• <

Wynik wyszukiwania - "Estonia" - Wiadomości

Port w Kłajpedzie wzmacnia swoją flotę, zamawiając dwie hybrydowe łodzie pilotowe

Władze kluczowego, litewskiego portu podpisały umowę z estońską firmą Baltic Workboats na dwie nowe, hybrydowe łodzie pilotowe. Będą one towarzyszyć statkom wpływającym i wypływającym z portu. Trafić do niego mają w ciągu półtora roku od zawarcia zamówienia.
14.06.2024

Rosyjscy pogranicznicy usunęli estońskie boje graniczne na Narwie

Usunięcie przez pograniczników rosyjskich boi granicznych na rzece Narwa, znajdujących się po stronie Estonii, było oczywistą prowokacją – oświadczyły w czwartek władze w Tallinie.
24.05.2024

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.
10.05.2024

MSZ Estonii wezwało kierownika ambasady Rosji w związku z zakłóceniami sygnału GPS

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wezwało w środę kierownika ambasady Rosji w Tallinie, aby zaprotestować przeciwko zakłócaniu przez Moskwę sygnałów GPS nad Bałtykiem - oznajmił na platformie X szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
08.05.2024

Estonia i sojusznicy NATO przeciwko rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Ostatnio znacząco poprawiliśmy zdolności obronne na morzu. Wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami w NATO, Szwecją i Finlandią, powinniśmy być w stanie zapobiec potencjalnej rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego – napisał w specjalnym raporcie dowódca estońskiej armii gen. Martin Herem.
04.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.
29.04.2024

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

Balticconector wznawia prace. Wciąż pozostają nieznani sprawcy uszkodzenia gazociągu

Gasgrid Finland i estoński operator systemu przesyłu gazu Elering przekazały 22 kwietnia o rozpoczęciu wykorzystania rurociągu zgodnie z planem. Tym samym Balticconnector wznawia prace po ponad pół roku od uszkodzenia w wyniku działalności ludzkiej. Choć sprawcy incydentu pozostają nieznani, zdaniem śledczych z kilku państw było to celowe działanie, o które oskarża się Rosję.
22.04.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.
10.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Pięć krajów apeluje do UE o zakaz importu rosyjskich i białoruskich zbóż

Litwa, Łotwa, Estonia, Polska i Czechy zaapelowały do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu zbóż z Rosji i Białorusi do państw unijnych – poinformował w środę litewski resort rolnictwa, inicjator apelu. Powyższa inicjatywa zostanie rozpatrzona przez Radę UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 26 marca.
20.03.2024

Estonia. Armia wprowadza do służby drony morskie

Estońskie Siły Obronne wprowadzają do służby drony morskie. Wojsko podkreśla, że obecnie jedynie władze ukraińskie używają dronów rodzimej produkcji do ataków; zapowiada, że zamierza wzorować się na działaniach Kijowa na Morzu Czarnym, stosując podobne rozwiązania na Bałtyku - podała w piątek telewizja ERR.
08.03.2024

Polscy lotnicy odznaczeni za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Stacjonujący w Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing żołnierze polskich sił powietrznych zostali w środę odznaczeni medalami za pomyślną służbę - poinformowało ministerstwo obrony Estonii.
28.02.2024

Rosyjski samolot wojskowy pojawił się nad estońskim wybrzeżem. Przechwycił go francuski myśliwiec

Myśliwiec Mirage 2000-5, należący do Francuskich Sił Powietrznych zlokalizował i przechwycił rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, który działał nad terytorium Estonii. "Nieproszony gość" został zmuszony do opuszczenia przestrzeni powietrznej tego nadbałtyckiego państwa.
28.02.2024

Szwecja wnosi do NATO potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych

Zdolność NATO do ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury podwodnej znacznie wzrośnie, gdy Szwecja przystąpi do Sojuszu, wnosząc do niego m.in. potężną wiedzę w zakresie okrętów podwodnych - zauważył w poniedziałek komandor Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej.
27.02.2024

Estonia ma 95 nowych wysp, ale jest mniejsza

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał na przestrzeni ostatnich lat 95 wysp, jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowe - podał w czwartek dziennik "Postimees".
22.02.2024

Najstarsza latarnia morska nad Bałtykiem otrzyma radar obrony powietrznej

Przy najstarszej latarni morskiej nad Bałtykiem, mieszczącej się na wyspie Hiiumaa w zachodniej Estonii, zamontowany zostanie radar obrony powietrznej - poinformowała w niedzielę telewizja ERR.
18.02.2024

Szwedzka prokuratura nie wznowi śledztwa w sprawie zatonięcia promu Estonia

Prokuratura w Szwecji nie wznowi śledztwa w sprawie zatonięcia promu Estonia - poinformowały w czwartek tamtejsze władze po tym, gdy śledczy nie znaleźli żadnych oznak kolizji ani eksplozji. W katastrofie, do której doszło w 1994 r., zginęły 852 osoby.
15.02.2024

Estoński wywiad: Rosja planuje militarnie zdominować region Morza Bałtyckiego

Kreml chce konfrontacji z Zachodem czego częścią będzie stopniowe zwiększanie liczby wojsk na granicy z Estonią. Kreml planuje też kontynuację wojny przeciw Ukrainie i konfrontację z Zachodem - wynika z opublikowanego we wtorek rocznego raportu estońskiego wywiadu zagranicznego.
13.02.2024

Resort obrony Estonii: mamy przeciwokrętowy system mogący pokryć niemal cały Bałtyk

Do Estonii dotarł przeciwokrętowy system rakietowy Blue Spear 5G SSM, którego zasięg obejmuje niemal całe Morze Bałtyckie - poinformowało w piątek estońskie ministerstwo obrony.
09.02.2024

Michał Burczyński mistrzem świata w żeglarstwie lodowym

Michał Burczyński wywalczył w estońskiej Parnawie tytuł bojerowego mistrza świata w klasie DN. To czwarty złoty medal Polaka w czempionacie globu. W kolekcji ma ponadto trzy srebrne i cztery brązowe krążki.
08.02.2024

Van Oord rozpoczyna refulacje terenu pod nowe nabrzeże w porcie Paldiski South w Estonii

Van Oord rozpoczął prace refulacyjne dla nowego nabrzeża w porcie Paldiski South w Estonii. Nowe nabrzeże ma przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i krajach bałtyckich.
08.02.2024

Estoński operator planuje budowę trzeciej linii energetycznej łączącej kraj z Finlandią

Elering, estoński operator odpowiadający za przesył energii elektrycznej i gazu ziemnego z siedzibą w Tallinie, rozważa realizację połączenia lądowego EstLink 3 w północno-zachodniej części kraju. Trzecie elektroenergetyczne połączenie międzysystemowe z Finlandią w dalszym ciągu ma przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw, osiągnięcia celów polityki klimatycznej i energetycznej oraz połączy kraje bałtyckie i nordyckie w jeszcze bardziej spójny obszar rynkowy.
06.02.2024

Media w Estonii o zakłócaniu sygnału GPS przez Rosję: ryzyko dla żeglugi

Zakłócanie przez Rosję sygnału GPS w regionie Morza Bałtyckiego stwarza ryzyko zarówno dla lotnictwa, jak i żeglugi - ostrzega w niedzielę telewizja ERR, cytując wojskowych i ekspertów.
04.02.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Estonia. Powraca kwestia niebezpiecznych wraków w Bałtyku

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Estońskie media: jedna czwarta powierzchni Bałtyku skuta lodem

Wczesne nadejście zimy spowodowało, że około 80 tys. kilometrów kwadratowych Morza Bałtyckiego, czyli jedna czwarta jego całkowitej powierzchni, jest obecnie skuta lodem - podała we wtorek estońska telewizja ERR.
16.01.2024

Estonia. Ekspert: Zełenski chciał podziękować krajom bałtyckim za pomoc dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciał podczas wizyt na Litwie, Łotwie i w Estonii podziękować tym krajom za pomoc i zaznaczyć swą obecność na arenie międzynarodowej - ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS).
13.01.2024

Port Tallin ze spadkami cargo i wzrostem pasażerów. Brakuje ładunków z Rosji

Wolumen ładunków przeładowywanych w terminalach należących do spółki Port of Tallin spadł w 2023 roku aż o 29%. Wpływ na to miały sankcje na Rosję i Białoruś oraz ogólne spowolnienie gospodarcze. O 13% wzrosła natomiast liczba pasażerów.
11.01.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Bałtyk. Dwa drobnicowce utknęły w lodzie

Dwa niewielkie drobnicowce utknęły w okolicy Estonii na Bałtyku z powodu silnego wiatru i dryfującego lodu.
04.01.2024

Prezydent Estonii: przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - ocenił w poniedziałek prezydent Estonii Alar Karis, witając w tym kraju prezydenta RP Andrzeja Dudę.
18.12.2023

Wspólne ćwiczenia sił fińskich, estońskich i brytyjskich na Zatoce Fińskiej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Marynarki wojenne Finlandii, Estonii oraz Wielkiej Brytanii, a także fińska Straż Przybrzeżna rozpoczęły w poniedziałek wspólne patrole na Zatoce Fińskiej w celu ochrony strategicznej infrastruktury podwodnej – poinformowały fińskie siły zbrojne.
04.12.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Polscy marynarze zneutralizowali w ramach ćwiczeń NATO 16 historycznych min morskich

Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.
24.11.2023

Zespół przeciwminowy NATO nie próżnuje. Pod polskim dowództwem rozminowywał estońskie wody

Działający od lipca w składzie z okrętami polskiej Marynarki Wojennej Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) przeprowadził operację neutralizacji obiektów niebezpiecznych, jakie zlokalizowano na Bałtyku, obecnych na wodach terytorialnych Estonii.
21.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Eksperci MAEA dali Tallinowi zielone światło w kwestii rozwoju krajowego programu energetyki jądrowej

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyznali w poniedziałek, że Estonia jest gotowa do rozpoczęcia swojego programu energetyki jądrowej.
30.10.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

Estonia jest w kontakcie z władzami Chin w sprawie awarii kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku

Estonia utrzymuje kontakt z władzami Chin w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie uszkodzenia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Estonii, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.
23.10.2023

Premier Łotwy zarządziła kontrolę infrastruktury krytycznej po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector

Premier Łotwy Evika Silina zarządziła w środę przeprowadzenie kontroli łotewskiej infrastruktury krytycznej pod względem jej przygotowania do możliwych zagrożeń. To reakcja na uszkodzenie gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią.
18.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

Uszkodzono podmorski kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Uszkodzony został podwodny kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią; nie jesteśmy w stanie ocenić, co było przyczyną awarii - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin.
17.10.2023

Prezydent Estonii: uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem naszych zdolności obronnych przed zagrożeniami hybrydowymi

Uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem zdolności obronnych Estonii przed zagrożeniami hybrydowymi - oświadczył we wtorek estoński prezydent Alar Karis.
17.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Pierwszy zielony korytarz morski na Bałtyku powstanie w Zatoce Fińskiej. Polska ma się od kogo uczyć

Na Bałtyku zainicjowano powstanie pierwszego morskiego korytarza. A właściwie dwóch korytarzy. Z inicjatywy władz Tallina i Helsinek z udziałem zarządów portów i operatorów promowych powstała inicjatywa utworzenia morskiego zielonego korytarza łączącego porty po przeciwnych stronach Zatoki Fińskiej. Połączenia Helsinki – Tallinn i Vuosaari – Muuga mają w niedługim czasie być neutralne dla środowiska.
17.10.2023

Zdaniem estońskich sił zbrojnych pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
14.10.2023

Siły zbrojne Estonii: pełna ochrona infrastruktury podwodnej jest właściwie niemożliwa

Zapewnienie ciągłej ochrony podmorskich kabli i gazociągów jest praktycznie niemożliwe - ocenił w piątek dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych płk Ants Kiviselg, komentując awarię łączącego Finlandię i Estonię gazociągu Balticconnector.
13.10.2023

Władze Estonii: jeśli to Rosja stoi za uszkodzeniem gazociągu, to najprawdopodobniej sprawdza estońską gotowość

Jeśli to naprawdę Rosja odpowiada za uszkodzenie gazociągu Balticconnector, to najprawdopodobniej sprawdza gotowość i przygotowanie Estonii - ocenił w środę w rozmowie z telewizją ERR Marko Mihkelson, przewodniczący komisji spraw zagranicznych estońskiego parlamentu.
11.10.2023

Zdaniem ekspertów uszkodzenie Balticconnector mogło być spowodowane przez opuszczoną kotwicę statku. Przypadek?

"Teoria kotwicy” pojawia się obecnie najczęściej w analizach przyczyn uszkodzenia gazociągu między Finlandią a Estonią. Zarejestrowany niewielki wstrząs sejsmiczny mógł być wywołany uderzeniem kotwicy dużego statku handlowego, który przystanął w czasie sztormu na środku Zatoki Fińskiej – podało w środę radio Yle.
11.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Wielka Brytania proponuje pomoc Finlandii i Estonii w śledzenie w sprawie uszkodzonego gazociągu

Wielka Brytania jest gotowa pomoc Finlandii i Estonii w śledztwie dotyczącym uszkodzenia podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego pod Morzem Bałtyckim – zapewnił we wtorek wieczorem premier Rishi Sunak.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Operator gazociągu Balticconnector: wciąż nieznana przyczyna awarii, niewykluczone celowe działanie

Wciąż nieznana jest przyczyna awarii gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią; nie można wykluczyć celowego zniszczenia podwodnej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek firma Elering, estoński operator systemu przesyłowego gazu ziemnego i elektryczności.
09.10.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

W związku z podejrzeniem wycieku zamknięto gazociąg łączący Finlandię i Estonię

W niedzielę nad ranem, w związku z podejrzeniem wycieku i nadzwyczajnym spadkiem ciśnienia, zamknięto podmorski gazociąg łączący Finlandię i Estonię - poinformował Gasrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego.
08.10.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Estonia boi się nielegalnych imigrantów, kieruje policję do portów i na dworce

W Estonii zwiększono obecność policji na południowej granicy z Łotwą, na dworcach i w portach, które mogą być wykorzystywane przez nielegalnych imigrantów - przekazała w poniedziałek agencja BNS.
19.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Estońskie firmy dostarczały części zamienne do jachtu Putina

Estońskie firmy - pomimo wojny na Ukrainie - dostarczały części zamienne do osobistego jachtu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - podał w środę dziennik "Postimees", powołując się na informacje fundacji rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
23.08.2023

Premierzy państw bałtyckich: synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
03.08.2023

Z Estonii na Ukrainę przybył sprzęt do usuwania min pod wodą

Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min, poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.08.2023

CIP i Ignitis rozpoczynają bałtycką współpracę w zakresie offshore

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) i Ignitis Renewables, za pośrednictwem swojego funduszu New Markets Fund, podpisały umowę o współpracy w zakresie możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i na Łotwie.
02.08.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku by zbadać wrak promu Estonia

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął we wtorek podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia, którego zatonięcie w 1994 r. - jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku - pochłonęło 852 ofiary.
19.07.2023

Estonia. Z leżącego na dnie Bałtyku od ponad stulecia okrętu zaczęło wyciekać do morza paliwo

Z leżącego na dnie Bałtyku od ponad stulecia brytyjskiego niszczyciela HMS Cassandra zaczęło wyciekać do morza paliwo - poinformowało w czwartek ministerstwo klimatu Estonii.
06.07.2023

Baltic Workboats rozwija technologie w zakresie autonomicznych jednostek morskich

Konsorcjum kierowane przez estońską fimę Baltic Workboats (BWB) wygrało dofinansowanie w wysokości 95 milionów euro w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego na stworzenie nowego typu platformy morskiej dla europejskich marynarek wojennych.
29.06.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Damen Shipyards i Baltic Workboats zawiązują sojusz w celu obsługi branży morskiej energetyki wiatrowej

Baltic Workboats (BWB) i Damen Shipyards podpisały umowę partnerską dotyczącą programu budowy statku do transportu załogi, Fast Crew Supplier (FCS) 2710, w zakładzie BWB na wyspie Saaremaa w Estonii. Wraz z otwarcoem Morza Bałtyckiego jako obszaru szybkiej ekspansji dla branży morskiej energetyki wiatrowej, budowa tych jednostek ma zwiększyć dostępność oferty zarówno dla regionu bałtyckiego, jak i innych rynków europejskich.
12.06.2023

Estonia. Do Tallina przybyły pierwsze z 30 okrętów NATO; wezmą udział w największych ćwiczeniach morskich w historii kraju

Ponad 30 okrętów wojennych NATO oraz niemal 3,7 tys. marynarzy weźmie udział w największych ćwiczeniach morskich w historii Estonii - Baltops. Pierwsze z nich zaczęły przypływać do Tallina we wtorek - poinformowała telewizja ERR.
31.05.2023

Kraje bałtyckie zwiększą koszty utrzymania misji NATO Baltic Air Policing

Ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii porozumieli się w sprawie zwiększenia kosztów przyjęcia personelu sojuszniczego w ramach misji NATO Baltic Air Policing. W Rydze w środę ministrowie podpisali zaktualizowane wzajemne porozumienie, które zawiera odpowiednie zobowiązania trzech państw bałtyckich.
17.05.2023

Elenger chce rozwijać sprzedaż gazu w Polsce

Estońska spółka gazowa Elenger chce podjąć kolejny krok w strategii rozwoju firmy na polskim rynku. Przyznano jej właśnie moce magazynowe, dzięki czemu może przechowywać zapasy gazu w magazynach zarządzanych przez Gaz Storage Polska. W ten sposób firma odnotuje import większej ilości surowca do naszego kraju.
08.05.2023

Estonia. Ujawniono tajne dokumenty strategiczne Rosji z planem przeciwdziałania NATO nad Bałtykiem

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich - poinformowały w środę m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.
26.04.2023

Nowe plany NATO nie przewidują możliwości oddania terytorium państw bałtyckich

Nowe plany NATO nie przewidują możliwości oddania terytorium w obszarze regionu bałtyckiego, które pozbawione jest strategicznej głębi - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur, potwierdzając poniedziałkowe doniesienia dziennika "New York Times" o istnieniu nowych planów NATO dotyczących obrony wschodniej flanki Sojuszu.
18.04.2023

Finlandia posiada doświadczone siły obronne, które wzmocnią zdolności odstraszania Rosji

Dyrektor departamentu ds. NATO i Unii Europejskiej w ministerstwie obrony Estonii Madis Roll przekazał, że Finlandia dysponuje bardzo sprawnymi i doświadczonymi siłami obronnymi, co zdecydowanie wzmacnia nasze zdolności odstraszania Rosji i gotowość do obrony.
15.04.2023

Estonia. Przybyła amerykańska piechota morska będzie ćwiczyć z estońską marynarką wojenną

Do Estonii przybył ponad 70-osobowy kontyngent amerykańskiej piechoty morskiej, którego żołnierze będą ćwiczyć z estońską marynarką wojenną m.in. monitorowanie wód i świadomość sytuacyjną na morzu - poinformowała w piątek agencja BNS.
14.04.2023

Elenger odebrał pierwszy ładunek LNG w terminalu Inkoo. Gaz pochodzi z USA

Na początku kwietnia do portu Inkoo w Estonii przybył ze Stanów Zjednoczonych tankowiec Vivit Americas LNG na zamówienie spółki Elenger. Jest to pierwsza amerykańska partia gazu dostarczona do Estonii z USA.
14.04.2023

Port w Tallinie wypłaci dywidendę z zysków

Port w Tallinie wypłaci dywidendę z 75% zysków uzyskanych w poprzednim roku obrotowym. Wysokość dywidendy to 7,3 centa za akcję.
12.04.2023

Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował, że weszło w życie rozporządzenie, na mocy którego zostanie w tym roku przeprowadzone postępowanie w sprawie pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych. Na jesieni mają być zorganizowane pierwsze aukcje dla obszarów, którymi zainteresowany jest więcej niż jeden deweloper.
31.03.2023

Premier Estonii: Nie powinniśmy osłabiać sankcji przeciwko Rosji

Przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Brukseli premier Estonii Kaja Kallas powiedziała, że państwa wspólnoty nie powinny osłabiać sankcji przeciwko Rosji w ramach umowy dotyczącej eksportu zboża przez Morze Czarne.
23.03.2023

USS Porter z wizytą w Tallinie. Niedawno odwiedził też Port Gdynia

Do głównego portu stolicy Estonii wszedł amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS Porter. Okręt niedawno wziął udział w ćwiczeniu z siłami polskiej Marynarki Wojennej oraz spędził dwa dni w Porcie Gdynia.
20.03.2023

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Fińskie radio Yle poinformowało w czwartek, że na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.
10.03.2023

Estonia przygotowuje się do kluczowych postępowań dla offshore wind

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych (TTJA) jeszcze w marcu powinien rozpocząć prace w związku z planowaną organizacją postępowań dla morskich farm wiatrowych, związanych z otrzymaniem pozwolenia na budowę. W marcu powinny pojawić się pierwsze ogłoszenia.
02.03.2023

W Estonii wojsko ćwiczy obronę przed desantem morskim

Siły Obronne Estonii prowadzą w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Morza Bałtyckiego, podczas których razem z kontyngentem duńskim ćwiczona jest obrona przed desantem morskim przy użyciu niemieckich czołgów Leopard 2, będących na wyposażeniu stacjonujących w Estonii Duńczyków - poinformowała telewizja ERR.
16.02.2023

Estońska firma planuje import regazyfikowanego LNG z Litwy do Polski

Estoński dostawca gazu Eesti Gas planuje ekspansję na polskim rynku gazu – informuje agencja Argus Media. Gaz ma pochodzić z procesu regazyfikacji LNG na Litwie.
11.02.2023

Port Tallinn nawiązuje współpracę z Utilitas Wind w sprawie offshore wind

Przedstawiciele Portu Tallinn oraz spółki Utilitas Wind nawiązali współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2023

Szwecja. Raport w sprawie zatonięcia promu Estonia: nie ma śladów kolizji ani eksplozji

Nie ma śladów kolizji z innym statkiem, obiektem pływającym, ani pozostałości świadczących o eksplozji, mogących spowodować zatonięcie w 1994 roku promu Estonia - ogłosiła w poniedziałek w Tallinie wspólna estońsko-szwedzko-fińska komisja ekspertów.
23.01.2023

Jest zielone światło dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi

Estoński organ regulacyjny Agencja Ochrony Konsumentów i Nadzoru Technicznego (TTJA) zatwierdziła program oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi. Jest to projekt realizowany przez bałtycką spółkę Utilitas Wind.
11.01.2023

Podmorski tunel kolejowy połączy kraje nordyckie z Europą Środkową

Projektowany podmorski tunel kolejowy między stolicą Finlandii, Helsinkami i stolicą Estonii, Tallinem, przez Zatokę Fińską i pod Morzem Bałtyckim, może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.
10.01.2023

Statek FSRU firmy Excelerate wkrótce dotrze do Finlandii

Fińska firma energetyczna Gasgrid poinformowała, że należąca do Excelerate Energy jednostka pływająca do magazynowania i regazyfikacji (FSRU) Exemplar dotrze w najbliższych tygodniach do portu Inkoo w Finlandii, aby służyć jako alternatywa dla importu gazu z tego kraju, który ma być dostarczany m.in. do polskich portów.
12.12.2022

Nowy prom dla Tallink już odebrany. Polacy mieli udział w budowie

Fińska stocznia RMC przekazała już nowy prom MyStar zamawiającej spółce Tallink Superfast, będącej częścią estońskich linii Tallink Grupp. W budowie promu udział miały polskie stocznie.
08.12.2022

Estonia. Do użytku oddano rurociąg mający zaopatrywać konsumentów w gaz z pływającego terminala LNG

W mieście Paldiski na północnym zachodzie Estonii w czwartek do użytku oddano gazociąg mający doprowadzać na rynek surowiec ze znajdującego się w Zatoce Fińskiej pływającego terminala LNG - poinformowała agencja BNS.
02.12.2022

Rau rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Estonii o bezpieczeństwie energetycznym i sankcjach na Rosję

Kolejne sankcje na Rosję oraz bezpieczeństwo energetyczne w regionie - były głównymi tematami piątkowej rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i jego estońskiego odpowiednika Urmasa Reinsalu.
25.11.2022

Ramboll przygotuje studium wykonalności dla morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi

Estońska firma Utilitas Wind zleciła wykonane oceny technicznej i ekonomicznej wykonalności morskiej farmy wiatrowej Saare-Liivi na wodach w Estonii. Pierwsze analizy będą znane na początku 2023 roku.
26.10.2022

Estońskie MSZ opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z zakazu importu rosyjskich produktów naftowych

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z potencjalnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych - poinformowała w środę agencja ERR.
31.08.2022

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
26.08.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Estonia i Finlandia opracują wspólną strategię obrony. "Możemy zamknąć Zatokę przed rosyjskimi okrętami"

Estonia i Finlandia uzgodniły, że – jako członkowie NATO – zintegrują kwestie militarne, m.in. obronę wybrzeża. Dzięki wspólnym działaniom oba kraje mogłyby zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej okrętom rosyjskiej marynarki wojennej - powiedział szef MON Estonii Janno Pevkur w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Iltalehti".
12.08.2022

Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej

4 sierpnia estoński rząd podjął decyzję o wszczęciu specjalnej krajowej procedury planistycznej w celu zaplanowania przyłącza kablowego w Zatoce Ryskiej, aby umożliwić podłączenie jednej z morskich farm wiatrowych do systemu lądowego.
11.08.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii

Estońska spółka energetyczna Alexela poinformowała, że prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii zostały zakończone.
05.06.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

Finlandia i Estonia łączą siły w projekcie pływającego terminala LNG

W środę 5 maja 2022 roku przedstawiciele operator systemów gazowych Elering i Gasgrid Finland podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej dzierżawy i zarządzania pływającym terminalem LNG (FSRU). Dwa kraje łączą siły na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu w Estonii i Finlandii poprzez rezygnację z importu rosyjskich gazociągów. Prywatna firma Alexela złożyła zaskakującą ofertę Eleringowi, który nie ukrywa zaskoczenia. Ostatecznie strona rządowa i prywatne firmy doszły do porozumienia.
20.05.2022

Wspólny pływający terminal LNG Finlandii i Estonii dotrze pod koniec 2022 r.

Wspólny dla Finlandii i Estonii pływający terminal LNG ma dotrzeć na estońskie wybrzeże pod koniec 2022 r. Chociaż decyzja polityczna zapadła, wątpliwości wzbudza sposób realizacji estońskiej części projektu - poinformował w środę Ośrodek Studiów Wschodnich.
18.05.2022

Okręty NATO w Estonii w ramach wspólnych ćwiczeń

Stały zespół sił morskich NATO nr 1 (SNMG1), składający się z sześciu okrętów, odwiedził estoński Tallin, skąd wyruszył na odbywające się w okolicy ćwiczenia.
20.04.2022

Finlandia. Rząd chce uniezależnić kraj od dostaw energii z Rosji; razem z Estonią wynajmie gazowiec LNG

Wspólnie z Estonią będziemy korzystać z dostaw ciekłego gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu - oświadczył w czwartek minister gospodarki Finlandii Mika Lintila. Dotychczas 100 proc. zużywanego w Finlandii gazu ziemnego, a 90 proc. ropy, pochodziło z Rosji.
07.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

Estonia może przyspieszyć realizację planu budowy pływającego terminalu LNG

Estonia może przyspieszyć realizowany od dekady plan budowy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii - przekazała w środę agencja Bloomberga.
23.03.2022

Łódki-dłubanki z regionu Soomaa w Estonii wpisane na listę UNESCO

Wyrób i użytkowanie estońskich łódek-dłubanek z regionu Soomaa zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, wymagającego pilnej ochrony - podał estoński portal ERR News.
16.12.2021

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

Szwedzkie media: Uszkodzenia wraku promu "Estonia" są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

Film nakręcony latem tego roku podczas oficjalnych oględzin spoczywającego na dnie Bałtyku wraku promu "Estonia" pokazuje poważne uszkodzenia kadłuba. Deformacje mogą wskazywać na eksplozję - podała w poniedziałek rozgłośnia Szwedzkie Radio (SR).
27.09.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Bałtycki hub zielonej infrastruktury powstanie w porcie w Tallinie

Port w stolicy Estonii ogłosił plan stworzenia hubu zielonej infrastruktury na Morzu Bałtyckim.
24.08.2021

Rau: Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets.
29.06.2021

Estonia: Premier wzywa Finlandię do poluzowania restrykcji w przeprawach promowych

"Estończycy pracujący w Finlandii nie mogą podróżować między tymi krajami bez groźby utraty pracy. To nieuzasadnione i niezgodne z zasadami UE" – napisała premier Estonii Kaja Kallas w liście otwartym, skierowanym do Sanny Marin, szefowej fińskiego rządu.
12.06.2021

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu Spring Storm 2021

Wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Spring Storm 2021. Manewry odbędą się na przełomie maja i czerwca na poligonach w Estonii. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP będzie to kolejne w tym roku sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.
24.05.2021

Tallin – raport z bałtyckiego rynku portowego

Celem estońskiego kompleksu portowego jest bycie najbardziej innowacyjnym intermodalnym hubem na Morzu Bałtyckim, obsługującym zarówno pasażerów jak i zróżnicowaną paletę ładunków. Obecnie jest on też jednym z motorów napędowych estońskiej gospodarki.
29.03.2021

Możliwe nowe badanie wraku promu „Estonia” spoczywającego na dnie Bałtyku

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków wraz ze swoimi odpowiednikami w Estonii oraz Finlandii wystąpiła dzisiaj do rządu Szwecji o możliwość przeprowadzenia nowych badań wraku promu "Estonia". Jednostka w 1994 roku zatonęła na Bałtyku. Zginęły 852 osoby.
18.12.2020

Czy nowe dowody w sprawie pomogą wyjaśnić przyczynę katastrofy promu wycieczkowego “Estonia”?

W szwedzkiej prokuraturze złożono wniosek o wznowienie dochodzenia w sprawie zatonięcia w 1994 roku promu MS "Estonia”.
27.11.2020

Będzie szczegółowa analiza w sprawie zatonięcia promu Estonia

Estoński Urząd ds. dochodzeń w kwestiach bezpieczeństwa oceni nowe informacje dotyczące zatonięcia w 1994 roku promu "Estonia" we współpracy ze swoimi odpowiednikami w Szwecji i Finlandii. Powodem analizy jest film, który ujawnił dziurę w kadłubie statku.
03.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowych pytaniach, które pojawiły się wokół katastrofy promu Estonia

W naszym cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych teoriach dotyczących katastrofy promu Estonia. Pojawiły się one 26 lat po katastrofie statku.
29.09.2020

Duża dziura we wraku promu Estonia może wyjaśnić przyczynę katastrofy

Twórcy filmu dokumentalnego "Estonia - odkrycie, które wszystko zmienia" znaleźli dużą dziurę w kadłubie wraku promu Estonia, który zatonął na Bałtyku w 1994 roku. Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny katastrofy.
28.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.