• <
SAR_2022

Zakażenie koronawirusem na włoskim wycieczkowcu naprawianym w Japonii

ew

21.04.2020 11:27 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zakażenie koronawirusem na włoskim wycieczkowcu naprawianym w Japonii

Partnerzy portalu

Zakażenie koronawirusem na włoskim wycieczkowcu naprawianym w Japonii - GospodarkaMorska.pl

U jednego z członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica naprawianego obecnie w Japonii wykryto zakażenie koronawirusem, a u 20 innych wystąpiła gorączka – podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na innego członka personelu.

Wycieczkowiec jest zacumowany w mieście Nagasaki na południowym zachodzie Japonii. Na pokładzie nie ma pasażerów – przekazało Kyodo.

Spośród 623 członków załogi 56 miało bliskie kontakty z osobą, u której wykryto zakażenie. Rozpoczęły się badania tych 56 osób, a u trzech z nich testy dały już wyniki ujemne – podała japońska agencja, powołując się na władze prefektury Nagasaki i armatora statku.

Wysokiej rangi przedstawiciel władz Nagasaki powiedział w poniedziałek, że na wycieczkowcu, który przybył tam pod koniec stycznia, może się znajdować skupisko zakażeń. Statek ma pozostać w mieście do końca kwietnia.

Japoński minister zdrowia Katsunobu Kato ogłosił we wtorek, że na statek zostaną wysłani urzędnicy resortu i specjaliści z państwowego instytutu chorób zakaźnych. Według Kyodo członkowie załogi, którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem, zostali poddani kwarantannie, natomiast pozostali przebywają w kajutach z balkonami.

Duże kontrowersje na świecie wywołało postępowanie japońskich władz wobec innego wycieczkowca, Diamond Princess, który z ponad 3,7 tys. osób na pokładzie poddano w lutym kwarantannie w pobliżu portu w Jokohamie. Co najmniej 712 z tych osób zakaziło się koronawirusem, a co najmniej 13 z nich zmarło.

Premier Japonii Shinzo Abe wezwał tymczasem mieszkańców, aby bardziej sumiennie wypełniali zalecenia dotyczące dystansu społecznego. Rząd ogłosił stan wyjątkowy i prosił o redukcję kontaktów międzyludzkich o 80 proc., by zmniejszyć liczbę nowych infekcji, a mimo to w weekend dość duża liczba osób wyjechała z Tokio na wieś – powiedział Abe, cytowany przez publiczną stację NHK.

Bilans zakażeń koronawirusem w Japonii przekroczył w poniedziałek 11 tys., nie licząc osób z Diamond Princess. Tego samego dnia odnotowano 25 zgonów wśród pacjentów z koronawirusem, co było najwyższym dziennym przyrostem od początku pandemii. Jak dotąd w Japonii zmarło w sumie 276 osób zakażonych patogenem.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.