• <
siemens_gamesa_2022

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

26.08.2022 21:12
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Partnerzy portalu

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii  - GospodarkaMorska.pl

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.

- Estonia podjęła zdecydowane kroki w rozwoju produkcji energii wiatrowej zarówno na lądzie, jak i na morzu. Korzystne warunki rynkowe dla tego typu inwestycji zwiększyły zainteresowanie firm, co spowodowało duże zapotrzebowanie na określenie odpowiednich lokalizacji dla morskich farm wiatrowych, przy czym na jedną lokalizację otrzymaliśmy wiele wniosków. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie aukcji w celu przyznania lokalizacji na jasnych i przejrzystych warunkach oraz zapewnienie wyboru najbardziej odpowiedniego dewelopera dla każdej lokalizacji, ponieważ w najlepszym interesie państwa jest, aby morskie farmy wiatrowe zaczęły działać jak najszybciej - powiedziała Sikkut.

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) otrzymał około 30 wniosków o pozwolenia na budowę dla miejsc odpowiednich dla morskich farm wiatrowych, z których większość dotyczy tych samych lokalizacji. W celu dalszego rozpatrzenia wniosków przepisy powinny określić kryteria wyboru.

Kristi Talving, dyrektor generalna TTJA, poinformowała, że urząd analizuje złożone wnioski o wydanie pozwolenia na budowę, które następnie będą opublikowane w dzienniku urzędowym. -Zainteresowane strony mają następnie 60 dni na konkurowanie o tą samą lokalizację i złożenie wniosków - wyjaśniła Talving.

TTJA będzie oceniać wnioski o pozwolenie na budowę przede wszystkim na podstawie estońskiego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, biorąc jednocześnie pod uwagę regionalne plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich.

Wnioski o pozwolenie na budowę, które spełnią wszystkie wymagania, będą następnie sprzedawane na aukcji. Zgodnie z propozycją ministra, jej cena wywoławcza zależałaby od przeznaczenia i wielkości lokalizacji: 25 000 euro za kilometr kwadratowy w przypadku morskich farm wiatrowych i 12 500 euro za kilometr kwadratowy w przypadku innych konstrukcji. Przykładowo, cena wywoławcza dla morskiej farmy wiatrowej o mocy 1000 MW zajmującej powierzchnię ok. 200 kilometrów kwadratowych wynosiłaby 5 milionów euro – informuje Estońskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.