• <

Wynik wyszukiwania - "hongkong" - Wiadomości

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

BBC: firmy z Chorwacji i Włoch pomagają rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu omijać sankcje

Firmy z Chorwacji i Włoch, ale także m.in. z Łotwy współpracują z rosyjskimi stoczniami, które budują okręty wojenne i trafiły na listę podmiotów objętych zachodnimi sankcjami jeszcze przed inwazją Kremla na Ukrainę - ujawniła w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
15.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Prezydent Biden zaniepokojony wsparciem Chin dla Rosji

Prezydent USA Joe Biden odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podał Biały Dom. Podczas rozmowy prezydent miał m.in. wyrazić rosnące zaniepokojenie wsparciem Pekinu dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz działaniami przeciwko filipińskim statkom.
02.04.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

USA żąda aby Panama nie udostępniała swojej bandery statkom z Iranu

Specjalny wysłannik USA ds. Iranu Abram Paley odwiedził w środę Panamę i wezwał władze tego kraju, by nie udostępniały swojej bandery irańskim statkom, ponieważ takie praktyki pozwalają Teheranowi omijać sankcje Waszyngtonu - podały agencja AFP i portal Times of Israel.
14.03.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu i morskiego listu przewozowego

W naszym wcześniejszych opracowaniu podjęliśmy próbę prześledzenia ewolucji orzecznictwa angielskiego (lub szerzej anglo-saskiego) w zakresie istotnej kwestii prawnej – ustalenia obowiązku (lub jego braku) wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego.
06.03.2024

Trzy podmorskie kable w rejonie Morza Czerwonego zostały przecięte

Trzy podmorskie kable w rejonie Morza Czerwonego zostały przecięte, oświadczyła w poniedziałek firma HGC Global Communications z siedzibą w Hongkongu. 90 proc. danych wymienianych między Europą i Azją wędruje kablami ułożonymi na dnie Morza Czerwonego.
04.03.2024

USA nałożyły sankcje na tankowiec powiązany z ministerstwem obrony Iranu

Resort finansów USA ogłosił we wtorek sankcje przeciwko pływającemu pod banderą Panamy tankowcowi, który przewoził towary z Iranu do Chin w imieniu irańskiego ministerstwa obrony. Restrykcjami objęto też dwie firmy zarejestrowane w Hongkongu i na Wyspach Marshalla.
28.02.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

Uszkodzony gazociąg Balticconnector ma być uruchomiony w kwietniu

Na początku marca rozpocznie się naprawa uszkodzonego jesienią estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector przebiegającego przez Zatokę Fińską. Prace mają potrwać około cztery tygodnie – poinformował fiński operator przesyłowy Gasgrid.
16.02.2024

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).
15.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Międzynarodowe reakcje na plany budowy etiopskiego portu w Somalilandzie. Gorąco w "Rogu Afryki"

Na początku stycznia obszarem "Rogu Afryki" wstrząsnęła informacja, że separatystyczny Somaliland podpisał z Etiopią umowę ws. dzierżawy fragmentu wybrzeża celem budowy portu i bazy morskiej. W zamian rząd w Addis Abebie miał uznać niepodległość tego utworzonego w 1991 roku i dotąd nieuznawanego na świecie państwa. Wiele państw oraz instytucji międzynarodowych wydało oświadczenia w związku z tym.
29.01.2024

USA nałożyły sankcje na irańskiego biznesmena wspierającego rebeliantów Huti

Resorty finansów i dyplomacji USA nałożyły w piątek sankcje na wspieranego przez irańskie służby biznesmena Saida al-Dżamala, który miał być zaangażowany w finansowanie jemeńskich rebeliantów Huti i ich ataków na statki handlowe w regionie Morza Czerwonego.
12.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Prezydent Finlandii rozmawiał z przywódcą Chin Xi o uszkodzeniu Balticconnetor

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbył w środę wideorozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Tematem spotkania była sytuacja geopolityczna, relacje między światowymi mocarstwami oraz kwestia uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, o co podejrzewany jest chiński kontenerowiec.
10.01.2024

OOCL wprowadza pierwszy ekologiczny statek o pojemności 24 188 TEU w 2024 roku. Nazwano go OOCL Valencia

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w stoczni Nantong COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (NACKS) zaprezentowano najnowszy statek firmy Orient Overseas Container Line Ltd. („OOCL”) o nośności 24 000 TEU. Jest także siódmą jednostką o ekologicznym napędzie i tak dużej wyporności z zaplanowanej serii dwunastu. To także pierwszy z nich, który będzie obsługiwał trasę między Europą a Azją.
05.01.2024

Ocean Network Express z nowym rekordem w transporcie kontenerowym

Mająca siedzibę w Singapurze jedna z czołowych firm branży żeglugowej pochwaliła się wyczynem jednego ze swoich najnowszych nabytków, kontenerowca ONE Inspiration. Statek przyjął na swój pokład 22 000 pełnych kontenerów, osiągając nowy rekord w kwestii załadunków.
27.12.2023

Szef Pentagonu: wielonarodowe siły będą chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym

Wielonarodowe siły mają chronić statki handlowe na Morzu Czerwonym w ramach operacji "Prosperity Guardian" - poinformował we wtorek przebywający z Bahrajnie minister obrony USA Lloyd Austin.
19.12.2023

Ceny ropy w USA poszły w górę po atakach na statki na Morzu Czerwonym

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i powiększają zwyżki z poprzedniego tygodnia. Uwaga inwestorów koncentruje się na tranzycie towarów przez statki na Morzu Czerwonym - podają maklerzy.
18.12.2023

Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym statek pod banderą Liberii

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kontenerowiec pod banderą Liberii, jednostka zapaliła się po trafieniu pociskiem wystrzelonym z kontrolowanej przez Huti części Jemenu - przekazał w piątek amerykański urzędnik, cytowany przez agencję Associated Press.
15.12.2023

USA chcą koalicji morskiej, która uniemożliwi ataki Huti na statki. Teheran protestuje

Po kolejnych atakach jemeńskiego ruchu Huti na statki na Morzu Czerwonym specjalny wysłannik USA do Jemenu Tim Lenderking powiedział w czwartek, że Waszyngton chce zmontowania "jak najszerszej koalicji morskiej", która uniemożliwi takie zamachy. Zaprotestował minister obrony Iranu.
14.12.2023

Huti zaatakowali statek w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab

Brytyjska agencja ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) i brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowały, że jemeńscy bojownicy Huti zaatakowali statek handlowy w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab i nakazali mu skierowanie się do Jemenu. Drugi statek został zaatakowany u wybrzeży Jemenu.
14.12.2023

CMA CGM odbiera statki na LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghau Shipbuilding dostarczyła CMA CGM kontenerowiec CMA CGM Bahia. Jednostka jest kolejną napędzaną LNG.
09.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Huti zaatakowali zły statek bo korzystają z nieaktualnych informacji?

W niedzielę rebelianci Huti wystrzelili z terenu Jemenu drony w kierunku statków handlowych. Jedną z zaatakowanych jednostek był kontenerowiec Number 9. Huti atakują w statki powiązane z firmami z Izraela, jednak tym razem najwyraźniej bazowali na nieaktualnych informacjach sprzed dwóch lat, bo Number 9 zmienił właściciela w 2021 roku.
04.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Greckie firmy żeglugowe wycofują się z handlu rosyjską ropą w obawie przed amerykańskimi sankcjami

W ostatnich tygodniach trzy duże greckie firmy żeglugowe zaprzestały transportu rosyjskiej ropy w obawie przed amerykańskimi sankcjami – poinformowała agencja Reutera.
24.11.2023

Estońskie służby: Za zniszczenie podmorskiego kabla łączącego Szwecję z Estonią odpowiada człowiek

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) odkryła ślady uszkodzeń spowodowanych przez człowieka na podmorskim kablu telekomunikacyjnym łączącym Szwecję z Estonią. Estońska prokuratura przygotowała również wniosek o pomoc prawną w sprawie do Chińskiej Republiki Ludowej - poinformowała w piątek agencja BNS.
10.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Premier Estonii: uszkodzenia Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych są powiązane

Uszkodzenia gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią i kabli telekomunikacyjnych pomiędzy Estonią a Finlandią i Szwecją są ze sobą powiązane - powiedziała w czwartek estońska premier Kaja Kallas, po spotkaniu z szefami rządów Szwecji i Finlandii.
27.10.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

Estonia jest w kontakcie z władzami Chin w sprawie awarii kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku

Estonia utrzymuje kontakt z władzami Chin w związku ze śledztwem prowadzonym w sprawie uszkodzenia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Estonii, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera.
23.10.2023

MSZ apeluje do fińskich władz o "bezstronne" dochodzenie w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector

W reakcji na piątkowe oświadczenie fińskiego Narodowego Biura Śledczego, dotyczące dochodzenia w sprawie uszkodzenia rurociągu Balticconnector, które obecnie koncentruje się na roli chińskiego kontenerowca NewNew Polar Bear, chińskie MSZ wezwało do przeprowadzenia "obiektywnego, bezstronnego i profesjonalnego" śledztwa – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

W pobliżu uszkodzenia Balticconnector znaleziono ciężki przedmiot; podejrzenie skierowane na chiński statek

W trakcie badań podwodnych przeprowadzonych przy gazociągu Balticconnector znaleziony został "ciężki przedmiot", który mógł doprowadzić do uszkodzenia rurociągu przebiegającego przez Zatokę Fińską – przekazała w piątek fińska policja, podkreślając, że obecnie śledztwo koncentruje się na roli statku towarowego pływającego pod banderą Hongkongu.
20.10.2023

Fińska policja potwierdza: chiński i rosyjski frachtowiec sprawdzane w kontekście uszkodzenia Balticconnector

Dwa duże statki transportowe, jeden pływający pod banderą Hongkongu, a drugi - Rosji, są obecnie badane w związku ze sprawą uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonią – poinformowała we wtorek fińska policja.
17.10.2023

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Nietypowy, "polski" akcent w Chinach. Megakontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia

Kolejne firmy branży transportowej ścigają się w wprowadzaniu statków transportowych. Wśród nich jest przedsiębiorstwo Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL), które zorganizowało w stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (DACKS) ceremonię nadania nazwy swojej nowej, "zielonej" jednostce. Jest w tym swoisty polski akcent, gdyż nowy kontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia.
16.10.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Hapag-Lloyd wciela do swojej floty Berlin Express. To pierwsza jednostka z najnowszej serii

Gigant branży kontenerowej oficjalnie powitał w swojej flocie pierwszy statek klasy Hamburg Express. Ma on znacząco wpłynąć na zmianę obrazu branży morskiej i towarowej, pokazując że firma również angażuje się w ich dekarbonizację oraz obniżenie emisji CO2.
03.10.2023

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.
26.09.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Chińskie władze odesłały do Hongkongu ostatniego z 12 Hongkończyków, którzy usiłowali zbiec motorówką na Tajwan

Chińskie władze zwolniły ostatniego członka 12-osobowej grupy hongkońskich aktywistów schwytanych przez chińską straż przybrzeżną podczas próby ucieczki łodzią motorową na Tajwan w sierpniu 2020 r. – informuje we wtorek hongkoński portal HKFP. Tang Kai-yin, uznany za organizatora akcji, spędził w więzieniu w południowych Chinach trzy lata.
22.08.2023

Kontenerowiec płynący z Odessy korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu

Kontenerowiec Joseph Schulte, który w środę rano wypłynął z Odessy ogłoszonym przez władze Ukrainy morskim korytarzem humanitarnym dotarł do Stambułu - podała w czwartek agencja AFP powołując się na dane portali śledzących ruch statków.
18.08.2023

Były dowódca sił NATO w Europie: Rosja ryzykuje wojną z NATO na Morzu Czarnym

Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.
17.08.2023

Zadeklarowanym korytarzem humanitarnym wypłynął z Odessy pierwszy kontenerowiec

Z portu w Odessie wypłynął w środę kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku, tj. początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Powiadomił o tym ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.
16.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Zmarł jeden z członków załogi holownika zatopionego w Kanale Sueskim przez tankowiec

Zmarł jeden z członków załogi holownika, który zatonął w Kanale Sueskim, po zderzeniu z tankowcem przewożącym skroplony gaz płynny (LPG). O jego śmierci poinformowała w sobotę agencję Reutera rodzina zmarłego. Na pokładzie holownika Fahd znajdowało się siedem osób - powiadomił prezes zarządu Kanału, Osama Rabie.
06.08.2023

W Kanale Sueskim po zderzeniu z tankowcem zatonął holownik

Holownik Kanału Sueskiego zatonął po zderzeniu z tankowcem pod banderą Hongkongu płynącym na drodze wodnej; trwa akcja jego wydobycia - poinformował w sobotę zarząd Kanału Sueskiego.
05.08.2023

Maersk zanotował duży spadek przychodów w drugim kwartale roku

Maersk - duński gigant specjalizujący się w spedycji towarów i transporcie morskim, w drugim kwartale 2023 roku odnotował znaczny spadek przychodów. Są one mniejsze aż o 40 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, spadając do poziomu 12,9 miliarda dolarów. Grupa spodziewa się, że cały bieżący rok będzie okresowo trudny pod względem działalności gospodarczej.
04.08.2023

Barka z migrantami wzbudza obawę mieszkańców nadmorskiego miasta w Wielkiej Brytanii

Portland ma swoje powody do sławy, lecz wszystkie je teraz przyćmiewa Bibby Stockholm, niemal stumetrowa barka zacumowana w tamtejszym porcie, na którą brytyjski rząd będzie wysyłał nielegalnych imigrantów. Pierwsza grupa 50 osób ma zostać na niej zakwaterowana we wtorek.
01.08.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Rekord urzędników celnych z Hongkongu. Takiej konfiskaty jeszcze nie było

Urzędnicy celni w Hongkongu rozbili duży gang przemytniczy działający w ruchliwym terminalu kontenerowym Kwai Tsing. W sumie zajęto towar o szacunkowej wartości rynkowej około 190 milionów dolarów, co jest największym przypadkiem w historii portu pod względem wartości konfiskaty.
07.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

ONE odbiera swój pierwszy statek o pojemności 24 000 TEU

Japan Marine United Corporation's Kure Shipyard dostarczył pierwszy z sześciu statków klasy Megamax zamówionych przez morskiego giganta przewozowego ONE, 400-metrowy ONE Innovation.
07.06.2023

Egipt. Zepchnięto z mielizny statek, który na krótko zablokował Kanał Sueski

Holowniki sprowadziły na tor wodny 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23, który w czwartek rano osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim na krótko blokując ruch przez ten szlak - poinformowała administracja kanału. Zapewniono, że żegluga przez Kanał Sueski zostanie niebawem wznowiona.
25.05.2023

Egipt. 190-metrowy statek osiadł na mieliźnie i zablokował Kanał Sueski

Pływający pod banderą Hongkongu 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23 osiadł w czwartek rano na mieliźnie u południowego wejścia do Kanału Sueskiego - przekazał operator żeglugowy Leth Agencies. Statek zablokował cztery kolejne jednostki. Holowniki próbują sprowadzić go z powrotem na tor wodny.
25.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
26.04.2023

Największy na świecie pływający terminal FSRU przybywa do Hongkongu

Największa na świecie pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) dotarła do portu w Hongkongu, aby obsłużyć pierwszy w mieście terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), o czym poinformowały zaangażowane w to przedsięwzięcie CLP Power Hong Kong i Hong Kong Electric.
14.04.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Baltic Hub obsłużył jednocześnie dwa oceaniczne kontenerowce

W gdańskim terminalu kontenerowym Baltic Hub odbył się jednoczesny przeładunek aż dwóch blisko 400-metrowych kontenerowców oceanicznych. To pierwsza taka sytuacja od 2019 roku.
13.02.2023

USA nałożyły sankcje na firmy zaangażowane w handel irańskimi produktami petrochemicznymi

Resort finansów USA ogłosił w czwartek nałożenie sankcji na dziewięć podmiotów z Iranu, Singapuru i Malezji, zaangażowanych w eksport irańskich produktów ropopochodnych do Chin i innych państw wschodniej Azji.
09.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Wypadek na chińskim towarowcu, jedna osoba nie żyje

Ogień na pokładzie towarowca wybuchł dzisiejszego ranka w Elektrowni Lamma w Hongkongu. Zginął jeden członek załogi statku.
30.01.2023

Chiński konsul: ośmiu zabitych, dziewięciu zaginionych po zatonięciu statku u wybrzeży Japonii

Po zatonięciu statku towarowego niedaleko wybrzeży Japonii potwierdzono śmierć ośmiu marynarzy, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych – podały w czwartek chińskie media państwowe, powołując się na konsula ChRL w japońskim mieście Fukuoka, Lu Guijuna.
26.01.2023

Japonia. Po zatonięciu statku potwierdzono śmierć dwóch marynarzy, trwają poszukiwania dziewięciu

Co najmniej dwóch członków załogi zginęło, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych po zatonięciu statku handlowego u wybrzeży Japonii – poinformowała w środę agencja Kyuodo, cytując japońską straż przybrzeżną.
25.01.2023

Japonia. Zatonął statek towarowy, na którego pokładzie znajdowały się 22 osoby

Statek towarowy z 22 osobami na pokładzie zatonął u wybrzeży południowo-zachodniej Japonii. Pięciu członków załogi zostało uratowanych, trwają poszukiwania pozostałych.
25.01.2023

Tanzania bije rekordy w eksporcie węgla, również do Polski

Tanzania wyeksportowała w 2022 r. węgiel o wartości 141,6 mln USD dzięki rosnącemu popytowi napędzanemu światowym kryzysem energetycznym. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż w 2021 r., gdy sprzedano węgiel za 13,2 mln USD.
18.01.2023

Malediwy usiane jachtami

Podczas gdy świat otwiera się ponownie na podróże, ultrabogaci zmierzają ku pełnym uroku plażom Malediwów na swoich luksusowych łodziach.
10.01.2023

Zmodernizowano największy na świecie statek FSRU. Teraz popłynie do Hongkongu

Zakończono modernizację największej na świecie jednostki pływającej do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), MOL FSRU Challenger, zwiększając jej zdolności przed wysłaniem do Hongkongu.
27.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Przywódcy USA i Chin rozmawiali o rosnącej aktywności wojskowej Pekinu na morzach

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w poniedziałek na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem potrzebę „zarządzania różnicami” i unikania konfliktu między obu krajami. Xi ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.
14.11.2022

Chiny. Zmiany w armii sugerują większy nacisk na Tajwan; Tajpej szykuje się na wzmożoną presję

Przetasowania w kierownictwie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) sugerują, że w nadchodzących latach skupi się ona w większym stopniu na Tajwanie. Ministerstwo obrony w Tajpej zapowiada reorganizację, by przygotować się na wzmożoną presję.
29.10.2022

RPA: Burmistrz Kapsztadu wezwał rząd w Pretorii, by nie wpuszczał do portów jachtu rosyjskiego oligarchy

Burmistrz Kapsztadu Geordin Hill-Lewis wezwał rząd Republiki Południowej Afryki (RPA) do niewpuszczania do portów tego kraju jachtu rosyjskiego oligarchy Aleksieja Mordaszowa, który znajduje się na listach sankcyjnych UE i USA - poinformował portal rozgłośni Głos Ameryki (VOA).
28.10.2022

Władze Hongkongu odmawiają egzekwowania sankcji UE i USA wobec jachtu oligarchy związanego z Putinem

Władze Hongkongu odmówiły we wtorek zatrzymania znajdującego się w tym mieście superjachtu, należącego do związanego z Władimirem Putinem oligarchy Aleksieja Mordaszowa, na którym ciążą sankcje nałożone przez UE i USA, ale nie przez ONZ.
11.10.2022

USA. Elon Musk proponuje oddanie Chinom części kontroli nad Tajwanem

Miliarder Elon Musk, który wywołał niedawno oburzenie propozycją zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej poprzez m.in. uznanie aneksji Krymu, zasugerował teraz, że napięcia między Chinami a Tajwanem można rozwiązać, oddając Pekinowi część kontroli nad wyspą.
08.10.2022

Co dalej z Cieśniną Tajwańską? Rywalizacja amerykańsko-chińska z Tajwanem w tle

W tym miesiącu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Jest to jeden z przejawów zmagań na geopolitycznej szachownicy, w której graczami są Stany Zjednoczone i Chiny, a których rozgrywka wpływa na światową gospodarkę morską.
24.08.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

Największe w historii Chin wojskowe manewry w Cieśninie Tajwańskiej, jakie Pekin rozpoczął w odpowiedzi na spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nie przestraszyły operujących w okolicy linii żeglugowych.
05.08.2022

[WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary

Morskie Centrum Poszukiwania i Ratownictwa Guangdong poinformowało, że do godziny 15.30 czasu lokalnego 4 lipca ratownicy odkryli i wydobyli 12 ciał 50 mil morskich na południowy zachód od zatopionego statku. Nie została potwierdzona jeszcze tożsamości, ale wszystko wskazuje że to załoga statku Fujing 001 służącego do budowy morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

CEVA Logistics stawia na dynamiczny rozwój frachtu oceanicznego i otwiera nowe biuro w Gdyni

Gdyńskie biuro CEVA wspiera wzrost popytu na rozwiązania frachtu oceanicznego w Europie. Większy dostęp klientów z Polski i Europy Wschodniej do globalnych usług transportu drobnicowego (LCL). CEVA Logistics, łącząc polskich i europejskich klientów z portami na całym świecie, uruchamia nowe biuro oddziału w Gdyni. Teraz jego zespół stawia na dynamiczny rozwój usług frachtu oceanicznego, w tym drobnicowego (LCL), całokontenerowego (FCL), a także break bulk i Project Forwarding.
05.07.2022

Zatonęła albo nie. Co się stało ze słynną pływającą restauracją z Hongkongu?

W zeszłym tygodniu agencje informacyjne na całym świecie podały wiadomość, że słynna pływająca restauracja Jumbo, która przez dekady zacumowana była w Hongkongu, a w której stołowali się wielokrotnie znamienici goście, zatonęła podczas holowania. Teraz jednak pojawiają się nowe informacje, według których restauracja pozostała na powierzchni.
26.06.2022

Słynna pływająca restauracja z Hongkongu zatonęła na Morzu Południowochińskim

Słynna barka-restauracja Jumbo, w której w ciągu blisko 50-letniej działalności w Hongkongu jedli m.in. brytyjska królowa i Tom Cruise, zatonęła na Morzu Południowochińskim – poinformowała we wtorek stacja BBC.
21.06.2022

Azimut Yachts Poland Warsaw Night

11 maja 2022 r. w Warszawie w podniebnej przestrzeni Warsaw SkyFall grono wyselekcjonowanych gości celebrowało wejście na rodzimy rynek luksusowej marki jachtowej - Azimut Yachts Poland. Organizatorem wieczoru był lider w dystrybucji łodzi żaglowych i motorowych w Polsce – firma Dobre Jachty, która od tego roku jest wyłącznym dealerem Azimut Yachts w kraju.
12.05.2022

Miasta przyjazne dla shippingu. Globalizacja zwycięża "deglobalizację"

Ateny, Singapur i Tokio to pierwsza trójka miast, w których firmy żeglugowe czują się najlepiej. Jednak najwięcej zarządów, pod względem wielkości flot, znajduje się w Pekinie, Oslo i Imbari – wynika z raportu „The Leading Maritime Cities of The World 2022” opracowanego przez norweskie firmy Menon Economics i DNV. Niestety w analizie nie znalazło się żadne miasto z Polski, a z Regionu Morza Bałtyckiego wyróżniona została Kopenhaga.
13.04.2022

Hongkong: kontenery chłodnicze jako kostnice

W Hongkongu znów rośnie liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. Miejscowe kostnice przechowują zwłoki zmarłych w kontenerach chłodniczych.
10.03.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy LNG będzie tegorocznym hitem?

Obserwujemy znaczących wzrost cen gazu w Europie. Z takiej sytuacji skwapliwie korzystają Amerykanie, wyrastając na pozycję globalnego eksportera LNG. Tymczasem w Chinach możemy zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na ciekły gaz. Jaki więc będzie 2022 rok dla LNG?
20.01.2022

Porty i logistyka w Chinach pod presją pandemii. Drastyczne środki ostrożności ratują życie, zakłócają logistykę

Port Ningbo działa już prawie na pełnych obrotach po ostatnich zakłóceniach spowodowanych pandemią Covid. Stwierdzono jednak, że ryzyko zakłóceń w transporcie z Chin przeniosło się na Tianjin i Shenzhen. Skutki zakłóceń można obserwować na mapach ruchu statków i w serwisach informacyjnych globalnych operatorów logistycznych.
13.01.2022

Marco Polo Marine wkracza na drogę ekologicznego recyklingu statków

Indonezyjska stocznia Marcopolo Shipyard, spółka zależna singapurskiej firmy Marco Polo Marine zajmującej się logistyką morską, rozpoczęła ekologiczny projekt recyklingu statków.
08.01.2022

Kolejny klasyczny wycieczkowiec do rozbiórki

Oriental Dragon, jeden ze statków określanych mianem „pionierów” pośród cruiserów, został sprzedany na aukcji. Nabywcą jest firma, która w swojej flocie posiada inne statki przeznaczone do złomowania.
01.01.2022

Maersk kontynuuje swoją ekspansję. Przejęcie LF Logistics za 3,6 mld USD

A.P. Moller-Maersk kontynuuje ekspansję w realizacji swojej strategii rozwoju globalnej logistyki kontenerowej, ogłaszając jedną z największych transakcji przejęcia, która sprawi, że firma znajdzie się w gronie największych globalnych gigantów logistycznych.
27.12.2021

GCT w Porcie Gdynia. Terminal, który ma wiele do zaoferowania w polskiej grze o offshore

Na trójmiejskim rynku portowym funkcjonują od 2006 roku, na koncie mają 29 projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, współtworzyli wiele spektakularnych inwestycji offshore za granicą, a ich roczna przepustowość to ponad 600 tys. TEU. Mowa o Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports. Z szefem GCT rozmawiamy o doświadczeniach z onshore, udziale w polskim offshore i najbliższych planach.
14.11.2021

Statki towarowe starają się unikać dużych portów

Zatłoczenie w wielu głównych portach świata spowodowało, że firmy zajmujące się przeładunkiem szukały najszybszego sposobu na przetransportowanie towarów przez zatkane arterie światowego handlu.
09.11.2021

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Dlaczego Polska ma nie chcieć Chińczyków w Porcie Gdynia?

Część mediów z paniką przyjęła wiadomość o udziale chińskich firm w przetargu na dzierżawę terenów w zachodniej części Portu Gdynia z przeznaczeniem na terminal przeładunkowy kontenerów oraz elementów morskich farm wiatrowych. O ile praktyka udziału zagranicznych oferentów w przetargach jest czymś powszechnym w międzynarodowym biznesie, to trwająca nagonka na Chiny ukazuje powierzchowność mediów w zapoznaniu się z tematem lub działanie po określonej linii ideologicznej.
22.10.2021

IMO wyznaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników

Prawie dwa lata po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowego Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (IMO) zatwierdził projekt rezolucji konsolidującej kwestie związane ze zmianą załogi, dostępem do opieki medycznej, wyznaczaniem kluczowych pracowników i priorytetami marynarzy do szczepienia COVID-19.
14.10.2021

OOCL zamawia dziesięć ekologicznych kontenerowców o ładowności 16 000 TEU

Firma Orient Overseas Container Line Limited (OOCL) z siedzibą w Hongkongu, zajmująca się spedycją i logistyką kontenerów, zamówiła w Chinach dziesięć przyjaznych dla środowiska kontenerowców o ładowności 16 000 TEU.
03.09.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

Wolumen eksportu w Chinach spada w związku z zatłoczeniem w portach

Oczekuje się, że wielkość chińskiego eksportu spadnie w sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem z powodu ponownego pojawienia się zatorów w transporcie kontenerowym, podczas gdy import prawdopodobnie ulegnie stagnacji.
24.08.2021

OOCL dołącza do klubu miliarderów z rekordowym wynikiem w pierwszej połowie roku

Orient Overseas International (OOIL), spółka-matka OOCL, odnotowała zysk netto w wysokości 2,8 miliarda dolarów za półrocze – zdecydowanie najlepszy pośredni wynik w 52-letniej historii grupy.
22.08.2021

Singapur nadal jest wiodącym światowym centrum morskim

Według nowego raportu Singapur już ósmy rok z rzędu jest czołowym światowym centrum wysyłkowym. Singapur został uznany za najlepszą lokalizację ze względu na wielkość portu, liczbę shipbrokerów, finansistów, prawników i ubezpieczycieli działających na arenie międzynarodowej, a także wspierającą ją politykę rządu.
14.07.2021

Wyniki OOCL w drugim kwartale potwierdzają megahossę na rynku kontenerowym

Dane za II kwartał OOCL wskazują na pewne spektakularne dochody, które mają pochodzić z przemysłu żeglugowego w zbliżającym się sezonie sprawozdawczym.
12.07.2021

Seaspan wciąż poszerza flotę - armator zamawia sześć statków o ładowności 15 000 TEU

Seaspan Corporation z siedzibą w Hongkongu, firma zajmująca się leasingiem kontenerowców, złożyła ostatnio zamówienie na sześć nowych statków o pojemności 15 000 TEU, zwiększając łączny portfel zamówień do 45.
29.06.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Zatłoczenie w portach południowych Chin pogarsza się w związku ze środkami przeciwepidemicznymi

Zatłoczenie w portach kontenerowych w południowych Chinach pogarsza się, ponieważ władze zaostrzają środki dezynfekcyjne w związku z nasileniem przypadków infekcji COVID-19, powodując największe zaległości od co najmniej 2019 roku.
14.06.2021

Stoltenberg: wśród tematów szczytu NATO genewskie rozmowy Biden-Putin

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że jest przekonany, iż przywódcy państw Sojuszu skorzystają z możliwości, aby skonsultować się z prezydentem USA Joe Bidenem przed jego środowym spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
14.06.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

WSRTI: Dwunastu czołowych armatorów chce wspomóc odpowiedzialne złomowanie statków

Inicjatywa Przejrzystości Recyklingu Statków (SRTI) prowadzona przez Inicjatywę Zrównoważonej Żeglugi (SSI) osiągnęła liczbę 3439 statków, których właściciele i operatorzy są częścią odpowiedzialnego programu recyklingu statków.
20.05.2021

Biznes w kolorze blue

1,5 biliona dolarów generuje biznes związany z eksploatacją i eksploracją oceanów i mórz. Setki milionów osób o różnych specjalnościach pracuje w logistyce morskiej, turystyce, górnictwie, rybołówstwie i przetwórstwie ryb, żegludze oraz w morskiej energetyce odnawialnej.
19.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Chiny ostrzegły Japonię przed sojuszem z USA przeciwko nim

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ostrzegł w poniedziałek wieczorem swojego japońskiego odpowiednika Toshimitsu Motegi przed zbyt bliskimi relacjami z USA, a zwłaszcza sojuszem wymierzonym przeciwko nim.
06.04.2021

Konferencja o Chinach: o wszystkim, co ważne dla importerów i eksporterów

Wpływ blokady Kanału Sueskiego na import towarów z Chin do Polski, wzrost znaczenia juana w handlu międzynarodowym oraz ubezpieczenia należności – m.in. te zagadnienia podejmowali doświadczeni eksperci zaproszeni do udziału w Konferencji „Chiny dla każdego. Jak podnieść skuteczność w handlu z Chinami”.
02.04.2021

Inny kontenerowiec armatora Ever Given zgubił 30 lat temu w oceanie tysiące plastikowych kaczek

Evergreen Marine Corp armator kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał Sueski, miał już w swojej karierze inny poważny incydent na morzu. W 1992 roku z innego obsługiwanego przez niego kontenerowca Ever Laurel wypadło do Pacyfiku niemal 30 tys. zabawek. Przez 15 następnych lat plastikowe kaczki, żaby, żółwie i bobry wyrzucane były na brzeg na całym świecie.
28.03.2021

HMM Nuri pierwszym z megakontenerowców o wielkości 16 000 TEU od Hyundai Heavy Industries

Jednostka HMM Nuri ma długość 366 metrów, pojemność 16010 TEU, płuczki z otwartą pętlą (jak pozostałe jednostki z tej serii) oraz 1200 przyłączy (reefer plugs). Jednostki są wyposażone w nowoczesne systemy mocowania kontenerów, w tym odporne na silny wiatr, mosty mocujące.
23.03.2021

Dla MSC rok 2020 był pełen sukcesów

Wysyłając ponad 1,9 miliona kontenerów chłodniczych w 2020 r., pobijając tym samym swój poprzedni rekord 1,8 miliona z 2019 r., MSC nadal z powodzeniem żegluje po morzach dostarczając świeże produkty konsumentom na całym świecie.
10.03.2021

Globalny korek na wielu morskich szlakach może potrwać aż do 2022 roku

Tłok na globalnych szlakach morskich, lądowych i korytarzach powietrznych może potrwać aż do następnego roku, co przyczyni się do większych kosztów transportu – twierdzi jedna z czołowych amerykańskich firm spedycyjnych.
03.03.2021

Protekcjonizm w biznesie morskim. Państwa same sobie szkodzą

O 3,4% wzrosło by PKB w wielu gospodarkach morskich państw, gdyby ograniczono działania protekcjonistyczne przekonuje ICS w tegorocznym raporcie Protekcjonizm w Gospodarkach Morskich.
27.02.2021

MV WERFTEN zwolni ponad 1000 osób?

Do zwolnienia nawet 1/3 pracowników grupy MV WERFTEN może dojść jeszcze w tym miesiącu. Niemiecka grupa stoczniowa z kapitałem azjatyckim (Genting Hongkong) zamierza zwiększyć swoją rentowność, redukując załogę z 3000 do nawet 1800 osób. Zwolnienia negocjowane są ze związkiem zawodowym IG Metall.
23.02.2021

Chorwacja została 16 członkiem Konwencji Hong Kong

Chorwacja to jeden z ostatnich krajów przyjętych do, stworzonego przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), traktatu o bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska recyklingu statków, zwanego Konwencją Hongkong.
21.02.2021

Samsung Heavy zdobył zamówienie na cztery tankowce napędzane LNG

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) zdobyła zamówienie na budowę czterech bardzo dużych tankowców (VLCC). Jednostki będą napędzane skroplonym gazem ziemnym.
19.02.2021

Stocznie Meklemburgii – Pomorza Przedniego na krawędzi upadku

Według niemieckich mediów pracownicy stoczni w miastach Meklemburgii – Pomorza Przedniego dowiedzą się w najbliższych dniach o planowanej redukcji zatrudnienia. Obejmie ona ponad 1000 osób.
12.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.
22.01.2021

Marynarze powrócą do domów po 7 miesiącach uwięzienia na morzu

23 indyjskich marynarzy, uwięzionych na statku przewożącym australijski węgiel, dotrze na ląd po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Wielu innych wciąż dryfuje na chińskich wodach.
18.01.2021

Clearbot przyszłością czystych rzek?

Rój botów wyglądających niczym małe stateczki, zbierający odpady z okolicznych rzek czy jezior może stać się w naszym otoczeniu niebawem stałym i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na utrzymanie w czystości błękitnych dróg naszej planety.
18.01.2021

Największe kontenerowce świata - przegląd

Kontenerowce są podstawowymi podmiotami komercyjnego intermodalnego transportu towarowego. Na dzień dzisiejszy prawie 90% ładunków niemasowych na całym świecie jest transportowanych na tego typu statkach. Warto im się bliżej przyjrzeć. Przedstawiamy listę 10 największych funkcjonujących kontenerowców w 2020 roku, na podstawie ich pojemności mierzonej w TEU.
11.01.2021

W Brukseli krytyka pod adresem Niemiec i Francji w sprawie umowy z ChRL

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli część krajów, w tym Włochy, Hiszpania i Polska, skrytykowało szefa Rady Europejskiej, Niemcy i Francję za sposób, w jaki pod koniec 2020 roku ogłoszono podpisanie umowy inwestycyjnej UE-Chiny - powiadomiło PAP źródło w UE.
08.01.2021

Hongkończycy złapani w czasie ucieczki motorówką na Tajwan przyznali się do winy

10 Hongkończyków zatrzymanych podczas próby ucieczki na Tajwan i sądzonych w Chinach kontynentalnych za nielegalne przekroczenie granicy przyznało się do winy, a wyroki mają zapaść w środę – podała we wtorek stacja RTHK, powołując się na krewnych zatrzymanych.
29.12.2020

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim znów na krawędzi

Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
17.12.2020

Barka Fortuna, wymieniana w związku z Nord Stream 2, zmieniła właściciela

Barka Fortuna, opisywana jako jednostka uczestnicząca w budowie rosyjskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2, zmieniła właściciela - podał w środę rosyjski dziennik "RBK". Nowym właścicielem jest firma zatrudniająca zaledwie dwóch pracowników.
02.12.2020

W kontrze do Chin – Niemcy wobec regionu Indo-Pacyfiku

Rosnący wpływ Chin na obszarze Indo-Pacyfiku, potencjalnie zagrażający interesom bezpieczeństwa i gospodarczym RFN, skłonił niemiecki rząd do przyjęcia wytycznych w sprawie polityki wobec tego regionu. Ich głównym elementem jest zacieśnienie współpracy z członkami ASEAN-u oraz takimi państwami jak Indie, Japonia, Korea Płd. czy Australia. Choć dokument sygnalizuje ewolucję niemieckiej strategii wobec ChRL traktowanej coraz bardziej jako konkurent, jej wdrażanie może być ograniczone z powodu obaw o pogorszenie relacji z największy
25.11.2020

Wykaz Materiałów Niebezpiecznych (IHM) pod kontrolą – aplikacja PRS

PRS przypomina, iż z dniem 31.12.2020 wchodzi w życie kolejna część Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1257/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie recyklingu statków. Nakłada ona na statki państw Unii Europejskiej lub statki operujące na jej obszarze obowiązek posiadania na burcie zweryfikowanej części I Wykazu Materiałów Niebezpiecznych (IHM) oraz wystawionego na tej podstawie świadectwa inwentaryzacji / zaświadczenia o zgodności.
16.11.2020

OOCL zamawia kolejne siedem megakontenerowców w Chinach

Orient Overseas Container Line Limited (OOCL) z siedzibą w Hongkongu zamówił nową partię siedmiu kontenerowców o ładowności 23 000 TEU w stoczniach COSCO w Chinach.
03.11.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

DACHSER gotowy na szczyt sezonu. Firma poszerza ofertę połączeń czarterowych

DACHSER ponownie zwiększa możliwości przewozowe w szczycie sezonu. Dostawca usług logistycznych po raz kolejny uruchomił własne połączenia czarterowe między Azją a Europą. Od połowy października na trasie Frankfurt-Shanghai-Frankfurt będzie latał jeden dodatkowy frachtowiec B747 tygodniowo. Skorzystają na tym również polskie przedsiębiorstwa.
16.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.