• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

07.09.2022 10:00
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu. 


W sobotę (3 września) w DCT na własnej skórze można było przekonać się, co dzieje się z pasażerem podczas dachowania samochodu.

– Symulator dachowania samochodu osobowego uświadomił mi, co się dzieje w trakcje wypadku. To nie było przyjemne, szczególnie wrzynające się w ciało, ciągnące pasy – mówi Szymon Truchan, którego tata pracuje w DCT na stanowisku brygadzisty. – Spektakularne było również podnoszenie kontenera.  

– Terminal to ciekawe miejsce, a ja bardzo lubię swoje zajęcie, nie tylko ze względu na nadmorską lokalizację. Dzięki tej imprezie nasze rodziny mogą przekonać się, w jakim środowisku pracujemy na co dzień. Tu w każdym momencie trzeba myśleć o bezpieczeństwie, m.in. ze względu na ciężki sprzęt, jaki nas otacza – mówi Przemysław Truchan, brygadzista z działu utrzymania ruchu w DCT Gdańsk.

Na czas imprezy, pod czujnym okiem instruktorów, każdy mógł zajrzeć do kabin sprzętów terminalowych i wozu strażackiego.

Wagę kontenerów i zniszczenia, do jakich może dojść podczas wypadku, miał uświadomić publiczności pokaz ustawienia pustego kontenera (kontener o długości 6 metrów waży 2200 kg) na samochodzie. Okazuje się, że nawet podczas spokojnego osadzania kontenera na pojazd, został on zgnieciony jak puszka.  

– Pokazy robią wrażenie szczególnie na dzieciach – mówi nam Kamila Szarek, mama 7-latka i półtorarocznego malucha. – Widząc jak to wszystko wygląda w rzeczywistości, mam pełną świadomość tego, jak odpowiedzialną pracę wykonuje mój mąż, który jest mechanikiem w DCT. Dzieci natomiast już od małego są świadome, że ciężki sprzęt jest po prostu niebezpieczny.

Aktywnie o BHP


– Temat BHP traktujemy bardzo poważnie. Robimy wszystko, by mieć pewność, że każdy osoba odwiedzająca terminal będzie pamiętała, że zdrowie i bezpieczeństwo są na pierwszym miejscu – podkreśla Charles Baker, dyrektor generalny DCT.

Podkreślił on również, że impreza daje dzieciom unikatową możliwość zapoznania się z profesjonalnym stanowiskiem pracy ich rodziców oraz z maszynami na których pracują.

Aktywny Dzień BHP udało się zorganizować po dwóch latach w pełnej odsłonie.

– Impreza wraca ze zdwojoną siłą, gościmy na niej całe rodziny naszych pracowników – mówi Dominika Milion, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w DCT Gdańsk. – Idea, jaka nam przyświeca, to odczarowanie zasad BHP, jako czegoś nudnego. Staramy się szerzyć wiedzę o BHP, w ciekawy sposób, podkreślając jego ważność. 

Każdy, kto odwiedził DCT Gdańsk w sobotę, mógł odświeżyć zasady udzielania pierwszej pomocy.

– Pokazujemy jak zachować się w przypadku pożaru, jak ewakuować poszkodowanych z samochodu lub pomieszczenia – wymienia Dominika Milion. – Prezentujemy również, jak ewakuować ranną osobę z suwnicy.

Podczas wydarzenia można było zdobyć szeroką wiedzę z zakresu BHP – przydatną dla pracowników rozmaitych zawodów jak i dla każdego z nas w codziennym życiu. 

Eksperci wzięli pod lupę takie zagadnienia jak: przygotowanie miejsca pracy, prawidłową postawę podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów czy bezpieczną i wygodną pozycję podczas jazdy samochodem. Dla najmłodszych dzieci przygotowano m.in. malowanie twarzy, animacje, konkursy i zabawy, a także warsztaty z pszczołami i pszczelarzami.

Wyjątkowym elementem był bieg charytatywny po terminalu, w którym udział wzięło blisko 30 pracowników DCT. Dochód z imprezy biegowej trafi na rzecz ich chorej koleżanki.W charytatywnym biegu pod suwnicami w DCT wystartowało 30 osób.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.