• <
KONGSBERG_2023

Wzrasta złomowanie kontenerowców mimo spadających cen złomu

PMK

12.07.2020 21:34
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wzrasta złomowanie kontenerowców mimo spadających cen złomu

Partnerzy portalu

Wzrasta złomowanie kontenerowców mimo spadających cen złomu - GospodarkaMorska.pl

Ponieważ rynek czarteru kontenerowców jest w złej kondycji, wzrosło złomowanie, z raportami o sprzedaży wielu statków na złom.

Wśród nich jest wybudowany w 1998 roku Sine Maersk (na zdjęciu powyżej) o ładowności 9600 TEU, który został sprzedany tureckim kruszarkom i stanie się największym kontenerowcem, jaki kiedykolwiek wysłano do recyklingu.

Według vesselvalue.com, statek post-panamax jest na kotwicy u Aliaga w Turcji od 29 czerwca i ma zostać przekazany dziś kupującym za nieujawnioną cenę. Usługa online podaje, że statek ma aktualną wartość wynoszącą 11,7 mln USD.

Jednak Alphaliner zauważa, że ​​Maersk prawdopodobnie otrzyma około 100 USD za tonę złomu mniej niż przewoźnik mógłby uzyskać na subkontynencie indyjskim.

Maersk oddał statek do tureckiej stoczni, aby wywiązać się ze zobowiązania do zrównoważonego recyklingu statków, zgodnego z Konwencją bazylejską i rozporządzeniem UE w sprawie recyklingu statków.

Z kolei dwa siostrzane statki należące do Costamare, Katrine Maersk i Kirsten Maersk, niedawno przybyły do ​​Indii w celu złomowania.

Według najnowszych danych Alphaliner, na dzień 22 czerwca 66 kontenerowców o ładowności 7500 TEU do 12.500 TEU zostało odstawionych ze służby.

Biorąc pod uwagę oczekiwany słaby popyt i załamany rynek czarterowy, spora liczba statków o ładowności ponad 10 000 statków TEU może zostać zezłomowana.

Według londyńskiego brokera Braemara ACM, w ciągu ostatnich 30 dni sprzedano na złom 18 kontenerowców o pojemności 58.500 teu, podczas gdy całkowita ilość rozebranych w tym roku jednostka wyniosła 38 jednostek lub 90.000 TEU. Jest to nieco mniej niż 74 statki zezłomowane w tym samym okresie rok temu.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.