• <
nauta_2024

Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

Partnerzy portalu

Fot. Bollinger Shipyards

United Launch Alliance (ULA), firma zajmująca się wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych ogłosiła, że podpisała umowy ze stocznią Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana i firmą Bristol Harbor Group, w stanie Rhode Island, na zaprojektowanie, nadzorowanie i budowę nowego statku do transportu rakiet Vulcan z fabryki w Decatur w stanie Alabama do stanowisk startowych w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie i Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

ULA przyznała stoczni Bollinger Shipyards kontrakt na budowę drugiego statku typu roll-on/roll-off sklasyfikowanego zarówno do żeglugi oceanicznej, jak i rzecznej. Budowa statku o długości 108,5 m właśnie się rozpoczęła w stoczni Bollinger w Amelii w Luizjanie, a jego dostawa do ULA spodziewana jest w styczniu 2026 roku.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z dwiema najlepszymi firmami w branży, aby zbudować nasz drugi statek transportowy. W ciągu najbliższego roku ULA podwoi swoją zdolność wynoszenia rakiet na orbitę w ramach wsparcia dla naszego klienta Amazon i aby zapewnić terminowe dostawy rakiet na miejsce startu, musieliśmy zbudować drugi statek, który zaspokoi nasze potrzeby transportowe - powiedział Chris Ellerhorst, wiceprezes ULA ds. programu Kuiper.

- Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować nasze partnerstwo z ULA, wspierając ich rosnące możliwości i zdolności startowe. Wykwalifikowana siła robocza Bollinger nie ma sobie równych, jeśli chodzi o projektowanie, inżynierię i budowę złożonych statków, aby sprostać wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego, i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac nad SpaceShip, aby zapewnić dostawę rakiet Vulcan z fabryki na platformę startową - powiedział Ben Bordelon, prezes i dyrektor generalny Bollinger Shipyards.

- ULA ma obecnie swój pierwszy statek o nazwie RocketShip, który jest w służbie od dziesięcioleci, a dzięki drugiemu statkowi o nazwie SpaceShip nasza flota morska umożliwi transport czterech rakiet nośnych Vulcan w dwóch rejsach na wschodnie lub zachodnie wybrzeże - powiedział Ellerhorst.

Ponadto, ULA zatrudniła również Bristol Harbor Group, firmę zajmującą się architekturą morską i inżynierią morską, do nadzorowania fazy projektowania i budowy projektu wraz z Bollinger.

Vulcan to rakieta nowej generacji ULA, której inauguracyjny start miał miejsce w styczniu 2024 roku. Vulcan zapewni wysoką wydajność i przystępną cenę, jednocześnie zapewniając najwyższą niezawodność i precyzję orbitalną dla wszystkich naszych klientów na rynkach bezpieczeństwa narodowego, cywilnych i komercyjnych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.