• <

Wynik wyszukiwania - "3. fo" - Wiadomości

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

Agencja Uzbrojenia kupuje radiostacje dla okrętów. Kontrakt zawarty

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu kontraktu z Rohde & Schwarz na dostawę 11 radiostacji HF M3SR serii 4100 w wersji okrętowej. Sprzęt ten znajdzie się w wyposażeniu okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
12.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Święto 3. Flotylli Okrętów. 53. rocznica utworzenia największej jednostki polskiej Marynarki Wojennej

53 lata temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3 Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty gdyńskiej Flotylli operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu.
12.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

ORP Orzeł w zanurzeniu. Wielki powrót do służby

Jedyny polski okręt podwodny pierwszy raz od dawna pokazał się "w zanurzeniu". Ma to oznaczać zbliżający się koniec epopei w związku z ciągnącymi się remontami i wątpliwościami co do gotowości jednostki do pełnienia służby pod wodą.
09.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Morskie armaty polskich okrętów do naprawy. Jest zawarta umowa w tej sprawie

22 lutego 2024 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S. A. zawarły kolejną umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę średnią trzech morskich armat plot. ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy średniej do 30 listopada 2024 roku. tego typu przedsięwzięcia są realizowane przez ZM Tarnów, jako ich producenta, przede wszystkim na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.
26.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

ORP Wodnik powraca z rejsu w ramach zimowej praktyki

Po dwóch tygodniach pobytu w morzu do Portu Wojennego Gdynia powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Na jego pokładzie przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczyli się rzemiosła i zdobywali cenne doświadczenie w związku z ich przyszłą drogą zawodową. Powracających podchorążych oraz załogę okrętu powitała kadra 3. Flotylli Okrętów oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
16.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Szef BBN wskazuje na potrzebę rozbudowy morskiej infrastruktury. Czeka nas "odbudowa" Portu Wojennego Hel?

Podczas uroczystości położenia stępki pod prototypowa fregatę programu "Miecznik" Jacek Siewiera zwrócił uwagę na szereg wyzwań stojących przed morskim rodzajem sił zbrojnych. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania w tym celu Punktu Bazowania Hel, który do 2006 roku był siedzibą zlikwidowanej 9. Flotylli Obrony Wybrzeża.
05.02.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Szef BBN wzywa szefa MON do decyzji w sprawie programu "Orka"

"Za naszą wschodnią granicą JEST WOJNA, a jej przebieg nie daje powodów do optymizmu. Co z produkcją K2 w Polsce? Jakie plany na Orkę i przewagę powietrzną? Jak idzie budowanie rezerw i jakie są plany na Ochronę Ludności? To są tematy do natychmiastowej analizy, debaty i decyzji" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
19.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Pracowity początek 2024 roku dla firmy Thesta

I oraz II kwartał nowego roku wiąże się z realizacją kontynuowanych zleceń, a także rozpoczęciem nowych przedsięwzięć. Dla firmy Thesta ze Szczecina oznacza to realizację projektów dla wielu klientów, w tym instytucji morskich.
09.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

Na terenie 3. Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 202 żołnierzy.
11.12.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Na PGZ Stocznia Wojenna odbyło się 13. Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego

Forum Innowacji i Rozwoju Technologicznego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Impreza ma na celu promowanie współpracy pomiędzy podmiotami z sektora obronnego, naukowego i biznesowego. Forum jest okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 13 edycja wydarzenia odbyła się w dniach 5 – 6 października w Gdyni. Jej gospodarzem była PGZ Stocznia Wojenna.
09.10.2023

Stocznia Net Marine w Szczecinie dokona bieżących napraw na ORP Kaszub

Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o wyniku przetargu w związku z planowaną naprawą bieżącą korwety ZOP, ORP Kaszub, służącej w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Jako "najkorzystniejszą ofertę Wykonawcy" wskazano zaprezentowaną przez Net Marine Power Service Sp. z o.o.
04.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Okrętowa Grupa Zadaniowa idzie w morze. Pokaz zdolności polskich marynarzy

Wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów siły morskie wyruszyły celem przeprowadzenia ćwiczeń wraz z sojusznikami z NATO. Celem tego typu przedsięwzięć jest sprawdzenie oraz utrwalanie zdolności załóg okrętów podczas wykonywania zadań na morzu.
03.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Groźny wypadek na ORP Lech. Marynarzy zabrał śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na polskim okręcie ratowniczym typu Piast doszło do wypadku, w wyniku którego ucierpiało dwóch członków załogi. Na pomoc wezwano śmigłowiec ratunkowy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
15.09.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.
12.09.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

MON zatwierdza zakup dostaw sprzętu wojskowego. Powstaną dwie nowe Morskie Jednostki Rakietowe

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dostawy sprzętu wojskowego m.in. dotyczące rozwoju programu Narew. Wśród zakupów o wartości miliardów złotych znajduje się uzbrojenie dla morskiej jednostki rakietowej.
05.09.2023

MON zapowiada wzmocnienie lądowej obrony przeciwokrętowej

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z branżą zbrojeniową w Polsce. Z roku na rok rośnie jego skala, a także międzynarodowe zainteresowanie. W trakcie 31. edycji targów z udziałem szefa MON, resort obrony zapowiedział duże inwestycje odnośnie wojska polskiego, w tym związanego z obroną polskiego wybrzeża.
04.09.2023

Szykowany na atrakcję turystyczną ORP Kondor już w Górkach Zachodnich

W kwietniu służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor odbył swój ostatni rejs i wystawiony na sprzedaż, znalazł nowego właściciela. Dużo się spekulowało, jaki los go czeka. Obawiano się, że służący wiele lat Marynarce Wojennej okręt pójdzie "na żyletki", jednak jak się okazuje, jednostka zostanie atrakcją turystyczną. W ostatnim czasie zmienił swoje miejsce położenia i trafił do Stoczni Wisła w Górkach Zachodnich.
21.08.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Prezydent Andrzej Duda w Porcie Wojennym Gdynia (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP przybył do Gdyni w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Bałtyku, aby zapoznać się się ze stanem ochrony polskiego wybrzeża. W ramach jego wizyty zaplanowano spotkanie z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej i wypowiedź dla mediów na temat oceny bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim
04.08.2023

ORP Wodnik powraca z kilkumiesięcznego rejsu

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł 2 sierpnia polski okręt szkolny ORP Wodnik, który od dwóch miesięcy realizował rejs, w ramach którego praktykę morską realizowało 80 podchorążych Polski, Ukrainy i Kataru. Tego typu wyjścia w morza są regułą dla przyszłych oficerów kształcących się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
03.08.2023

Bliskie spotkanie z ORP Orzeł

Na wodach w pobliżu polskiego wybrzeża regularnie prowadzą swoje działania okręty polskiej Marynarki Wojennej, niekiedy wchodząc w interakcje z jednostkami cywilnymi, jak statki i jachty. Od jednego z czytelników otrzymaliśmy materiał z takiego spotkania.
28.07.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Szef MON: rusza realizacja programu "Orka"

Rusza realizacja programu "Orka", poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Program ten, przewidujący zakup nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, to jednego z najważniejszych programów modernizacyjnych Wojska Polskiego - podkreślił minister.
17.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Kościuszko powraca do kraju po półrocznej misji

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wykonywała zadania w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W czwartek powróci do macierzystej jednostki, Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia.
27.06.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Czy zbliża się koniec remontu? ORP Orzeł wyszedł na próby morskie

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych napraw okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Jej jedyny okręt podwodny od kilku lat spędza więcej czasu w stoczni niż w morzu. Pod znakiem zapytania stoją jego możliwości do pełnienia regularnej służby i wykonywania zadania. Pojawiająca się dziś informacja o wyjściu na próby morskie dają nadzieję na powrót do swoich obowiązków.
20.06.2023

Marynarka Wojenna zachęca do biegania. 10. edycja Biegu 5 Mil

Na terenie Portu Wojennego Gdynia odbyła się jubileuszowa edycja imprezy biegowej Bieg 5 Mil. Wydarzenie zgromadziło wielu chętnych, którzy mieli okazję zmierzyć się na trasie o długości pięciu mil morskich, w otoczeniu okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Organizatorem wydarzenia był Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
16.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Marynarze z ORP Ślązak wymagali hospitalizacji. Ewakuował ich śmigłowiec Marynarki Wojennej

Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została wysłana na Bałtyk do polskiej korwety patrolowej uczestniczącej w międzynarodowym ćwiczeniu morskim Baltops 23. Okazało się, że była wymagana prawdziwa interwencja medyczna.
12.06.2023

Efektowne zatopienie okrętu z eksplozją. Norweskie siły zbrojne testują możliwości potężnych rakiet

Królewska Norweska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) przeprowadziła udane ćwiczenia ogniowe z użyciem wyprodukowanego w Kongsberg Defence & Aerospace roku pocisku Naval Strike Missile (NSM). Wycofany ze służby okręt Æger zatonął w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym z fregaty KNM Otto Sverdrup (F 312).
09.06.2023

Akcja informacyjna Marynarki Wojennej o potrzebie posiadania sił morskich

Służby Prasowe jednostek polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowały spot, będący finałem prowadzonej od tygodnia akcji "Czy jesteś na to gotowy", mającej uświadamiać, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem sił morskich.
08.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Thesta stworzy zestaw do badań hydrograficznych dla Marynarki Wojennej

Mająca swoją siedzibę w Szczecinie spółka Thesta, świadczącą usługi skierowane dla sektora obronnego, jest w trakcie realizacji przedsięwzięcia dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w ramach programu Homar -2, którego celem jest dostarczenie mobilnego, samodzielnego zestawu do prowadzenia badań hydrograficznych.
05.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej

Obecność międzynarodowej grupy okrętów była okazją do spotkania jej przedstawicieli z wyższą kadra dowódczą polskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, a także lokalnymi władzami miejskimi. W gronie pięciu fregat, które zacumowały w Porcie Gdynia i Porcie Wojennym Gdynia, jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
29.05.2023

Rzecznik AU: okręty podwodne to m.in. odstraszanie przez zdolność do kontrataku

Okręty podwodne w polskiej Marynarce Wojennej będą nie tylko ochraniać szlaki komunikacyjne przed wrogimi okrętami, ale także zapewnią możliwość odstraszania przez zdolność do skutecznego kontrataku - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
28.05.2023

Polski okręt rozpoznawczy zaobserwowany w Zatoce Fińskiej

Wśród wielu jednostek obecnych na akwenie morskim dzielonym przez Estonię, Finlandię i Rosję pojawił się okręt rozpoznania radioelektronicznego, ORP Hydrograf, należący do Dywizjonu Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Sygnał okrętu można zaobserwować na stronach umożliwiających śledzenie jednostek morskich.
26.05.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy

Przedstawiciele PGZ Stocznia Wojenna S. z o.o. uczestniczyli w cyklu spotkań informacyjnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wejherowie. Przedstawili zainteresowanym ofertę stanowisk pracy oferowanych przez gdyńską stocznię, a także przygotowywane z myślą o budowie trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
26.05.2023

Włoska wizyta w dowództwie 3. FO

Dowódca niszczyciela rakietowego Caio Duilio spotkał się z kadrą 3. Flotylli Okrętów, w tym stojącym na jej czele kmdr. Andrzejem Ogrodnikiem. To kolejne tego typu wydarzenie, w ramach którego oficerowie Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) zapoznają się z strukturami morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.
26.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Świerczyński: realizacja programu Orka - przywrócenie zdolności niezbędnych na współczesnym polu walki

Realizacja programu Orka - zakupu okrętów podwodnych - to przywrócenie zdolności niezbędnych na współczesnym polu walki - powiedział PAP Marek Świerczyński z Polityki Insight, komentując zapowiedź wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka.
25.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Miecznik aneksowany. Potwierdzono rozpoczęcie budowy okrętu

Po niedawnym zamieszaniu wokół budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej dziś Agencja Uzbrojenia potwierdziła, że zakończyła rozmowy z konsorcjum odpowiedzialnym za jego budowę odnośnie uruchomienia części wykonawczej kontraktu. W tym roku rozpocznie się budowa pierwszego okrętu, w tym ceremonia cięcia blach, zaplanowana na sierpień br.
24.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

PGZ Stocznia Wojenna rozwija prace nad programem Miecznik

Zbliża się zaplanowana na sierpień ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej (z zaplanowanych trzech) prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu Miecznik. Trwają intensywne prace w związku z przygotowaniami stoczni na to przedsięwzięcie, a także dostawy elementów konstrukcyjnych.
09.05.2023

Kolejna interpelacja poselska w sprawie okrętów podwodnych. Czy cierpliwość już się kończy?

Temat okrętów podwodnych wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów zagadnienia, martwiących się o stan zasłużonego dla polskiej Marynarki Wojennej Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ukazała się kolejna interpelacja w sprawie przyszłości jednostki i jej sytuacji, będącej obecnie najdramatyczniejszą w jej długoletniej historii.
09.05.2023

Morskie aspekty ćwiczenia Anakonda 23

Podczas trwającej w weekend fazie ćwiczeń z wojskami podczas największych, cyklicznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda swoje zadania wykonywały siły polskiej Marynarki Wojennej. Choć w obecnej edycji położono nacisk na działania wojsk lądowych, nie zabrakło kluczowych epizodów z udziałem okrętów, rozgrywanych na Bałtyku oraz Wybrzeżu.
08.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.
26.04.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

Wielkanoc w jednostkach Marynarki Wojennej

Zbliżające się obchody Wielkanocy to czas spotkań w gronie rodzinnym. W jednostkach polskiej Marynarki Wojennej z tej okazji odbyły się spotkania kadry, w trakcie której wojskowi złożyli sobie życzenia. Z racji na ciągłość utrzymania bezpieczeństwa państwa wielu marynarzy ten czas spędzi w bazach wojskowych i na pokładach okrętów.
07.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

3. Flotylla Okrętów otwiera się na chętnych do służby

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej organizuje 29 marca rekrutację do służby. Odbędzie się 29 marca br. na Okręcie-Muzeum ORP Błyskawica przy Nabrzeżu Pomorskim (nieopodal Skweru Kościuszki) w Gdyni w godz. 09.00-11.00.
27.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

52. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej obchodził dziś swoją 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową na wchodzących w jej skład okrętach, a także odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy flotylli oraz zaproszonych gości.
10.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

Powrót podchorążych z morskiej praktyki

Z zimowego rejsu wrócili słuchacze V roku studiów na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przez prawie dwa tygodnie wykonywali zadania szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wchodzącego w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
17.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik

Podchorążowie V rocznika Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
08.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

Marynarka Wojenna uczciła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W odświętnej atmosferze, z udziałem wojskowej kadry i środowisk patriotycznych odbyły się obchody upamiętniające zryw niepodległościowy, który rozpoczął się w styczniu 1863 roku i trwał kilkanaście miesięcy.
24.01.2023

Zmiany na stanowiskach dowódczych w polskiej Marynarce Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dziś zmiany na stanowiskach dowódczych w morskim rodzaju sił zbrojnych.
16.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

Nie tylko „Ratownik”. Kutry ratownicze projektu 5002

Powracający co jakiś czas temat wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty służące do niesienia pomocy na morzu przypomina o tym, jaki jest stan obecnie służących tego typu jednostek. W morskim oddziale sił zbrojnych, obok większych okrętów są też dwa mniejsze, również wykonujące odpowiedzialne zadania.
06.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Kościuszko dołączy do elity NATO

Fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuści macierzysty Port Wojenny Gdynia i dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1). Uroczyste pożegnanie okrętu odbędzie się 4 stycznia 2023 roku o godzinie 10:00.
30.12.2022

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Świąteczna atmosfera w 3. Flotylli Okrętów

W marynarską tradycję wpisały się przedświąteczne spotkania wigilijne z udziałem kadry i przedstawicieli lokalnej społeczności.
24.12.2022

Uczczono pamięć pomordowanych oficerów

Polska Marynarka Wojenna uczciła pamięć Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. 5 lat temu ich szczątki pochowano podczas uroczystego pogrzebu.
18.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

Marynarze NATO z wizytą w gdyńskim magistracie

Dowódcy okrętów, które w piątek przypłynęły do Gdyni, spotkali się z władzami miasta; rozmowy z przedstawicielami Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG-1 dotyczyły m.in. bieżącej sytuacji i planów związanych z pobytem marynarzy w Polsce. Podziękowano również za wsparcie jakiego NATO udziela Polsce.
04.12.2022

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Okrętowa Grupa Zadaniowa w natarciu

Przez cały ostatni tydzień okręty wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów ćwiczyły różne morskie scenariusze. Swoje zadania wykonywały także wespół z jednostkami państw sojuszniczych służącymi w zespole sił reagowania NATO.
21.11.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

250-kilogramowa bomba znaleziona przy gdyńskim porcie

Patrol saperski wchodzący w skład 43. Bataliony Saperskiego 3. Flotylli Okrętów podjął ważącą ćwierć tony bombę lotniczą SC 250 z okresu II wojny światowej. Znalezisko wykryto podczas prac ziemnych na placu budowy stacji Gdynia Port.
17.11.2022

Morskie szkolenie Kaszuba

Załoga korwety ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) ORP Kaszub brała udział w szkoleniu poświęconemu ewakuacji rannych osób z pokładu jednostki.
16.11.2022

Orkany do modernizacji

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.
07.11.2022

Koniec przebudowy Nabrzeża Zachodniego w Porcie Wojennym

W piątek 19 listopada odbył się oficjalny odbiór inwestycji w Porcie Wojennym w Gdyni, w ramach którego przebudowane zostało Nabrzeże Zachodnie.
23.11.2021

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

Muzeum Westerplatte, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz okręty 3. Flotylli Okrętów – to miejsca, które odwiedzili podchorążowie najmłodszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej. Nowo przyjęcie kandydaci na żołnierzy zawodowych w uczelni są zaledwie od 3 tygodni. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, czyli tzw. „unitarkę”.
28.09.2021

Dowódca STRIKFORNATO i 6. Floty USA z wizytą w Gdyni

W czwartek, 17 czerwca, wizytę w Marynarce Wojennej złożył dowódca STRIKFORNATO, dowódca 6. Floty Stanów Zjednoczonych Vice Admiral Eugene H. Black. Podczas wizyty roboczej w Gdyni, amerykański admirał zapoznał się z osiągnięciami polskich sił morskich w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach morskich.
18.06.2021

50 lat 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania.
11.03.2021

Odsłonięcie tablic poświęconych polskim marynarzom

W środę, 10 marca, w przeddzień jubileuszu 50-lecia gdyńskiej Flotylli, przed Klubem 3. FO odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych działaniom polskich marynarzy.
11.03.2021

„Wodnik” w porcie. Po 2300 milach szkolenia

ORP „Wodnik” z powrotem w macierzystym porcie w Gdyni, a podchorążowie już na lądzie i po praktyce morskiej. Okręt szkolny wrócił z dwutygodniowego rejsu po Morzu Bałtyckim, podczas którego pokonał ponad 2300 mil morskich.
23.02.2021

Na wieczną wachtę odszedł komandor podporucznik Piotr Barczyk, oficer Dowództwa 3. Flotylli Okrętów

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 stycznia, niespodziewanie odszedł komandor podporucznik Piotr Barczyk, oficer Dowództwa 3. Flotylli Okrętów.
29.01.2021

Dawcy osocza z gdyńskiej Flotylli

Zakrojona na ogólnopolską skalę akcja propagująca i zachęcająca ozdrowieńców, którzy przezwyciężyli COVID-19 do oddawania osocza, znalazła odzew wśród marynarzy 3. Flotylli Okrętów.
19.01.2021

Zmiany kadrowe w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych

W piątek, 8 stycznia br., w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Nowym dowódcą jednostki został komandor Radosław Hurbańczuk.
08.01.2021

Inauguracja roku szkoleniowego 2021 w 3. Flotylli Okrętów

We wtorek 5 stycznia br., w 3. Flotylli Okrętów odbyła się inauguracja roku szkoleniowego 2021. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną było to wyjątkowe rozpoczęcie, które odbyło się w formie wideokonferencji.
06.01.2021

Pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów zaszczepieni

We wtorek, 5 stycznia, pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów otrzymali szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia odbyły się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.
06.01.2021

68. rocznica śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa

16 grudnia, obchodzimy 68. rocznicę śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i trzecią rocznicę pogrzebu bohaterskich Obrońców Wybrzeża z września 1939 r. Po 65 latach od śmierci oraz latach zapomnienia oficerowie Marynarki Wojennej doczekali się godnego pochówku na cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu.
16.12.2020

Grudniowe manewry na Zatoce [foto]

Załogi fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski oraz okrętu patrolowego ORP Ślązak, na wodach Zatoki Gdańskiej, doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich. Manewry rozpoczęły się w poniedziałek, 14 grudnia, i trwały dwa dni.
16.12.2020

Marynarze zawsze gotowi nieść pomoc

Marynarze Komendy Portu Wojennego Gdynia, w trakcie realizacji czynności służbowych w Helu, udzielili pomocy mężczyźnie, który zasłabł oczekując na przyjazd autobusu komunikacji miejskiej.
15.12.2020

ORP Wodnik wrócił do służby [foto]

Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.