• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Estonia ma 95 nowych wysp, ale jest mniejsza

Partnerzy portalu

Tallin

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał na przestrzeni ostatnich lat 95 wysp, jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowe - podał w czwartek dziennik "Postimees".

Mapa wybrzeża Estonii jest uaktualniania co osiem lat. Najnowsze zdjęcia lotnicze wykonane w 2020 r. pokazały, że liczba wysp na wodach terytorialnych kraju wzrosła z 2222 do 2317.

"Linia brzegowa Morza Bałtyckiego ulega ciągłym zmianom. Wpływają na to wypiętrzenie terenu po epoce lodowcowej, w wyniku którego podnosi się powierzchnia gruntu, a także ciągłe procesy erozji i akrecji wybrzeża, które są szczególnie intensywne w czasie sztormów. Dlatego od czasu do czasu trzeba ponownie wyznaczyć linię brzegową" - powiedziała Lea Pauts, kierownik działu danych przestrzennych agencji odpowiedzialnej za sporządzenie mapy.

W wyniku aktualizacji map ustalono także powierzchnię kraju na 45 335 kilometrów kwadratowych.

"Estonia jest teraz o 4 kilometry kwadratowe mniejsza niż wskazywały na to poprzednie dane" - oświadczyła Pauts, dodając, że różnicę można wytłumaczyć dokładniejszymi technikami mapowania i lepszymi danymi źródłowymi.

Z Tallina Jakub Bawołek

jbw/ adj/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.