• <

Wynik wyszukiwania - "costa" - Wiadomości

Wielka akcja antynarkotykowa Guardia Civil. Zatrzymano sześć łodzi wyładowanych narkotykami

Funkcjonariusze hiszpańskiej formacji przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację skierowaną przeciwko przemytnikom nielegalnych substancji. W sumie zatrzymano sześć łodzi przewożących 293 bele haszyszu przejęte na Atlantyku, nieopodal miasta Huelva.
14.05.2024

Masowce – królowie oceanów i portów

Flota handlowa do przewozu ładunków suchych masowych (ponad 20 tys. dwt) liczy obecnie ponad 11 300 jednostek o nośności ponad 940 mln t. Flota zbiornikowców do przewozu ropy naftowej powyżej 60 tys. dwt wynosi obecnie 2 192 jednostki, o nośności 442,11 mln t. – podaje Banchero Costa. Flota zdolna do przewozu kontenerów to ponad 6 900 statków o nośności ponad 350 mln t. – wynika z danych Alphaliner.
29.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Carnival Corporation z dobrym wynikiem za pierwszy kwartał

Carnival Corporation, czołowy armator statków wycieczkowych, ogłosił swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku, ustanawiając nowe rekordy i przedstawiając optymistyczne prognozy na resztę roku.
28.03.2024

Włoska marynarka wojenna zestrzeliła drona Huti na Morzu Czerwonym

Ministerstwo Obrony Włoch ogłosiło w sobotę, że jego niszczyciel rakietowy Caio Duilio na Morzu Czerwonym zestrzelił drona Huti lecącego w jego stronę. Włoska marynarka wojenna bierze udział w prowadzonej pod egidą Unii Europejskiej operacji mającej zapewnić bezpieczeństwo i wolność żeglugi na Morzu Czerwonym.
03.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Rusza misja Aspides. UE będzie chronić żeglugę na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej

Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali w poniedziałek w Brukseli, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.
19.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Carnival Corporation potwierdza postęp w realizacji celów redukcji emisji

Carnival Corporation, firma oferująca rejsy wycieczkowe ogłosiła, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia ogólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 18% w 2024 r. (w porównaniu do 2019 r.) - zaledwie kilka punktów mniej niż pierwotnie zakładany cel redukcji o 20% do 2030 r. W perspektywie długoterminowej Carnival Corporation dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto z eksploatacji statków do 2050 roku.
07.02.2024

Turystyka morska napędza brytyjskie porty i miasta. Southampton zyskał ponad 1 mld funtów

Członkowie CruiseBritain zakończyli 2023 r. z sukcesami i wysokimi dochodami portów i miast. Port Dover uzyskał tytuł „Best UK Departure Port”, a Port Belfast zakończył rok z tytułem „Best UK & Ireland Port of Call”. Ponad 460 zawinięć statków wycieczkowych i 2,6 miliona pasażerów odwiedzających Southampton przyniosło gospodarce lokalnej i regionalnej ponad 1 mld funtów.
04.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Pierwszy chiński statek wycieczkowy rozpoczął komercyjną działalność

Od 1 stycznia tego roku komercyjne rejsy prowadzi duży wycieczkowiec Adora Magic City, należący do chińskiej firmy Adora Cruises. Rozpoczęcie regularnej żeglugi było celebrowane jako milowy krok dla chińskiego przemysłu stoczniowego, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju jednostka, jaka powstała jego nakładem.
16.01.2024

Największy wycieczkowiec na świecie przybył do Miami. Wkrótce rozpocznie komercyjne rejsy

Na Florydę przybył długo wyczekiwany statek wycieczkowy Icon of the Seas. Z tej okazji firma Royal Carribbean zorganizowała mu huczne powitanie. W pierwszy komercyjny rejs jednostka wypłynie 27 stycznia.
11.01.2024

[WIDEO] Australia. Propalestyński protest na kajakach zablokował izraelski kontenerowiec

Grupa propalestyńskich protestujących zablokowała wpłynięcie kontenerowca izraelskich linii ZIM do portu w australijskim Melbourne.
22.12.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Seaspan i AES podpisują protokół ustaleń w sprawie współpracy związanej z bunkrowaniem LNG

W ramach 3. Międzynarodowego Globalnego Forum LNG, które odbyło się w Kartagenie w Kolumbii, Seaspan podpisał protokół ustaleń (MoU) z globalną firmą energetyczną AES. Współpraca ta ma na celu głównie świadczenie usług bunkrowania skroplonym gazem ziemnym (LNG) dla statków żeglugowych przepływających przez Kanał Panamski , a także zbadanie możliwości świadczenia tych i podobnych usług na rynkach regionalnych w obszarze wpływu terminala LNG Costa Norte.
06.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Portfel zamówień na zbiornikowce LNG osiągnął 50% floty w eksploatacji

Statki zasilane paliwem alternatywnym stanowiły około 60% nowych zamówień od początku 2022 r. w GT, głównie dzięki zamówieniom na statki dwupaliwowe LNG i coraz częściej metanolowi, a obecnie stanowią 5% GT floty i 47% zamówień ustalił Clarksons Research.
06.07.2023

Dwóch strażaków zginęło w pożarze statku w Porcie Newark

Pożar wybuchł wieczorem 5 lipca na pokładzie statku przewożącego samochody. Jednostka należy do Grimaldi i była zadokowana w porcie Newark w stanie New Jersey. Podczas gaszenia pożaru zginęło dwóch miejscowych strażaków. Śledczy szukają przyczyny pożaru.
06.07.2023

Ocalony z katastrofy statku Costa Concordia musiał zapłacić stoczni za proces, który jej wytoczył

82-letni Włoch, który przeżył katastrofę statku Costa Concordia, został skazany na zapłacenie stoczni kosztów sądowych przegranego przez siebie procesu, jaki jej wytoczył. Pomagająca mu organizacja obrony praw konsumentów wysłała ostatnią transzę – w monetach, ważących ponad 30 kilogramów.
28.06.2023

Na plaży w Hiszpanii pojawił się rekin. Panika wśród turystów [WIDEO]

W czwartkowy poranek w słonecznym hiszpańskim kurorcie Alicante wypoczynek turystów przerwało pojawienie się w wodzie rekina. Widok stworzenia wywołał panikę, a ludzie zaczęli uciekać z wody. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski turysta został zjedzony żywcem przez rekina w Egipcie.
16.06.2023

Peruwiańskie służby zatrzymały "nazistowski" przemyt narkotyków

W trakcie wielkoskalowej akcji wymierzonej w transport zakazanych substancji, pracownicy portowi oraz funkcjonariusze peruwiańskiej Straży Wybrzeża odkryli ładunek z bardzo nietypowym oznaczeniem.
06.06.2023

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.
21.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Wojna na lądzie, biznes na morzu. Nowi gracze na rynku transportu ropy naftowej i produktów

Z chwilą napaści Rosji na Ukrainę na rynku transportu morskiego pojawili się nowi gracze. Popyt na używane tankowce wzrósł, co spowodowało wzrost stawek frachtowych po długim okresie stagnacji, a to zachęciło nowych graczy do dynamicznego wejścia na rynek.
14.04.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Polski żeglarz z medalem w jednej z największych imprez regatowych na świecie

Bartosz Żmudziński (Chojnicki Klub Żeglarski) wywalczył brązowy medal w regatach Pucharu Narodów Palamos Optimist Trophy. W imprezie udział wzięło 542 zawodników i zawodniczek, w tym 16-osobowa reprezentacja Polski pod opieką trenerów Adama Paszka, Karola Jączkowskiego i Bogdana Dziekańskiego. Znakomicie zaprezentowali się też inni Polacy, dzięki czemu biało-czerwoni uplasowali się na 2 miejscu wśród 21 krajów w klasyfikacji Pucharu Narodów.
20.02.2023

Logistyka LNG 2022. Radykalne zmiany rynków i wielkości dostaw

Rynek LNG odczuł zawirowania po napaści Rosji na Ukrainę i wprowadzeni sankcji. Radykalnej zmianie uległy szlaki transportu LNG zbiornikowcami. Wraz ze wzrostem popytu rynek odnotował szokujące skoki cen gazu i frachtów. Spadł popyt w CHRL oraz Japonii, drastycznie wzrósł za to w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
22.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.
29.12.2022

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.
09.12.2022

W Australii zatrzymano statek dostawczy pod zarzutem niewypłaconych wynagrodzeń i łamanie praw pracowniczych

Australijskie władze zatrzymały na nabrzeżu Kooragang 10 masowiec Costanza pod zarzutem traktowania załogi w sposób niezgodny z prawem. Śledztwo wykazało szereg przypadków łamania przepisów dotyczących praw pracowniczych osób zatrudnionych w branży morskiej.
13.11.2022

LNG na fali. Puchną portfele operatorów i stoczni. Radykalne zmiany cen i kierunków dostaw

W okresie od stycznia do września 2022 r. światowy eksport LNG osiągnął 300,9 mln t – obliczyli eksperci morscy firmy analitycznej Refinitive. To oznacza, że drogą morską przetransportowano o 6% więcej skroplonego gazu niż w ciągu 9 miesięcy 2021 r.
07.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Błyskawiczna wyprzedaż biletów na pierwszy rejs największym wycieczkowcem świata

Pomimo że pierwszy, siedmiodniowy rejs statkiem Icon of the Seas po Karaibach planowany jest dopiero na styczeń 2024 roku, a stępkę pod budowę położono w kwietniu br., nie brakowało chętnych do zarezerwowania sobie miejsca. Pierwsze bilety na podróż mogły nabyć - 24 października - osoby należące do Crown & Anchor Society, klubu zrzeszającego stałych klientów amerykańskiego armatora Royal Caribbean International. Następnego dnia ruszyła pełna sprzedaż rezerwacji, która zakończyła się w ciągu jednego dnia.
27.10.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Węgiel na fali. Miał w ładowniach. Jak zarobić na czymś czego jest dużo?

111 masowców czeka w kolejce przed portami w Indonezji, czekając na załadunek węgla. Rosnące globalne zapotrzebowanie na węgiel wywiera presję zarówno na porty indonezyjskie, jak i chińskie, które odnotowują zatłoczenie i rosnący popyt na statki do przewozu suchych ładunków masowych – alarmował Clarksons na początku września.
28.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Gibraltar. Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Hiszpania. Media: azjatyckie algi inwazyjne kolonizują Morze Śródziemne wpływając na turystykę i rybołówstwo

Azjatyckie algi inwazyjnego gatunku Rugulopteryx okamurae kolonizują Morze Śródziemne i negatywnie wpływają na turystykę i rybołówstwo w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Burmistrz miasta Estepona (prowincja Malaga) Jose Maria Garcia Urbano zwrócił się do rządu o pomoc finansową na walkę z tą plagą - podał w piątek dziennik „El Mundo”.
19.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Niebezpieczne bydłowce

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich.
28.06.2022

Zamieszanie w tonażu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 21-24/2022)

Sporo aktywności w inwestycjach tonażowych obserwuje się przede wszystkim w segmencie kontenerowym. W pozostałych segmentach żeglugi takich jak: statki wielozadaniowe, ro-ro, czy też wycieczkowce panuje raczej stagnacja. Z kolei na rynku recyklingu okrętowego – spadki. W Indiach – jednym z głównych centrów złomowania jednostek pływających osiągnięcie poziomu stawki 600 USD za tonę statku pustego jest już niemal niemożliwe. Jednakże spadki odnotowuje się również w innych kluczowych dla złomowań regionach – Indiach oraz Bangladeszu
23.06.2022

[WIDEO] Costa Cruises ochrzciła nowy flagowy wycieczkowiec

Nowy flagowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises - Costa Toscana - został ochrzczony w Barcelonie.
20.06.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Ekspertka: przez krótki sezon i mało miejsc nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.
06.06.2022

Polska i Portugalia wspólnie po LNG?

Portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że jego kraj chce wykorzystać port w Sines do przeładunków LNG z dużych tankowców na mniejsze, które mogłyby operować na Morzu Północnym i Bałtyku. Współpracą zainteresowana jest Polska.
23.05.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 4-7/2022)

Czy rynek żeglugowy czeka dalszy intensywny rozwój? Wiele z parametrów rynku frachtowego i czarterowego większości segmentów żeglugi wskazuje, że tak właśnie będzie. Nadal mocno wzrasta rynek warunków frachtowych i czarterowych dla statków wielozadaniowych. Segment kontenerowców po drobnych korektach i krótkoterminowej stagnacji czeka obecnie na dalszy rozwój sytuacji. Jednak jak na razie analizy wskazują, iż znaczących zmian na tym rynku nie będzie.
24.02.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 5-7/2022)

Kolejne tygodnie początku nowego roku to czas aktywizacji rynku tonażowego w wielu obszarach. Na koniec stycznia aktualny portfel złożonych nowych zamówień w 2022 roku na wszystkie typy statków wynosił 77 jednostek, jednakże nadal było to o 40% mniej w porównaniu do danych z zeszłego roku. Niemniej jednak zapotrzebowanie na tonaż widać między innymi po cenach statków, które mocno wystrzeliły w górę. W uśrednieniu są one obecnie najwyższe od 10 lat!
21.02.2022

Wszystkie statki Costa Cruises wypłyną w rejs w 2022 roku

W nadchodzącym sezonie letnim cała flota włoskiego armatora Costa Cruises wznowi działalność. W rejs po Morzu Śródziemnym wypłyną cztery najbardziej innowacyjne statki, oferując bezpłatne wycieczki na ląd.
15.02.2022

Obchody 10. rocznicy katastrofy statku Costa Concordia, przybyła grupa rozbitków

Na włoskiej wyspie Giglio uczczono w czwartek 32 ofiary katastrofy statku Costa Concordia sprzed 10 lat. Na wyspę wrócili niektórzy rozbitkowie, którzy znaleźli tam wtedy schronienie i otrzymali pomoc.
13.01.2022

10 lat od katastrofy statku Costa Concordia; rozbitkom pomagał m.in. proboszcz z wyspy Giglio

- Przyszli do mnie mieszkańcy i powiedzieli, że doszło do katastrofy morskiej i na brzeg płyną do nas ludzie; poszedłem do kościoła i otworzyłem go dla rozbitków - tak w rozmowie z PAP wspomina katastrofę statku Costa Concordia przed 10 laty u brzegów włoskiej wyspy Giglio ówczesny proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Lorenzo Pasquotti.
13.01.2022

Łodzie o wyjątkowym przeznaczeniu powstają w podsłupskim Głobinie

Od kilkunastu lat firma Markos z Głobina w swoim szerokim portfolio ma budowę łodzi ratowniczych i ratunkowych. To jednostki o szczególnym znaczeniu. Wożone na statkach jak również ulokowane na platformach wiertniczych, wykorzystywane są w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pasażerów i załogi. Modele produkowane w Głobinie wykorzystywano już między innymi w czasie głośnych działań ratowniczych między innymi w Zatoce Meksykańskiej czy na Morzu Śródziemnym.
28.12.2021

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 47-50/2021)

Ze względu na sytuację na rynkach frachtowych trwał nadal dobry okres w zakresie inwestycji tonażowych. Głównie dotyczyło to segmentu kontenerowego i w mniejszym stopniu, ale również segmentu statków wielozadaniowych. W złomowniach brakuje z kolei polepszających się ofert. Ceny stali są nadal bardzo wysokie, ale w ostatnich tygodniach zaczęły spadać. Stąd też tendencja obniżania oferowanych stawek za okrętowy złom i to we wszystkich znaczących regionach, w których dochodzi do recyklingu.
24.12.2021

Podwójny debiut Costa Firenze w Dubaju

Pierwszy rejs statku Costa Firenze po Zatoce Arabskiej rozpoczął od udziału w uroczystym otwarciu nowego dubajskiego terminalu wycieczkowego. W ramach rejsów po arabskich wodach goście będą mogli wziąć udział w ekskluzywnych wycieczkach na teren Expo 2020, odwiedzając Włoski Pawilon, którego armator jest Złotym Sponsorem.
21.12.2021

Costa Toscana gotowa do wypłynięcia [ZDJĘCIA]

Nowy statek linii wycieczkowych Costa Cruises – Costa Toscana – został zwodowany 2 grudnia. W swój pierwszy rejs wypłynie 5 marca 2022 roku z Savony, w tygodniową trasę po zachodniej części Morza Śródziemnego.
08.12.2021

Nowy flagowy statek Costa Toscana napędzany LNG zakończył udane próby morskie [ZDJĘCIA]

Costa Toscana to drugi statek należący do Grupy Costa napędzany skroplonym gazem ziemnym – najbardziej zaawansowaną technologią paliwową w przemyśle morskim, pozwalającą na redukcję emisji spalin. Nowy flagowy statek w swój pierwszy rejs wypłynie 5 marca 2022 roku z Savony, w tygodniową trasę po zachodniej części Morza Śródziemnego.
29.10.2021

Nowa identyfikacja wizualna Costa Cruises: zmiana symbolu "C"

Nowe pozycjonowanie marki Costa zbudowane wokół odkrywania miejsc docelowych poprzez gromadzenie autentycznych doświadczeń obejmuje nie tylko udoskonalenie istniejących produktów, ale także nowy sposób komunikacji, wyznaczający metamorfozę firmy.
18.10.2021

Jabo. Stocznia jachtowa, która tworzy projekty szyte na miarę

Na rynku Jabo z Gdańska jest od kilkunastu lat. Stocznia oferuje luksusowe jachty żaglowe i motorowe oraz promy pasażerskie z pełnym wyposażeniem. Prezes Jabo opowiada o ostatnich działaniach firmy. A tych jest niemało. - Przede wszystkim chcemy jednak działać wszechstronnie - mówi prezes Paweł Wierzchowski.
11.10.2021

Kontenerowiec "Rena" na niebezpiecznych rafach, czyli wielowymiarowe konsekwencje błędów załogi

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie.
06.10.2021

Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.
14.08.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Costamare powiększa flotę masowców do 37 statków

Notowana na NYSE firma żeglugowa Costamare Inc. (NYSE: CMRE) twierdzi, że zgodziła się na zakup dodatkowych 21 statków do przewozu ładunków masowych po ogłoszeniu wejścia do sektora na początku tego roku.
29.07.2021

42 statki wycieczkowe Carnivala wznowią rejsy

Carnival Corporation ogłosiła plany wznowienia działalności rejsowej dla ośmiu swoich marek w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i w Europie.
25.06.2021

Armator kontenerowców Costamare wchodzi w sektor masowców

Notowany na giełdzie w USA właściciel i czarterujący kontenerowce Costamare Inc. (CMRE) ogłosił nabycie 16 statków do przewozu ładunków masowych, co oznacza wejście tej firmy na nowy sektor.
16.06.2021

Pierwsze wycieczkowce w Gdyni już w czerwcu!

Jeszcze w tym miesiącu do Gdyni zawita pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie. Każdego roku do naszego miasta przypływa ich około 50-70. Niektóre pojawiają się nawet kilka razy. Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, 26 czerwca przy nabrzeżu Francuskim zacumuje AIDAmar.
03.06.2021

Portugalia: Zainaugurowano podmorski światłowód między Europą a Ameryką Łacińską

W miejscowości Sines w zachodniej Portugalii uruchomiono we wtorek pierwsze połączenie do szybkiego przesyłu danych między Europą a Ameryką Łacińską. Światłowód EllaLink biegnie po dnie Oceanu Atlantyckiego.
01.06.2021

NED-Project. „Już dziś mocno wyróżniamy się na tle konkurencji”

Branża morska i sektor MEW, to pożądany kierunek rozwoju technologii, kompetencji i budowania długofalowej polityki bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Doskonale wie o tym firma NED-Project z Gdańska, która ma spore szanse nawiązania współpracy na projekty statków na polskie farmy wiatrowe.
10.05.2021

Costa Cruises zainaugurowała rejsem sezon na Morzu Śródziemnym

Costa Smeralda, flagowy statek Costa Cruises, 1 maja wypłynął z portu w Savonie na tygodniowy rejs po Włoszech. Jest to pierwszy rejs włoskiego armatora w 2021 roku. Tym samym Costa Crusises oficjalnie rozpoczęła sezon letnich rejsów, w czasie którego na Morze Śródziemne wypłyną cztery statki Costa.
05.05.2021

Costa prezentuje trasy na 2021 i wprowadza nowości na sezon 2022-2023

Włoski armator Costa Cruises uruchomił rezerwację rejsów na sezon 2022/2023. Debiutem będzie rejs Costa Toscana po Morzu Śródziemnym. Wznowione zostaną Wielkie Rejsy po Amazonii, powrócą także rejsy do Izraela i Egiptu. Dostępne będą rejsy dalekodystansowe i luksusowa oferta wycieczek przybrzeżnych, aby odkryć piękno unikalnych tras i miejsc.
21.04.2021

Ile potrwa blokada Kanału Sueskiego - dni czy tygodnie?

Od wtorku zablokowany jest jeden z najbardziej ruchliwych szlaków wodnych na świecie. Jak podają eksperci w stacji CNN uwolnienie 224 000-tonowego statku, który jest zaklinowany w Kanale Sueskim, może zająć kilka dni, a nawet tygodni. Statek nadal blokuje tranzyt w obu kierunkach przez ten kluczowy kanał żeglugowy. Dziesiątki statków towarowych pozostają unieruchomione na obu końcach kanału.
25.03.2021

COSTA CRUISES od maja wznawia rejsy

GENUA, 22 marca 2021: Costa Cruises zmieniła wcześniejsze plany, przekładając na maj wznowienie rejsów. Decyzja ta jest tłumaczona restrykcjami związanymi z Covid-19, które nadal obowiązują we Włoszech i innych krajach europejskich. Aktualne obostrzenia uniemożliwiają armatorowi oferowanie gościom najlepszych wakacyjnych rejsów.
22.03.2021

Costa Cruises startuje z nowym programem rejsów

Statki wycieczkowe Costa Cruises są gotowe do ponownego wypłynięcia. Zaoferują gościom chwile wypełnione przyjemnościami i relaksem oraz ulepszone protokoły bezpieczeństwa. Wypłynięcie flagowego statku Costa Smeralda zostało zaplanowane na 27 marca.
18.02.2021

Wycieczkowiec Costa Smeralda stracił łódź ratunkową podczas nieudanego dokowania (wideo)

Flagowy wycieczkowiec Costa Cruises – Costa Smeralda – odniósł lekkie uszkodzenia w czasie dokowania we włoskim porcie Savona. Incydent został uwieczniony na wideo.
25.01.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

Kolejny wycieczkowiec Costa Cruises zwodowany w Finlandii

Costa Toscana, wycieczkowiec zasilany LNG o tonażu 185 tys. GT budowany dla włoskiej linii Costa Cruises, został 15 stycznia zwodowany w fińskiej stoczni Meyer Turku.
19.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Przekazanie statku Costa Firenze inspirowanego pięknem renesansu (foto)

Costa Cruises, stanowiąca część Carnival Corporation & plc , oficjalnie odebrała z Fincantieri nowy statek Costa Firenze, zaprojektowany i zbudowany w stoczni Marghera i zainspirowany florenckim renesansem. Wydarzenie odbyło się dzisiaj w trybie zdalnym.
26.12.2020

Fincantieri nie narzeka na zamówienia, ale zysk koncernu wciąż spada

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri odnotował 16% spadek przychodów (3,53 mld euro) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku. Znaczący wpływ na te wyniki miał wybuch epidemii Covid-19.
15.11.2020

Meyer Turku zwolnił już 250 pracowników z powodu pandemii

Fiński stoczniowiec Meyer Turku zdecydował się na stałe zwolnić dodatkowe 84 osoby po zamknięciu ostatniej fazy rozmów ze związkami, zwiększając łączną liczbę zwolnień do 250.
12.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – taniec na cienkiej linie (tydzień 42-43)

Jak podają najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka skurczy się w 2020 roku najprawdopodobniej o 4,4 %. Sytuacja jak na razie nie jest jeszcze aż tak zła jak to wcześniej przewidywano. Niemniej jednak świat jest w trakcie drugiej, bardziej dynamicznej fali pandemii i nadal będzie miało to wpływ na konsumpcję i tym samym produkcję a w dalszej konsekwencji i transport. Jednakże odbicie rynków przewiduje się pod pewnymi warunkami nawet już przez niektóre ośrodki analityczne w 2021 roku.
26.10.2020

AIDA Cruises powraca do żeglugi we Włoszech

AIDA Cruises z siedzibą w Niemczech, część Carnival Corporation, wznowi rejsy we Włoszech w ten weekend. Oznacza to, że druga marka Carnival Corporation wznowiła żeglugę od czasu zawieszenia rejsów spowodowanego pandemią COVID-19.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – co dalej? (tydzień 39-41)

Kolejne tygodnie tego bardzo niepewnego roku wskazywały na dobre wyniki frachtowe dla wielu z rynków poszczególnych segmentów żeglugi. Jednakże podstawy tych wzrostów jak i coraz mocniej objawiające się problemy z drugą falą globalnej bardzo niebezpiecznej pandemii COVID – 19 znów najwyraźniej zaczynają uderzać w rynek.
12.10.2020

Costa Cruises ogłasza nowe trasy na 2021 r.

Costa Cruises kontynuuje program stopniowego i odpowiedzialnego przywracania rejsów. Po ogłoszeniu harmonogramu na sezon zimowy 2020/21, włoska firma zmieniła równiez plany na 2021 rok, zachowując cel, jakim jest zapewnienie swoim gościom jak najlepszych doświadczeń podczas rejsu, przy jednoczesnym przestrzeganiu protokołu bezpieczeństwa.
29.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – nie aż tak źle? (tydzień 36-38)

Jak pokazują dane ostatnich tygodni wiele z rynków żeglugowych wykazuje się poprawą i wskazuje w wielu przypadkach na w miarę dobre bieżące wyniki operacyjne armatorów. Szczególnie dotyczy to w głównej mierze transportu kontenerowego (obsługa bieżącej konsumpcji), statków wielozadaniowych (związane z ładunkami inwestycyjno - projektowymi) jak i transportu i wymiany handlowej bliskiego zasięgu (promy i statki ro-ro).
21.09.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

Kwartalna strata Carnivala zbliża się do 3 mld dolarów

Carnival Corp podał we wtorek, że spodziewa się straty w wysokości 2,9 miliarda dolarów w trzecim kwartale, z powodu pandemii COVID-19, która spowodowała gwałtowne zatrzymanie branży.
16.09.2020

Costa Cruises powraca: Costa Deliziosa wyrusza dziś z Triestu na rejs z włoskimi pasażerami

Costa Deliziosa wznawia 7-dniowe rejsy zawijając tylko do włoskich portów: Bari, Brindisi, Corigliano-Rossano, Syrakuzy i Katanii. Będą to rejsy przeznaczone dla gości zamieszkałych we Włoszech.
08.09.2020

Costa Cruises wznowi działalność w ten weekend

Akcje Carnival Corp wzrosły w czwartek o 11% po tym, jak włoska marka Costa Cruises poinformowała, że dwa z jej statków wznowią żeglugę w ten weekend, a następne w bliskiej przyszłości.
07.09.2020

Amerykańscy przewoźnicy LNG zwiększą swoją zdolność eksportową pomimo pandemii

Amerykańscy przewoźnicy LNG podjęli w tym tygodniu małe kroki w celu powiększenia swojej zdolności eksportowej, pomimo globalnego spadku popytu spowodowanego pandemią koronawirusa.
23.08.2020

Na lotniskach na Sardynii konfiskują piasek, wywożony przez turystów

Na Sardynii nie mija mania wywożenia piasku, kamyków i muszelek z plaż przez turystów, którzy zabierają to jako pamiątki z wakacji. Na lotniskach na wyspie służby rekwirują codziennie po 50 kilogramów bogactw naturalnych, których wywóz uważa się za kradzież.
21.08.2020

Costa Cruises: wrześniowe rejsy we Włoszech tylko dla gości z Włoch

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa gości, załogi i społeczności lokalnej, zgodnie z decyzją o odpowiedzialnym wznowieniu działalności, włoski armator Costa Cruises ogłasza, iż rejsy we wrześniu odbywające się na terenie Włoch będą obecnie oferowane wyłącznie włoskim gościom. Tygodniowe rejsy statków Costa Deliziosa z Triestu oraz Costa Diadema z Genui, będą zawijały jedynie do włoskich portów, co pozwoli na ponowne odkrycie najpiękniejszych zakątków Włoch.
20.08.2020

Costa Cruises wznawia rejsy od 6 września

Po otrzymaniu pozwolenia na wznowienie działalności i zatwierdzeniu nowego protokołu zdrowotnego przez włoski rząd, Costa Cruises planuje stopniowe uruchomienie rejsów z włoskich portów począwszy od 6 września 2020 r.
17.08.2020

Światowy łańcuch dostaw zagrożony. Przepracowani marynarzy odmawiają pracy na statkach

Pojawiło się nowe zagrożenie dla światowego łańcucha dostaw, po tym jak przepracowani marynarze uwięzieni przez długi czas na morzu zaczęli odmawiać pracy.
11.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – w pogoni za normalnością (tydzień 27-30)

W żegludze towarowej zarówno rynki frachtowe jak i tonażowe powoli pokazują pozytywne symptomy początku ich odbudowy. Pobudzony został też rynek złomowania jednostek. Coraz bardziej przejawia on oznaki ożywienia. Szczególnie zapotrzebowanie na tonaż do recyklingu odnotowuje się w Pakistanie. Jednakże, mimo pobudzenia popytu i zwiększającej się rynkowej ceny stali, stawki za tonę statkowego złomu jak na razie nie wykazują większych ruchów w górę. Dalsze perturbacje widoczne są na rynku wycieczkowców, gdzie poważny dla tej branży k
29.07.2020

Na katalońskich plażach pełno ludzi wbrew zaleceniom władz

Pomimo rekomendacji autonomicznego rządu Katalonii, skierowanej w piątek do 4 mln mieszkańców Barcelony i okolic, aby przez 15 dni nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych, w sobotę katalońskie plaże były pełne ludzi. W regionie odnotowano ostatnio wzrost zakażeń SARS-CoV-2.
18.07.2020

Wzrasta złomowanie kontenerowców mimo spadających cen złomu

Ponieważ rynek czarteru kontenerowców jest w złej kondycji, wzrosło złomowanie, z raportami o sprzedaży wielu statków na złom.
12.07.2020

Costa Cruises ogłasza zmiany organizacyjne

Costa Cruises, jako część Carnival Corporation, ogłasza ważne zmiany w strukturze korporacji, wdrożone celem usprawnienia działalności i mobilizacji firmy przed wznowieniem rejsów.
10.07.2020

Costa Cruises przedłuża pauzę na rejsy

Z powodu globalnej pandemii wirusa Covid-19, włoski armator przedłuża przerwę, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo gości, załogi oraz porty, do których zawijają statki.
07.07.2020

Port Marsylia chce zostać centrum bunkrowania LNG

Francuski port Marsylia Fos zwiększa wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego jako paliwa, ponieważ dąży do tego, aby stać się centrum bunkrowym LNG dla Morza Śródziemnego.
22.06.2020

Przemysł złomowy statków powoli odnawia działalność po krysysie

Przemysł złomowy na subkontynencie indyjskim zaczyna wykazywać oznaki stopniowego powrotu do funcjonowania po tygodniach przestoju, spowodowanego pandemią koronawirusa.
02.06.2020

ICS: Sytuacja marynarzy uwięzionych na morzu to już kryzys humanitarny

W momencie, gdy kraje próbują powrócić do normalności przed pandemią, bieżące ograniczenia są wciąż ciężkie dla kluczowego ogniwa globalnego łańcucha dostaw.
29.05.2020

Costa Cruises przedłuża zawieszenie rejsów

Costa Cruises przedłuża przerwę w realizacji rejsów do 31 lipca 2020 r. Decyzja ta związana jest z niepewnością stopniowego, ponownego otwierania portów dla statków wycieczkowych oraz możliwym przedłużeniem ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi związanym z występowaniem globalnej pandemii Covid-19.
28.05.2020

Dwa częściowo wyposażone bloki wycieczkowca wypłynęły ze stoczni Crist

Mimo epidemii koronawirusa, praca w polskich stoczniach się nie zatrzymała. Crist zbudował dwa częściowo wyposażone bloki wycieczkowca dla armatora AIDA Cruises. Wczoraj, wypłynęły do niemieckiej stoczni Meyer Werft w Papenburgu.
08.05.2020

Carnival Cruise Line przywróci część rejsów w sierpniu

Carnival Corp poinformował w poniedziałek, że planuje przywrócić niektóre rejsy wycieczkowe z Ameryki Północnej w sierpniu. Będzie to próba wyjścia z pandemii koronawirusa, która doprowadziła przemysł wycieczkowy do kompletnego zatrzymania.
04.05.2020

Europejskie stocznie wracają do pracy. Jak będzie wyglądać stoczniowa rzeczywistość po szczycie epidemii?

Kilka wiodących europejskich stoczni ogłosiło plany powolnego wznowienia działalności po ponad miesiącu przerwy. Podczas szczytu koronawirusa stoczniowcy we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech zostali zmuszeni do zawieszenia działalności.
28.04.2020

Japonia: 43 nowe zakażenia koronawirusem na włoskim wycieczkowcu

Testy przeprowadzone wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica wykazały 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze prefektury Nagasaki. Tym samy liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do 91.
24.04.2020

Skupiska zakażeń koronawirusem na statku i w ośrodku dla dzieci w Japonii

Dwa nowe skupiska zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Japonii. 33 nowe infekcje wykryto na wycieczkowcu, który przechodzi obecnie naprawy w Nagasaki, a osiem przypadków zdiagnozowano wśród dzieci mieszkających w ośrodku opieki w Tokio.
22.04.2020

Nadchodzi ożywienie na rynku masowców wraz z końcem kryzysu wywołanego koronawirusem w Chinach

Stawki frachtowe masowców, które sięgnęły dna na początku tego roku, wykazują oznaki ożywienia.
21.04.2020

Zakażenie koronawirusem na włoskim wycieczkowcu naprawianym w Japonii

U jednego z członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica naprawianego obecnie w Japonii wykryto zakażenie koronawirusem, a u 20 innych wystąpiła gorączka – podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na innego członka personelu.
21.04.2020

Princess Cruises przedłuża zawieszenie rejsów

Princess Cruises ogłosiło, że przedłuża zawieszenie w rejsach do 30 czerwca 2020 roku. Rozszerzenie zostało ogłoszone we wtorek za pomocą wideo na Twitterze zamieszczonego przez prezesa i dyrektora generalnego Princess Cruises, Janę Swartz.
15.04.2020

Carnival Cruise Lines przedłużyło zawieszenie żeglugi do 27 czerwca

Carnival Cruise Lines zawiesił wszystkie rejsy w Ameryce Północnej do 26 czerwca 2020 roku z powodu trwającego kryzysu COVID-19. Informacja pojawiła się na Twitterze armatora.
14.04.2020

Raport z rynku żeglugowego – zamrożenie i kumulacja pozytywnej energii na przyszłość (tydzień 15)

Ostatni tydzień niósł za sobą dalsze poważne reperkusje dla gospodarki morskiej związane 
z konsekwencjami pandemii wirusa COVID 19. Ze względu na atmosferę świąteczną uczestnicy rynku szukali powodów do optymizmu. Takie na pewno można odnaleźć, szczególnie w perspektywie długookresowej. Jak pokazuje wiele danych statystycznych, po tego typu kryzysach, oczekiwania co do przyspieszenia dynamiki rynku i wzrostów są naturalne i uzasadnione. Na razie jednak rynek pozostaje w „zamrożeniu” i trudno jest przewidzieć ze względu na
13.04.2020

Costa przedłuża zawieszenie swoich rejsów do 30 maja

Costa Cruises ogłasza dalsze zawieszanie rejsów do 30 maja 2020 r. Z powodu przedłużającej się nadzwyczajnej sytuacji związanej z globalną pandemią Covid-19 oraz podejmowanymi przez kraje działaniami ograniczającymi prowadzenie działalności, takimi jak zamykanie portów i limity w przepływie osób, Spółka przedłuża zawieszenie wszystkich rejsów na cały maj.
09.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Tysiące marynarzy pracujących na wycieczkowcach uwięzionych na morzu

Tysiące marynarzy zatrudnionych na statkach wycieczkowych wciąż pozostaje na morzu, ponieważ porty odmawiają statkom pozwolenia na dokowanie w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
05.04.2020

Wzburzone wody branży wycieczkowców. Statki utknęły na oceanach

Pandemia koronawirusa wywarła olbrzymi wpływ na branżę turystyczną. Armatorzy wycieczkowców odwołują rejsy przynajmniej do maja i nie mają pewności, kiedy będą mogli je przywrócić. W dodatku, co najmniej dziesięć statków wciąż pozostaje na wodach mórz i oceanów w związku z odmowami ich przyjęcia przez kolejne porty. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że na niektórych jednostkach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.
02.04.2020

COVID-19 to koń trojański dla całego sektora wielkich wycieczkowców

W następstwie rozwoju epidemii koronawirusa sektor rejsów turystycznych stanął przed kryzysem, z jakim dotychczas się nie mierzył. Praktycznie wszystkie wielkie wycieczkowce stoją obecnie na szurku w portach na całym świecie. Rejsy są odwołane na 1 - 2 miesiące i nikt nie jest pewien, kiedy statki wrócą na szlaki. Niespodziewana zapaść znajdzie swoje odzwierciedlenie również na rynku stoczniowym.
28.03.2020

Wycieczkowiec Costa Neoromantica nie został wpuszczony do Władywostoku

Rosyjski urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne, nie pozwolił, by wycieczkowiec Costa Neoromantica zawinął do portu we Władywostoku. Powodem są obawy przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Wycieczkowcem podróżuje około 500 osób.
26.03.2020

Costa przedłuża zawieszenie swoich rejsów do 30 kwietnia

Z powodu przedłużającej się sytuacji nadzwyczajnej w związku z globalną pandemią Covid-19 oraz dalszego wprowadzenia środków powstrzymujących – takich jak zamknięcie portów i ograniczenia w przepływie osób – które w rzeczywistości nie pozwalają na działalność, Costa Cruises postanowiła przedłużyć dobrowolne zawieszenie rejsów do 30 kwietnia 2020 r.
24.03.2020

Carnival Corp. chce przekształcić wycofane z eksploatacji statki w szpitale

Największy na świecie operator wycieczkowców Carnival Corporation zaoferował swoją pomoc w walce z koronawirusem. Kilka wycofanych z eksploatacji statków może pełnić rolę szpitali i odciążyć przepełnione placówki medyczne.
20.03.2020

Costa Cruises ogłasza tymczasowe zawieszenie wszystkich rejsów na świecie

Włoski armator statków Costa Cruises ogłosił dobrowolne zawieszenie do 3 kwietnia* wszystkich rejsów na całym świecie. Taka decyzja została podjęta ze względu na globalne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, ogłoszonego przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia. Powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków i zdecydowanych działań wszystkich stron.
16.03.2020

Royal Caribbean podąża krokami swoich rywali i odwołuje rejsy

Royal Caribbean Cruises Ltd poinformował w piątek, że zawiesił rejsy do Stanów Zjednoczonych na 30 dni, godzinę po tym, jak Norwegian Cruise Line Holdings Ltd zawiesiło wszystkie rejsy wycieczkowe do 11 kwietnia.
15.03.2020

Costa Cruises odwołuje wszystkie rejsy we Włoszech

Costa Cruises do 3 kwietnia zawiesza wszystkie rejsy statków zawijających do włoskich portów. Jest to związane z nowymi rozporządzeniami wydanymi wczoraj wieczorem (tj. 9 marca) przez rząd włoski w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19.
11.03.2020

Pasażerowie wycieczkowca z Polakami zaczęli schodzić na ląd

Pasażerowie niewpuszczonego wcześniej do Malezji i Tajlandii wycieczkowca Costa Fortuna, na którym przebywa łącznie 107 Polaków, zaczęli we wtorek schodzić na ląd w Singapurze. Pierwszą grupę zabrano autokarem na lotnisko – podały miejscowe media.
10.03.2020

107 Polaków na pokładzie wycieczkowca Costa Fortuna

Polskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że na pokładzie zmierzającego do portu w Singapurze wycieczkowca Costa Fortuna znajduje się 107 Polaków - 105 turystów i dwóch członków załogi. Na statku nie potwierdzono przypadków zakażenia koronawirusem.
09.03.2020

Wycieczkowiec z Polakami zawinie do portu we wtorek, pasażerowie będą badani

Niewpuszczony do Malezji i Tajlandii wycieczkowiec Costa Fortuna zawinie do portu w Singapurze we wtorek, a lekarz sprawdzi stan zdrowia pasażerów przed ich zejściem na ląd – poinformowały w poniedziałek singapurskie władze. Na statku przebywa 105 Polaków.
09.03.2020

Niewpuszczony do Tajlandii i Malezji wycieczkowiec z Polakami ma być dziś w Singapurze

Niewpuszczony do Tajlandii i Malezji wycieczkowiec Costa Fortuna z Polakami na pokładzie powinien przybyć w niedzielę do Singapuru – poinformowało MSZ.
09.03.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.