• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowe plany NATO nie przewidują możliwości oddania terytorium państw bałtyckich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nowe plany NATO nie przewidują możliwości oddania terytorium państw bałtyckich

Partnerzy portalu

Fot. Renee Altrov, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4

Nowe plany NATO nie przewidują możliwości oddania terytorium w obszarze regionu bałtyckiego, które pozbawione jest strategicznej głębi - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur, potwierdzając poniedziałkowe doniesienia dziennika "New York Times" o istnieniu nowych planów NATO dotyczących obrony wschodniej flanki Sojuszu.

– Wcześniej odstraszanie koncentrowało się na zdolności NATO do obrony i - w razie potrzeby - odzyskania swojego terytorium; nowe plany obronne koncentrują się na rezygnacji z luksusu poddania terytorium w regionie Morza Bałtyckiego, któremu brakuje strategicznej głębi – przyznał Pevkur cytowany we wtorek przez telewizję ERR.

Dodał, że o ile do tej pory tylko własne plany Estonii koncentrowały się na obronie kraju od pierwszego metra jego terytorium, to od szczytu NATO w Madrycie latem 2022 r. ogólna postawa obronna Sojuszu przesuwa się w kierunku odstraszania i planów obronnych, mających natychmiast bronić każdego metra obszaru NATO.

Pevkur przypomniał, że NATO od jakiegoś już czasu pracuje nad odrębnymi planami regionalnymi, które obejmą Estonię i inne kraje bałtyckie. – Ostateczna wersja projektu dość dobrze odpowiada naszym interesom. Pewne szczegóły można jeszcze dopracować, natomiast celem powinno być posiadanie planów, które mogłyby zostać zatwierdzone na najwyższym szczeblu politycznym na szczycie NATO w Wilnie – zaznaczył.

Minister obrony Estonii powiedział też, że nowe plany uwzględniają członkostwo w NATO Szwecji oraz Finlandii. Mówiąc o znaczeniu dołączenia do Sojuszu Finlandii, wspomniał m.in. o łańcuchach dostaw i logistyce. – Patrząc tylko na szlaki zaopatrzeniowe widzimy, że nie jesteśmy już uzależnieni od Przesmyku suwalskiego, ale możemy też stworzyć korytarz NATO w kierunku północnym. To niezwykle ważny aspekt z punktu widzenia obrony Estonii – wyjaśnił.

Z Tallina Jakub Bawołek
jbw/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.