Zagrożona bankructwem norweska Grupa DOF, dysponująca flotą ponad 60 statków serwisowych, staje w obliczu przymusowej restrukturyzacji lub upadłości na mocy norweskiej ustawy o odbudowie.
11 listopada, podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, akcjonariusze spółki nie zgodzili się na propozycję restrukturyzacji, która została wcześniej zaakceptowana przez głównych wierzycieli przedsiębiorstwa.
Wierzyciele wystosowali do akcjonariuszy list, w którym poinformowali ich o roszczeniach wobec DOF o wartości ok. 23 mln NOK (ok. 104 mln zł).
Z listu dowiadujemy się, że:
„Z nielicznymi wyjątkami, w ciągu ostatnich 30 miesięcy od roszczeń nie zapłacono żadnych odsetek ani amortyzacji. Kapitał własny DOF ASA oraz część zabezpieczonego i niezabezpieczonego długu spółki zostaje utracona. W ramach restrukturyzacji przewidziano zatem zamianę przez wierzycieli łącznej kwoty ok. 6,2 mln NOK na akcje DOF. Pomimo faktu, że wierzytelności, które będą podlegać zamianie, są wyżej uprzywilejowane w stosunku do kapitału własnego, przez co taki kapitał zostaje utracony, restrukturyzacja zakłada, że akcjonariusze DOF zachowają 4% udziałów w spółce w zamian za współpracę. Ta propozycja jest zatem pod każdym względem słuszna i uczciwa wobec akcjonariuszy”.
Przedsiębiorstwo poinformowało akcjonariuszy, że z listu jednoznacznie wynika, iż wierzyciele nie widzą przestrzeni na dalsze negocjacje. Obustronna akceptacja zaproponowanych warunków restrukturyzacji jest jedyną alternatywą wobec roszczenia o pełną spłatę pożyczek. Wobec niezaakceptowania przez akcjonariuszy propozycji uchwały na zgromadzeniu walnym, restrukturyzacja w opisanej formie zostanie przeprowadzona w trybie przymusowym, zgodnie z Norweską Uchwałą o Odbudowie bądź w drodze upadłości DOF, co dla akcjonariuszy oznacza mniejszą lub zerową wartość w porównaniu do założeń proponowanej restrukturyzacji za obopólną zgodą.
Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat
Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?
Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny
Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów
Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D
Quinto Shipping zamawia od Concordia Damen tankowiec śródlądowy typu „Parsifal”