• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym statek pod banderą Liberii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym statek pod banderą Liberii

Partnerzy portalu

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kontenerowiec pod banderą Liberii, jednostka zapaliła się po trafieniu pociskiem wystrzelonym z kontrolowanej przez Huti części Jemenu - przekazał w piątek amerykański urzędnik, cytowany przez agencję Associated Press.

Uderzeni pocisku wywołało pożar na pokładzie, kontenerowiec doznał trwałych uszkodzeń - przekazała brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey. Jak dodano, statek należący do Hapag-Lloyd AG w momencie ataku płynął na południe przez cieśninę Bab al-Mandab i znajdował się w odległości ok. 92 km na północ od jemeńskiego miasta Mokka.

To nie pierwszy atak Huti na Morzu Czerwonym. W czwartek bojownicy ruchu wystrzelili rakietę w kierunku płynącego pod banderą Hongkongu kontenerowca Maersk Gibraltar. Pocisk nie trafił jednostki, ale grupa deklarująca, że jest "jemeńską marynarką wojenną", nakazała statkowi zmienić kurs i płynąć do wybrzeży Jemenu.

Duńska firma Maersk, będąca jednym z największych na świecie operatorów kontenerowych, poinformowała w czwartek wieczorem, że jej statek Gibraltar płynął z Omanu do Arabii Saudyjskiej, gdy został zaatakowany w pobliżu cieśniny Bab al-Mandab.

Drugi zaatakowany w czwartek statek to płynący w pobliżu Jemenu pod banderą Malty bułgarski masowiec, na pokład którego wdarli się nieznani napastnicy.

Huti ponownie zapowiedzieli we wtorek, że ostrzeliwane będą wszystkie jednostki płynące do Izraela, i ostrzegli armatorów przed korzystaniem z izraelskich portów. Oznajmili, że ataki na statki będą kontynuowane, dopóki Izrael nie wstrzyma ofensywy w Gazie.

W ciągu ostatnich tygodni Huti wielokrotnie próbowali też ostrzeliwać rakietami położony na południu Izraela Ejlat i obierali za cel statki przepływające przez Cieśninę Bab al-Mandab, strategiczną drogę wodną łączącą Morze Czerwone z Morzem Arabskim. 

mwt/ adj/

arch.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.