jazdy w kierunku poprzecznym to 7,2 km/h, maksymalna prędkość jazdy bramy suwnicy natomiast to 9 km/h. Suwnice będą zasilane wyłącznie elektrycznie z sieci 15kVA (maksymalna moc pobierana z sieci 630kVA, odzysk energii do sieci podczas hamowania). Zostaną wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED, zapewniające natężenie światła w obszarach roboczych co najmniej 150 luxów. Znajdzie się na nich także komfortowa kabina operatora.

Suwnice będą mogły obracać kontener w osi pionowej o 360 stopni oraz pracować 24 h/dobę w każdych warunkach pogodowych, nawet przy wietrze wiejącym z prędkością 90 km/h. Będą obsługiwały siedem torów kolejowych pod suwnicą (możliwość obsługi pociągów o długości do 750 m) i dwa pasy ruchu dla ciężarówek. Urządzenia będą pracowały z kontenerami ISO 20-, 30-, 40- i 45-stopowymi, będą mogły także unosić nietypowe ładunki za pomocą zawiesi. Suwnice zostaną wyposażone w systemy automatycznego odczytywania numerów kontenerów dla podniesienia komfortu obsługi i zwiększenia niezawodności operacji przeładunkowych.

DCT Gdańsk obecnie realizuje program T2B, dzięki któremu poprawi się m.in. jakość obsługi klientów terminalu. W połowie przyszłego roku będzie on dysponował czternastoma suwnicami STS przy nabrzeżach o łącznej długości 1 300 m.

Terminal posiada obecnie 40 suwnic RTG przeznaczonych do pracy na placach składowych: dwadzieścia suwnic RTG na terminalu T2 oraz 20 suwnic RTG na terminalu T1.

W DCT Gdańsk trwają także intensywne prace mające poprawić drogowo-kolejowy dostęp do terminalu. Na początku tego roku ruch drogowy przeniesiony został na ul. Nową Kontenerową i rozpoczęła się rozbiórka istniejącej ul. Kontenerowej, znajdującej się w samym centrum projektowanych placów składowych.

Przebudowywana i aranżowana jest również część istniejącej infrastruktury na parkingu samochodów ciężarowych, w tym w sąsiedztwie kompleksu bramowego. Zostanie ona dostosowana do potrzeb nowo wdrażanego Systemu Optymalizacji Ruchu Bramowego. Będą to całkowicie zautomatyzowane bramy wykorzystujące kamery OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) do rejestrowania samochodów ciężarowych i kontenerów, które przyjadą do Gdańska zgodnie z wcześniejszą rezerwacją w systemie awizacji e-Brama.

Pod koniec ubiegłego roku w DCT Gdańsk rozpoczęto również pierwszy etap rozbudowy i przebudowy istniejącej bocznicy kolejowej.

Rok 2018 był rekordowy dla DCT Gdańsk. W terminalu kontenerowym przeładowano 1 932 452 TEU, co oznacza 20% wzrost w porównaniu do 2017 r., kiedy zanotowano wynik prawie 1,6 mln TEU.

DCT Gdańsk regularnie obsługuje zawinięcia największych kontenerowych statków na świecie. Jest jedynym terminalem na Morzu Bałtyckim zdolnym do obsługi statków o tej wielkości. Jego działalność umożliwia generowanie rocznie ponad 6 miliardów złotych wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł.

DCT Gdańsk obsługuje nie tylko Polskę, ale jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych modeli biznesowych obsługujących rynki Morza Bałtyckiego. Stanowi on także najbardziej opłacalny sposób dotarcia do wewnątrzlądowych rynków zagranicznych Czech, Słowacji i innych krajów.

Te trzy filary handlu: silny rynek krajowy, rozwijające się rynki w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej i rosnąca skala tranzytu morskiego (tzw. transshipment) w basenie Morza Bałtyckiego napędzają rozwój DCT.

Terminal DCT pod koniec 2016 roku uruchomił terminal T2, podwajając możliwości przeładunkowe do 3 mln TEU rocznie, a teraz podejmuje dalsze działania związane z rozbudową – program T2B.

Portowy Zakład Techniczny działa na rynku od 1995 roku. Działalność firmy skoncentrowana jest na trzech głównych kierunkach usługowych: kompleksowych montażach wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dźwigów i suwnic; naprawach i remontach urządzeń przeładunkowych i transportowych; kompleksowych usługach budowlanych i instalacyjnych obiektów infrastruktury portowej.

Od momentu powstania, spółka sukcesywnie zwiększa zakres usług oraz poszerza krąg klientów, notując systematyczny wzrost sprzedaży. Wieloletnie doświadczenia w zakresie montażu kontenerowych urządzeń dźwigowych procentują w wielu prestiżowych realizacjach w kraju i zagranicą.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.