• <
siemens_gamesa_2022

Kolejny klasyczny wycieczkowiec do rozbiórki

01.01.2022 15:51
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolejny klasyczny wycieczkowiec do rozbiórki

Partnerzy portalu

Kolejny klasyczny wycieczkowiec do rozbiórki - GospodarkaMorska.pl
Fot. ken93110 / Wikipedia

Oriental Dragon, jeden ze statków określanych mianem „pionierów” pośród cruiserów, został sprzedany na aukcji. Nabywcą jest firma, która w swojej flocie posiada inne statki przeznaczone do złomowania.

Oriental Dragon był jednym z luksusowych wycieczkowców, które pozwoliły ugruntować rynek i uzyskać liniom Royal Caribbean miano jednego z jego liderów. Zbudowany w 1972 roku statek o tonażu 18 500 ton został po 50 latach służby sprzedany na aukcji przez dotychczasowego właściciela, Worldport Corp. Zwycięzcą okazała się spółka Virna Maritime Corp z Mombaju, służąca jako ostatni właściciel rejestrowy dla statków.

Aukcja odbyła się w Malezji w październiku. Leciwa jednostka kosztowała nowego nabywcę niecałe 5 milionów dolarów. Techniczny zarząd nad statkiem objęła indyjska firma Machtrans, specjalizująca się w dostarczaniu statków do ich ostatniego portu. Jednocześnie wysłużony wycieczkowiec uzyskał nową, krótszą nazwę – Dragon. Branżowe media podają, że ostatni rejs to stoczni rozbiórkowej jest już kwestią czasu.

Tym samym będzie to dokładnie dwudziesty ósmy wycieczkowiec, jaki powędrował na złom od czasu wybuchu pandemii Covid-19 na początku 2020 roku. Jak podliczono, z sektora zniknęło w ten sposób prawie 1,2 mln ton pojemności brutto.

Zbudowany w 1972 roku Oriental Dragon zaczynał swoją karierę jako Sun Viking w barwach Royal Caribbean, ale ostatnimi czasy był już wycofany z użytku i w zaniedbanym stanie kotwiczył u wybrzeży Penangu. Był to jeden z trzech nowoczesnych wycieczkowców z salonem koktajlowym zaprojektowanym na kominach. Jednostki te pomogły odnieść rynkowy sukces Royal Caribbean.

W 1997 roku Royal Caribbean sprzedało Oriental Dragon do Azji, gdzie zmieniał właścicieli i nazwy jeszcze kilkakrotnie. Jego ostatnim właścicielem był Worldport Corp. z siedzibą w Hongkongu. Firma jednak zaczęła mieć problemy finansowe, kiedy ze względu na pandemiczne ograniczenia z czarteru jednostki wycofała się firma organizująca rejsy hazardowe. Worldport nie miał środków na spłatę długów oraz opłacanie załogi. W rezultacie Oriental Dragon został zajęty przez wierzycieli.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.