• <

Wynik wyszukiwania - " akcje" - Wiadomości

Ostatni prywatny grunt na Svalbardzie na sprzedaż może trafić w niepowołane ręce

Ostatni prywatny grunt o powierzchni 60 km kwadratowych na strategicznie położonym archipelagu Svalbard w Arktyce został wystawiony na sprzedaż. Według ekspertów działkę mogą teoretycznie kupić osoby lub firmy powiązane z Rosją lub Chinami.
17.05.2024

Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

Ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Mirosznyszenko ogłosił w mediach społecznościowych, że w ramach pakiety pomocy wojskowej rząd w Canberze przekaże m.in. szybkie łodzie bojowe do działań operacyjnych na rzekach i morzu.
15.05.2024

Załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną akcję

To już 8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku przeprowadzona przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załoga śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego uratowała potrzebującego pomocy członka załogi z jednostki Baltica.
13.05.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Tragiczny finał poszukiwań żołnierza sił specjalnych. Służby odnalazły ciało

Zakończyły się trwające od 24 kwietnia poszukiwania operatora Jednostki Wojskowej GROM, który zaginął w trakcie ćwiczeń nurkowych w Morzu Bałtyckim. Służby wyłowiły z wody ciało żołnierza.
27.04.2024

W akcję ratunkową młodej orki włączyła się skrzypaczka

W Kolumbii Brytyjskiej, na północy Wyspy Vancouver trwają przygotowania do kolejnych prób wydostania młodej orki z zatoki i przetransportowania do wód Pacyfiku. Nietypową próbę przywabienia zwierzęcia muzyką podjęła w czwartek skrzypaczka.
19.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
12.04.2024

Dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze z udziałem śmigłowców marynarki wojennej

W pierwszy, kwietniowy weekend załogi dyżurne z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze.
10.04.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

Ukraiński koncern Kernel kupuje masowiec, aby zwiększyć eksport zbóż

Największa firma rolna w Ukrainie chce zwiększyć eksport zboża drogą morską i w tym celu zdecydowała się na zakup masowca Rotterdam Pearl V (IMO: 9557135). Będzie to czwarta jednostka, która dołączy do floty koncernu.
04.04.2024

Groźny wypadek jachtu nieopodal Przylądka Rozewie. Rozbitkom pomogli morscy ratownicy

Inspektorzy operacyjni MRCK Gdynia odebrali 3 kwietnia zgłoszenie od Polish Rescue Radio o jachcie Maui, który w rejonie Rozewia sztrandował. Na jednostce znajdowały się dwie osoby, znalazły się one w wodzie przy jachcie. Natychmiast zadysponowane zostały statek ratowniczy Bryza, Brzegowa Stacja Ratownicza z Władysławowa oraz śmigłowiec ratowniczy. Obszar wokół Przylądka Rozewie jest rejonem niebezpiecznym ze względu na dno, które wyłożone jest głazami.
04.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Royal Caribbean zawiesza swoje rejsy na Haiti ze względów bezpieczeństwa

Jedna z czołowych firm branży turystyki morskiej zapowiedziała, że zawiesza swoje wizyty w haitańskim porcie w Labadee ze względu na postępującą destabilizację państwa. Od miesięcy w Haiti postępuje anarchia ze względu na walki gangów, a władze tracą kontrolę nawet nad dzielnicami w stolicy. To odbija się również na gospodarce, w tym ruchu morskim do tego wyspiarskiego państwa.
15.03.2024

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polenergia S.A. zatwierdziło uchwałę o kapitale docelowym spółki. Oznacza to zielone światło na przeprowadzenie w latach 2024-2027 emisji akcji, których wartość może sięgnąć kwoty 3,4 miliarda złotych. Zdecydowana większość pozyskanego tą drogą kapitału przeznaczona zostanie na realizację strategicznych projektów Polenergii – budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
13.03.2024

Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec spółek Europol Gaz i Orlen

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec polskich spółek Europol Gaz i Orlen; pozew w tej sprawie wpłynął do sądu arbitrażowego Petersburga i obwodu leningradzkiego - poinformował w środę rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
06.03.2024

Siły zbrojne USA odpowiadają na ataki Huti. Bojownicy pierwszy raz użyli dronów podwodnych

W sumie pięć ataków w ramach samoobrony przeprowadziły amerykańskie siły po zlokalizowaniu systemów uzbrojenia używanych przez jemeńskich rebeliantów. Zaniepokojenie powoduje fakt, że są one skierowane do działań powietrznych, nawodnych i pierwszy raz podwodnych. Stwarza to ogromne zagrożenie dla żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.
18.02.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Groźne wycieki niebezpiecznych substancji na wybrzeżu. Interweniowała służba SAR

Specjaliści z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa uczestniczyli tego samego dnia w akcjach, które miały miejsce w Ustce i Świnoujściu. Wzięli udział w działaniach zwalczania rozlewów substancji niebezpiecznych.
16.02.2024

Amerykanie ostrzelali cztery rejony rządzone przez Huti

Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) poinformowało w czwartek o ostrzelaniu czterech kontrolowanych przez rebelianckich Huti obszarów Jemenu.
15.02.2024

Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

Zespół operatorów z 73. Morskiego Centrum Specjalnego Przeznaczenia dokonali zajęcia platformy wydobywczej na Morzu Czarnym, wykorzystywanej przez Rosjan do pozyskiwania danych o ruchu morskim. Operacja ma zapewnić bezpieczniejszy ruch statków i ograniczyć możliwości operacyjne Floty Czarnomorskiej w północno-zachodniej części akwenu.
07.02.2024

Woźniak: wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu z PGNiG

Zdaniem byłego prezesa PGNiG Piotra Woźniaka wtorkowe NWZA Orlenu może "rozmontować" fuzję Orlenu i PGNiG, jeśli nie zgodzi się na sprzedaż przez Orlen operatora magazynów gazu - spółki Gas Storage Poland.
06.02.2024

Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

Na obszarze Zatoki Gdańskiej, w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, w weekend dwukrotnie musieli interweniować ratownicy z gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
05.02.2024

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podsumowuje ubiegły rok

Ro 2023 był pełen wyzwań dla ratowników działających w ramach polskiej odpowiedzialności SAR (Search and Rescue). Mają za sobą setki wezwań i akcji realizowanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jednak zawsze z nadrzędnym celem, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie życia na morzu.
02.02.2024

PGE wymieniło część rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało w środę pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa.
31.01.2024

Siły morskie USA zajęły statek wykorzystywany do transportu irańskiej broni dla Huti

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (US Central Comand, CENTCOM), 11 stycznia tego roku zespół sił specjalnych US Navy dokonał zajęcia i inspekcji na jednostce morskiej zaangażowanej w zakazany transport uzbrojenia do Jemenu. Wykorzystywany sprzęt miał trafić do rąk bojowników Huti, a jako pochodzenie wyposażenia wskazano Iran. To w trakcie tej akcji, z powodu warunków pogodowych, miało dojść do zaginięcia dwóch żołnierzy.
16.01.2024

Opuścił prom w Świnouściu i trafił w kajdanki

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli 13 stycznia podwójny sukces w kwestii poszukiwania i aresztowania osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości celem skierowania ich do odbycia kar pozbawienia wolności zgodnie z wyrokiem sądu. Akcje miały miejsce podczas kontroli drogowej w Świnoujściu i granicznej prowadzonej w Gdańsku Rębiechowie.
15.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Rakiety i abordaż. Kontenerowiec dwa razy padł ofiarą próby ataku przez Huti. Z pomocą przybyły okręty US Navy

Końcówka 2023 roku nie oznacza spokoju na świecie. Na Morzu Czerwonym wciąż dochodzi do ataków na statki i okręty, które dokonują jemeńscy bojownicy z organizacji Huti. W wyniku tego doszło teraz do wymagającej akcji powstrzymania rakietowych uderzeń. Odbywa się to w trakcie prowadzonej pod auspicjami USA międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian".
31.12.2023

Szwedzkie wojsko: za zakłóceniem sygnału GPS w regionie Bałtyku mogła stać Rosja

Za zakłóceniem działania systemu GPS w regionie Bałtyku mogła stać Rosja, której celem było pokazanie, że potrafi przeprowadzać tego rodzaju akcje - twierdzi podpułkownik Joakim Paasikivi, wykładowca strategii wojskowej Szwedzkiej Akademii Obrony.
29.12.2023

[WIDEO] Australia. Propalestyński protest na kajakach zablokował izraelski kontenerowiec

Grupa propalestyńskich protestujących zablokowała wpłynięcie kontenerowca izraelskich linii ZIM do portu w australijskim Melbourne.
22.12.2023

Szef Frontexu: nie ma dowodów na to, że statki NGO zachęcają migrantów do wyruszenia w drogę

Nie ma dowodów na to, że obecność statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym zachęca migrantów do wyruszenia w drogę - oświadczył dyrektor wykonawczy agencji UE do spraw granic Frontex - Hans Leijtens w środę w wystąpieniu w komisji włoskiego parlamentu ds. układu z Schengen. Zastrzegł, że jednostki te nie mogą działać jako „niezależne podmioty”.
06.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwawczą na Bałtyku

Ratownicy SAR kontynuują poszukiwania marynarza, który prawdopodobnie wypadł za burtę statku zacumowanego przy platformie wiertniczej. Dyrektor SAR Sebastian Kluska w rozmowie z PAP podkreślił, że warunki na Bałtyku się pogarszają.
23.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

ORP Sokół wyrusza w ostatni rejs. Rozstrzygnięto przetarg na transport do lokalizacji przy Muzeum Marynarki Wojennej

Znajdująca się w Gdyni placówka muzealna przekazała w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty. Już wiadomo, kto podejmie się niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim będzie przetransportowanie byłego okrętu podwodnego typu Kobben z Portu Wojennego Gdynia do przygotowywanego dla niego suchego doku nieopodal wejścia na gdyńską plażę.
10.11.2023

Tidewater. Przychody rosną, ale akcje spadają

Akcje globalnego giganta Tidewater gwałtownie tracą na wartości. Pomimo imponujących wyników finansowych, spadek przekracza 10%.
07.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

106 gondoli na taśmach produkcyjnych dla MEW na Morzu Północnym

Zmiany własnościowe na rynku energetyki wiatrowej wspierają inwestycje na wielką skalę. Na Morzu Północnym Fabryka w Cuxhaven pracuje na pełnych obrotach. W niedługim czasie 106 gondoli trafi na morskie farmy wiatrowe Gode i Borkum Riffgrund. Produkcji i inwestycjom w morską energetykę wiatrową sprzyjają przekształcenia własnościowe i zmiany organizacyjne w korporacjach.
28.10.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Europol Gaz ma przejąć akcje Gazpromu w spółce, odszkodowanie 787 mln zł

Minister Rozwoju i Technologii nadał w piątek rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ws. przejęcia całości akcji Gazpromu w spółce Europol Gaz przez tę spółkę. Jak wynika z opublikowanej przez MRiT decyzji, odszkodowanie za przejęte akcje ma wynieść 787 mln zł.
13.10.2023

Specjaliści izraelskich sił morskich w akcji. Uratowali znaczną grupę zakładników

Siły Zbrojne Izraela podały informację, że elitarna jednostka Shayetet 13 została wysłana 7 października w rejonie bliskim Strefy Gazy celem odzyskania placówki wojskowej Sufa i uratowaniu przetrzymywanych tam osób. Komandosi w brawurowy sposób zrealizowani powierzone im cele.
13.10.2023

Orlen przejmie System Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Orlen kontroli nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A. – poinformował we wtorek Orlen.
10.10.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

Niczym z filmu akcji. Ukraińska armia opublikowała nagranie z operacji odzyskania kontroli nad morskimi "Wieżami Bojki"

Siły Zbrojne Ukrainy (Збройні сили України, ЗСУ) zaprezentowały w mediach społecznościowych przebieg operacji odzyskania instalacji na Morzu Czarnym, służącej do działań rozpoznawczych i wywiadowczych. Wpisuje się to w kolejny aspekt trwającej od ponad półtorej roku wojny, której jednym z teatrów jest także akwen morski.
13.09.2023

Można już zgłaszać kandydatów do Kryształowego Żagla 2023!

Jak co roku o tej porze Pomorski Związek Żeglarski ogłasza, że rozpoczyna zbieranie kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. To będzie już piętnasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych pomorskich żeglarzy, klubów i osiągnięć żeglarskich mijającego roku.
31.08.2023

Orlen: Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa

Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa - zapewnił w czwartek Orlen w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na materiał redakcji TVN pt. "Miliardy złotych straty. Znamy ostateczne rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem".
28.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Ukraińscy "marines" szkolą się pod okiem brytyjskich instruktorów

Przez blisko pół roku ponad 1000 żołnierzy z Ukrainy szkoliło się pod okiem instruktorów z Royal Marines w zakresie prowadzenia akcji specjalnych i złożonych operacji z użyciem jednostek nawodnych. Wielka Brytania chce tym potwierdzać swoją funkcję jako kluczowego członka NATO wspierającego państwo walczące z rosyjską agresją. Tylko w 2023 roku przeszkolono dwa razy więcej kursantów niż w całym ubiegłym.
11.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Mimo protestu Gruzinów do Batumi znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami

Mimo protestu do Batumi na zachodzie Gruzji znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami, pisze w piątek portal Echo Kawkaza. Na pokładzie statku będą artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.
28.07.2023

Na handlu ludźmi w Libii zarabiają bojówki i struktury państwowe, w tym straż przybrzeżna

Niezależna Komisja ONZ ds. praw człowieka w Libii zebrała informacje na temat łańcucha przemytu nielegalnych imigrantów z tego kraju. W proceder, zdaniem autorów raportu, zamieszana jest straż przybrzeżna, funkcjonariusze z ośrodków zatrzymań i lokalne bojówki. Raport 21 lipca przekazano do sekretariatu ONZ. O jego wnioskach poinformowano też państwa zaangażowane w stosunki z Libią, poczynając od Włoch. informuje wtorkowy dziennik „L`Avvenire”.
25.07.2023

Koniec dramatu FSO Safer? ONZ rozpoczyna usuwanie ropy z kontrowersyjnego tankowca

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że do końca tygodnia ma rozpocząć się operacja usunięcia ekwiwalentu przeszło 1,14 mln baryłek ropy znajdujących się na tankowcu od dekad zacumowanego u wybrzeży Jemenu. Urzędnicy organizacji od lat ostrzegają, że Morze Czerwone jest zagrożone, ponieważ wyciek z byłego tankowca FSO Safer może doprowadzić do cztery razy większej katastrofy niż w przypadku Exxon Valdez na Alasce w 1989 roku.
19.07.2023

Kolejny układ z wierzycielami spółki Vistal Gdynia

Wierzyciele spółki Vistal Gdynia są gotowi przyjąć układ, który jeszcze tylko czeka na zatwierdzenie przez sąd. Po tych informacjach akcje przedsiębiorstwa podskoczyły z 1,25 zł do nawet 3 zł.
10.07.2023

Niebezpiecze manewry okrętów chińskiej straży wybrzeża na Morzu Południowochińskim

Bardzo groźne akcje prowokowane przez jednostki morski Chin miały miejsce w rejonie filipińskiej, wyłącznej strefy ekonomicznej. Jak podały służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin, dochodziło do blokowania ruchu jej statków i okrętów, a także innych incydentów.
05.07.2023

Siemens Energy traci 8 mld dolarów po awariach turbin wiatrowych

Wyprzedaż akcji Siemens Energy pogłębia się, powodując utratę wartości rynkowej do 8 miliardów dolarów – alarmuje Reuters. Ceny akcji Siemens Energy spadły rekordowo po rosnących problemach w Siemens Gamesa Renewable Energy. Ceny akcji spadły aż o 36% po tym, jak firma zgłosiła „znaczący wzrost wskaźników awaryjności elementów turbin wiatrowych” – ustalił Ryan Duff z „Energy Voice”.
03.07.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Cadeler zwiększa swoje możliwości do obsługi morskich farm wiatrowych

Cadeler, duńska firma specjalizująca się w montażu turbin dla projektów offshore wind połączy siły biznesowe z spółką usługową Eneti (dawniej Scorpio Bulkers) z siedzibą w Monako. Połączona grupa będzie obsługiwać cztery statki aktywne na wodach oraz sześć obecnie nowo budowanych jednostek, które mają zostać dostarczone do obsługi klientów w latach 2024-2026. Cadeler ma już umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
19.06.2023

Na plaży w Sopocie podsumowano kolejną edycję programu Aktywni Błękitni

W miniony wtorek, na plaży w Sopocie miało miejsce huczne podsumowanie czwartej już edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego, symboliczne wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w programie. Partnerzy programu podsumowali tegoroczne działania, a nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, animacjach i pokazach bezpiecznego zachowania nad wodą.
16.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Francja. Pięciu żołnierzy z zarzutem braku pomocy tonącym nielegalnym migrantom

Pięciu francuskim żołnierzom postawiono w czwartek zarzut nieudzielenia pomocy nielegalnym migrantom, którzy jesienią 2021 zaczęli tonąć na kanale La Manche. Francuska i brytyjska straż przybrzeżna zareagowały na sygnał SOS po 12 godzinach. 27 osób utonęło - poinformował w piątek portal dziennika Independent.
26.05.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

Ewakuacja pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic

W sobotę załogi z bazy w Gdyni przeprowadziły dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze. Pierwszą była ewakuacja wymagającego pomocy pracownika z platformy wiertniczej Petrobaltic. W nocy śmigłowiec Anakonda wysłano do poszukiwania obiektu, którego upadek zaobserwowano w okolicach miejscowości Brzeźno Łyńskie w pobliżu Nidzicy - czytamy w komunikacie DGRSZ.
23.05.2023

Po incydencie nad Morzem Czarnym oddziały NATO postawione w stan podwyższonej gotowości

„Oddziały NATO Air Policing zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w odpowiedzi na niebezpieczne zachowanie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu polskiego samolotu Frontex nad Morzem Czarnym w pobliżu Rumunii w piątek. NATO pozostaje czujne” - poinformowała PAP Kwatera Główna Sojuszu.
08.05.2023

Bezzałogowe jednostki mają być bronią USA przeciw Iranowi

USA mają plan, którego celem ma być lepsze wykrywanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie ze strony takich państw jak Iran. Chce to robić poprzez zwiększenie działań z użyciem bezzałogowych, morskich dronów. Ma to pomóc także lepiej chronić szlaki żeglugowe oraz monitorować nielegalną działalność na morzu.
08.05.2023

EBITDA EDP Renewables wzrasta o 14% w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables realizuje swój Plan Biznesowy na lata 2023-2026, który zakłada przewodzenie transformacji energetycznej za sprawą przyspieszenia inwestycji i zrównoważonego wzrostu.
08.05.2023

Mazurscy ratownicy: podczas majówki przeważały akcje techniczne

Wyciąganie jachtów i hauseboatów z mielizn i trzcinowisk oraz podjęcie z wody dryfujących po zatonięciu motorówki osób - to akcje ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas kilkudniowej majówki na mazurskich jeziorach.
03.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Port Gdańsk inicjuje kolejną akcję czyszczenia ulic dojazdowych do terminali portowych

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych. Zlecił również prace związane z budową kolejnych punktów buforowych dla samochodów ciężarowych. Wszystko po to, by zminimalizować uciążliwości związane ze wzmożonym ruchem tirów.
26.04.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Dzień Otwartych Koszar w 13. Dywizjonie Trałowców. Wojsko zachęca do służby

Jedna z najbardziej zapracowanych jednostek polskiej Marynarki Wojennej obchodziła 93. rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji kadra 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety zorganizowała obchody, a także Dzień Otwartych Koszar, otwierając swoje podwoje przed zainteresowanymi.
31.03.2023

Baltic Power z Grupy Orlen ostrzega przed finansowymi ogłoszeniami podszywającymi się pod spółkę

Baltic Power ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ogłoszeniami finansowymi podszywającymi się pod spółkę. Jej przedstawiciele podkreślają, że spółka nie prowadzi bezpośredniej komunikacji z klientami w zakresie inwestowania, również telefonicznie.
30.03.2023

Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica

Około 60 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych razem z nauczycielami i pracownikami PGE Baltica sprzątało w poniedziałek zachodnią plażę w Ustce oraz przylegające do niej tereny leśne. Spółka z Grupy PGE buduje w Ustce bazę serwisową, z której obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe.
27.03.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.
21.03.2023

Portugalia. Ekspert ds. obrony: rosyjskie okręty prowadzą u naszych wybrzeży akcje szpiegowskie

U wybrzeży Portugalii rosyjskie okręty wojenne prowadzą akcje szpiegowskie, zbierając m.in. informacje o podwodnych sieciach transferu danych teleinformatycznych - poinformował w poniedziałek prof. Bruno Cardoso Reis, wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie.
20.03.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Lotos Petrobaltic sprzedał statek Bazalt

Po 42 latach wytężonej pracy, zasłużony dla Lotos Petrobaltic S.A. wielozadaniowy holownik Bazalt opuścił 16 marca nabrzeże po raz ostatni. Zakończył swoją służbę dla morskich górników naftowych i został przekazany nowemu właścicielowi.
19.03.2023

OT Logistics przejęło ponad 2,3 mln akcji Luka Rijeka

OT Logistics, największy operator portowy w Polsce, stał się właścicielem ponad 2,3 mln akcji chorwackiej firmy Luka Rijeka, posiadanych przez Rubicon Partners Ventures ASI. Strony umowy przedwstępnej będą podejmować czynności, które mają doprowadzić do sprzedaży i przeniesienia akcji Luka Rijeka.
11.03.2023

Wyciek z zatopionego tankowca zagraża morskim ekosystemom na Filipinach

Filipiński urząd ds. środowiska i katastrof alarmuje, że trzeba natychmiast powstrzymać wyciek z zatopionego tankowca. Zagraża to morskiej faunie i florze, a także gospodarce morskiej regionu.
06.03.2023

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

Specjaliści z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga od rana prowadzili akcje usuwania z dna Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa teren Baltic Hub był niedostępny.
22.02.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

Maersk ostrzega przed zmniejszeniem dochodów na rynku kontenerowców. Spadek może być nawet czterokrotny

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk ostrzegła w środę, że niższy wolumen kontenerów i stawki frachtowe spowodują czterokrotny spadek zysków w tym roku, nawet pomimo ogłoszenia rekordowych zysków za rok 2022.
09.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Strajki pracowników koncernu TotalEnergies zakłóciły dostawy z kilku rafinerii

Koncern paliwowy TotalEnergies poinformował w czwartek, że trwające akcje strajkowe, w których bierze udział 60 proc. pracowników tej firmy, zakłóciły dostawy z kilku rafinerii we Francji. Strajkujący protestują przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.
26.01.2023

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatów do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

Do 24 lutego można zgłaszać kandydatury do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach – indywidualnej, za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz instytucjonalnej, za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.
26.01.2023

OT Port Gdynia zwiększa wydajność i moce przeładunkowe dzięki strategicznej inwestycji

Należący do Grupy OT Logistics OT Port Gdynia zwiększy potencjał przeładunkowy dzięki zakupowi Shiploadera, maszyny umożliwiającej załadunek statków szybszy o 50% w stosunku do obecnie stosowanej technologii. Shiploader to strategiczna inwestycja OT Port Gdynia, dzięki której roczny potencjał przeładunków masowych, drobnicowych i agro wzrośnie do 4,7 mln ton.
24.01.2023

Inwestycja na Bałtyku Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Frontline i Euronav rezygnują z wielomiliardowej fuzji

Naftowa spółka Frontline poinformowała 10 stycznia, że umowa o wartości 4,2 mld dolarów, dotycząca połączenia z firmą Euronav, została zakończona.
11.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Kościuszko dołączy do elity NATO

Fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko opuści macierzysty Port Wojenny Gdynia i dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1). Uroczyste pożegnanie okrętu odbędzie się 4 stycznia 2023 roku o godzinie 10:00.
30.12.2022

Granica morska będzie patrolowana także w Święta

Dla kilku tysięcy funkcjonariuszy Straży granicznej okres świąt będzie czasem służby - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że funkcjonariusze będą zarówno patrolować tzw. zieloną granicę, ale także odprawiać podróżnych w przejściach granicznych.
24.12.2022

Pekin usypuje sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim

Chiny wciąż wzmacniają swoją obecność na spornym terytorium morskim. Już od lat trwają intensywne prace nad sztucznym powiększaniem wysp archipelagu Spartly oraz usypywaniem nowych na płytkich, podwodnych rafach.
21.12.2022

Byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police z zarzutami. W tle kwestie złóż

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Główne zarzuty związane są z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 87 milionów złotych. Oskarżonych w tej sprawie jest 26 osób.
21.12.2022

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę sekretariat generalny ds. morza, agencja podlegająca szefowi francuskiego rządu.
30.11.2022

Dynamiczny wzrost sprzedaży Grupy OTL po trzech kwartałach 2022 roku

Przychody Grupy OTL po trzech kwartałach 2022 roku wyniosły ponad 275 mln zł, a zysk netto 92,6 mln zł wobec odpowiednio: 719,24 mln zł i 113,87 mln zł w ubiegłym roku. Na działalności kontynuowanej (po wyłączeniu wyników spółek sprzedanych w 2021 roku) po trzech kwartałach br. sprzedaż Grupy OTL zwiększyła się o około 53,83%, m.in. za sprawą silnych wzrostów w usługach spedycyjnych i portowych. Skonsolidowany zysk EBITDA po trzech kwartałach 2022 roku wyniósł 88,1 mln zł w tym 69,2 mln zł z działalności portowej.
22.11.2022

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

PKN Orlen: decyzja zarządu GPW o wykluczeniu z obrotu akcji PGNiG i wprowadzeniu akcji Orlenu

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podjął decyzję o wykluczeniu z obrotu akcji PGNIG oraz o dopuszczeniu i wprowadzeniu do obrotu akcji PKN Orlen – podał PKN Orlen w środowym komunikacie.
16.11.2022

Przymusowa restrukturyzacja albo bankructwo dla norweskiej Grupy DOF

Zagrożona bankructwem norweska Grupa DOF, dysponująca flotą ponad 60 statków serwisowych, staje w obliczu przymusowej restrukturyzacji lub upadłości na mocy norweskiej ustawy o odbudowie.
14.11.2022

Włoski rząd kwestionuje prawo morza - Meloni chce się pozbyć migrantów

Jak podaje Reuters włoski premier Giorgia Meloni, rozprawia się łodziami ratunkowymi organizacji pozarządowych pływającymi po Morzu Śródziemnym, oskarżając je i mianując taksówkami dla migrantów.
11.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Nawiązanie globalnej współpracy partnerskiej pomiędzy WWF i Ørsted

Współdziałanie obu firm ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, zwiększających różnorodność biologiczną oceanów. Pomoże to osiągnąć osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną. [VIDEO]
31.10.2022

Projekt budowy lodołamaczy dla RZGW Gdańsk za blisko 80 mln zł podsumowany

Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk" obejmował zaprojektowanie, wybudowanie i przekazanie do służby czterech lodołamaczy przeznaczonych do akcji łamania lodów na Dolnej Wiśle pod nazwą: Puma, lodołamacz czołowy, Narwal, Nerpa i Manat lodołamacze liniowe. Jednostki zostały wybudowane przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia" S.A. Budżet projektu wyniósł 79 mln zł.
21.10.2022

Sasin: MAP dołoży starań, by Orlen zawarł z pracownikami PGNiG porozumienie, które będzie ich satysfakcjonować

MAP dołoży wszelkich starań, aby porozumienie satysfakcjonujące pracowników PGNiG zostało zawarte – powiedział we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w odpowiedzi na pytanie o gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w PGNiG po połączeniu z Orlenem.
11.10.2022

Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen

Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów.
10.10.2022

Stocznia Yangzijiang Shipbuilding ma porftel zamówień o wartości 14,67 mld dolarów singapurskich. To 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni

To 5 razy więcej niż portfel uzyskany przez stoczniowców z Niemiec w ub.r. i 5 razy więcej niż roczna sprzedaż polskich stoczni. Yangzijiang Shipbuilding Holdings poinformowało na początku października, że ma 22 nowe kontrakty. Zwiększają one portfel zamówień w tym roku do 40 statków.
10.10.2022

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen. Państwo obejmie blisko 50 proc. udział w takim koncernie. Powstanie podmiot, który ma sprostać transformacji energetycznej.
10.10.2022

Hiszpania. Po wakacjach wolontariusze zebrali z plaż ponad 7 ton śmieci

Przeprowadzona we wrześniu w 279 miejscach wybrzeża Hiszpanii akcja czyszczenia plaży pomogła pozbyć się z nich 7 ton śmieci - podała platforma organizacji ekologicznych Proyecto Libera, w ramach którego od kilku lat sprzątane są plaże tego kraju.
03.10.2022

Koniec sezonu karetek wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Piątek był ostatnim dniem stacjonowania wodnych karetek pogotowia na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku ratownicy wypłynęli na wodę ponad 300 razy i udzielili pomocy 325 pacjentom. Pomocy kolejnym 321 osobom na wodzie udzieliły też załogi Mazurskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego (MOPR).
01.10.2022

Sasin: połączenie Orlenu z PGNiG może spowodować spadek cen dla odbiorców

Połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem może się przyczynić do spadku cen produktów firmy dla odbiorców końcowych - ocenił w środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.09.2022

Akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali połączenie spółki z PGNiG

Akcjonariusze PKN Orlen podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki w Płocku przegłosowali w środę jej połączenie z PGNiG. Za odpowiednią uchwałą padło niemal 82 proc. oddanych głosów, 0,016 proc. było przeciw, a 18 proc. głosów było wstrzymujących się.
28.09.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

MAP: dodatkowy warunek przejęcia PGNiG przez PKN Orlen

Ministerstwo Aktywów Państwowych zgłosiło dodatkowy warunek przejęcia PGNiG przez PKN Orlen - zgodę organu koncesyjnego na przejęcie koncesji przysługujących PGNiG przez PKN Orlen - wynika z wniosku resortu o zmianę treści projektu uchwały NWZ Orlenu.
20.09.2022

Kryształowy Żagiel 2022. Trwają zgłoszenia kandydatur

Rozpoczęły się zgłoszenia kandydatur do nagród Kryształowego Żagla. Przed nami już czternasta edycja tego wyróżnienia dla najlepszych żeglarzy i osiągnięć żeglarskich Pomorza mijającego roku. Do udziału zaprasza Pomorski Związek Żeglarski.
01.09.2022

Klaus-Michael Kühne o kosmicznych zarobkach armatora z Hamburga

Klaus-Michael Kühne, większościowy udziałowiec Kuehne + Nagel, publicznie skrytykował fakt, że Hapag-Lloyd, którego jest współwłaścicielem, rejestruje w tej chwili ogromne, nadzwyczajne przychody. Wszystko to wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine.
30.08.2022

TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies poinformował w piątek o zawarciu z rosyjskim partnerem Novatek porozumienia, w ramach którego przekaże mu swoje udziały w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje w Rosji.
26.08.2022

PKN Orlen i PGNiG zawiadamiają akcjonariuszy o zamiarze połączenia

PKN Orlen i PGNiG wystosowały w piątek pierwsze zawiadomienia akcjonariuszy o zamiarze połączenia się na zasadach określonych w planie połączenia, podpisanym przez obie spółki 29 lipca 2022 r. i następnie opublikowanym.
26.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Anna Moskwa: węgiel płynie, porty dadzą radę

Węgiel płynie, wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane, a teraz wdrażamy operację logistyczną, aby ten węgiel rozwieźć po kraju – powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
17.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.