• <
gryfia_70lat

Wypadek w cieśninie Bosfor (zdjęcia)

02.09.2015 07:05 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wypadek w cieśninie Bosfor (zdjęcia) - GospodarkaMorska.pl

Tankowiec Paros Wind i masowiec CS Jaden zderzyły się około 8 mil morskich od północnego wejścia do cieśniny Bosfor. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 23:30. 

38 000 DWT CS Jaden był załadowany pszenicą natomiast 17 000 DWT Paros Wind przewoził olej opałowy. Oba statki zostały poważnie zniszczone. Zdjęcia, które zostały opublikowane w internecie pokazują uszkodzenie dziobu tankowca i lewej burty masowca.

Cieśniny tureckie są ostatnio bardzo pechowe dla żeglugi. W ciągu zaledwie kilku miesięcy doszło w tym regione do kilku incydentów. W czerwcu w pełni obciążony suezmax osiadł na mieliźnie w pobliżu Stambułu. W tym samym miesiącu doszło do zderzenia między wycieczkowcem z setką pasażerów na pokładzie a chemikaliowcem, który przewoził naftę. W lipcu trasportowiec wpłynął na mieliznę w cieśninie Dardanele. Kolejny lipcowy incydent dotyczył masowca, który uderzył w dom. W tym samym miesiącu doszło też do zderzenia dwóch frachtowców w pobliżu wejścia do Bosforu. W wyniku kolizji jednen ze statków zatonął i zmarła jedna osoba. W sierpniu jednostka typu capesize straciła moc i musiała być holowana do portu. Cieśnina Bosfor zamknięta też była z powodu problemów z dryfujacym masowcem.

Cieśnina Bosfor łączy Morze Czarne z Morzem Marmara. Położona jest między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, oddziela Europę od Azji. Wraz z cieśniną Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym. Obie cieśniny stanowią szlak morski o międzynarodowym znaczeniu. Zasady transportu morskiego w ich obrębie reguluje konwencja z Montreux z roku 1936.

Cieśnina Bosfor w liczbach

długość: ok. 30 km
szerokość: 0,7-3,7 km
głębokość: 30-120 m

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.