• <
gryfia_70lat

Wolumen eksportu w Chinach spada w związku z zatłoczeniem w portach

24.08.2021 20:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wolumen eksportu w Chinach spada w związku z zatłoczeniem w portach

Partnerzy portalu

Wolumen eksportu w Chinach spada w związku z zatłoczeniem w portach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Szanghaj

Oczekuje się, że wielkość chińskiego eksportu spadnie w sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem z powodu ponownego pojawienia się zatorów w transporcie kontenerowym, podczas gdy import prawdopodobnie ulegnie stagnacji.

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii poinformował, że jego wskaźnik handlu dla Chin, który mierzy liczbę statków opuszczających chińskie porty, spadł w sierpniu o 6 procent od lipca. Odczyt wskazuje na słabość dostaw w Chinach, ponieważ odrodzenie się wariantu delta koronawirusa grozi zahamowaniem ożywienia światowego handlu.

– Podczas gdy w ostatnich tygodniach pojawiły się delikatne oznaki ulgi, zamknięcie terminalu w Ningbo ponownie zaostrza wąskie gardła w ruchu kontenerowym – powiedział Vincent Stamer, szef Kiel Trade Indicator.– Jeśli handel towarami z Chinami nie wróci szybko do normalnych procesów, kryzys grozi również odczuciem w biznesie bożonarodzeniowym z brakującymi produktami i wyższymi cenami.

Zatłoczenie portów w Chinach pogorszyło się w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ częściowe zamknięcie trzeciego najbardziej ruchliwego portu kontenerowego na świecie w Ningbo doprowadziło do wzrostu zatłoczenia w innych głównych portach w kraju. Czasy oczekiwania w pobliskim Szanghaju i Hongkongu wzrosły, gdy statki odpłynęły z Ningbo w związku z niepewnością, jak długo zostaną utrzymane środki kontroli wirusów.

Instytut dodał, że wolumeny ładunków na Morzu Czerwonym – najważniejszym morskim szlaku handlowym między Chinami a Europą – są obecnie o 20 procent niższe niż można by się spodziewać, biorąc pod uwagę ogólny wzrost chińskiego eksportu od czasu pandemii.

Prognoza Instytutu Kilońskiego opiera się na danych dotyczących wolumenu statków opuszczających porty, a zatem śledzi liczbę eksportu według ilości, a nie jego wartość. Chińskie dane celne mierzą wartość przesyłek, co sugeruje, że obserwacje think tanku mogą różnić się od rzeczywistych odczytów za miesiąc.

W ostatnich miesiącach wzrost chińskiego eksportu spowalniał, ponieważ efekt bazy sprzed roku okazał się mniej korzystny i pomimo oznak globalnego popytu osiąga szczyt. Wartość eksportu wzrosła w lipcu o 19,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.