• <
bulk_cargo_port_szczecin

Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę

PMK

28.08.2020 16:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę

Partnerzy portalu

Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę - GospodarkaMorska.pl
Maersk

Przewoźnicy oceaniczni prześcigają się w czarterowaniu megakontenerowców, by skorzystać z wywindowanych stawek frachtowych.

Jednostki handysize o ładowności 7500–11 000 teu zostały praktycznie „wyprzedane” od lipca, a każdy dostępny tonaż jest szybko przejmowany przez brokerów przewoźników.

- W tej chwili czołowi przewoźnicy czarterują kontenerowce bez względu na okoliczności i nie obchodzi ich, ile płacą, dopóki dostaną to, co chcieli - powiedział Loadstar jeden z londyńskich brokerów.-  Jeśli nie udaje im się pozyskać jednostek VLCS (7500-11 000 teu), są nawet przygotowani do czarteru dwóch panamaxów (4000-5,100 teu) do pracy w tandemie – dodał.

Były kontenerowiec Yang Ming osiągnął cenę nawet o 80% wyższą niż jego właściciele mogli osiągnąć niecały miesiąc temu.

Atrakcją dla MSC i innych firm jest ogromny wzrost stawek frachtu między Azją a zachodnim wybrzeżem USA, przy czym stawki spot zbliżają się obecnie do rekordowego poziomu 4000 USD za feu (kontener czterdziestostopowy).

Brokerzy donoszą, że w ostatnich dniach statki panamax, które z trudem zarabiałyby 9 000 dolarów dziennie pod koniec lipca, codziennie uzyskują stawki wynajmu do 15 000 USD.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.