• <
Baltexpo2023_duży

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

26.04.2023 23:30 Źródło: Służby Prasowe 3. FO

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.

Załoga ORP Orkan sprawdzała się w ramach tzw. ćwiczenia pojedynczego okrętu, które jest jednym z podstawowych przedsięwzięć szkoleniowych obok ćwiczeń w ramach zespołu złożonego z większej liczby okrętów. Podczas wyjścia w morze marynarze sprawdzali wyposażenie okrętu podczas realizacji scenariuszy. Do zwyczajowo wykonywanych należą pozorowane ataki rakietowe oraz strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i morskich z wykorzystaniem uzbrojenia okrętowego. Dodatkowo marynarze doskonalą elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA) zwalczając pożary i powstające przebicia kadłuba. Odbywają się wtedy też treningi prowadzenia łączności oraz uzupełniania zapasów zarówno na morzu jak i w wyznaczonych miejscach.

Szkolenie na morzu jest jednym z podstawowych elementów, który stanowi o ciągłości zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej do prowadzenia osłony morskich szlaków komunikacyjnych i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu. To tym bardziej ważne, gdy zagrożeń nie brakuje z racji na trwający obecnie wyścig zbrojeń i ponowny podział świata na rywalizujące z sobą bloki, co uwidoczniło się po inwazji Rosji na Ukrainę.

ORP Orkan to pierwszy z małych okrętów rakietowych proj. 660M, od którego pochodzi też nazwa typu. W służbie jest od 1992 roku. Pozostałe okręty tego typu to ORP Piorun (1994) i ORP Grom (1995). Wszystkie trzy służą w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. FO, na co dzień stacjonując w Porcie Wojennym Gdynia. Ich głównym zadaniem jest wykonywanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. Ich długość wynosi 48,9 metrów, a pełna wyporność wynosi 369 ton. Osiągają prędkość do 36 węzłów, z zasięgiem dochodzącym do 4500 mil morskich. Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych, przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15 Mk-3, a także uniwersalna armata morska AK-176M kal. 76,2 mm.

Dziękujemy za wysłane grafiki.