• <

Wynik wyszukiwania - "irma" - Wiadomości

Pożar na tankowcu trafionym rakietą wystrzeloną przez Huti

Jemeńscy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zaatakowali w sobotę rano pociskiem rakietowym tankowiec płynący pod panamską banderą; na statku wybuchł pożar. Nie ma informacji o rannych - przekazała brytyjska firma Ambrey specjalizująca się w bezpieczeństwie żeglugi morskiej.
18.05.2024

Wymiana doświadczeń podczas wizyty na budowie farmy wiatrowej Moray West w Szkocji

Jako firma o globalnym zasięgu, prowadząca projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, BC-Wind nieustannie dąży do zdobywania międzynarodowego doświadczenia i wymiany know-how. Ostatni wyjazd pracowników projektu w Polsce na budowę morskiej farmy wiatrowej Moray West w Szkocji podkreśla naszą determinację w realizacji tego celu.
17.05.2024

Putin: Rozważamy budowę wiodącego do Chin ropociągu i gazociągu Siła Syberii 2

Rosyjski dyktator Władimir Putin, który składa wizytę w Chinach, oznajmił w piątek, że Moskwa rozważa zwiększenie dostaw ropy na chiński rynek poprzez budowę ropociągu "w tym samym korytarzu" co planowany gazociąg Siła Syberii 2. Wcześniej powiedział, że Pekin potwierdził "zainteresowanie" powstaniem gazociągu.
17.05.2024

Ostatni prywatny grunt na Svalbardzie na sprzedaż może trafić w niepowołane ręce

Ostatni prywatny grunt o powierzchni 60 km kwadratowych na strategicznie położonym archipelagu Svalbard w Arktyce został wystawiony na sprzedaż. Według ekspertów działkę mogą teoretycznie kupić osoby lub firmy powiązane z Rosją lub Chinami.
17.05.2024

Komisja Europejska przyznaje status PCI projektowi składowania CO2, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic

Komisja Europejska przyznała status Projektu Wspólnego Zainteresowania (Projects of Common Interest, PCI) koncepcji wychwytywania i transportu dwutlenku węgla na Litwie i Łotwie, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic, składające się z Akmenės cementas, KN Energies, Larvik Shipping, Mitsui O.S.K. Lines i SCHWENK Latvija SIA. Zapewni to dofinansowanie przedsięwzięcia, które ma zapewnić dekarbonizację transportu i przemysłu w regionie Morza Batyckiego.
17.05.2024

Kongsberg Maritime i Torghatten opracują autonomiczny prom łączący Trondheim z półwyspem Fosen

Norweski operator promowy Torghatten i Kongsberg Maritime zawarły umowę na opracowanie systemu dla autonomicznych promów na trasie Flakk-Rørvik. Ma to pozwolić na dalszy rozwój morskiego transportu autonomicznego, rozwijanego dotąd na krótkich, krajowych trasach.
17.05.2024

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sponsorem Głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej

W dniu 12 maja 2024 doszło do podpisania umowy sponsoringowej pomiędzy STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o., a Polską Ligą Żeglarską. STBU nabyło prawa Sponsora Głównego rozgrywek, które obecnie są najbardziej dynamicznie rozwijającym się projektem żeglarskim w Polsce.
17.05.2024

Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

W mediach społecznościowych pojawił się dokument brokera ubezpieczeniowego Mentor S.A., dotyczący sprawy ubezpieczenia budowanych okrętów programu "Miecznik". Firma odpowiedziała na zarzuty dotyczące zapłaty za usługę, choć jednostki jeszcze nie powstały.
16.05.2024

Zyski spadają, oczekiwania rosną. Hapag-Lloyd aktualizuje prognozy na 2024

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd skorygował swoje prognozy finansowe na 2024 rok, podnosząc dolny próg oczekiwań. To wynik rosnącego popytu na transport morski oraz wzrostu stawek frachtowych. Niemniej jednak, pozytywne trendy rynkowe nie zdołały zamaskować znaczącego, 84-procentowego spadku zysku netto w pierwszym kwartale roku.
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Dni Otwarte „Cutting Meets Welding" poświęcone automatyzacji cięcia i spawania

W dniach 27-28 maja 2024, w siedzibie firmy HGG w Holandii, odbędzie się spotkanie „Cutting Meets Welding" poświęcone rozwiązaniom dedykowanym zaawansowanej automatyzacji cięcia i spawania.
15.05.2024

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.
15.05.2024

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos na Morzu Egejskim - piszą greckie media, powołując się na badanie amerykańskiego biura podróży Florida Panhandle, które przeanalizowało opinie 2,4 mln turystów.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

W Porcie Antwerpia-Brugia do użytku wszedł pierwszy na świecie holownik napędzany metanolem

Port Antwerpia-Brugia zaprezentował 14 maja holownik Methatug. Jednostka napędzana metanolem, jest częścią programu ekologizacji floty portowej i ważnym krokiem w kierunku przejścia na port neutralny dla klimatu do 2050 roku. Projekt jest finansowany przez europejski program badawczy Horyzont 2020 i jest częścią projektu FASTWATER, który ma na celu wykazanie możliwości wykorzystania metanolu jako zrównoważonego paliwa dla branży morskiej.
15.05.2024

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

United Launch Alliance (ULA), firma zajmująca się wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych ogłosiła, że podpisała umowy ze stoczniami Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana i Bristol Harbor Group, w stanie Rhode Island, na zaprojektowanie, nadzorowanie i budowę nowego statku do transportu rakiet Vulcan z fabryki w Decatur w stanie Alabama do stanowisk startowych w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie i Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
14.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
13.05.2024

Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
12.05.2024

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się pierwsza sesja programu „Knowledge to Knowledge” z zakresu offshore wind

W dniu 7 maja 2024 roku w siedzibie UMG odbyła się pierwsza sesja w ramach Programu „Knowledge to Knowledge”, organizowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Linkedby Offshore Wind.
12.05.2024

Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami.
12.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.
10.05.2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Przepis na "Murenę"? Remontowa Marine Design & Consulting pokazuje swój koncept korwety

Podczas Defence24 Days, w panelu poświęconym modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, niemałe poruszenie wywołała informacja, że morski rodzaj sił zbrojnych planuje pozyskanie korwet "Murena". To oznacza kolejne przedsięwzięcie związane z budową okrętów bojowych i nie brakuje koncepcji na to, jak miałyby wyglądać, mimo dużego sceptycyzmu specjalistów co do wracania do tego programu. Pojawiają się również koncepty, a swój przedstawiło biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z Gdańska.
10.05.2024

BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.
09.05.2024

Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

Tokyu Land i SolarDuck we współpracy z Kyocera Communication Systems zakończyły instalację pierwszej w Japonii pływającej elektrowni fotowoltaicznej (Offshore Floating Solar Photovoltaic, OFPV) w ramach projektu Tokyo Bay eSG, inicjatywy Biura Planowania Polityki Obszaru Metropolitarnego Tokio.
09.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Minister Marzena Czarnecka zapewnia: Prąd z atomu w 2035 roku

Po burzy wywołanej 7 maja przez słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej wygłoszonych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach, pojawiło się sprostowanie informacji na ten temat. Zdaniem szefowej resortu uruchomienie elektrowni atomowej na Pomorzu i pierwsze dostawy prądu będą miały miejsce kilka lat przed oficjalnym zakończeniem budowy.
08.05.2024

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Stena Line zwiększy pojemność ładunkową o 30% na dwóch swoich statkach

W imieniu Stena Line, Stena RoRo podpisała umowę na przebudowę Stena Foreteller i Stena Forerunner z stocznią China Merchants Jinling (Weihai) w celu zainstalowania dodatkowego pokładu ładunkowego, zwiększenia wydajności pędników i przygotowania do zasilania z lądu na pokładach jednostek.
08.05.2024

Hapag-Lloyd i IKEA współpracują na rzecz czystszej żeglugi

Hapag-Lloyd nawiązał współpracę z IKEA Supply Chain Operations w celu dekarbonizacji przesyłek kontenerowych z Azji, co stanowi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu morskiego.
08.05.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Bladt Industries to teraz CS WIND Offshore

Pod koniec zeszłego roku Bladt Industries, firma specjalizująca się w dostawie konstrukcji stalowych m.in. na potrzeby rynku offshore, został przejęty przez południowokoreański CS WIND Corporation. Kilka miesięcy później oficjalnie potwierdzono zmianę nazwy Bladt Industries, która obecnie nazywa się CS WIND Offshore.
08.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Łopaty i gondole turbin wiatrowych pojechały z portu w Kłajpedzie w głąb kraju

Firma Ignitis Renewables, rozwijająca na Litwie swoje lądowe farmy wiatrowe, pochwaliła się transportem elementów turbin wiatrowych z portu w Kłajpedzie na miejsce ich instalacji.
08.05.2024

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.
07.05.2024

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Oficjalny partner logistyczny Igrzysk Paryż 2024, Grupa CMA CGM, globalny gracz w zakresie rozwiązań morskich, lądowych, lotniczych i logistycznych, wykorzysta wiedzę ekspercką 180 tys. pracowników, aby sprostać wyzwaniu organizacji największego wydarzenia sportowego na świecie.
07.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

Rekordowy kwartał w Naftoporcie. Rekord spodziewany też na koniec roku

I kwartał w gdańskim terminalu Naftoport został zamknięty rekordowym wynikiem 9,8 mln ton przeładowanych paliw oraz ropy naftowej.
06.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

Zaczął działać rurociąg Trans Mountain. Kanadyjska ropa płynie na zachód

Rozpoczęła się komercyjna eksploatacja rozbudowanego rurociągu Trans Mountain, którym kanadyjska ropa płynie z Alberty na zachodnie wybrzeże Kanady – poinformował w środę operator obiektu Trans Mountain Corporation.
05.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Przez jemeńskich Huti w katolickich kościołach zabrakło mszalnego wina

Kościołowi katolickiemu w Ugandzie brakuje mszalnego wina, informuje portal BBC, powołując się na lokalne media. Winę za niedobory ponoszą jemeńscy Huti ostrzeliwujący statki handlowe płynące przez Morze Czerwone.
04.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Rosyjski Łukoil może zarobić nawet 7 mld dolarów na umowie UE z Azerbejdżanem

Rosyjski gigant energetyczny Łukoil w ciągu najbliższej dekady może osiągnąć nawet 7 mld dolarów zysku ze złoża gazu w Azerbejdżanie, w którym ma udziały. Tego samego, które zaopatruje Unię Europejską - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness.
02.05.2024

Metal Shark realizuje duże zamówienie dla Jamajskich Sił Obronnych. Dostarczy 22 szybkie łodzie

Amerykańska firma z siedzibą w Luizjanie dostarczy 22 szybkie łodzie do działań patrolowych i obronnych, które znajdą się w wyposażeniu tamtejszej straży wybrzeża. Kontrakt ma zapewnić znaczne wzmocnienie zdolności państwa w zakresie zabezpieczenia jego działań na morzu.
02.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Hania Drabczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Hania Drabczyk, CEO Health4Wind.
02.05.2024

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Duży pożar w porcie w Odessie po rosyjskim ostrzale

Duży pożar wybuchł w środę wieczorem w Odessie nad Morzem Czarnym wskutek ataku sił rosyjskich - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Rannych zostało 13 osób - podał szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper na Telegramie.
02.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

W południowokoreańskiej stoczni zwodowano kolejny statek napędzany LNG dla CMA CGM

W stoczni Samsung Heavy Industries w Geoje odbyła się ceremonia wodowania i chrztu kolejnego, nowoczesnego statku dla francuskiego przewoźnika. CMA CGM Ambition ma wpisywać się w realizację planów o tworzeniu niskoemisyjnej floty, zgodnie z ideą dekarbonizacji branży morskiej.
30.04.2024

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

Dennis Tetzlaff objął funkcję dyrektora operacyjnego ds. floty w Stena Line

Od 1 maja 2024 r. nowym dyrektorem operacyjnym ds. floty i częścią zespołu zarządzającego grupą Stena Line zostaje Dennis Tetzlaff.
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

Na Ukrainę wróciły regularne połączenia feederowe

Ukraińskie linie Iteris Feeders uruchomiły regularne połączenie feederowe między Rumunią i Ukrainą.
29.04.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

24 członków załogi przejętego przez Iran kontenerowca MSC Aries ma wkrótce odzyskać wolność. Iran przymierza się do ich zwolnienia i ekstradycji.
29.04.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

Po ponad miesiącu od katastrofy kolejne statki opuszczają port w Baltimore

W efekcie działań władz lokalnych, stanowych służb i kapitanatu portu w celu stworzenia tymczasowego kanału o dużym zanurzeniu, kolejne duże statki opuszczają Baltimore. Od momentu katastrofy, gdy zawalił się most Francis Scott Key, wiele statków spędziło przymusowo w porcie kilka tygodni, oczekując na przywrócenie żeglowności na rzece Patapsco.
29.04.2024

PGE Baltica z kolejną wizytą u uczniów w Ustce

Pracownicy PGE Baltica po raz kolejny odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Okazją, tak jak przed rokiem, był Dzień Ochrony Bałtyku.
27.04.2024

U brzegów Namibii odkryto jedno z największych złóż ropy naftowej

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 mld baryłek ropy naftowej.
26.04.2024

Kontenerowce wracają do portu w Odessie

Do portu w Odessie wpłynął pierwszy kontenerowiec realizujący bezpośrednie połączenie z Chin, co miało miejsce po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Informację potwierdzają dane z serwisu Marinetraffic.
25.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

CMA CGM i Bpifrance chcą dekarbonizować branżę morską we Francji. Tworzą fundusz o wartości 200 mln euro

Celem przyspieszenia transformacji energetycznej zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej, CMA CGM i Bpifrance tworzą fundusz mający wesprzeć zmiany, jakie mają zajść w francuskim sektorze branży morskiej.
25.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Logistyka i hokej pod jednym dachem. Nowy Magazyn MAG w Gdańsku otwarty

Nowy, potężny magazyn Morskiej Agencji Gdynia, zlokalizowany w CTPark Gdańsk, został wczoraj oficjalnie otwarty. Przestrzeń wprowadza szereg nowoczesnych rozwiązań logistycznych i okazję do nietypowej integracji załogi. Uroczystość nie ograniczyła się do tradycyjnego przecięcia wstęgi – zamiast tego gospodarz zaskoczył gości dynamicznym pokazem sportowym.
24.04.2024

Unimot przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową dla LPG

Jeden z głównych sprzedawców LPG - Unimot - przewiduje, że w efekcie sankcji przywóz rosyjskiego gazu płynnego powinien ustać około października. Firma przewiduje z tego powodu czasowe zawirowania na rynku i przygotowuje dodatkową infrastrukturę importową.
24.04.2024

700 brytyjskich pojazdów wojskowych odpłynęło z terminalu w Porcie Gdańsk

W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.
23.04.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
23.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Ukraińska agencja wskazała firmę, która zajmie się sprzedażą superjachtu zarekwirowanego rosyjskiemu oligarsze

Komisja ds. konkurencyjnego wyboru podmiotów prawnych zajmujących się sprzedażą zajętych aktywów wybrała Troostwijk Auctions jako sprzedawcę jachtu Royal Romance, należącego wcześniej do rosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka. Jednostka została w ubiegłym roku zarekwirowana w chorwackim porcie i przekazana ukraińskiemu rządowi.
23.04.2024

Ciemne chmury nad Orlen Trading Switzerland. Utracone zaliczki dotyczyły ropy m.in. z Wenezueli

Ok. 400 mln dol. utraconych przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) było przedpłatami na dostawy ropy, głównie z Wenezueli, przy udziale pośredników - przekazał we wtorek nowy zarząd OTS. Przedpłaty z grudnia 2023 r. nie przełożyły się na dostawy towaru.
23.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

W Niemczech zatrzymano osoby szpiegujące na rzecz Chin. Chciały zakupić technologie dla sił morskich

Ambasada Chin w Berlinie stanowczo odrzuciła oskarżenia o prowadzenie przez Pekin działalności szpiegowskiej w Niemczech po zatrzymaniu w poniedziałek trojga Niemców pod zarzutem współpracy z chińskimi tajnymi służbami.
23.04.2024

Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad

Od 1 maja Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad. Są to darmowe, elektryfikowane miejsca parkingowe dla naczep. Oznacza to, że przewoźnicy mogą utrzymać działanie chłodni lub innych urządzeń elektrycznych bez obaw o dodatkowe koszty energii.
22.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Unibaltic wzbogaca swoją flotę o nowy statek. To także drugi w jej historii, jaki otrzymał nazwę Apatyth

Powiązane z polską firmą Unibaltic Sp. z o.o. przedsiębiorstwo z siedzibą na Cyprze Unibaltic Shipping nabyło nowy statek przeznaczony do transportu chemikaliów. Jednostka o nazwie Apatyth ma stanowić krok ku odmłodzeniu floty firmy i zapewnić skuteczne realizowanie zleceń w zakresie transportu ładunków.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk, który za chwilę rozpocznie przeładunki w pełnej skali

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
21.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.
19.04.2024

ABL wykona usługi badania gwarancyjnego dla gazowego projektu Neptun Deep na Morzu Czarnym

OMV Petrom wyznaczył firmę konsultingową ABL do świadczenia usług w zakresie morskich przeglądów gwarancyjnych (Marine Warranty Survey, MWS) przy budowie rumuńskiego projektu pola gazowego Neptun Deep na Morzu Czarnym. Projekt ten jest największym projektem dotyczącym gazu ziemnego na rumuńskich wodach. Oczekuje się, że wydobycie surowca rozpocznie się w 2027 roku, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
19.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Chińscy szpiedzy wzięli na celownik holenderski przemysł morski

Chińscy szpiedzy próbują infiltrować holenderski przemysł półprzewodników, lotniczy i morski, żeby wzmocnić własne siły zbrojne - ujawniła w najnowszym raporcie holenderska agencja wywiadu i bezpieczeństwa (AVID).
18.04.2024

Gaz-System opracuje Wodorową Mapę Polski

Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
18.04.2024

Dzięki systemowi smarowania powietrzem OceanGlide firma Alfa Laval podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z koreańską stocznią

Alfa Laval podpisując pierwsze porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) w zakresie instalacji OceanGlide, nawiązała współpracę z koreańską firmą stoczniową. Zawarte porozumienie świadczy o rosnącym zainteresowaniu rynku systemem OceanGlide jako realnym rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej i dekarbonizacji.
18.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Biden chce potrojenia ceł na chińską stal i aluminium

Prezydent USA Joe Biden w środę wezwał swoją administrację do potrojenia ceł na chińską stal i aluminium w związku z dumpingiem tych produktów na rynku amerykańskim. Obiecał, że nie dopuści do planowanego przejęcia koncernu US Steel przez japoński Nippon Steel.
18.04.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

Seaspan i Hapag-Lloyd modernizują statki do metanolu

Seaspan Corporation, właściciel statków kontenerowych, będzie modernizował pięć z nich, by były zasilane metanolem. Następnie zostaną wyczarterowane liniom Hapag-Lloyd.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

HSM Offshore Energy wdraża platformę wydobywczą gazu napędzaną morską energetyką wiatrową

HSM Offshore Energy finalizuje prace nad platformą N05-A dla ONE-Dyas w swojej stoczni w Schiedam w Holandii. Konstrukcja ma stanowić istotny wkład w rozwój nie tylko w zakresie wydobycia gazu, ale też wykorzystania lokalnych zasobów morskiej energii wiatrowej.
16.04.2024

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Pojazd rodem z science-fiction ma wzmocnić potencjał ukraińskich sił morskich

Inżynierowie z Ukrainy opracowują nowy pojazd przeznaczony do działań podwodnych. Posiadająca futurystyczny wygląd jednostka miałaby potencjalnie wzmocnić działania Sił Morskich Ukrainy na Morzu Czarnym i stanowić rewolucję w zakresie prowadzenia działań pod powierzchnią wody.
16.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

W stoczni Crist odbyło się położenie stępki pod drugi kablowiec dla firmy Nexans

Na terenie gdyńskiej stoczni Crist S.A. odbyła się 4 kwietnia uroczystość położenia stępki pod budowę jednostki NB317. Jest to kamień milowy w budowie kolejnego kablowca (Cable Laying Vessel, CLV) we współpracy z norweską stocznią Ulstein Verft. Tak jak przy poprzednim projekcie tego rodzaju, zamawiającym jest firma Nexans.
15.04.2024

Van Oord buduje bazę offshorową na Łotwie

Van Oord ujawnił plany stworzenia bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych oraz terminalu dla ładunków ponadgabarytowych w porcie w Lipawie na Łotwie.
15.04.2024

EST-Floattech dostarcza systemy akumulatorów serii Octopus do przybrzeżnych łodzi roboczych dla E-LUV i SPSS

Coastal Workboats, marka znana w branży morskiej ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, będzie współpracować z EST-Floattech, wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie magazynowania energii dla sektora morskiego. EST-Floattech dostarczy system akumulatorów do specjalnie wybudowanego statku użytkowego z napędem elektrycznym (E-LUV), który ma zostać zbudowany w nowej stoczni Coastal Workboats w Stornoway, oraz do lądowego systemu zasilania (SPSS).
15.04.2024

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, po bezprecedensowym ataku Iranu na Izrael podczas weekendu - podają maklerzy.
15.04.2024

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia członków załogi zajętego kontenerowca

Władze Indii wezwały Iran do uwolnienia 17 indyjskich członków załogi kontenerowca MSC Aries, zajętego w sobotę w cieśnienie Ormuz; na pokładzie statku znajdowało się łącznie 25 osób, w tym czterej obywatele Filipin - poinformowała w poniedziałek amerykańska stacja CNN.
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
12.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

PERN planuje montaż urządzeń dozujących środek ułatwiający przepływ ropy w Rurociągu Pomorskim

PERN planuje montaż na Rurociągu Pomorskim skidów, czyli urządzeń dozujących substancję DRA, redukującą opory przepływu ropy naftowej. Chodzi o cztery lokalizacje: w Gdańsku, gdzie znajduje się baza surowcowa spółki oraz w Pelplinie, Łasinie i Rypinie, gdzie działają stacje pomp magistrali.
12.04.2024

Subsea7 z kontraktem w Zatoce Meksykańskiej

Firma Subsea7 ogłosiła 12 kwietnia zawarcie z Talos Energy znacznego kontraktu na inwestycję Sunspear na obszarze Green Canyon Block 78 w Zatoce Meksykańskiej.
12.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Damen Naval podpisuje kolejny kontrakt z dostawcą wyposażenia dla belgijsko-holenderskich fregat

Damen Naval będzie współpracować z Hatenboer-Water w zakresie systemów wody słodkiej na pokładzie czterech fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), które Damen Naval buduje dla Holandii i Belgii. Dzięki temu kontraktowi Damen Naval po raz kolejny znalazł holenderskiego dostawcę dla wyjątkowego projektu, określanego niekiedy "niderlandzkim Miecznikiem".
11.04.2024

Pierwsza operacja bunkrowania LNG przeprowadzona w litewskim porcie Kłajpeda

Pierwsza operacja bunkrowania LNG między statkami została pomyślnie przeprowadzona w porcie w Kłajpedzie. 9 kwietnia tankowiec LNG Avenir Aspiration zabunkrował 326 m3 skroplonego gazu ziemnego na 170-metrowym kontenerowcu CMA CGM Aurora. To znaczący kamień milowy dla usług morskich w głównym litewskim węźle transportowym.
11.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Westinghouse wybrało siedem polskich firm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
09.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Ørsted i Cadeler podpisały długoterminową umowę dzierżawy nowo wybudowanego statku instalacyjnego dla farm wiatrowych. Dzięki umowie Ørsted zabezpiecza dostępność statków instalacyjnych od pierwszego kwartału 2027 r. do końca 2030 r. na potrzeby nadchodzących projektów budowlanych.
09.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

PWC: pierwsze 20 lat projektu jądrowego to ponad 100 mld zł wkładu do PKB

Pierwsze 20 lat projektu jądrowego - budowy i eksploatacji sześciu reaktorów AP1000 - przekłada się na 118 mld zł wkładu do polskiego PKB, 50 mld zł na wynagrodzenia i 51 mld wpływów z podatków - szacuje firma doradcza PWC w raporcie na zlecenie Westinghouse.
09.04.2024

ESG: koszt czy inwestycja? Czy dążenie podmiotów w kierunku zrównoważonego rozwoju przekłada się na wyniki finansowe?

Polski Rejestr Statków organizuje szkolenie, które pozwoli na zdobycie wiedzy jak określać szanse, odziaływanie i ryzyka w raportowaniu ESG.
09.04.2024

Duże zamówienie dla Fincantieri. Cztery wycieczkowce z opcją na kolejne cztery

Norwegian Cruise Line złożył we włoskiej stoczni Fincantieri zamówienie na cztery nowe wycieczkowce z opcją na kolejne cztery. To największe zamówienie w historii firmy.
09.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Stena Line nabywa udziały w Africa Morocco Link, rozszerzając swoją działalność poza Europę

Stena Line podpisała umowę na zakup 49% udziałów w marokańskiej firmie promowej Africa Morocco Link (AML).
08.04.2024

Royal Bodewes wybiera firmę Damen Marine Components na dostawcę wyposażenia dla nowych statków

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała od Royal Bodewes kontrakt na dostawę sprzętu sterującego, kontrolnego i napędowego dla czterech statków, które mają zostać dostarczone klientom stoczni w ciągu najbliższych dwóch lat. Służy to zacieśnianiu współpracy obu firm, działających od lat w branży stoczniowej. W ramach umowy DMC dostarczy przekładnię sterowniczą, elementy sterowe mostka oraz dysze do turbin dla statków transportowych, w tym jednego typu ro-ro.
08.04.2024

DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

Firma Equinor przyznała 4 kwietnia dostawcy usług oceanicznych DeepOcean umowę ramową na usługi morskie obejmujące interwencje podmorskie i awaryjne naprawy podmorskich rurociągów, konstrukcji i kabli wysokiego napięcia, zarówno dla morskich źródeł odnawialnych, jak i złóż ropy i gazu.
08.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
07.04.2024

Huti zaatakowali dwa statki u wybrzeży Jemenu

Brytyjska firma Ambrey, ubezpieczająca statki handlowe, poinformowała w niedzielę, że jemeńska milicja Huti zaatakowała tego dnia dwa kolejne statki u wybrzeży Jemenu; w sumie w ciągu 24 godzin wspierani przez Iran Huti zaatakowali trzy jednostki.
07.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Waddenfonds dofinansowuje prace nad projektem pozyskiwania energii z fal morskich na Morzu Północnym

Testowanie na dużą skalę i demonstracja mocy fal na Morzu Północnym u wybrzeży Scheveningen zostało wsparte holenderskim funduszem Waddenfonds kwotą ponad 99 000 euro. Technologia energii fal morskich firmy Dutch Wave Power to nowa metoda wsparcia zielonej energetyki. Całkowite koszty badań nad potencjałem tej technologii wynoszą ponad milion euro.
05.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Metal Shark prezentuje Prowler - autonomiczny, amfibijny wojskowy USV

Konstruktor łodzi z Luizjany Metal Shark ogłosił debiut Prowlera, wszechstronnego bezzałogowca łączącego wiele unikalnych technologii, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom bojowym armii amerykańskiej i jej sojuszników. Firma wprowadza także na rynek Frenzy – wysokowydajny, amfibijny mikro-USV.
05.04.2024

Ukraiński koncern Kernel kupuje masowiec, aby zwiększyć eksport zbóż

Największa firma rolna w Ukrainie chce zwiększyć eksport zboża drogą morską i w tym celu zdecydowała się na zakup masowca Rotterdam Pearl V (IMO: 9557135). Będzie to czwarta jednostka, która dołączy do floty koncernu.
04.04.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.