• <

Wynik wyszukiwania - "suezmax" - Wiadomości

5 wiodących flot świata ma wartość PKB Polski. Polska nie jest drugą Japonią

Japonia z flotą wartą 206,4 mld dolarów otwiera dziesiątkę państw z flotami o najwyższej wartości. ChRL z flotą o wartości ponad 204 mld zajmuje pozycję drugą. Kolejne trzy to: Grecja, Stany Zjednoczone i Singapur. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość aktywów i struktury własności czołowych flot uległy znacznym zmianom – informuje VesselsValue.
17.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Unijny rynek ropy naftowej. Port Gdańsk w czołówce importerów

Przez morskie terminale paliwowe przepompowano w 2023 około 2,16 mld t ropy naftowej, z czego morskie terminale Unii Europejskiej przeładowały ponad 470 mln t. Ten wynik przebiła gospodarka ChRl, która sprowadziła drogami morskimi 512 mln ton w okresie styczeń-grudzień ubr. – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. Port Gdańsk znalazł się w czołówce portów UE przeładowujących ropę naftową.
11.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Porwanie tankowca na Zatoce Omańskiej. Podejrzany Iran

Kilku zamaskowanych napastników weszło na pokład tankowca St Nikolas na Zatoce Omańskiej. Statek został przekierowany najpewniej do jednego z irańskich portów. Jednostka była wcześniej obiektem sporu między Iranem i USA.
11.01.2024

Baltic Dry Index: Grudzień pod znakiem spadków kosztów transportu

Główny indeks giełdy Baltic Exchange, który mierzy koszty transportu towarów na całym świecie, spadł w środę szóstą sesję z rzędu, spadając o 3,1% do najniższego poziomu od niemal miesiąca, wynoszącego 2150 punktów. Spadek następuje po krótkim, nagłym skoku wartości na początku grudnia. Mimo tego oraz chwilowych spadków indeks notuje ciągły, średni wzrost wartości.
21.12.2023

Kolejny tankowiec „floty cieni” na mieliźnie

08.12.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie, a także kontynuowanej wojny na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich.
30.10.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

USA nakładają sankcje na irański frachtowiec za dostarczanie łodzi szturmowych do Wenezueli

Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście irański statek za rzekomy transport broni do Wenezueli, co stanowi naruszenie amerykańskich sankcji. Są one wymierzone w irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) za wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych i szybkich łodzi szturmowych do rządu Wenezueli.
20.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Okres małej stabilizacji. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2023)

Ostatnie tygodnie to raczej spadki warunków frachtowych i czarterowych dla tonażu zbiornikowcowego. Z kolei dla przewozów masowych można było mówić o pewnej stabilizacji.
17.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Rynek żeglugowy na wakacjach. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 25-27/2023)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi perspektywami.
14.07.2023

Rynkowy kogel-mogel. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 18-23/2023)

Ostatnie tygodnie to ciężkie warunki na rynku przewozów masowych, ale na szczęście z niewielką tendencją wzrostową, która być może nadal będzie kontynuowana. Liczą na to oczywiście przewoźnicy. Na rynkach przewozów ropy naftowej i produktów pochodnych panowała z kolei bardzo zróżnicowana sytuacja. Przewozy surowej ropy naftowej generowały głównie straty, natomiast wzrosty obserwowano w tzw. segmencie „clean”. w panowały umiarkowanie pozytywne nastroje, co objawiało się w pro
19.06.2023

Ucieczka przed recesją. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 15-17/2023)

Na rynkach handlu morskiego pojawiają się nadal uzasadnione obawy, co do stanu światowej gospodarki, ale zwraca się również uwagę, że w aktualnych warunkach są także i pozytywne informacje. W wielu przypadkach światowe gospodarki notują drobne wzrosty, ale co najważniejsze unikają w szerszym ujęciu przynajmniej jak na razie recesji.
11.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Lekka poprawa parametrów rynku po pierwszym kwartale. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-14/2023)

Według Międzynarodowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization) globalny handel spadnie z poziomu 2,2 % odnotowanych w 2022 roku do poziomu około 1,7 % w roku 2023. Aczkolwiek przewidywania na 2024 rok są dużo lepsze. Według prognoz WTO ma nastąpić mocniejszy rozwój światowej gospodarki, co przełoży się również na poprawę parametrów międzynarodowego handlu, w tym tego realizowanego drogą morską.
20.04.2023

Wojna na lądzie, biznes na morzu. Nowi gracze na rynku transportu ropy naftowej i produktów

Z chwilą napaści Rosji na Ukrainę na rynku transportu morskiego pojawili się nowi gracze. Popyt na używane tankowce wzrósł, co spowodowało wzrost stawek frachtowych po długim okresie stagnacji, a to zachęciło nowych graczy do dynamicznego wejścia na rynek.
14.04.2023

Imperium kontratakuje! Flota cieni z rosyjską ropą na morzach i oceanach

Mimo nałożonych przez Unię Europejską, G-7 oraz Australię sankcji na handel rosyjską ropą, ten trwa w najlepsze. Transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywa się za sprawą „floty cieni”, czyli starszych tankowców o niejasnej strukturze własnościowej oraz powiązaniach biznesowych.
04.04.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

Rosną opłaty za przepłynięcie przez Kanał Sueski

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi ponownie opłaty tranzytowe, które wejdą w życie od 1 kwietnia tego roku. To już kolejne podwyżki po tym, jak poprzednie wprowadzone w styczniu.
17.02.2023

Bloomberg: Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji

Rosja wciąż potrzebuje europejskich tankowców, by eksportować ropę do Azji, bo z trudem obchodzi zachodnie sankcje, korzystając z własnej floty - poinformowała w środę agencja Bloomberg.
15.02.2023

Rosyjska ropa ma iść w świat na chińskich tankowcach. Niebezpieczny deal?

Rząd w Moskwie szuka sposobów na ominięcie sankcji narzuconych mu przez państwa sprzeciwiające się agresji na Ukrainę. Tym razem w proceder zostały włączone tankowce należące do chińskich armatorów.
16.01.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

"FT": Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
03.12.2022

Euronav spodziewa się dobrych perspektyw na rynku dużych tankowców

Belgijski gigant w sektorze transportu ropy drogą morską ogłosił wyniki finansowe na trzeci kwartał 2022 roku. Według jego wyliczeń odnotował wzrost zysków, a także przewiduje zamknąć ten rok z dużym plusem.
07.11.2022

Nielegalny handel ropą na morzu spowoduje więcej wypadków

Nałożone na Rosję sankcje handlowe spowodowały zwiększenie zjawiska tzw. „mrocznej floty” tankowców uczestniczących w nielegalnym handlu ropą. To z kolei może spowodować więcej wypadków zbiornikowców.
07.11.2022

Euronav zamawia z Chin tankowce zasilane amoniakiem i metanolem

Euronav pracuje w sprawie wprowadzenia na rynek tankowców zasilanych amoniakiem. Belgijska firma shippnigowa zamówiła ostatnio dwa ekologiczne Suezmaxy, które w przyszłości będą zasilanie amoniakiem i metanolem. Tankowce wyprodukuje chińska stocznia Daehan Shipbuilding Co.
24.10.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Nikt już nie zamawia dużych tankowców

Od ponad roku stocznie nie otrzymały zamówień na nowe tankowce VLCC lub Suezmax.
23.08.2022

Grecja liderem na morzach i oceanach. Ponad 5,5 tys. statków o wartości około 180 mld USD wpiera grecką gospodarkę

Grecja jest dziś krajem, którego armatorzy dysponują największą flotą na świecie. Greccy armatorzy z 5514 statkami kontrolują obecnie około 21% światowej floty pod względem nośności. Jej wartość można dzisiaj szacować na 180 mld USD. Grecka żegluga świetnie sobie radzi w okresie pandemii i w czasie wojny. I inwestuje w nowe energooszczędne statki.
31.07.2022

Top 10 morskich nacji. Chiny na pierwszym miejscu. Polska poza rankingiem

Chiny, Japonia i Grecja zdominowały rynek transportu morskiego. Dziś ta trójka należy najpotężniejszych krajów posiadających statki handlowe i pasażerskie. W końcu 2021 łączna wartość flot będąca w dyspozycji armatorów z tych krajów osiągnęła około 520 mld USD – oszacowali analitycy VesselsValue. To więcej niż łączna wartość flot armatorów działających w pozostałych 7. krajach uwzględnionych w rankingu.
16.04.2022

Sea Empress, czyli 26. rocznica wpłynięcia tankowca na skały wód przybrzeżnych Walii

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. „Sea Empress” był jednoposzyciowym tankowcem klasy Suezmax, który został wybudowany w 1992 roku w Hiszpanii. Jednostka o długości 274,3 metrów posiadała nośność 147,273 ton. W czasie tragedii jednostka przewoziła pełnookrętowy ładunek surowej ropy naftowej.
02.03.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Kriti Future - pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku

Grecki armator Avin International odebrał Suezmax Kriti Future, pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku. Ceremonia przekazania okrętu odbyła się w stoczni New Times Shipbuilding w styczniu br.
10.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 49/2021-1/2022)

Uczestnicy światowych rynków frachtowych na przełomie roku bacznie obserwowali sytuację gospodarczą i polityczną świata, która dawała nieco optymizmu na warunki nowego roku 2022. Rok 2021 w ogólnym ujęciu był jednak dobrym okresem i żeglugowcy, działający w wielu segmentach tego rynku mają nadzieję na kontynuację trendów. Inaczej patrzą na to Ci, którzy za ten fracht muszą płacić.
10.01.2022

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Technologia wytwarzania części zamiennych do statków za pomocą druku 3D otrzymała klasową aprobatę w Stanach Zjednoczonych.
25.11.2021

Zadyszka i chwilowe spowolnienie rynku? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 40-44/2021)

Po bardzo dobrych ostatnich miesiącach dla segmentu masowców mijające tygodnie to już raczej nie tylko korekta „w dół” parametrów rynków frachtowych i czarterowych, ale postępujący najprawdopodobniej krótko – lub nawet średnioterminowy trend spadkowy. Pomimo tego średnioroczny wzrost handlu morskiego liczony rok do rok na ten moment szacuje się na około 4%. Nieco inaczej sytuacja wygląda na rynku offshore, który dzięki wysokim cenom ropy naftowej i jej pochodnych podlega zauważalnemu ożywieniu i dalszej, ale też niełatwej odbudow
08.11.2021

Dla przewoźników warunki najlepsze od lat. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 27-31/2021)

Zgodnie z informacją z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF – International Monetary Fund) światowa gospodarka jest od pewnego już czasu na fali wyraźnego wzrostu. Jednakże nie jest on równomierny we wszystkich rejonach świata. Lepiej radzą sobie gospodarki państw, w których najlepiej funkcjonują programy wsparcia i odbudowy po okresie pandemii a także tam, gdzie akcje szczepień przeciwko wirusowi SARS Covid–19 są najbardziej sprawne i skuteczne.
12.08.2021

Euronav przedstawił projekt tankowca napędzanego amoniakiem i złożył nowe zamówienia na statki

Belgijska firma Euronav ogłosiła udział w partnerstwie w celu przyspieszenia rozwoju nowych dwupaliwowych tankowców napędzanych amoniakiem.
07.07.2021

Zbiornikowce w sztormach. Chiny ratują rynek. Szansa dla polskich stoczni remontowych

Tylko niektórzy pamiętają czasy, gdy pod Helem na kotwicy stały bezrobotne zbiornikowce zakupione przez polskiego armatora. W pierwszy kwartał 2021 r. operatorzy zbiornikowców przewożących ropę weszli osłabieni po zawirowaniach 2020 r. i zobaczyli dno.
07.06.2021

BIMCO: Zamówienia na nowe statki wzrosły ponad dwukrotnie z powodu większego popytu na kontenerowce

Dane BIMCO pokazują, że łączna liczba zamówień w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrosła o 119,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.
31.05.2021

NAT: Euforia spowodowana ożywieniem po pandemii dobra dla rynku tankowców

Rynek tankowców skorzysta na ożywieniu światowej gospodarki i handlu, ponieważ w nadchodzących miesiącach na rynek ma wejść więcej ropy.
26.05.2021

Czołowy armator tankowców dziwi się brakowi złomowania w sektorze

Belgijski armator tankowców, Euronav, jest zadziwiony brakiem złomowania na rynku tankowców, biorąc pod uwagę niskie stawki frachtu.
10.05.2021

Flota tankowców się starzeje - w 2023 jedna czwarta będzie miała ponad 20 lat

Ponad 25 procent aktywnej floty tankowców przekroczy wiek 20 lat do końca 2023 roku, co ustawi wyeksploatowane jednostki w kolejce do złomowania.
03.05.2021

Chiny: Trwa oczyszczanie po rozlaniu 500 ton ropy z tankowca

Trwają prace oczyszczania i odzyskiwania oleju wyciekającego z tankowca Suezmax, który został uderzony przez statek towarowy w porcie Qingdao w Chinach. Na miejscu znajdują się odpowiednie służby do reagowania na zanieczyszczenia, a oba statki znajdują się około 11 mil morskich od wybrzeża Chin.
29.04.2021

Od początku roku zamówiono już 27 statków napędzanych LNG

Od początku tego roku armatorzy zamówili już 27 jednostek napędzanych LNG – informuje firma Gibson Shipbrokers. Wśród nich 14 to były tankowce, dziewięć kontenerowce, dwa drobnicowce i jeden samochodowiec. Statki będą dostarczane do 2024 roku.
14.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Euronav zakupił tankowce będące w budowie

Belgijski armator tankowców Euronav NV podpisał umowę na zakup dwóch ekologicznych Suezmaxów znajdujących się obecnie w budowie.
04.02.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Grecki armator odnawia flotę i utrzymuje stały zysk, czekając na normalizację rynku

Grecki armator tankowców Tsakos Energy Navigation (TEN) utrzymał stały kurs podczas szalonego roku 2020, notując dobre wyniki finansowe i realizując plan modernizacji floty.
25.11.2020

Samsung Heavy Industries zdobył największy w historii kontrakt, warty 2,5 mld dolarów

Koreański koncern stoczniowy, Samsung Heavy Industries, zdobył ogromny kontrakt, o najwyższej wartości w historii zakładu. Ujawniona umowa z anonimowym europejskim armatorem opiewa na 2,5 mld dolarów.
25.11.2020

Euronav zaciąga pożyczkę na kwotę 713 mln dolarów

Belgijski armator tankowców Euronav zabezpieczył pożyczkę w wysokości 713 milionów dolarów od norweskiej firmy Nordea.
21.10.2020

Amerykański armator zamawia dwa suezmaxy w koreańskiej stoczni

Armator tankowców Nordic American Tankers (NAT) zawarł dwa kontrakty na budowę nowych suezmaxów ze stocznią Samsung Heavy Industries w Korei Południowej.
24.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
21.09.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec czerwca 2020 r.

Z końcem czerwca 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
07.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – czy rynek odbija się od dna? (tydzień 24-25)

Po załamaniu się rynków żeglugowych na skutek kryzysu pandemicznego a także krachu na rynku ropy w ostatnich miesiącach, wiele wskazuje na to, że rynek frachtowy wielu segmentów odbija się od dna. Każde pozytywne informacje cieszą, ale według części międzynarodowych analityków nie będziemy świadkami szybkiego odbicia w kształcie litery „V” a bardziej prawdopodobnie stopniowego długookresowego wzrostu w kształcie litery „U”.
22.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu czerwca 2020 roku

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
18.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu maja 2020

Indeks ClarkSea spadł o 27% w ujęciu tydzień do tygodnia do 13 122 USD/dzień, co stanowi najniższy poziom od końca lutego. Średnia w bieżącym roku wzrosła o 56% w ujęciu rok do roku.
21.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych za tydzień 27 kwietnia-1 maja

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
13.05.2020

Gigantyczne zyski armatorów tankowców. Euronav z ponad 10-krotnym wzrostem dochodu w pierwszym kwartale

Euronav, armator tankowców z siedzibą w Antwerpii, czerpie duże zyski z silnej dynamiki tankowców. Firma osiągnęła 225,6 miliona dolarów zysku w pierwszym kwartale 2020 roku.
07.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – upadek i nadzieja na powstanie (tydzień 16-17)

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni na rynku żeglugowym było nadal bardzo ciężko. Na sytuację wpływały przede wszystkim: zapaść na rynkach ropy, powszechna niepewność co do dalszego rozwoju wypadków i jako konsekwencja wstrzymywanie oraz ograniczanie części inwestycji żeglugowych i offshorowych. Towarzyszyła temu stosunkowo niewielka liczba przeprowadzanych transakcji kupna – sprzedaży statków z drugiej ręki. Ceny statków, zarówno nowych jak i używanych, były stabilne dla niektórych segmentów jak tankowce, ale dla więks
27.04.2020

MGMiŻŚ: Sytuacja przemysłu stoczniowego na świecie na koniec 2019 r. jako punkt referencyjny

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
14.04.2020

Pacific Basin wstrzymuje plan rozwoju floty

Siedziba firmy Pacific Basin z siedzibą w Hongkongu wstrzyma swoje plany ekspansji floty w związku z trwającą niepewnością rynku spowodowaną pandemią koronawirusa.
07.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Grecki armator pozbył się pięciu tankowców

Grecki operator tankowców Tsakos Energy Navigation Limited (TEN) postanowił sprzedać pięć swoich statków w ramach planu modernizacji floty.
09.03.2020

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie na ropę członkowie OPEC zaproponowali dziś zmniejszenie produkcji tego surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie do 30 czerwca 2020 roku.
05.03.2020

Samsung Heavy zdobyła warty 300 mln dolarów kontrakt na budowę trzech tankowców

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) zdobyła warty 300 mln dolarów kontrakt na budowę trzech tankowców dowozowych.
03.03.2020

Euronav nabył kolejne trzy tankowce VLCC

Euronav NV, belgijski armator tankowców, zawarła umowę nabycia poprzez odsprzedaż trzech megatankowców (VLCC). Obecnie w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) w Korei Południowej kończy się budowa tych jednostek.
12.02.2020

Pierwsza ropa z Gujany płynie do Stanów Zjednoczonych

Pierwszy w historii ładunek ropy wypłynął w poniedziałek w kierunku amerykańskiego wschodniego wybrzeża – poinformował Exxon Mobil Corp. To długo oczekiwany debiut na rynku ropy malutkiego kraju z Ameryki Południowej.
21.01.2020

Maersk Tankers powiększy flotę o 11 statków

Duński armator Maersk Tankers zamierza dodać do swojej floty 11 tankowców, w wyniku zawarcia umów z BP Shipping i ICBC Financial Leasing.
21.11.2019

Złomowanie tankowców pozostanie niskie także w czasie zimy

Złomowanie tankowców prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie w nadchodzących miesiącach, tak jak miało to miejsce przez cały obecny rok - twierdzi Gibson Shipbrokers w swoim najnowszym raporcie o rynku tankowców.
11.11.2019

Największy europejski port gotowy na przyjęcie morskich gigantów (wideo)

Zakończono poszerzanie kanału Nieuwe Waterweg w Porcie Rotterdam, co pozwoli największemu portowi w Europie na przyjęcie największych jednostek oceanicznych. Jedna z najbardziej ruchliwych dróg wodnych w Holandii została pogłębiona o półtora metra na odległości 25 kilometrów.
07.10.2019

Stena Bulk zainwestowała 55 mln dolarów w skrubery

Szwedzki armator tankowców, Stena Bulk, zainwestowała 55 mln dolarów w skrubery na swoich statkach klasy suezmax i IMOIIMAX.
18.03.2019

Naftoport pobił historyczny rekord. W 2018 r. przeładowano 14,92 mln t ropy i paliw

Historyczny rekord w gdańskim Naftoporcie. W 2018 r. spółka przeładowała 14,92 mln t ropy naftowej i paliw płynnych. To wzrost o 20% w stosunku do czwartego pod względem wielkości wyniku zanotowanego w 2017 r., kiedy przeładunki sięgnęły 12,48 mln t.
06.02.2019

Czołowy europejski armator tankowców znów na plusie

Belgijski armator tankowców, Euronav, zanotował zysk 100 tys. dolarów w czwartym kwartale 2018 roku. Może być to oznaka powolnego wyjścia z recesji w tym segmencie transportu morskiego.
24.01.2019

Turecki armator zainstaluje systemy uzdatniania wód balastowych Alfa Laval na swoich 16 statkach

Turecki armator Advantage Tankers & Advantage Products podpisał umowę flotową ze szwedzką grupą inżynieryjną Alfa Laval na modernizację systemów uzdatniania wody balastowej w 16 tankowcach. Zamówienie jest warte 10,5 miliona dolarów.
23.12.2018

Gibson: Ponad 70 tankowców VLCC zostanie dostarczonych armatorom w 2019 roku

Ponad 70 nowych tankowców VLCC ma wejść do służby w przyszłym roku. 24 z nich trafi do armatorów już w 1 kwartale.
19.12.2018

Stena Bulk dołącza do fali armatorów zamawiających skrubery

Szwedzki armator tankowców Stena Bulk podpisał kontrakt z firmą Chinese Bluesoul na instalację skruberów (płuczek spalin) na swoich statkach klasy suezmax i IMOIIMAX.
16.10.2018

Złomowanie tankowców najwyższe od ponad 30 lat

W drugim kwartale 2018 roku złomowanie tankowców wzrosło na dawno niewidzianą skalę. To efekt niskich stawek frachtowych, wysokich cen złomu i coraz starszej floty tych jednostek.
04.09.2018

Bardzo dobre wyniki Naftoportu w pierwszym półroczu tego roku

Bardzo dobre pierwsze półrocze tego roku w gdańskim Naftoporcie. Przeładunki osiągnęły wielkość 8 mln t, z czego 6,5 mln t to przeładunki ropy naftowej. To wzrost odpowiednio o 30 i 40% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r., kiedy przeładowano 6 mln t, w tym 4,7 mln t ropy naftowej.
16.08.2018

Iran musi mocniej polegać na swojej flocie mimo spadku eksportu ropy

Już trzy miesiące przed wejściem sankcji ze strony USA irański eksport ropy dramatycznie spadł. A to duży wpływ na gospodarkę tego bliskowschodniego kraju. Iran musi więc polegać mocniej na swojej flocie, by dowieźć ropę do swoich klientów.
08.08.2018

Złomowanie tankowców najwyższe od 1982 roku

W pierwszym kwartale 2018 roku złomowanie tankowców wzrosło na dawno niewidzianą skalę. To efekt niskich stawek frachtowych, wysokich cen złomu i coraz starszej floty tych jednostek.
09.04.2018

Cosco zamówiło 7 tankowców w chińskiej stoczni

Chińskie Cosco Shipping Energy Transporation podpisało kontrakt z chińską stocznią Dalian Shipbuilding na budowę statków wartych 553 mln dolarów. Chodzi o cztery tankowce VLCC i trzy tankowce suezmax.
01.02.2018

Cosco z drugim dwudziestotysięcznikiem we flocie

Chińskie Cosco Shipping Lines odebrały swój drugi kontenerowiec o ładowności 20 tys. TEU – donoszą chińskie media. Chrzest statku odbył się 27 stycznia w Szanghaju.
29.01.2018

Hyundai Merchant Marine zamierza zamówić w przyszłym roku megakontenerowce

Południowokoreański armator Hyundai Merchant Marine wyjawił, że zamierza zbudować w przyszłym roku kilka kontenerowców o ładowności 22 tys. TEU.
19.12.2017

Cosco zamawia 7 tankowców w chińskiej stoczni

Chińskie Cosco Shipping Energy Transporation podpisało kontrakt z chińską stocznią Dalian Shipbuilding na budowę statków wartych 553 mln dolarów. Chodzi o cztery tankowce VLCC i trzy tankowce suezmax.
21.11.2017

Andrzej Brzózka prezesem Naftoportu

Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport wybrała na stanowisko prezesa Andrzeja Brzózkę, dotychczasowego wiceprezesa Naftoportu, a wcześniej wieloletniego pracownika oraz prokurenta.
17.11.2017

Mniejsze przeładunki w Naftoporcie po trzech kwartałach 2017 r.

Mniejsze przeładunki w gdańskim Naftoporcie – poinformował portal wnp.pl. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku spółka przeładowała 8,5 mln ton płynnych węglowodorów. To o prawie 8 % mniej niż w ubiegłym roku.
17.10.2017

Hyundai Merchant Marine zamawia pięć olbrzymich tankowców

Czołowy koreański armator, Hyundai Merchant Marine, potwierdził złożenie zamówienia na budowę przynajmniej pięciu tankowców VLCC w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
05.09.2017

Rośną ceny przewozu ropy po embargu na Katar

Eksperci przewidują wzrost kosztów przewozu paliw i ropy z Kataru, po tym jak jego sąsiedzi nałożyli na niego embargo handlowe, a ZEA dodatkowo zablokowało możliwość zawijania w swoich portach jednostkom, które wcześniej dokowały w Katarze.
12.06.2017

5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie. Zajęte były wszystkie stanowiska (foto,wideo)

Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.
28.05.2017

Wzrasta eksport ropy z Morza Północnego

Mimo spadku światowego zapotrzebowania na przewóz ropy tankowcami VLCC oraz Suezmax (o 4,6 proc.), eksport ropy wzrósł w dwóch regionach: na Morzu Północnym oraz w Zatoce Meksykańskiej.
19.04.2017

BIMCO: Styczeń rekordowy pod względem nowych tankowców

W styczniu dostarczono armatorom rekordową w historii liczbę tankowców o łącznej nośności 5,5 mln dwt. To o 220 proc. więcej niż w styczniu zeszłego roku - wyliczają eksperci z BIMCO (Baltic and International Maritime Council).
02.02.2017

Stawki frachtu tankowców utrzymują się na stabilnym poziomie

Osiągnięty na początku roku wzrost stawek frachtowych największych tankowców VLCC utrzyma się przez jakiś czas dzęki dużemu popytowi.
01.02.2017

Gdańsk: Kolejna dostawa ropy irańskiej dla polskiej rafinerii

Kilka miesięcy temu - w sierpniu ubiegłego roku w Gdańsku obsłużono największy w historii portu tankowiec z irańską ropą na potrzeby Rafinerii Lotos, który przywiózł wówczas do portu blisko 300 tysięcy ton surowca.
24.01.2017

Czy dojdzie do rekordowej liczby wodowań tankowców?

Zgodnie z obecnym harmonogramem oddawania statków przez stocznię, w ty roku na wodzie pojawi się rekordowa liczba nowych tankowców. Część ekspertów przekonuje, że nie musi być tak duży problem, jak się powszechnie uważa.
23.01.2017

Stawki frachtu tankowców pozostaną na stabilnym poziomie

Osiągnięty w przeciągu ostatnich tygodni wzrost stawek frachtowych największych tankowców VLCC utrzyma się przez jakiś czas dzęki dużemu popytowi.
13.01.2017

Iran korzysta z mniejszych dostaw ropy od OPEC

Iran, korzystając z mniejszych dostaw od krajów OPEC, sprzedał dotąd 13 mln baryłek ropy trzymanych w tankowcach na morzu. Zmniejszenie produkcji ropy w OPEC miało na celu doprowadzenie do zbalansowania ceny ropy.
07.01.2017

W styczniu do Gdańska przypłyną kolejne tankowce z irańską ropą

Popyt na irańską ropę rośnie. Jak poinformowała agencja Platts, na początku roku do Gdańska przypłynie kolejna dostawa dla Grupy LOTOS. W styczniu pierwszy ładunek ropy z Iranu odbierze także PKN Orlen.
02.01.2017

Stawi frachtu tankowców najwyższe od 9 miesięcy

Osiągnięty w tym tygodniu wzrost stawek frachtowych największych tankowców VLCC utrzyma się przez jakiś czas dzęki dużemu popytowi.
16.12.2016

Więcej ropy płynie z Afryki do Azji. Rosną stawki tankowców

Wzrastający popyt na ropę z Zachodniej Afryki dał okazję zarobku armatorom dużych tankowców z całego świata. Od Houston do Singapuru wszyscy z nich mogą się cieszyć bowiem wyższymi stawkach frachtu.
06.10.2016

Hyundai Heavy Industries wybuduje dwa tankowce dla Enterprises Shipping

Grecka spółka Enterprises Shipping and Trading złożyła zamówienie na dwa tankowce noścności 158.000 DWT każdy w Korei Południowej w stoczni Hyundai Heavy Industries.
29.08.2016

Interpretacja klauzuli czarterowej „ship-to-ship” w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy – „The Falkonera” [1]

Statek „Falkonera” – super-zbiornikowiec (VLCC) został wyczarterowany przez armatora („owners”) czarterującemu („charterers”) na jedną podróż (czarter na czas – „voyage charter”) do przewozu ropy z Yemenu do „1-2 ports far east”. Umowa czarteru nie była podpisana przez strony ale zgodnie z ustalonym „fixture recap” oparta była na formularzu BPVOY 4 [2] z uzupełnieniami i poprawkami.
05.12.2015

Naftoport oczekuje rekordowych przeładunków w tym roku

W 2015 roku przeładunki w gdańskim Naftoporcie przekroczą prawdopodobnie 14 mln ton – wynika z zapowiedzi Dariusza Kobiereckiego, prezesa terminalu. Na ten wynik ma się składać aż 10 mln ton przeładunków ropy. Gdyby prognozy się spełniły, oznaczałoby to rekordowy wynik.
02.11.2015

Tankowiec utkwił na mieliźnie w pobliżu Portugalii (WIDEO)

Tankowiec armatora Teekay Tankers wpłynął wczoraj na mieliznę w okolicach Lizbony. Powodem wypadku transportującego ropę statku była burzliwa pogoda. W weekend podmuchy wiatru osiągały prędkość 50 węzłów.
16.10.2015

Wypadek w cieśninie Bosfor (zdjęcia)

Tankowiec Paros Wind i masowiec CS Jaden zderzyły się około 8 mil morskich od północnego wejścia do cieśniny Bosfor. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 23:30.
02.09.2015

Tankowce wciąż świetnie zarabiają

Tankowce przewożące ropę naftową królują na światowym rynku transportu morskiego. Tylko w tym roku ich udział w gospodarce wzrósł o 50 proc. Dobra passa armatorów tych jednostek potrwa przynajmniej do końca roku.
10.08.2015

Naftoport na fali – rekordowe przeładunki w pierwszym półroczu

Gdański Naftoport płynie na fali znakomitej kondycji rynku transportu ropy i paliw na świecie. W pierwszym półroczu obecnego roku przeładowano tam aż 7,13 mln ton tych towarów. To najwyższy wynik półroczny w historii terminalu!
15.07.2015

Irańskie tankowce szykują się do „inwazji” na Europę

Irańskie tankowce już niedługo mogą powrócić na europejskie wody. Zbliża się bowiem moment wycofania sankcji, jakie zachodnie kraje nałożyły na jednego z największych producentów czarnego złota.
15.07.2015

Rynek tankowców wciąż na fali. Rosną stawki frachtowe

To był dobry miesiąc dla armatorów tankowców. W maju zwiększyły się zarobki wszystkich typów ich jednostek, co jest dość niespodziewanym zjawiskiem w tej części roku – wynika z raportu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).
17.06.2015

Raport: Tankowce Suezmax i VLCC czeka bardzo dobry rok

Tankowce Suezmax zanotują świetne wyniki w obecnym roku. Mały spadek zarobków przewidywany jest dopiero w przyszłym roku, ale za to w 2017 r. będzie kolejny wzrost – wynika z badań shipbrokera Charles R. Webera. Równie dobrze przedstawia się przyszłość tankowców VLCC.
07.05.2015

Raport: Tankowce z najlepszymi od 7 lat zarobkami w I kwartale 2015 roku

Zarobki tankowców transportujących ropę naftowe zwiększyły się w I kwartale 2015 roku. Ostatnie tak duże stawki obserwowano w tym okresie w 2008 roku – wynika z raportu BIMCO.
27.04.2015

Armatorzy tankowców zamówili w tym roku już 84 nowych jednostek

Armatorzy tankowców zamówili 84 jednostki o łącznej nośności 12,1 mln ton. Wśród nowych statków znajdziemy 19 aframaxów, 18 suezmaxów i 13 VLCC. Połowa z wszystkich zamówień została wysłana już w styczniu. To najlepszy wynik od 2007 roku.


20.04.2015

Wzrost opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk

Według informacji podanych przez GAC stawki opłat tonażowych w porcie Noworosyjsk (RUNVS), jednym z głównych portów Morza Czarnego, wzrosną w przybliżeniu o 9%. Zmiany w zostną wprowadzone 27. kwietnia.
23.04.2014

Ekscentryk, który codziennie traci miliony dolarów

Nadmiar wielkich tankowców i zmniejszone zapotrzebowanie na drogą ropę naftową wywołują panikę wśród armatorów, którzy muszą dopłacać do swojej działalności i czekają na lepsze czasy.
28.11.2011

5.850 tys ton do końca maja

Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu: „Wyładunek 15 tys. ton paliwa trwa czasami dłużej niż 100 tys ton ropy. Powoduje to konieczność stworzenia specjalnych stanowisk przeładunku paliw celem „odblokowania ”nabrzeży już istniejących. W roku bieżącym planujemy instalację dodatkowego ramienia przeładunkowego dla paliw jasnych na stanowisku „O” i rozpoczęcie budowy nowego stanowisku przy pirsie „T”, przeznaczonego wyłącznie do przeładunku paliw płynnych”
31.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.