• <

Dekarbonizacja żeglugi na pełnym baku. Pierwsze tankowanie metanolem w Singapurze

28.05.2024 10:09 Źródło: X-Press Feeders
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dekarbonizacja żeglugi na pełnym baku. Pierwsze tankowanie metanolem w Singapurze

Partnerzy portalu

X-Press Feeders

X-Press Feeders wraz Zarządem Portu Singapur i PSA Singapore osiągnęli dziś historyczny kamień milowy w kierunku zrównoważonej żeglugi wraz z pomyślnym zatankowaniem pierwszego, dwupaliwowego statku napędzanego metanolem. W ten sposób to niewielkie państwo, posiadające istotną pozycję jako port morski i centrum biznesowe ma stać się ważnym graczem na rynku promowania i wdrażania paliw odnawialnych w branży transportowej oraz globalnym przemyśle morskim.

Należący do X-Press Feeders kontenerowiec został zbudowany w Chinach, w stoczni New Yangzijiang i wyposażony silnik dwupaliwowy MAN 5S50ME zaprojektowany w Niemczech, który ma oferować elastyczność działania na zielonym metanolu. Statek odbył swój dziewiczy rejs z Szanghaju do Rotterdamu, z kluczowym przystankiem w Singapurze, gdzie właściciel wraz z zarządem portu i PSA współpracowały, aby zatankować statek podczas przeładunku statku jak i zatankowania go zielonym paliwem.

- Ten kamień milowy stanowi znaczący krok naprzód dla X-Press Feeders i globalnego przemysłu morskiego. Jesteśmy dumni, że możemy być liderem w opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które drastycznie zmniejszą wpływ branży żeglugi morskiej na środowisko. Dzięki pionierskiemu wykorzystaniu statków dwupaliwowych podejmujemy dziś znaczące kroki w celu osiągnięcia celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) - powiedział Francis Goh, dyrektor operacyjny X-Press Feeders.

Statek odegra kluczową rolę w ustanowieniu w III kwartale 2024 roku nowych ekologicznych tras X-Press Feeders, Green Baltic X-Press (GBX) i Green Finland X-Press (GFX). Będzie to pierwsza trasa żeglugowa w Europie zasilana zielonym metanolem. W połowie tego miesiąca przewoźnik otrzymał pierwszy z 14 zamówionych statków zasilanych dwupaliwowo.

Trasy X-Press Feeders zasilane zielonym metanolem będą koncentrować się w portach Rotterdam i Antwerpia-Brugia, gdzie linia żeglugowa ma podpisaną umowę z OCI Global, wiodącym na świecie producentem zielonego metanolu, na dostawę zielonego paliwa dla swoich statków dwupaliwowych. Zielony metanol OCI HyFuel posiada certyfikat ISCC EU (International Sustainability and Carbon Certification) i redukuje emisję gazów cieplarnianych o 65%. Znany jest również jako bio-metanol, paliwo to jest odnawialnym źródłem energii wytwarzanym z rozkładu materii organicznej, pochodzącej z recyklingowanych odpadów biologicznych.

Statki tego armatora będą poruszać się po następujących trasach:

Green Baltic X-Press (GBX): Rotterdam > Antwerpia-Brugia > Kłajpeda > Ryga > Rotterdam.
Green Finland X-Press (GFX): Rotterdam > Antwerpia-Brugia > Helsinki > Tallin > HaminaKotka > Rotterdam

Coraz więcej firm inwestuje w statki napędzane metanolem, odchodząc od konwencjonalnych paliw. W październiku ub. r. w terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia pojawił się statek Laura Maersk, pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany tym ekologicznym paliwem, obecnie prowadzący regularną żeglugę na Bałtyku. Kilka miesięcy później do użytku wszedł większy Ana Maersk, który w kwietniu w mieszczącym się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET) przeprowadził swoją pierwszą operację bunkrowania.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.