Tanzania wyeksportowała w 2022 r. węgiel o wartości 141,6 mln USD dzięki rosnącemu popytowi napędzanemu światowym kryzysem energetycznym. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż w 2021 r., gdy sprzedano węgiel za 13,2 mln USD.
Według raportu Banku Tanzanii (BoT) kraj skorzystał na światowym kryzysie energetycznym, który doprowadził do zwiększonej zależności wielu państw od węgla jako źródła energii. „Większość węgla trafiła do krajów sąsiednich, w tym do Kenii, Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy i Ugandy. Ale trafiła również i do innych krajów, w tym do Polski, Hongkongu, Indii i Senegalu” – czytamy w raporcie. Raport przewiduje, że ponieważ zapotrzebowanie na węgiel nadal rośnie, międzynarodowy rynek węgla pozostanie niestabilny w 2023 roku. W ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły do niespotykanych dotąd poziomów, a trzej najwięksi światowi producenci – Chiny, Indie i Indonezja – pobili rekordy produkcji.
Fot. Depositphotos
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni