• <

Wynik wyszukiwania - "gospodarkamorska.pl" - Wiadomości

Budimex z najlepszą ofertą na budowę falochronów osłonowych dla Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

Konsorcjum, w skład którego wchodzą Budimex S.A. (Lider Konsorcjum, udział 50%), Roverpol Sp. z o.o. (Partner Konsorcjum, udział 25%) oraz Rover Maritime S.L. (Partner Konsorcjum, udział 25%), zostało poinformowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, iż jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu przetargowym na budowę falochronów osłonowych, stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrzn
31.05.2024

Niderlandzka "Orka" z problemami? Czy wybór francukiego oferenta odbije się Holandii czkawką?

Ogłoszony 15 marca br. wybór Naval Group jako dostawcy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) wywołał poruszenie wśród osób zajmujących się jak i zainteresowanych tematyką morską. Głośno niezadowolenie pokazywali także pozostali oferenci, którzy chcą walczyć o kontrakt. Ponadto już mówi się, że zakup jednostek od Naval Group może okazać się dla zamawiającego problematyczny.
31.05.2024

Norwegia stawia na autonomiczne promy. Kongsberg Maritime wytycza kurs. Polskie stocznie mają szansą by nim popłynąć

Dobrze znany w Polsce, norweski operator promowy Torghatten przy wsparciu Kongsberg Maritime wprowadzą system pozwalający na pływanie promów autonomicznych. Rozwiązanie zostanie zastosowane na połączeniu Flakk-Rørvik.
31.05.2024

Największy od miesięcy zmasowany atak Huti na żeglugę został odparty

Siły amerykańskie i brytyjskie zneutralizowały łącznie kilkadziesiąt różnych celów w postaci rakiet i pocisków należących do jemeńskich bojowników Huti. To największe starcie od marca tego roku, gdy okręty i samoloty państw koalicji międzynarodowej zneutralizowały niemal 28 bezzałogowców wystrzelonych jednego dnia. Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci wciąż stanowią zagrożenie dla ruchu morskiego na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.
31.05.2024

Port rybacki we Fromborku otwarty po modernizacji

W środę 29 maja w obecności wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki oficjalnie otwarto port rybacki we Fromborku po modernizacji, która trwała blisko 2,5 roku. Za inwestycję odpowiada Urząd Morski w Gdyni.
30.05.2024

Terminal zbożowy w Porcie Gdynia: czas na oferty wstępne do 3 lipca

Po unieważnieniu pierwszego przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia szybko uruchomił kolejny. Czas na składanie ofert wstępnych upływa 3 lipca.
30.05.2024

Testy fabryczne pierwszej przekładni przyszłego ORP Wicher

W fabryce RENK Group w Augsburgu odbyły się testy fabryczne pierwszej z przekładni dla budowanej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Za kilka miesięcy zostanie ona zamontowana w siłowni okrętowej jednostki powstającej w PGZ Stocznia Wojenna.
29.05.2024

NATO oficjalnie uruchamia nowe Morskie Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

NATO utworzyło nowe centrum poświęcone bezpieczeństwu tysięcy mil podmorskich rurociągów i kabli energetycznych, które są narażone na ataki mające na celu zakłócenie dostaw energii, globalnej komunikacji i działalności gospodarczej. Utworzone Morskie Centrum NATO ds. Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej (NATO Maritime Centre for Security of Critical Undersea Infrastructure) ma służyć centrum wiedzy, które ma pomóc dowódcy MARCOM w podejmowaniu decyzji, rozmieszczaniu sił i koordynowaniu działań.
29.05.2024

Exail wybrany przez Navantia do wyposażenia okrętów podwodnych proj. S-80. Takie są oferowane także Polsce

Exail, dostawca dziedzinie nawigacji morskiej, wraz ze swoim dystrybutorem w Hiszpanii, Grafinta, podpisał kontrakt z Navantia na dostawę systemu wyświetlania map elektronicznych i informacji o okręcie Gecdis-W (WECDIS) dla czterech hiszpańskich okrętów podwodnych proj. S-80.
29.05.2024

Flota Hellady płynie na Posidonia 2024 cała naprzód. Morskie Targi w Atenach z polskim akcentem

Operatorzy z Grecji dysponują flotą przekraczającą 5500 statków, a greccy armatorzy kontrolują ponad 20% światowego tonażu. To czyni Grecję krajem posiadającym największą flotę na świecie – informuje Union of Greek Shipowners na kilka dni przed morskimi targami Posidonia. Polska zaznaczy swoją morskość branżowym seminarium.
29.05.2024

Zbliża się finał sprawy kontrowersyjnego jachtu. W tle wieloletnie śledztwo, Władimir Putin i luksusowe wyposażenie

Nie mieć końca wydaje się sprawa z 2010 roku, gdy doszło do katastrofy z udziałem kadłuba luksusowego jachtu Graceful (obecnie Kosatka) , który zdaniem rosyjskojęzycznych komentatorów ma należeć do Władimira Putina. Choć oskarżony o spowodowanie wypadku kapitan polskiego holownika został uniewinniony przez sąd pierwszej instancji, tak śledczy jak i firma zarządzająca statkiem zaskarżyły tę decyzję. Stawką jest odszkodowanie liczone w milionach złotych.
28.05.2024

RWE zbuduje morskie farmy wiatrowe o mocy 1,6 GW na niemieckich wodach Morza Północnego

Firma RWE podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą klastra Nordseecluster, obejmującego projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,6 GW. Planowana infrastruktura powstanie na Morzu Północnym, około 50 kilometrów na północ od wyspy Juist. Dostawcy głównych komponentów zostali już wybrani dla całego klastra.
28.05.2024

Dekarbonizacja żeglugi na pełnym baku. Pierwsze tankowanie metanolem w Singapurze

X-Press Feeders wraz Zarządem Portu Singapur i PSA Singapore osiągnęli dziś historyczny kamień milowy w kierunku zrównoważonej żeglugi wraz z pomyślnym zatankowaniem pierwszego, dwupaliwowego statku napędzanego metanolem. W ten sposób to niewielkie państwo, posiadające istotną pozycję jako port morski i centrum biznesowe ma stać się ważnym graczem na rynku promowania i wdrażania paliw odnawialnych w branży transportowej oraz globalnym przemyśle morskim.
28.05.2024

Francuski okręt wyjątkowej klasy. Commandant Blaison na postoju w Porcie Wojennym Gdynia

Od 25 do 28 maja w Gdyni można było zobaczyć okręt Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale), Commandant Blaison (F 793). Jednostka wyjątkowej klasy awizo, typu D'Estienne d'Orves, wykonuje zadania na Morzu Bałtyckim w związku z zaangażowaniem Francji w ochronę prawej flanki NATO.
28.05.2024

Była wiceprezydent Gdyni została wiceprezesem Portu Gdynia

Port Gdynia podał, że ostatnie wolne stanowisko w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zajęła Katarzyna Gruszecka-Spychała.
27.05.2024

MSC dodaje Hamburg do serwisu SWAN

Linie żeglugowe MSC poinformowały o zmianie rotacji serwisu kontenerowego Swan, który zawija również do Polski. Statki będą wpływać także do Hamburga.
27.05.2024

Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii

Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii za I półrocze 2024 r. - przewidziano w założeniach projektu ustawy zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Będzie to trzeci program realizujący ustawę z 2022 r. przeciwdziałającą skutkom wzrostu cen nośników energii.
27.05.2024

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2024 po raz dziewiąty

FBM to jedna z najstarszych w kraju konferencji poświęconych wyzwaniom jakie niesie ze sobą szeroko rozumiane bezpieczeństwo morskie RP. Odbędzie się 20 czerwca w Warszawie.
27.05.2024

Karstensen nie zwalnia tempa. W Gdańsku odbyło się wodowanie kolejnego statku

Z udziałem publiczności odbyło się kolejne wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland. Statek rybacki NB 477 Havfisk zjechał z pochylni B1.
26.05.2024

Koniec testów zakładowych systemu, który znajdzie się na niszczycielu min ORP Jaskółka

Firma OSI Maritime Systems poinformowała o o zakończeniu z powodzeniem odbiorczych prób zakładowych systemu INTS. Znajdzie się on na kolejnym, czwartym już niszczycielu min proj. 258, przyszłym ORP Jaskółka, który najprawdopodobniej w czerwcu zostanie zwodowany.
26.05.2024

Floty pod kosmicznym nadzorem. Wzrośnie bezpieczeństwo statków, załóg i ładunków

Bezpieczeństwo transportu morskiego jak nigdy dotąd, jest dziś istotnym problemem spedytorów, gestorów ładunków, operatorów transportu morskiego. Bezpieczeństwo i kontrola dostaw stały się podstawowym zagadnieniem osób odpowiedzialnych za zapewnienie ciągłości łańcuchów dostaw. Operatorzy flot i ich klienci będą mogli już niedługo korzystać ze zintegrowanego systemu łączności, który zapewni dopływ informacji w czasie rzeczywistym.
26.05.2024

Wodowanie Emilio Branchi. To dziesiąta fregata serii FREMM dla Marynarki Wojennej Włoch

W stoczni Riva Trigoso w Genui, należącej do Fincantieri, zwodowano dziesiątą fregatę typu Carlo Bergamini, która wejdzie w skład sił morskich Włoch (Marina Militare). Przyszły Emilio Branchi (F 599) ma wejść do służby w przyszłym roku.
26.05.2024

Fincantieri zbuduje dla USA sześć fregat typu Constellation

Włoska firma z branży stoczniowej podpisała kontrakt na budowę dwóch kolejnych fregat dla US Navy. W jej stoczni Fincantieri Marine Marinette, znajdującej się w USA, zostało zaplanowanych sześć okrętów tej klasy. Aktualnie trwa budowa pierwszej z nich.
25.05.2024

DNV potwierdza oszczędność energii na pierwszym na świecie statku wyposażonym w WindWings

Norweski certyfikator DNV potwierdził, że podczas żeglugi w sprzyjających warunkach nowoczesne żagle zapewniają zmniejszenie zużycia energii nawet o 32% podczas pokonywania mili morskiej. Dowodem tego jest ożaglowanie WindWings, zainstalowane na masowcu MV Pyxis Ocean, zarządzanym przez MC Shipping Singapore Branch i wyczarterowanym przez Cargill. Statek ten jakiś czas temu można było zobaczyć w Porcie Gdynia.
25.05.2024

Siły US Navy wsparły ofiary powodzi w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul

Amerykańska armia wsparła działania brazylijskich służb pomagających powodzianom na południu kraju. Podczas trwających od 20 dni opadów deszczu i w związku z tym wystąpienia wód w maju w stanie Rio Grande do Sul ewakuowano pół miliona mieszkańców. Zginęły 164 osoby, 65 jest wciąż zaginionych, a 800 zostało rannych.
25.05.2024

Spektakularna akcja hiszpańskiej fregaty. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta przekazało informację, że porwany przez piratów dzień wcześniej statek został odbity w ramach akcji przeprowadzonej przez okręt wchodzący w skład międzynarodowego zespołu. To drugi taki sukces działań europejskich sił morskich w tym rejonie.
25.05.2024

Dar Młodzieży utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży w piątek rano utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu. Jednostka została wyciągnięta przez holownik i dopłynęła na redę. Armator zapewnił, że zostały podjęte działania, które umożliwią kontynuację zaplanowanego rejsu.
24.05.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisała list intencyjny z Creeyacht

List intencyjny przewiduje podjęcie ścisłej współpracy w zakresie dostarczenia kadłubów dla rozwijanej przez PGZ Stocznia Wojenna platformy pływającej zdolnej do wykonywania szerokiego zakresu misji, zarówno o charakterze militarnym, jak i cywilnym.
24.05.2024

Włochy: zdywersyfikowaliśmy źródła dostaw, gaz z Rosji nie jest już niezbędny

Rosyjski gaz nie jest już niezbędny Włochom - ogłosił w piątek minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego tego kraju Gilberto Pichetto Fratin. Udało nam się zdywersyfikować kierunki dostaw - powiadomił, cytowany przez agencję Ansa.
24.05.2024

Mitsui O.S.K. Lines wdraża napęd wiatrowy Wind Challenger na kolejnym ze swoich statków

Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i Electric Power Development (J-Power) porozumiały się w sprawie instalacji systemu napędowego Wind Challenger, który przekształca energię wiatru w siłę napędową, na masowcu Kurotakisan Maru III. Instalacja żagla jest zaplanowana na II poł. 2025 roku.
24.05.2024

NATO zorganizowało pierwsze spotkanie w sprawie Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

Czołowi eksperci z państwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego spotkali się 23 maja w Kwaterze Głównej NATO na pierwszym posiedzeniu nowej Sieci Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure Network). W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podmorskiej, sojusz wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa podmorskich kabli i rurociągów oraz monitorowania potencjalnych zagrożeń.
24.05.2024

CMB.TECH i Damen podpisały umowę na cztery holowniki napędzane wodorem

Współpraca dotycząca statków została podpisana przez CMB.TECH i Damen 23 maja w Albwardy Damen w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej zawarcie umowy w tej sprawie miało miejsce podczas 27. Międzynarodowej Konwencji Holowników i Ratowników (ITS) w Dubaju.
24.05.2024

Fincantieri otworzy spółkę w Arabii Saudyjskiej

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri otworzy spółkę zależną w Arabii Saudyjskiej. Fincantieri Arabia ma się skupiać m.in. na obronności.
24.05.2024

Port Gdańsk. Generatory GE popłynęły do Azji

Trzy generatory wyprodukowane we Wrocławiu wyruszyły z Portu Gdańsk do Tajwanu. Ich transport nad morze i załadunek na statek były skomplikowaną operacją logistyczną.
23.05.2024

Equinor odkrył złoża ropy naftowej w odwiercie na polu Svalin na Morzu Północnym

Norweski gigant paliwowy poinformował o odkryciu na koncesji wydobywczej nr 169 na Morzu Północnym. Aktualnie koncesjonariusze rozważą, czy odkrycie jest wystarczająco opłacalne do produkcji. Wstępne obliczenia wskazują na obecność do 0,1 mln m3 wydobywalnego ekwiwalentu ropy naftowej, co odpowiada liczbie 600 tys. baryłek.
23.05.2024

Hapag-Lloyd stawia na Gdańsk

Hapag-Lloyd, jeden ze światowych liderów logistyki morskiej, zatrudni 100 specjalistów jeszcze do końca roku. Powiększenie zespołu ma związek z rozwojem procesów obsługiwanych w gdańskim oddziale oraz pionierskim narzędziem służącym do śledzenia położenia kontenerów.
23.05.2024

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.
23.05.2024

Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się 21 maja Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.
22.05.2024

Resort infrastruktury: plan ws. powrotu statków pod polską banderę

Obniżenie kosztów pracy na statkach zarejestrowanych w Polsce ma umożliwić powrót statków pod polską banderę - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Krężel z Ministerstwa Infrastruktury.
22.05.2024

Testy atomowego okrętu podwodnego pod brytyjską banderą. HMS Anson wdrażany do służby

Jeden z najnowszych okrętów podwodnych Royal Navy przechodzi intensywne próby morskie na Atlantyku, które poprzedzają wejście do regularnej służby i przeznaczenie do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
22.05.2024

Wybrano nową radę zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej na lata 2024-2028

21 maja 2024 roku podczas Zebrania Ogólnego Członków zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej wybrano nową radę na lata 2024-2028. Omówiono także cele i postanowienia na obecną kadencję.
22.05.2024

ONE i Uniwersytet Tokijski partnerami w programie „Nauka o zarządzaniu kontenerami”

21 maja został uruchomiony w Tokio rogramu współpracy społecznej pn. „Nauka o zarządzaniu kontenerami” (Container Management Science), we współpracy z uniwersytetem. Ma to stanowić krok w kierunku sprostania coraz bardziej złożonym i różnorodnym wyzwaniom stojącym przed branżą morską. Program ma zgromadzić ekspertów z różnych dziedzin akademickich w celu wspierania długoterminowej współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim w celu rozwoju zrównoważonej i przyszłościowej żeglugi kontenerowej.
22.05.2024

Żeglarskie emocje na Bałtyku. Za nami PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

W dniach 19-20 maja 2024 roku w sopockiej marinie odbyły się regaty PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024, zorganizowane przez Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) oraz firmę Vulcan Training & Consultancy, przy wsparciu Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wydarzenie stało się doskonałą platformą do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i promocji sektora energetyki wiatrowej na morzu. Regaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zgromadziły przedstawicieli branży offshore wind z całej Polski.
22.05.2024

Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

W ostatnich latach obserwujemy niezwykły wzrost udziału kobiet w branży morskiej i ta tendencja się wciąż nasila. Kobiety włączają się w środowisko sektora gospodarki morskiej, a sama branża staje się coraz bardziej różnorodna. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej w gdyńskiej siedzibie DNV odbyło się spotkanie kobiet związanych z branżą morską - I Konwencja Kobiet Branży Morskiej. Bezpiecznie i różnorodnie.
21.05.2024

Nowa fregata pod japońską banderą. JS Yahagi rozpoczyna służbę

Z udziałem władz państwowych, kadry dowódczej Japońskich Morskich Sił Samoobrony, branży stoczniowej oraz pozostałych gości odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia bandery na najnowszym okręcie sił morskich Japonii. To piąta z ośmiu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat typu Mogami, budowanych w rekordowo krótkim czasie.
21.05.2024

Rozpoczyna się budowa pierwszego połączenia energetycznego między Niemcami a Wielką Brytanią. Koszt 2,8 mld euro

Ponad 80 gości ze świata polityki, biznesu i władz świętowało 21 maja oficjalną ceremonię wmurowania kamienia węgielnego pod NeuConnect w Wilhelmshaven-Fedderwarden. Oznacza to rozpoczęcie budowy połączenia międzynarodowego NeuConnect. Ma być to kamień milowy w realizacji prywatnie finansowanego niemiecko-brytyjskiego połączenia elektroenergetycznego o wartości 2,8 mld euro (2,4 mld funtów). Jego otwarcie jest planowane na 2028 rok.
21.05.2024

Dziennik Gazeta Prawna: Kontrola wody odpływa

Do końca roku powinniśmy mieć na rzekach i jeziorach 825 punktów objętych stałym monitoringiem. Na razie mamy ich 35, większość na Odrze, dwa na Wiśle. Sondy odczytujące wyniki parametrów wody często są wyłączane lub w ogóle nie mierzą ważnych wskaźników – pisze "DGP" we wtorkowym wydaniu.
21.05.2024

Pomorskie. Polityczny apel w sprawie terminali agro

Radna sejmiku województwa pomorskiego Natalia Nitek-Płażyńska apeluje do marszałka województwa pomorskiego o zajęcie stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni.
21.05.2024

Pogrom Floty Czarnomorskiej. Dwa okręty stracone tego samego dnia

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że w wyniku ataku na Sewastopol z użyciem rakiet i dronów zniszczono dwa rosyjskie okręty, trałowiec Kowrowiec, ale również małą korwetę rakietową Cyklon. Od początku wojny rozpoczętej 24 lutego 2022 roku przez Rosję zostało uszkodzonych bądź zniszczonych 28 okrętów Floty Czarnomorskiej.
21.05.2024

Codzienny półmaraton do stoczni Crist dla rekordu i pomocy

Artur Woźniak, mieszkaniec Gdyni, już od ponad roku podejmuje niezwykłe wyzwanie - codziennie pokonuje dystans półmaratonu. Jego ambitnym celem jest ustanowienie rekordu Guinnessa, przebiegając 888 półmaratonów z rzędu. Jednocześnie, poprzez swój wysiłek, wspiera charytatywną zbiórkę na rzecz chłopca o imieniu Olaf.
21.05.2024

Testy napędu fregaty programu "Miecznik" w fabryce Rolls-Royce

Przez cały tydzień specjaliści z niemieckiej fabryki Rolls-Royce Solutions GmbH w Friedrichshafen wraz z przedstawicielami PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni testowali wyposażenie przyszłej fregaty ORP Wicher. Przeprowadzono test głównych jednostek napędowych oraz silników napędzających generatory.
21.05.2024

Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
21.05.2024

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy
20.05.2024

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.
20.05.2024

To będzie jeden z największych włoskich okrętów. Zwodowano Atlante

W stoczni Castellammare di Stabia, należącej do Fincantieri, zwodowano drugi okręt wsparcia logistycznego (Logistic Support Ship, LSS) typu Vulcano, Atlante (A5336). Mający niemal 200 metrów długości stanie się jednym z kluczowych okrętów Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare).
20.05.2024

Rozpoczęło się holowanie kontenerowca M/V Dali z miejsca katastrofy w Baltimore

Amerykańskie służby rozpoczęły holowanie statku pływającego pod banderą Singapuru, który doprowadził do zawalenia się mostu Francis Scott Key, w wyniku której zginęło sześć osób, a dwie zostały ranne. Po ośmiu tygodniach kontenerowiec ma popłynąć do lokalnego terminalu morskiego.
20.05.2024

Kołodziejczak: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.
20.05.2024

Duże zgrupowanie rosyjskich okrętów przemieszcza się z Morza Śródziemnego na Bałtyk

Siły Morskie Portugalii śledziły na swoich wodach rosyjskie okręty, które opuściły Morze Śródziemne i zdaniem specjalistów kierują się na Bałtyckie. Aktywność floty Federacji Rosyjskiej budzi wiele emocji i kontrowersji z racji na napięcia międzynarodowe, w tym trwającą od lutego 2022 roku wojnę na Ukrainie.
20.05.2024

W gdyńskiej stoczni Crist S.A. rozpoczęła się budowa kolejnego statku do obsługi morskich farm wiatrowych

Z udziałem głównego wykonawcy budowy, norweskiej stoczni Ulstein Verft, 16 maja odbyła się ceremonia cięcia blach pod jednostkę CSOV (ang. Commissioning Service Operation Vessels), mającej numer budowy nr 322. To kolejne przedsięwzięcie w związku z budową statków do obsługi morskich farm wiatrowych, w jakie jest zaangażowany zakład stoczniowy z Gdyni.
20.05.2024

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podaje przyczyny odwołania przetargu. Nowy jeszcze w tym roku

Odwołanie 16 maja przetargu na terminal agro w Gdańsku wywołało wielkie poruszenie w mediach oraz branży morskiej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o przyczynach tej decyzji.
20.05.2024

Nie jeden a dwa? W wyniku ukraińskiego ataku miał ucierpieć jeszcze inny rosyjski okręt

Podczas największego od dłuższego czasu ukraińskiego ataku na rosyjskie pozycje znajdujące się na okupowanym od 2014 roku Półwyspie Krymskim miało dojść nie tylko do zatopienia trałowca Kowrowiec, ale również małej korwety rakietowej Cyklon. W razie potwierdzenia byłby to największy, morski sukces Ukrainy od czasu zatopienia w lutym tego roku okrętu desantowego Cezar Kunikow i w marcu patrolowca Siergiej Kotow. Istnieją też podejrzenia, że Ukraina pierwotnie błędnie zaklasyfikowała trafiony okręt.
20.05.2024

27. spotkanie gospodarki morskiej Herring Szczecin 2024 za nami

Już po raz 27 w Szczecinie "przy Śledziu" spotkało się środowisko morskie Pomorza Zachodniego. Jak co roku wręczono nagrody Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku. Wydarzenie odbywające się w hali Netto Arena zgromadziło ponad 1600 osób.
19.05.2024

Po modernizacji nabrzeże Chorzowskie gotowe do pracy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA konsekwentnie poprawia dostęp do portu Szczecin w rejonie Basenu Kaszubskiego. Kolejnym krokiem przybliżającym do zakończenia inwestycji w tym rejonie jest gotowość do pracy, po gruntownej modernizacji Nabrzeża Chorzowskiego.
18.05.2024

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.
17.05.2024

Komisja Europejska przyznaje status PCI projektowi składowania CO2, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic

Komisja Europejska przyznała status Projektu Wspólnego Zainteresowania (Projects of Common Interest, PCI) koncepcji wychwytywania i transportu dwutlenku węgla na Litwie i Łotwie, opracowanemu przez konsorcjum CCS Baltic, składające się z Akmenės cementas, KN Energies, Larvik Shipping, Mitsui O.S.K. Lines i SCHWENK Latvija SIA. Zapewni to dofinansowanie przedsięwzięcia, które ma zapewnić dekarbonizację transportu i przemysłu w regionie Morza Batyckiego.
17.05.2024

Z KPO zostaną przekazane środki na rozwój transportu intermodalnego w Polsce

Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłasza nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - komponent E, Inwestycja: E2.1.3. Celem konkursu jest wybór projektów obejmujących transport intermodalny - terminale drogowo-kolejowe zlokalizowane na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T i zakup 200 sztuk taboru do przewozów intermodalnych. Łączna kwota na te inwestycje to prawie 781,6 mln zł.
17.05.2024

Przetarg na terminal agro w Porcie Gdańsk odwołany

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o odwołaniu przetargu na dzierżawę terenu pod terminal agro. Nie podano przyczyn tej decyzji.
16.05.2024

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Koalicja powstrzymuje ataki Huti na żeglugę i wzmacnia swoje szeregi. Dołączają do niej nowe okręty

Żegluga na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej pozostaje wciąż zagrożona atakami jemeńskich bojowników Huti. Mimo to zdecydowana większość prób uderzeń na statki i okręty kończy się niepowodzeniem, dzięki czemu transport morski w regionie jest bezpieczniejszy.
16.05.2024

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

Babcock rozwija współpracę z Saab w związku z budową korwet dla sił morskich Szwecji

Brytyjski koncern został wybrany do wsparcia projektu nowych okrętów dla Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), korwet typu Luleå. W ten sposób obie firmy zacieśniają partnerskie relacje na rzecz obronności oraz wymiany doświadczeń w przemyśle okrętowym.
16.05.2024

Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

W mediach społecznościowych pojawił się dokument brokera ubezpieczeniowego Mentor S.A., dotyczący sprawy ubezpieczenia budowanych okrętów programu "Miecznik". Firma odpowiedziała na zarzuty dotyczące zapłaty za usługę, choć jednostki jeszcze nie powstały.
16.05.2024

Statek wpłynął w zamkniętą strefę, gdy trwały ćwiczenia z ostrą amunicją. Mogło dojść do tragedii

Jednostka sportowo-rekreacyjna sterowana przez obywatela Niemiec, pomimo zakazu, wpłynęła wczoraj na Bałtyku w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa w momencie, gdy odbywały się tam ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Wojsko musiało przerwać strzelanie, natychmiast interweniował Morski Oddział Straży Granicznej.
15.05.2024

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.
15.05.2024

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Rosyjski okręt szpiegowski działa na Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zaobserwowano okręt rozpoznawczy Czusowoj (GS 31), wchodzący w skład rosyjskiej Floty Północnej. Jednostka przeznaczona do m.in. rozpoznania radioelektronicznego ma odbyć przegląd konserwacyjny, niemniej są podejrzenia, że może być wykorzystywana do pozyskiwania informacji o infrastrukturze krytycznej państw nadbałtyckich.
14.05.2024

W Świnoujściu odbędzie się 16. Baltic Business Forum pod hasłem „Współpraca dla odbudowy Ukrainy”

Organizatorami tegorocznej edycji Baltic Buisness Forum są Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA. Współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.
14.05.2024

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Kolejna wizyta ITS Luigi Rizzo w Porcie Gdynia. Włoska fregata chroni polskie wybrzeże

Kolejny raz w polskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który od stycznia wykonuje zadania wsparcia obrony przeciwlotniczej Polski jak i ochrony wschodniej flanki NATO w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Fregata regularnie pojawia się w Gdyni i Świnoujściu, miała okazje także ćwiczyć z polskimi siłami morskimi.
13.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
12.05.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.
10.05.2024

BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.
09.05.2024

Wycieczkowce w 2023 przewiozły rekordową ilość pasażerów

W 2023 statki wycieczkowe na całym świecie przewiozły 31,7 mln pasażerów, co stanowi rekord. Liczba ta wzrosła od dotychczasowej najwyższej z 2019 roku o 7%.
09.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Gaz-System zakłada, że najwięcej gazu prześle w latach 2030-2032

Szczyt zapotrzebowania na usługę przesyłu gazu nastąpi w latach 2030-2032 r. - wynika z zaktualizowanej prognozy na lata 2024-2045 Gaz-Systemu. Dodano, że następnie przesył będzie spadać i w 2045 r. wyniesie od 21,7 do 26,6 mld m sześc.
09.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Stena Line zwiększy pojemność ładunkową o 30% na dwóch swoich statkach

W imieniu Stena Line, Stena RoRo podpisała umowę na przebudowę Stena Foreteller i Stena Forerunner z stocznią China Merchants Jinling (Weihai) w celu zainstalowania dodatkowego pokładu ładunkowego, zwiększenia wydajności pędników i przygotowania do zasilania z lądu na pokładach jednostek.
08.05.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia - informuje środowy "Puls Biznesu".
08.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Rekordowy kwartał w Naftoporcie. Rekord spodziewany też na koniec roku

I kwartał w gdańskim terminalu Naftoport został zamknięty rekordowym wynikiem 9,8 mln ton przeładowanych paliw oraz ropy naftowej.
06.05.2024

Jak budować system bezpieczeństwa państwa? Otwarcie konferencji Defence24 Days

Na PGE Narodowym w Warszawie w dniach 6-7 maja odbywa się konferencja Defence24 Days, organizowana przez portal Defence24. W wydarzeniu uczestniczą krajowi i zagraniczni przedstawiciele władz, szeregu instytucji, firm i służb mundurowych. Skupiają się na tematach związanych z szeroko pojęty bezpieczeństwem. Nie brakuje tu więc zagadnień związanych z obroną infrastruktury krytycznej, modernizacji sił zbrojnych i tworzenia systemu bezpieczeństwa państwa w środowisku wielodomenowym.
06.05.2024

AIDAdiva rozpoczyna sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia

W gdyńskim porcie rozpoczął się sezon statków wycieczkowych. 2 maja w godzinach porannych, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva. Zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Sezon potrwa do października, a w jego trakcie w Porcie Gdynia odbędzie się łącznie 41 zawinięć 11 różnych, turystycznych jednostek.
05.05.2024

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Sezon żeglarski w Gdyni oficjalnie otwarty. Regaty w Marina Yacht Park

W Marina Yacht Park w Gdyni 2 maja odbyło się oficjalne Żeglarskie Otwarcie Sezonu 2024, którego elementem była I edycja Memoriału Jerzego Jałoszewskiego - regat na jachtach 2020. To również była okazja do spotkania się miłośników jachtów, którzy wzięli udział w rywalizacji morskiej. Zorganizowano także szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów.
02.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

Wizyta Wojewody Pomorskiej w MOSG

Beata Rutkiewicz Wojewoda Pomorska 26 kwietnia przebywała w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski złożył jej meldunek z realizacji zadań w ochronie granicy państwowej i z aktualnej sytuacji na ochranianym odcinku na Zalewie Wiślanym.
01.05.2024

W południowokoreańskiej stoczni zwodowano kolejny statek napędzany LNG dla CMA CGM

W stoczni Samsung Heavy Industries w Geoje odbyła się ceremonia wodowania i chrztu kolejnego, nowoczesnego statku dla francuskiego przewoźnika. CMA CGM Ambition ma wpisywać się w realizację planów o tworzeniu niskoemisyjnej floty, zgodnie z ideą dekarbonizacji branży morskiej.
30.04.2024

Do prokuratury w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie dot. nieprawidłowości w zarządzie portów

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Piotr Wieczorkiewicz. Dotyczy ono m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
30.04.2024

Nigeria bierze się za porty, inwestuje w nie Maersk

Duński gigant A.P. Moller-Maersk ogłosił, że zamierza zainwestować 600 mln dolarów w infrastrukturę portową w Nigerii. Zbiega się to z informacją, że Zarząd Portów Nigerii planuje szeroko zakrojony program modernizacyjny.
30.04.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

"Puls Biznesu": zarząd Morskiego Portu Gdynia unieważnił przetarg na dzierżawę terminala

Zarząd Morskiego Portu Gdynia unieważnił przetarg na dzierżawę terminala. Nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony nowy – donosi "Puls Biznesu".
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy.
29.04.2024

Dania. Ruszył proces w sprawie morderstwa na kutrze

Pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 42 lat, członków załogi kutra rybackiego Inger Katrine, stanęło dziś przed sądem w duńskim Holstebro. Są oskarżeni o morderstwa 41-letniego mężczyzny w trakcie połowów na Morzu Północnym.
29.04.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

59 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Świnoujski związek taktyczny odpowiedzialny za prowadzenie działań minowych i przeciwminowych obchodził swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostek flotylli, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.04.2024

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.
29.04.2024

Grupa Unimot podpisała z Peninsula Petroleum Limited list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie fizycznych dostaw paliwa żeglugowego w polskich portach

Unimot Paliwa – spółka z Grupy Unimot, podpisała list intencyjny z Peninsula Petroleum Limited dotyczący współpracy firm w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w portach w Gdańsku i Gdyni.
29.04.2024

Polskie rolnictwo potrzebuje agroportów

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

Z Portu Gdańsk do Grudziądza przetransportowano 300-tonowy element przyszłej elektrowni

Trwają pracę na budowie elektrowni CCGT Grudziądz. Pod koniec marca do Portu Gdańsk statek Chipolbroku, Chipol Changjiang, dostarczył ważący 300 ton element obiektu, który następnie z użyciem barki przetransportowano na miejsce przeznaczenia, gdzie 10 kwietnia został przejęty przez robotników zaangażowanych w to przedsięwzięcie budowlane.
27.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Pierwszy od dłuższego czasu statek został uszkodzony w wyniku ataku Huti

Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku na międzynarodową żeglugę. Jemeńscy bojownicy Huti trzykrotnie wystrzelili rakiety w statki. Jeden z nich, MV Andromeda Star, zgłosił niewielkie uszkodzenia, niemniej kontynuuje podróż. To pierwszy od marca udany atak na jednostkę nawodną, poruszającą się na trasie prowadzącej m.in. przez Kanał Sueski.
27.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich w Gdyni

Już 8 maja PFTM oraz Stocznia Remontowa Nauta zapraszają na spotkanie, które obędzie się w Gdyni. W programie zwiedzanie Stoczni Nauta oraz część oficjalna w tym Walne Zgromadzenie członków PFTM w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na zakończenie spotkania networking i poczęstunek w restauracji Mondo di Vinegre. Serdecznie zapraszamy wszystkich forumowiczów, sympatyków oraz zainteresowanych dołączeniem do PFTM.
25.04.2024

Wiceminister Marchewka: park narodowy nie zagraża żegludze na Odrze

Budowa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie zagraża żegludze na Odrze - powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.04.2024

CMA CGM i Bpifrance chcą dekarbonizować branżę morską we Francji. Tworzą fundusz o wartości 200 mln euro

Celem przyspieszenia transformacji energetycznej zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Morskiej, CMA CGM i Bpifrance tworzą fundusz mający wesprzeć zmiany, jakie mają zajść w francuskim sektorze branży morskiej.
25.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

Idą zmiany w Porcie Gdynia. Demontaż Bühlera na Nabrzeżu Indyjskim

Urządzenie przeładunkowe Bühler Portalink Combi 300 po trzydziestu latach służby znika z krajobrazu portowego. Do prac demontażowych wykorzystano dźwig pływający „Maja”, jeden z największych w Polsce.
25.04.2024

Zmiany w Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A. "Chipolbrok"

17 kwietnia br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka powołał na stanowisko Dyrektora Oddziału w Gdyni Radosława Chmielińskiego, piastującego do tej pory stanowisko Dyrektora Wydziału Żeglugi. Jednocześnie Dyrektorem Wydziału Żeglugi został Janusz Kuźmicki, a pracami działu handlowego w Gdyni pokieruje Arkadiusz Kłosowski.
25.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Logistyka i hokej pod jednym dachem. Nowy Magazyn MAG w Gdańsku otwarty

Nowy, potężny magazyn Morskiej Agencji Gdynia, zlokalizowany w CTPark Gdańsk, został wczoraj oficjalnie otwarty. Przestrzeń wprowadza szereg nowoczesnych rozwiązań logistycznych i okazję do nietypowej integracji załogi. Uroczystość nie ograniczyła się do tradycyjnego przecięcia wstęgi – zamiast tego gospodarz zaskoczył gości dynamicznym pokazem sportowym.
24.04.2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid.
24.04.2024

W Baltimore otwarto trzecią, tymczasową trasę w pobliżu zniszczonego mostu

Kapitanat Portu ustanowił Tymczasowy Kanał Alternatywny Fort Carroll, który znajduje się po północno-wschodniej stronie głównego kanału w pobliżu zawalonego w ubiegłym miesiącu mostu Francis Scott Key i zapewni ograniczony dostęp dla statków o znaczeniu komercyjnym.
24.04.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.